PDA

Arată versiune întreagă : Robert Ingersoll

Larvatus
20.01.2005, 07:51
motto: "In natura nu exista nici rasplata, nici pedeapsa; exista doar consecinte" - Robert Ingersoll

ROBERT G. INGERSOLL

(1833 - 1899)

Citindu-i cartile si studiandu-i biografia, nu stii care dintre ele e mai fascinanta din ele, opera sau viata sa. De fapt, la urma nici nu stii ce a fost in realitate acesta: Un umanist veritabil? Sau doar un simplu profitor de barou? Sau doar un banal american pragmatic.

"Alb" sau "negru", e clar ca acesta a fost un intelept al timpului sau. E clar ca a slujit si cauze nobile, ca toleranta religioasa, intr-o vreme nu tocmai prielnica, sau drepturile si emanciparea femeii, astfel nemaicontand din ce motive a facut-o . . . .
Tot sigur e ca a devenit repede un clasic al scrierilor umaniste si progresiste in lumea anglo-saxona si nu numai. Redau mai jos un scurt pasaj dintr-o carte a sa:

Pasaje extrase din lucrarea

Larvatus
20.01.2005, 08:47
Adesea crestinii au vrut sa faca omenirii bine cu forta, dupa prinicpiul anti-libertate

Larvatus
20.01.2005, 09:13
In Alexandria, in Egipt, se gasea o imensa biblioteca infiintata de Ptolemei (n.t. - dinastie de conducatori de origine greaca (macedoneana) a Egiptului, in perioada de dominatie romana (anii 331 - 30 inainte de Cristos). Aceasta biblioteca era situata in

Larvatus
20.01.2005, 09:43
Freud spunea candva referitor la religie:

Larvatus
20.01.2005, 10:49
Un text carepune o problema de morala crestinismului:

Se afirma ca Isus ar fi spus (Luca 12: 5): "Dar am sa va previn de cine trebuie sa va fie frica: Temeti-va de El, care dupa ce a ucis are puterea sa arunce in Iad; Va spun voua, temeti-va de El."
Crestinismul se bazeaza pe frica si se perpetueaza prin frica. Acesta nu ar fi felul cum ar proceda un Dumnezeu adevarat, Dumnezeul necuprinsului Univers.
In Noul Testament, ca si in Vechiul Testament, putem sa gasim si sa citam spuse ale noului Dumnezeu pline de cruzime, absurde, care nu seamana cu ce ne asteptam ca ar zice un Dumnezeu adevarat. Spuse care noi stim ca sunt ale oamenilor, ale unor oameni cruzi, josnici, fara inima si tembeli. Cuvinte de ura si razbunare! Cuvinte care sa inspaimante si sa oprime! Acestea sunt cuvinte care sa dea putere preotului, bisericii si religiei.
Sunt cuvinte care sa distruga ratiunea si sa transforme mintea umana intr-un sclav.
Noi stim ca mitul lui Isus din Noul Testament a fost preluat din povestea celui care a infiintat cultul lui Eseene. Creatorul Eseeneismului a murit prin 88

Larvatus
20.01.2005, 11:08
Isus

mona
07.03.2005, 02:48
[QUOTE=Larvatus]

Un text carepune o problema de morala crestinismului:

Se afirma ca Isus ar fi spus (Luca 12: 5): "Dar am sa va previn de cine trebuie sa va fie frica: Temeti-va de El, care dupa ce a ucis are puterea sa arunce in Iad; Va spun voua, temeti-va de El."
Crestinismul se bazeaza pe frica si se perpetueaza prin frica. Acesta nu ar fi felul cum ar proceda un Dumnezeu adevarat, Dumnezeul necuprinsului Univers.
In Noul Testament, ca si in Vechiul Testament, putem sa gasim si sa citam spuse ale noului Dumnezeu pline de cruzime, absurde, care nu seamana cu ce ne asteptam ca ar zice un Dumnezeu adevarat. Spuse care noi stim ca sunt ale oamenilor, ale unor oameni cruzi, josnici, fara inima si tembeli. Cuvinte de ura si razbunare! Cuvinte care sa inspaimante si sa oprime! Acestea sunt cuvinte care sa dea putere preotului, bisericii si religiei.
Sunt cuvinte care sa distruga ratiunea si sa transforme mintea umana intr-un sclav.

Iti dau un citat scurt de tot din ruga lui La Hire, unul dintre capitanii care au luptat alaturi de Ioana D'Darc: "Poarta-te Doamne cu mine cum m-as purta eu cu tine daca as fi eu in locul tau si tu intr-al meu!"

Larvatus
13.03.2005, 11:48
Despre naivitate, sau Arca lui Noe si Genetica

Nu, nu am sa va vorbesc despre formatia de lautari Arca, si nici macar despre emisiunea TVR-ului numita