PDA

Arată versiune întreagă : prelungire viza H2B

19.08.2006, 09:04
Buna, puteti sa ma ajutati si pe mine va rog frumos????

In iunie am plecat in SUA, in Montana, printr-o firma din Brasov(Job de pe Munteniei), iar in data de 1 noiembrie in expira viza. Dupa ce imi termin acest contract vreau sa merg sa lucrez in alta parte dar ce trebuie sa fac sa pot sa prelungesc viza? La mine pe viza apare numele firmei pt care lucrez in prezent si am inteles ca daca vreau sa-mi prelungesc viza, numai firma pt care lucrez poate sa faca acest lucru....dar numai ca eu vreau sa lucrez pt alta firma, in alt oras.

Ce as putea sa fac?Zilele acestea trebuie sa vorbesc si cu managerul hotelului unde vreau sa plec sa lucrez din noiembrie, dar mai intai vreau sa stiu ce pot sa fac sa-mi prelungesc viza.

Va multumesc.

nkog
19.08.2006, 10:18
....dar numai ca eu vreau sa lucrez pt alta firma, in alt oras.

Ce as putea sa fac?Zilele acestea trebuie sa vorbesc si cu managerul hotelului unde vreau sa plec sa lucrez din noiembrie, dar mai intai vreau sa stiu ce pot sa fac sa-mi prelungesc viza.

Daca vrei sa lucrezi pentru alt angajator, demersul trebuie inceput de acesta. Cu cit mai repede, cu atit mai bine.Exista o limita de timp, cred ca 4 luni, in care sa incepi sa faci ceva, daca vrei sa iti extinzi viza. In cazul tau insa, daca vrei sa lucrezi la altcineva, se pare ca va trebui luata treaba de la inceput de catre noul angajator. Noul angajator, trebuie sa obtina o petitie aprobata pentru ca mai apoi tu sa poti beneficia de unnou H2B, pentru noul post.

Intre timp, fa si tu un "search", pe acest forum...s-a discutat enorm de mult pe acesta tema.

Bafta !

gogulet
04.09.2006, 10:41
TRIMITE E-MAIL LA STEVE@ZENEXINTERNATIONAL.COM</span>

Buna, puteti sa ma ajutati si pe mine va rog frumos????

In iunie am plecat in SUA, in Montana, printr-o firma din Brasov(Job de pe Munteniei), iar in data de 1 noiembrie in expira viza. Dupa ce imi termin acest contract vreau sa merg sa lucrez in alta parte dar ce trebuie sa fac sa pot sa prelungesc viza? La mine pe viza apare numele firmei pt care lucrez in prezent si am inteles ca daca vreau sa-mi prelungesc viza, numai firma pt care lucrez poate sa faca acest lucru....dar numai ca eu vreau sa lucrez pt alta firma, in alt oras.

Va multumesc.[/QUOTE]