PDA

Arată versiune întreagă : emigrare militar

constantind
21.08.2006, 19:35
Sunt cadru activmapn .

Impiedica aceasta calitate participarea la interviul pentru viza?

A fost cineva in situatia aceasta?

Va multumesc.

ovex
21.08.2006, 19:53
NU te impiedica dar e posibil,in comparatie cuceilalti aplicanti,sa dai un interviu de securitate.

constantind
22.08.2006, 20:42
Multumesc Ovex.

Cred ca mai sunt intrebari, dar vreau sa ma familiarizez cu forumul mai intai.

Faceti o treaba grozava ca ajutati niste oameni pierduti in noapte.

Bafta,

Constantin

ovex
26.08.2006, 15:42
Bafta si tie!

boghyc
01.05.2008, 10:20
Aceeasi problema o am si eu.Am auzit ca cer fisa postului insa aceasta fisa este imposibil de obtinut si cred ca ei o stiu prea bine.Este adevarat sau este doar acel interviu de securitate? Multumesc mult.

usdream
01.05.2008, 15:25
cel mai sigur e sa intrebati la ambasada ! asa veti avea un raspuns oficial !!!

fifi
02.05.2008, 00:21
n-o să afle nimic din ce-l intereseaza la ambasadă, îi vor pune in braţe ghidul emigrării, indexul scos la imprimantă, care se află şi pe website ul oficial şi gata. de ce sa piardă taxa iniţială de aplicare pt rezidenţă care rămâne bine plătită şi e nerambursabilă în cazul unui refuz?!

la fel cum fac si in cazul aplicarii pt viza de turist, daca te duci cu ce acte cer ei, "oficial" mai vezi tu viza la sfantu-asteapta, tot din cazurile anterioare si din impartasirea experientei s-au aflat informatiile cele mai importante si micile "surprize" pe care ti le pregatesc.

boghyc, ti-am trimis un PM.

popirodi_84
25.08.2010, 16:14
Buna seara!
Este extraordinar ce faceti voi...sa ai atata rabdare sa raspunzi de n+1 ori la aceiasi si aceiasi intrebare...doar pt ca unii sunt prea comozi sa citeasca postari anterioare...
Daca fiecare care a primit un sfat de la voi ar fi dat un 50-100$ ati fi putut sa va pensionati (mai ales fifi si ovex).
In alta ordine de idei, postez aici pt ca am inceput si noi sa ne interesam de care sunt pasii pt a parasi Romania si sotul este angajat in armata. Ce sfaturi puteti sa imi dati? Va multumesc!

Pisoi
25.08.2010, 17:36
Buna seara!

Daca fiecare care a primit un sfat de la voi ar fi dat un 50-100$ ati fi putut sa va pensionati (mai ales fifi si ovex).
In alta ordine de idei, postez aici pt ca am inceput si noi sa ne interesam de care sunt pasii pt a parasi Romania si sotul este angajat in armata. Ce sfaturi puteti sa imi dati? Va multumesc!

...pentru inceput cred ca ar fi indicat sa precizezi in ce "directie" vreti sa va indreptati ...nu de alta dar fifi e specializata pe Canada ...iar ovex din pacate nu a mai dat de mult p-aici cu informatii.

bafta!

popirodi_84
26.08.2010, 01:08
Vaaai Pisoi, imi cer scuze ca am uitat sa te mentionez - e de vina faptul ca am citit in ultimul timp numai sub-forum-ul de Canada. Da, in Canada vrem sa emigram; consider ca e mai usor ce iti faci cu mana ta decat la loterie.
Pe ovex l-am tot "intalnit" citind toate posarile fara sa ma uit la data; nu am remarcat ca nu a mai postat recent.
Multumesc pentru promptitudine!

fifi
28.08.2010, 09:54
Buna seara!
Este extraordinar ce faceti voi...sa ai atata rabdare sa raspunzi de n+1 ori la aceiasi si aceiasi intrebare...doar pt ca unii sunt prea comozi sa citeasca postari anterioare...

din câte am aflat ulterior ar fi că cei care lucrează în domeniul militar în România, pentru obţinerea rezidenţei permanente în Canada nu ar trebui să întâmpine nici un obstacol în plus faţă de cei care lucrează în alte domenii, singura problemă, locală, ar fi obţinerea adeverinţei de muncă, a copiei de pe cartea de muncă sau mai ştiu eu ce documente ca să dovedească locul de muncă în ultimii *n ani ceruţi pentru dosarul de emigrare. poate nu-s eu informată corect dar nu prea cred :)

P.S. Mulţumesc pentru cuvintele frumoase, popirodi_84, că' tot ai adus aminte, răsplata vine pe multe alte căi şi tocmai atunci când nu te aştepţi, asta am aflat-o şi eu în mult amar de timp, una peste alta nici nu ai idee cât de usor şi de plăcut e să faci bine aşa...total dezinteresat :)

popirodi_84
28.08.2010, 12:40
Draga fifi, cu armata este o problema...ei nu au carti de munca, doar niste contracte care, in original fiind, nu vad de ce nu le-ar legaliza notarul.
Daca tot ai fost atat de draguta - si ca sa-ti iau toata mana pt ca tu mi-ai intins atat de gratios un deget :)) - spune-mi te rog cum ar trebui sa procedez in cazul meu in privinta cartii de munca. Adicatelea: in momentul de fata eu lucrez la o firma care tine cartile de munca la HR la Bucuresti (acolo e sediul firmei); bineinteles ca eu sunt in alt oras al frumoasei noastre tarisoare. Cum fac eu sa cer cartea de munca? Parca asa stiu ca nu se da cat esti inca angajat...oare zic prostii? Cu o fisa a postului hai sa zicem ca m-as descurca (sper) ;sa ii rog pe cei de la HR sa o semneze...(speranta moare ultima).
Am o groaza de intrebari...am inceput sa le notez in agenda...
Lasa-ma sa-ti spun fifi ca ai un blog extraordinar, pozele sunt superbe iar povestirile...povestirile mi-au adus aminte de copilarie cand il citeam cu sufletul la gura pe Teodoreanu...asa "am dat buzna" si in povestirile tale.
Va doresc toate cele bune - tie si frunzulitei tale.
te rog da-mi de stire daca te pot inoportuna cu un PM (sau mai multe - am atatea intrebari... ca doar ce m-a palit ideea plecarii de aici).
Multumesc foarte mult!

fifi
28.08.2010, 14:07
Draga mea, eu ajut cu plăcere atât cât ştiu cu informaţii de emigrare şi informaţii despre Canada. Îmi poţi adresa oricând pe PM, nu e nici un deranj, sau aici întrebări legate despre asta, însă în ce priveşte sistemul juridic, administrativ sau de orice altă natură din România, te rog să mă crezi că sunt plopistă, plecată fiind de mai bine de 7 ani, chiar nu m-am concentrat pe aceste aspecte sau să fiu mai sinceră am încercat să uit totul despre cum şi ce se petrece acolo.

Eu sunt setată acum pe cum merg lucrurile în Nord America, civilizat adică, unde ca să-ţi obţii o scrisoare de la locul de muncă nu trebuie să te culci cu şeful, nu trebuie să te înscrii în nuş' ce partid(p-asta am păţit-o chiar eu) sau să îndrugi la minciuni de începi şi tu să le crezi. Singurul meu contact cu autorităţile din România în aceşti ani a fost atunci când eu şi fata a trebuit să ne facem paşapoartele prin Consulatul Român din Toronto, povestire pe care am împărtăşit-o aici pe forum sau pe blogul meu, nu mai ştiu... Aşa că trebuie să te adresezi altcuiva, de preferat din România sau din cei de aici care ţin legătura cu ţara mai mult ca mine.

Mă bucur că-ţi plac pozele şi povestirile mele de pe blog, să nu-mi spui că ai descoperit acest forum prin blogul meu c-acuşi îi cer mărire de salar lu' Sorin. :)

popirodi_84
29.08.2010, 13:46
:d de fapt a fost invers...am blogul citind forumul
Cat despre ajutor...iti multumesc foarte mult; astept sa mai "aseze" informatia ca sa iti pot adresa intrebari cu liniuta.

dilema
08.09.2010, 08:39
Buna. Sunt noua pe acest site si as avea si eu o serie de nelamuriri. Impreuna cu sotul meu vrem si noi sa emigram in Canada dar nu stim daca ne incadram in lista lor de meserii cu punctaj mare. Precizez ca sotul este ofiter de securitate cu specializare psihosocilogie iar eu sunt jurista, cu 2 ani de practica in domeniu.Nu stiu ce sanse avem sa obtinem viza, daca poate cineva sa ne lamureasca ca sa stim daca ne mai apucam sau nu de acte.
O alta nelamuriri ar fi aceea ca de la ambasada n-i s-a spus ca nu se mai acorda viza decat daca ai un contract de munca cu un angajator canadian, altfel poti aplica doar pentru viza temporara,
Mai fac precizarea ca avem 31, respectiv 32 de ani si avem de gand sa venim in Canada impreuna cu copilasul nostru de 5 ani.
Multumesc anticipat celor care pot sa ma lamureasca cu aceste aspecte ridicate de mine si mai ales, cu ultimele schimbari care au aparut in legislatia canadina cu privire la viza permanenta de munca.Bye!:thinking:

Lucian Eugen
28.10.2010, 13:24
Va salut
Am citit aceste mesaje si ma regasesc printre colegi mei, eu sunt ofiter la MAI mai precis Pompier, as vrea sa plec din scumpa nostra tara impreuna cu sotia mea, as dori sa stiu daca am sanse sa primesc viza. Mentionez ca am licenta in ingineria mediului iar sotia mea in contabilitate.
Daca este cineva care imi poate da sfaturi sau poate chiar este in situatia mea.

Va multumesc si astept cu interes raspunsurile

fifi
13.11.2010, 04:54
de ce să nu aveţi şanse, Lucian Eugen?! ţara noastră pe lângă faptul că este o „scumpă” mai e şi liberă şi democratică fiecare cetăţean român având dreptul să stea sau să plece. Până la sfaturi calculaţi-vă înainte punctajul online să vedeţi dacă vă calificaţi pentru emigrarea în Canada. Baftă!