PDA

Arată versiune întreagă : Care sunt avantajele emigrarii?

Brasov34
19.01.2005, 23:23
S-a postat de catre Mihaela, recent o tematica in care trebuia sa spunem experiente triste avute pe taram strain.

Acum sunt curioasa sa aflu care este motivatia care va face cel mai fericit pentru ca ati parasit Romania?Avantajele?

CARE SUNT LUCRURILE cele mai frumoase care vi s-au intamplat ca emigrant fiind?

Cat de mult balanseaza toate astea cu dorul de casa, cu dezradacinareanoastra?...

Este bine sa auzim si povesti frumoase ca de lucruri triste auzim zilnic!

Eu nu pot sa realizez acum dacahotararea de a pleca din tara este buna sau nu. Inca analizez terenul si ma gandesc daca se merita sacrificiul facut.

ASTEPT PAREREA VOASTRA, forumisti emigranti de peste tot. ( nu doar din STATE)

Sa dea Dumnezeu sa ne fie binetuturor si sa stim sa impartim bucuria cu romanul de langa noi, formandu-ne o familie numai a noastra...smileys/smiley32.gif

SUCCES TUTUROR!

20.01.2005, 08:13
Chiar asa, nimeni nu poate sa se gandeasca la un avantaj al emigrari? Ok, am incer eu atunci:

1. Posibilitati nelimitate pentru o cariera sau educatie.

2. O viata libera, fara coruptie si nepotism.

3. Conditii ideale pentru adeschide un business.

4. Sansa de a trai intr-o tara civilizata cu tot confortul si prosperitatea pe carele ofera America.

5. Posibilitatea de atrai in orice fel de climat iti dooreste sufletul (sau oasele) : cald si soare in south,zapada si fring in Notheast sau Midwest,ploaiein Northwest sau ash*ta in desert.

As fi curios sa vad ce au de spus si altii!

nicol
20.01.2005, 08:47
"Acum sunt curioasa sa aflu care este motivatia care va face cel mai fericit pentru ca ati parasit Romania?Avantajele?"

OK.Pentru mine motivatia cea mai puternica de a parasi Romania a fost prietenul meu.Ce isi pot dori cel mai mult doi oameni care se iubesc decat sa fie impreuna.

Avantajele???Este putin mai greu de expus din partea mea.Spun asta pentru ca: mi-am lasat familia si prieteni pentru un loc in care nu am prieteni , nu cunosc multa lume, dar sunt alaturi de persoana care face cati toti la un loc.

Mi-am lasat munca si casa pentru un loc in care nu am un serviciu sigur si o casa a noastra................si multe altele.

Avantajele nu sunt chiar asa mari pt. mine ,pentru ca nu am nici-un fel de acte,dar diferentele sunt enorme.

Incepand de la oameni care merg pe strada si zambesc ,pana la bucuria ca atunci cand iti ieisalariu , indiferent cat de putin ai castiga totusi reusesti macar unul din lucrurile care ti-au placut sa ti-l poti cumpara .

Nu stiu, eu nu am decat 6 luni de zile aici , poate sunt doar o incepatoare in tara asta,dar am reusit sa vad destule lucruri care niciodata nu le vad posibile in Romania.

Unul dintre cele mai mari avantaje aici este ca iti poti gasi de lucru si la sfarsitul saptamani poti face ceva cu bani care i-ai castigat.Ii poti cheltui in magazine, ii poti strange ,iti poti face planul unei mici excursii

Toate aceste avantaje le spun din punctul meu ,care sunt inca la inceput, am cateodata doua ,trei locuri de muca sau niciunul, stau intr-unorasfara prea multi romani si putini prieteni si ultimul lucru si cel mai grav nu am actesmileys/smiley19.gif

tonita
20.01.2005, 10:39
...

Visul american ? Banuiesc ca esti in Ro, de foarte scurt timp in US sau glumesti cinic.

Nu toti emigrantii ating punctele pe care le enumera Mugatu. Numai cei foarte tari sau foarte destepti (majoritateaemigrantilor sunt asa oare? sau au doar multe vise si handicapuri de care nu sunt constienti?)

Dupa ce-ti trece putin ameteala consumului si dupa ce ti-ai alinat setea de a vedea luminile lumii ti-e tare dor de ce-ai pierdut, de origini. Poate in America e altfel, ca in filme ?! Asta a fost frumos, la inceput. Emotia, sentimentul ca visul a devenit realitate, ca plutesti.

A fost frumos ca mi-a crescut nivelul detrai.Dupa ce am atins acest obiectiv am vazut ca de fapt nu asta te face fericit. E parerea mea dupa 9 ani de "libertate nelimitata".Pot fi incadrat in statistica printre cei 90 % care desi doresc nu au ajuns milionari smileys/smiley17.gifRestul de 10 % rog pe altcineva sa spuna ce-i cu eismileys/smiley36.gif. Recunosc sunt putin off topic, dar tema asta e ad

Artlover
20.01.2005, 12:20
Asadauga la lista lui Mugatu

LIBERTATEA pe care ti-o confera o democratie...

Posibilitatea de a calatori oriunde/oricind fara restrictii

Mobilitatea sociala (te poti muta de pe o coaste pe alta fara sa se ute nimeni ciudat la tine )

20.01.2005, 13:01
Toni, eu sunt in America de 18 ani si tot ce am scris este din
experienta personala, nu vise, nu idealuri neimplinite sau glume. Este
adevarat ca a fost un timp cand am lucrat un job ziua, am mers la
college seara si am lucrat un al job in weekend noaptea. Nu am spus ca
totul se da pe tava sau ca este usor, cere munca multa, perseverenta si
ambitie. Insa cand incerc sa fac o camparatie cu Ro, nu gasesc cuvinte
sa compar situatia. In Ro cine poate oase roade, in US cine munceste
razbeste, si fara pile si relatii. Oh, cat despre desteptaciune; in
Romania nu am reusit sa intru la facultate, erau 8 pe un loc, aici am
dat un examen de limba, am inceput la un community college, m-am
trasferat la o universitate si 4 ani mai tarziu am luat un degree, nu
printre primi dar pana la urma ce conteaza, pe diplama nu scrie GPA-ul.
Asa ca nu trebuie sa fi un geniu ca sa reusesti in viata. stiu ca
in europa situatia este mai grea, dar in US nu trebuie sa fi milionar
sa traiesti bine, intr-o casa mare, fromoasa intr-o zona buna. Tot
ce-ti trebuie un credit bun si 3% din valoarea prorietati. Sa vedem si
alti ce zic......

danielle
20.01.2005, 17:22
Parerea mea, pe scurt, pentru ca daca ma apuc sa o spun pe toata nu mai ramane loc pe serversmileys/smiley2.gifeste:

- mai multe oportunitati de a merge mai departe

- mai putina birocratie

- lucruri mai simple si mai logice

- oportunitati de a vedea locuri la care altadata doar visam(nu din cauza de bani ci de viza)

- mai multa relaxare psihica

- mai putini oameni nervosi si suparati pe viata

- mai mult soare

Daca mai apar idei....le mai scriu.

sauzimdebine
20.01.2005, 23:17
CARE SUNT LUCRURILE cele mai frumoase care vi s-au intamplat ca emigrant fiind?

Discutia aluneca putin de la ideea principala. Sa revenim, deci, la ea prin a povesti lucrurile, sau unul din lucrurile, cele mai frumoase intamplate dupa emigrare.
Pentru mine, nu ceea ce a fost si nici ce este conteaza, cel mai frumos lucru va fi sa se intample. Nu hopurile inerente din acest drum spre eternitatea trecerii in nefiinta, care, uneori, te fac sa te uiti inapoi cu nostalgie, au greutate, important este unde vrei sa ajungi si ce faci pentru asta.
Cand am emigrat am cantarit motivele si cu telurile bine stabilite, am ales
Renuntarea La Salamul Cu Soia (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=646&KW=Renuntarea+la+salamul+cu+soia). Acum, aflat aici, nu pot face altceva decat sa-mi canalizez energiile spre desavarsirea acestui drum.

Intamplari frumoase pot fi si lucruri banale la prima vedere, nu in mod obligatoriu, numai, marile reusite.
Eram mai zilele trecute la cumparaturi cu fetita mea. Un adevarat "baietoi" de 14 ani, avea nevoie de ghete noi pentru fotbal, de incaltari noi pentru ..., si asa mai departe, ca daca este joc cu o mingie, fetita mea, il joaca. Dupa ce am cumparat ce si-a dorit ea si am iesit din magazin, zambetul de pe fata ei ca si ochii mari, plini de bucurie, cu care mi-a spus multumesc fara sa scoata un sunet, mi-au umplut inima de bucurie.
In sfarsit am avut si eu tenesi chinezesti dupa cum mi-am dorit. Da, tenesi chinezesti. Va mai aduceti aminte de ei? Pe vremea mea, eu fiind un pic mai tanar, ori nu-i gaseam, ori cand ii gaseam nu aveam bani, ori cand ii gaseam si aveam bani nu erau masura piciorului meu. Am rupt cateva perechi tinand degetele de la picioare inghesuite in ei. Tenesii chinezesti, ce minunatie, o talpa de cauciuc si panza de sac deasupra.

tonita
21.01.2005, 00:43
Asta e !O pereche de tenesi chinezesti, aripi crescute la picioare, pe vremea aia! Si ciocolata de casa cu 1 Leu 50 care se vindea la Lactate". Amintirile se estompeaza cu timpulsi le filtram in functiedestructura sufleteasca.

Felicitari Mugatu pentru ce ai reusit sa faci.Cred ca dorul nu te supara prea tare si e bine asa.

Desigur e destul de greu de gasit o definitie general acceptata a succesului in viata si nu stiu daca nostalgia areloc aici.

Pentru Brasov34.

Frumos a fost sa-mi vad copii simtindu-se acasa in Germania. Frumos a fostcand m-am legat prima oara la internet si am avut posibilitatea comunicarii aproape nelimitate. Frumos chiar si forumul asta. Mici sau mari bucurii, printre necazuri neinsemnate, multumesc lui Dumnezeu !

21.01.2005, 06:19
Sauzimdebine, scuze daridea principala era:Topic: CARE SUNT AVANTAJLE EMIGRARII?

Toni, dorulmeu celmai mare este mai mult regretpentru cei lasati in urma; ca nu au si ei aceleasi oportunitati cum am avut eu.

Anaxor
21.01.2005, 22:21
Daca este aproape de la sine inteles ca pt majoritatea sau poate pt toti ,rezultatele materiale reprezinata AVATAJELE EMIGRARII.......poate ca ar trebui sa sublniem avantajele emigrarii pe parte sufleteasca.

In ceea ce ma priveste nu voi comenta ca aici am reusit sa-mi cumpar casa repede si sa nu astept pe listala institut pt un apartament de inchiriat. Avantajul meu sufletesc este ca imi pot permite orice HOBBY--si asta nu cred ca in ceea ce ma priveste mi-as fi permis in tara din lipsa de fonduri indestulatoare. Aici nu sint bogata si nu am un job ultra bine platit( cu toate ca am facut o faccultate aici--care mi-a dat satisfacii ce-i drept)invatamint( care daca nu e universitar nu e platit deloc prea bine). Imi place sa calatoresc si sa fac fotografie. Daca pt a calatori trebuie sa astept pt concediul anual, stiu sigur ca-l pot face oriunde doresc .Insa faptul ca imi pot cumpara aparatele foto si electornicele ( incepind de la computere, dvd recorders etc etc etc)si ma pot ocupa in timpul meu liber--pe care mi-l fac liber--nu voi fi nicodata sclava muncii--nu e in singele meu---asta e ce conteaza pt mine. Ca-mi pot cumpara tot ce imi doresc legat de hobbiul meu..---si asta imi da realizare sufleteasca mai ales cind stiu ca in tara nu as fi putut sa-mi implinesc orice dorinta legata de ceea ce-mi place sa fac. Si am mentionat aici doar unul din hobbiuri.......deci ideea e ca asta e satisfactia mea de a fi aici.....dupa 14 ani.

Brasov34
22.01.2005, 13:00
Cat de mult balanseaza toate astea cu dorul de casa, cu dezradacinareanoastra?...

Am citit cu mare interes discutiile voastre insa nu mi se pare ca a reiesit lucrul care ma intereseaza cel mai mult:

REUSESC TOATE ACESTE "IMPLINIRI" sa compenseze cu golul din suflet , produs de dezradacinarea noastra? Reusesc romanii sa "uite" acesta durere sau aceste satisfactii materiale pot tine locul tuturor satisfactiilor spirituale, sufletesti ramase acasa?

O spun in special pentru romanii singuri, fara parinti, frati , fara rude si fara ADEVARATII prieteni de o viata lasati acasa. NU o spun pentru cei ce au reusit in timp sa isi aduca toata familiasmileys/smiley2.gifsi care nu pot simti acest imens gol...Pe ei doar ii felicit ca sunt IMPREUNA!smileys/smiley32.gif

SI O MAI SPUN SI CA UN SEMN DE INTREBARE PENTRU toti romanii , pentru ca tot vine 24 ianuarie-smileys/smiley2.gif sa incercam sa devemim mai uniti sa reinvatam sa sarim in ajutorul celuilalt si sa ne bucuram cu adevarat de fiecare succes a lui cand apare. Sa nu fim egoisti, ci doar prieteni adevarati. (Nu uitati, era o vorba romaneasca:"SANGE APA NU SE FACE!"...)

HAIDETI SA FORMAM o mica ROMANIE, macar aici pe FORUM, si cine stie, poate in timp ne vom putea permite sa ne si intalnim, pentru ca dupa cum spunea cineva, distantele aici nu conteaza, poti calatori dintr-o parte intr-alta! MOTIVATIE SA EXISTE!smileys/smiley36.gif

HAIDETI SA INCERCAm SA NE IUBIM, ca oameni adevarati , evitand separatismele facute pe religie, clasa sociala sau nivelul contului din banca si sa nu mai dispretuim pe nimeni care discuta romaneste, cand il intalnim...

Am intalnit romani foarte "transformati", si uneori ma intrebam daca America i-a facut asa sau chiar asa au fost si in tara si numai aceasta "IMENSA LIBERTATE" i-a facut sa-si "dezlantuie" adevaratul caracter...ignoranta este cel mai rau factor dupa parerea mea!

Cred ca tinand cond de acestea toate si luptand pentru a schimba ceva frumos in relatiile dintre noi, vom putea vedea AMERICA mult mai frumoasa si nu doar prin avantajele materiale de care aproape fiecare dintre voi vorbea...

Eu una nu ma pot bucura de o masina noua sau mai stiu eu ce "cadou" a vietii aici, daca nu am o familie precum o aveam acasa, cu care sa pot imparti aceste bucurii.

Viata pare stearpa cand nu ai cu cine o imparti .Chiar daca esti familist ca si mine... NU ESTE INSA SUFICIENT UNEORI!

Nu inseamna ca daca ai cunoscuti ai si prieteni si ACESTIA ne lipsesc enorm aici!

IMI DATI DREPTATE?

E, acum sa vad care-i "avantajul" vietii voastre de aici! M-as bucura daca as afla ca eu am gresit, sa aud numai intamplari frumoase legate de voi si de alti romani prieteni voua...

Cu drag, EU!smileys/smiley2.gif-CA.

Anaxor
22.01.2005, 23:25
Am intalnit romani foarte "transformati", si uneori ma intrebam daca America i-a facut asa sau chiar asa au fost si in tara si numai aceasta "IMENSA LIBERTATE" i-a facut sa-si "dezlantuie" adevaratul caracter...ignoranta este cel mai rau factor dupa parerea mea!

Si eu i-am intilnit peste tot insa TRANSFORMAREA era doar d e suprafata--daca reuseai sa stai de vorba cu ei, uitau sa-si mai puna masca. Transformarea era arma de autoaparare impotriva a ceea ce sint de fapt: romani--si credeau ca adca nu -si arata "slabiciunea" sint mai bine asa.

IMI DATI DREPTATE?

Da!!!!!!!!

tonita
23.01.2005, 01:38
Brasov34, crezica exista rom

sauzimdebine
23.01.2005, 05:10
In toata aceasta incercare de analiza a starii de emigrant, a stadiului integrarii in noile coordonate, facem cel putin doua greseli. Prima ar fi faptul de a privi totul prin prizma nevoii de justificare continua a actului emigrarii. Motivele determinante ale acestui pas, care pot avea o multitudine de fatete, au fost valabile la momentul respectiv si nu este necesara o constanta reintoarcere la validarea lor. De multe ori, o data cu trecerea anilor si evolutia coordonatelor socio-politice, motivele emigrarii, cat se poate de valabile si adevarate la momentul respectiv, dispar din actualitate. Acest fapt face parte din evolutia normala si nimic, indiferent de vectorii urmati in aceasta temporala transformare, nu duce la invalidarea conditiilor existente la momentul dezradacinarii. Constanta reintoarcere la validarea momentului initial nu-si are sensul, chiar daca facem asta pentru a incerca o justificare a stadiului integrarii in noul mediu.
Cea de a doua greseala pe care o facem este separarea vietii noastre in doua componente, una spirituala si una materiala. Radicalitatea separarii impuse de noi insine, fara constientizarea intrepatrunderii si constantei evolutii comune a celor doua laturi, este o greseala. Viata nu este ceva simplu, separabil in alb si negru. Existenta nuantelor de gri nu poate si nici nu trebuie a fi neglijata.

23.01.2005, 05:18
Ana, ma bucur ca ai reaparut din obscuritate
sa ne binecuvintezi cu intelepciunea mesajelor tale (o sursa de
amuzament fara sfarsitsmileys/smiley36.gif).
Daca obiceiurile si traditiaromanescasunt asa de superiore,
de ce oare Romanaidupa 16 ani de democratiese zbate intre
mizerie, coruptiesi ruina, mult in urma altor tari europene
(Ungaria, Polonia, Chehia, etc?) Si la cetransformare te
referi?Transformarile romanilor pe care le-am vazut eu sunt in
majotitatepozitive, cuexpetiaunora care nu sau lasat
atinsi sau intimidati decivilizatie si continua sa pastreze
stilul "mioritic" de viata mostenit de la strabuni. Daca tu esti
asa de psiholoaga de poti vedea peste fatadele sufletelor noastre, de
ce nu incerci sa te uti in sufletul tau sa vezi ce este acolo de viata
ta este asa de nefericita si mizerabila?

</font>

christianT
23.01.2005, 05:44
In toata aceasta incercare de analiza a starii de emigrant, a stadiului integrarii in noile coordonate, facem cel putin doua greseli. Prima ar fi faptul de a privi totul prin prizma nevoii de justificare continua a actului emigrarii. Motivele determinante ale acestui pas, care pot avea o multitudine de fatete, au fost valabile la momentul respectiv si nu este necesara o constanta reintoarcere la validarea lor. De multe ori, o data cu trecerea anilor si evolutia coordonatelor socio-politice, motivele emigrarii, cat se poate de valabile si adevarate la momentul respectiv, dispar din actualitate. Acest fapt face parte din evolutia normala si nimic, indiferent de vectorii urmati in aceasta temporala transformare, nu duce la invalidarea conditiilor existente la momentul dezradacinarii. Constanta reintoarcere la validarea momentului initial nu-si are sensul, chiar daca facem asta pentru a incerca o justificare a stadiului integrarii in noul mediu.
Cea de a doua greseala pe care o facem este separarea vietii noastre in doua componente, una spirituala si una materiala. Radicalitatea separarii impuse de noi insine, fara constientizarea intrepatrunderii si constantei evolutii comune a celor doua laturi, este o greseala. Viata nu este ceva simplu, separabil in alb si negru. Existenta nuantelor de gri nu poate si nici nu trebuie a fi neglijata.

Cu totul de acord! O postare care ar merita chiar un premiu!

Intre alb si negru exista o infinitate de nuante de gri. Acesta e un moto personal ce iata ca il regasesc in cele spuse de sauzimdebine, si ce poate fi mai minunat decat sa te regasesti in ideile altuia??

Bravo sauzimdebine! Meriti un premiu! Un raspuns la acest topic nici ca se putea mai bine.

sorin
23.01.2005, 09:42
S-ar parea ca Sauzimdebine si-a reintrat in mana dupa o perioada de acalmie cand aparea meteoric si scria telegrafic. smileys/smiley32.gif

Anaxor
23.01.2005, 11:33
Smegma daca te referi la mine cu numele de Ana--te inseli, una la mina--al doilea eu zic sa-ti vezi de treaba ta si mai bine analizeaza-te TU PE TINE...fara sa insinuari ieftine si luat la bataie de joc--chiar crezi ca tu-ti dovedesti valoarea prin asta???? Nu citi ce scriu--! oricum de acum inainte te voi ignora asa ca nu te mai pomori cu firea sa ma urmaresti peste tot si sa-mi critici mesajele.

Roxana anaxoR

24.01.2005, 03:37
Sauzimdebine, nu sunt de acordcu premiza ta. Cred ca este bine ca la diferite puncte din viata sa ne oprim si sa examinam trecutul. Intrebarea pe care o pun multi, "merita toate sacrificiile emigrari?," este legitima. Multi dintre noi am lasat in urma multe bunuri materiale si sentimentale. Eu am considerat emigrarea ca o investitie, o investitie in viitorul meu. Asa cum fiecare investitie trebuie evaluata pentru profitabilitate, este normal sa evaluez sidecizia emigrari. Personal, nu am nici un regret si investitia mea a adus dividend X100. Fiecare avem motivele nostre pentru emigrare, politice, sociale, religioase, romantice sau spiritul de aventura. Gasesc normal ca ocazional sa ne gandim daca emigrarea a meritat sau nu. Multi privesc emigrarea exclusiv prin prisma emotiilor si a sentimentelor. Este dreptul fiecaruia sa simta ce vrea. Asa cum eu nu judec sentimentele altora, nici ei nu ar trebui sa ma judece pentru sentimetele mele sau sa incerce sa filozofeze despre ce simt sau nu simt. Asta nu inseamna ca eu nu am sentimente si emotii, ci doar ca eu am decis sa-mi concentrez energiile pentru a contrui o viata mai buna si prospera in tara adoptiva in loc sa ma lamentez la ce am lasat in urma. Viata este foarte simpla!Ma trezesc in fiecare dimineata la vita siincerc sa mabucur de fiecareclipa pe care o consider ca un dar.

sauzimdebine
24.01.2005, 08:07
O data ce ai emigrat nu-si mai are sensul justificarea permanenta a motivatiei actului in sine de a emigra. Asta nu inseamna ca nu accept analiza parcursului ulterior emigrarii, stadiul implinirilor si al neimplinirilor, cantarirea a ceea ce am, comparativ cu ceea ce as fi dorit sa am. A ma reintoarce la ce am lasat in urma si a analiza stadiul la care ma aflu referitor la aceasta, este o greseala. Inseamna ca, de fapt, eu nu am avut motive intemeiate de a emigra. Asta pe de o parte.
Pe de alta parte, ceea ce am scris eu nu face legatura cu ceea ce simt unii sau altii sau cu modul in care privesc ei emigrarea. Nu este filozofie pe marginea motivatiilor, sentimentelor, punctelor de vedere, etc., ale unora sau altora, sau a unei anumite persoane ca atare. Este doar o idee, anume ca, oricat am incerca si am vrea noi sa simplificam lucrurile, viata nu este un lucru simplu, definibil prin alb si negru. Pentru a fi exprimata complexitatea acestei trecatoare calatorii spre eternitate, avem nevoie de mult mai multe nuante.
De aceea consider ca a separa aspectele sentimentale ale vietii de cele materiale este o greseala.
Si pentru a demonstra ca cele doua se intrepatrund si evolueaza continuu impreuna, am sa pun o intrebare. Daca mi-am cumparat o carte si un costum de haine, pot spune ca se poate atribui o conotatie spirituala cartii si una materiala costumului de haine, sau nu pot spune?
Desigur, ar putea afirma unii la prima vedere. Eu zic ca totul este mult mai complex si ca se pot atribui ambele conotatii atat cartii cat si costumului de haine, amplitudinea importantei lor, una in raport cu cealalta, fiind data de finalitatea folosirii celor doua articole in parte. Daca cartea este una care-mi va da noi cunostinte profesionale, ajutandu-ma sa progrezes in cariera, in final sa fac bani mai multi, atunci relevanta conotatiei materiale se amplifica in raport cu cea spirituala. Daca costumul de haine il cumpar doar pentru a merge la teatru, atunci conotatia materiala paleste in fata celei spirituale. Amplificarea laturii spirituale fata de cea materiala este data de faptul ca folosirea este determinata de dorinta de a-mi innobila spiritul prin vizionarea de spectacole teatrale, ca si de faptul ca din respect pentru actul la care particip, ca si din respect pentru mine, imbrac costumul de haine.

Brasov34
24.01.2005, 15:02
"Mugatu" cati ani de AMERICA ai?smileys/smiley2.gif

25.01.2005, 03:14
Brasov, de 18 ani, primii 3-4 ani au fost cei mai grei, dar dupa aceia m-am obisnuit cu viata de aici si am inceput sa nu mai compar ce eram in tara si sunt aici. Inveti limba, te obisnuiesti cufelul de viatasi oameni sitotul este ok!smileys/smiley4.gif

Brasov34
29.01.2005, 21:29
18 ani? O VIATA!

Sper sa reusim si noi performanta asta, adica sa nu mai facem diferente unde traim...

Insa sa mai treaca ceva anisori, ca noi abia vom face 5!smileys/smiley19.gifSi ma simt aproape ca in primul an, cu acelasi dor de casa si cu dragoste fata de cei dragi ai nostri...

Cred ca abia la cetatenie vom simti ca "apartinem" si acestui teritoriu strain deocamdata, vom vedea!

Nomi
06.06.2008, 21:55
Sunt foarte multe ganduri frumoase si din suflet adunate in mesajele voastre legate de subiectul lansat. Si noi am pornit pe drumul imigrarii de 9-10 luni si nu ne gandim decat ca vom lupta si luptam pentru ceva mai bun si mai sigur. Singurul lucru care de pe acum cu gandul ne este foarte greu este despartirea de familiile noastre. Dar gandul pozitiv si suportujavascript:AddSmileyIcon('smileys/smiley1.gif')
smileys/smiley1.gifl lor ne va ajuta. Bafta tuturor.

aconi
07.06.2008, 07:15
Eu consider emigrarea un act de mare curaj.In opinia mea, este ca si cum te-ai naste a doua oara inainte de a-ti da sufletul celor vesnice.Este un act strict individual care nu suporta comparatii nici generalizari.De aceea, eu va respect pe toti care,indiferent de motivatii,ati avut curajul sa"rupeti"radacinile, sa va cautati un alt destin si va doresc succes. Admir si pe aceia care constata ca au gresit in luarea deciziei, ne putandu-se acomodasi se reintorc.Ceea ce nu admit este comportamentul unora,putini la numar,care,pentru a-si "da curaj"denigreaza locurile de unde au plecat,obiceiurle si traditiile de la noi,asa cum a facut cu vreo doi ani in urma Mr.Mugatu.Pentru acele lucruri il detest si il "rog" si acum ca si atunci sa ocoleasca acest forum.

angeline
07.06.2008, 07:45
...Ceea ce nu admit este comportamentul unora,putini la numar,care,pentru a-si "da curaj"denigreaza locurile de unde au plecat,obiceiurle si traditiile de la noi,asa cum a facut cu vreo doi ani in urma Mr.Mugatu.Pentru acele lucruri il detest si il "rog" si acum ca si atunci sa ocoleasca acest forum.

he, he aconi !...

era cat pe ce sa pun pariu </span>ca esti plecat ca si parte componenta in Comisia de Reconciliere italiano-romana, data fiind experienta acumulata la Comisia de Reconcilere romano-maghiara in scopul de a negocia niscaiva cereri de
iertare cu imbratisari calduroase intre urmasii stra-stra-strabunilor romani si urmasii dacilor <!--[if gte vml 1]>

</v:ulas>

<o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"/>
</v:shape>

</v:shape><![endif]-->smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

ps</span> ai avut cumva azi noapte vreun cosmar cu Mugatu smileys/smiley36.gif

fifi
07.06.2008, 07:51
oh, aconi, cu iertare sa-mi fie dumneavoastra dar ce srieti imi face mie, minte de gaina, concluzia ca fiecare cioara isi lauda cuibul.

lu` nea Mugatu si la altii le-a fost cam bine prin US ca daca nu, se intorceau ei, de atatia ani de zile si va papau cu fulgi cu tot, cei de care vorbesti matale ca se intorc acum sunt din cei de fara acte (nu poti intelege din Romania "limba asta"), fostii copii de smileys/smiley35.gifn-am voie sa spun, putori care au venit aici pe banii munciti de parinti de-o viata sau, cazuri rare, sclipiri de inteligenta care fac din c*c*t bici sa mai si pocneasca.

cat timp inca mai pleaca romanii peste hotare, vorbiti in vant...ideologic si subiectiv.

sa va dau una pe gustul dumneavoastra, sper s-o gustati:

la romani, campanie electorala

C

Sherlock
07.06.2008, 09:41
"il "rog" si acum ca si atunci sa ocoleasca acest forum."

da sa traititovarase avocat, o sa treaca pe acest forum numai cei care sunt de acord cu tine si care te alinta maestre

Nomi iti doresc mult succes santem in aceeasi situatie cu tine si sper ca peste cativa ani sa fim bucurosi ca am facut acest pas.Singurul lucru de care imi este dor este la fel,familia si prieteni. Dar o sa incerc sa ii vizitez cat mai des posibil sau sa ii aduc pe ei aici.

Multabafta tuturor sisa auzim de bine.

hazel
07.06.2008, 10:06
...asa cum a facut cu vreo doi ani in urma Mr.Mugatu.Pentru acele lucruri il detest si il "rog" si acum ca si atunci sa ocoleasca acest forum.

Nu l-am auzit pe Mugatu sa fi ponegrit ceva. De criticat a criticat la sange multe lucruri din Romania, mai ales cum o stia el,dar nu l-am auzit sa denigreze obiceiuri si traditii (!?)In orice caz, forumul e mai sarac fara el si sper ca daca se tine deoparte are ceva ( mult) mai bun de facut si nu de frica maestroului smileys/smiley36.gifsi de ce ai pus "rog" in ghilimele? Ori il rogi, ori ii poruncesti :)

PS: speram ca ti s-a mai tocit detestarea intre timp nea aconi smileys/smiley4.gif

era cat pe ce sa pun pariu ca esti plecat ca si parte componenta in Comisia de Reconciliere italiano-romana, data fiind experienta acumulata la Comisia de Reconcilere romano-maghiara

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

PS bafta celor care vor emigra. Mi-a facut placere sa citesc postarile in acest topic, nici nu stiam de el.

FidelKatzo
08.06.2008, 00:11
lu` nea Mugatu si la altii le-a fost cam bine prin US ca daca nu, se intorceau ei,

Mugatu mi-a facut impresia de om cu coloana vertebrala..Mie personal nu mi-au placut nici odata cei care seintorc dupa cum bate vantul.

http://de.youtube.com/watch?v=_1xSriNMxh4

Nu putem fi toti la fel..

May09
08.06.2008, 12:09
In cazu meu, sa imi realizez visul de a fi rezident al New Yorkului si Ohio, vreau sa spun ca e o implinire sufleteasca mare. SInt mindra ca sint Romanca, dat multumesc lui Dumnezeu de fiecare data cind imi aduc aminte ce bine o duc aici.

In primul rind nu imi este frica de ce va fi miine, si nu neaparat USA ca teritoriul imi da sentimentul acesta, ci scoala pe care am facut-o aici, pregatirea pe care o am. Deci oriunde m-as descurca cu un job bun.

Sint atitea de povestit, dar cine are timp. Sint bucuroasa pt copiii mei, cum traiesc ei, eu nu am avut posibilitatea, si apoi, ma bucur ca si maica- mea e aici. Nu mai trage frigul din ROmania iarna, apa rece, foamea, problemele de acolo. Ma bucur ca am putut sa ii ofer citiva ani mai buni.

Si cum au spus altii, pe linga faptul ca daca muncesti, te poti bucura de atitea, doar cu un servici moderat, poti sa ai o casa mare si frumoasa intr-un cartier bun, o masina chiar noua (afordabila, nu neaparat BMW). Si infinity nou e superb si chiar nu e scump.

Nu mai mentionez vacante unde vrei. Doar trebuie sa alegi. Dar ceea ce e mai important, am ales aici pt ca nu am suportat coruptia si minciuna - felul acela de a face business acolo.

Eu consider ca efortul se merita, dar nu e destul. Trebuie aici si facultate, si master si doctorat eventul pt ca iti deschide niste porti adevarate.

08.06.2008, 12:24
Eu consider ca efortul se merita, dar nu e destul. Trebuie aici si facultate, si master si doctorat eventul pt ca iti deschide niste porti adevarate. May,dar pentru cei fara facultate si master se deschid ceva porti neadevarate?Eu cred ca pentru omul muncitor si cu capul pe umeri,nu in nori,exista infinit mai multe posibilitati decit acasa(din pacate).

May09
09.06.2008, 09:05
Binenteles, dar pt cei cu scoala ...doctori, avocati, etc...e mult mai bine...

Rainschild2007
09.06.2008, 22:05
Deocamata nu as putea spune foarte multe despre avantajele emigrarii. Nu am stat aici foarte mult timp, si in curand urmeaza sa ma mut. Singurul avantaj pe care il percep este faptul ca sunt impreuna cu cel pe care il iubesc si de aici voi incepe sa construiesc totul.

alexthegreat
10.06.2008, 05:11
Ma gandeam ca lumea din Ro vrea sa scape de aceasta "poluare" numita Ro.unii s-au plictisit sa munceasca pe rupte pe bani putini sa nu aiba o casa propie sau sa stea in chirie pe foarte multi bani.de ce fugim in alte state?e simplu....pentru o viata mai buna desi aceasta viata mai buna se realizeaza in timp si cu ambitie si munca.noi romanii suntem foarte apreciati in strainatate pe cand in Ro sunt salariile mici,conditiile de munca nesatisfacatoare si taxele foarte mari.asadar unde este mai bine ca sa nu fiu off topic...in strainatate sau in Ro....e bine unde te poti acomoda pentru ca langa familie si prieteni nu poti sta toata viata trebuie sa-ti vezi de viata si familia ta si sa le asiguri un trai decent...acest lucru in Ro fiind tot mai greu de realizat