PDA

Arată versiune întreagă : PALMER CONSULT

Pagini : [1] 2

hanseatic69
16.08.2006, 19:57
Stie cineva cat este de serioasa firma Palmer Consult?

Administratorul firmei este Viorel Guzan.Va rog trimiteti-mi raspuns repede intucat trbuie sa ma duc la interviu si nu stiu nimic despre ei.

Cine a mai aplicat la ei va rog trimiteti mesaj pe topicul acesta.

Mercic.

mihaiantoniu
13.09.2006, 23:11
sal frate eu am aplicat ieri, adica am fost la interviul care l-am platit cu 60 ron, m-au pus sa fac dosarul si sa vin pe 19 cu actele completate si cu 600 ron.... tu ce ai facut? astept reply'ul tau

hanseatic69
14.09.2006, 20:04
Eu am dat interviul, am platit 600 RON si acum astept sa vina petitiile.Mi-au spus ca pana pe 1.10.2006 ne programeaza la amabasada.Sper sa fie adevarat!Domnisoara de acolo mi-a spus ca dupa 15.09. vin petitiile...

Tu ce informatii ai primit?

Astept raspuns si iti doresc o zi buna.

PS: tu pentru ce ai aplicat?Eu sunt pe constructii...am experienta..tipa mi-a spus ca n-or sa fie probleme la mabasada...am si referinte,dar apartamentul este pe numele sotiei...totusi tinanad cont ca avem mai mult de 5 ani "vechime" am inteles ca nu sunt probleme...

hanseatic69
17.09.2006, 23:58
Hy, bro'.Ai citit mesajul meu? Spune-mi si mie ce se mai aude .Azi am incercat sa sun pe 2 telefoane la firmadar nu mi-a raspuns nimeni.Eu am platit si cei 600 RON si nu mi se pare normal sa nu mi-se raspunda la telefon...Initial, tipa de acolo mi-a spus ca pe 1.10.2006 sunt plecarile ... si tu de abia maine te duci pt . interviu...Oare o fi adevarat... Intraba si tu cand vin petitiile, daca te duci maine la interviu...

Vezi ca adresa de e-mail este laepadatu@yahoo.com -imi poti scrie pe asta.

dayna
21.09.2006, 21:11
hey...

si eu am aplicat la PALMER si vreau sa stiu daca e o firma serioasa! astept sa vina petitiile.... or sa vina vreodata!!?!?!?!

::))))

dayna

hanseatic69
24.09.2006, 19:54
Buna Dyna. Eu am sunat marti, saptamana trecuta, si mi-au spus ca la sfarsitul saptamanii(trecute) trebuie sa soseasca.Dar nu am mai avut timp, multa treaba la servici...dehh...pe final, stii cum este...trebuie predat totul si probabil voi suna la inceputul saptamanii acestea.Rugaminte mea este sa pastram legatura permanent, de acum incolo...Daca ai ceva noutati nu ezita sa-mi trimiti e-mail pe laepadatu@yahoo.com !

P.S.Plecarile cand ti-au spus ca ar fii?Programarile la ambasada?

Mercic pentru raspuns si sa avem bafta!!!

H

hanseatic69
25.09.2006, 02:32
Am vorbit cu d-na de la Palmer si mi-a spus ca saptamana aceasta asteapta petitiile si ca plecarile vor fii pana in 15.11.2006

Daca aveti noutati , nu ezitati sa le impartasiti...

H

rosi
05.10.2006, 23:20
pai si deci ati plecat?

au venit petitiile?

sau ce mama ma-si s-a intamplat?

ce aiurea e cand cineva intreaba ceva si nu mai revine asupra subiectului

spuneti ce ati mai patit sa stim si noi daca e o firma serioasa sau nu

daca ati plecat sau nu

sau ceeee........

pei?

hanseatic69
07.10.2006, 03:23
Salutare.

Mi-au trimis un e-mail in care imi spun pasii urmatori adica, trimiterea dosarului la ambasada cu toate actele necesare...dar i-am sunat si le-am spus ca vreau si eu contractul de munca si petitia sa le vad...ei mi-au spus ca le trimit pe e-mail...nu le-am primit inca...Mia- spus ca pt. constructii au contractele de munca si petitiile...deja.

Dyana, tu ce-ai mai primit?

KobeWan
08.10.2006, 22:47
salutare

eu sunt inscris la ei de vreo luna cam asa. am primit si eu mailul respectiv cu pasii pt ambasada dar nu am primit inca nicio oferta si petitie si am dosarul complet la ei de aproximativ 3 saptamani. cica au venit ofertele pe constructii si housekeeping pana acum si trebuie sa le vina si restul. nu stiu ce sa zic, pana acum au tot dat deadlineuri pe care nu le-au respectat dar totusi cred ca sunt destul de seriosi in ceea ce priveste contractele. partea proasta e ca nu pot sa stau chiar cu bagajele facute in fiecare saptamana ca trebuie sa vina contractele pt ca eu am si un loc de munca si trebuie sa imi organizez cumva viata in timpul asta...dar problema asta cu nedarea unor termene exacte e o problema generala la agentii din Ro.

numai bine

hanseatic69
10.10.2006, 20:08
Salut, Kobewan

Eu am aplicat pe condstructii din august si mi-au spus ca pe 1 oct ar fii plecarile(asta la inceput).Acum tot imi spun ca contractul de munca si petitiile pt. constructii sunt gata dar i-am rugat sa mi - le trimita pe e-mail si mi-au spus ca le vor trimite..da rpana acum nimic...ma intreb oare cat mai tergiverseaza...vad ca alte firme deja au facut progamari la viza...astia nimic..oare mai plecam anul asta?

Hai sa ne strangem pe acest forum toti cei care au aplicat la Palmer Consult si sa ne sfatuim!

rosi
11.10.2006, 21:21
ce aiureala

de ce va tot duc cu vorba asa mult?

ati mai auzit oe cineva care aplecat cu firma asta de v-ati inscris la ei?

o zi buna

hanseatic69
11.10.2006, 23:42
Salut kobewan,

nu mai stii nimic?Eu am sunat la ei aproape zilnic si ma tot aburesc, ca trimit contractul si petitiile pe mail...dar pana acum nimic...eu incep sa ma intreb daca nu cumva Rosi are dreptate...DACA CINEVA A PLECAT CU FIRMA ASTA , ROG SA POSTEZE AICI.

rosi
12.10.2006, 00:28
dupa cum am zis prietnul meu a vrut sa plece prin ei dar eu nu stiam nimic de firma si l-am rugat sa mai astepte sa vad si parerile altora

el s-a inscris la promointernational dar nici de astia nu stiu mai nimic doar din auzite dar ...sa speram ca va fi toul bine

eu am plecat anul trecut prin ameritrex cu toate ca am auzit atatea despre ei pe forum ca nu stiu ce sa mai cred dar totul este posibil

oricum un amic de-al meu vr sa plece cu ei acum sa vdm dc va reusi ca nici prea multa engleza nu stie adica mai deloc

eu acu pe 24am interviu la ambasada prin adira de la cluj

si deocamdata nici nu am dat decat taxa de interviu care la-m sustinut cu angajatorii americani asta-vara in buc ca a fost un interviu de m-a capiat pe mine

va urez succes la toti care vr sa plecati

mai vb

KobeWan
15.10.2006, 12:37
salut hanseatic

eu am aplicat pt. frontdesk/reception in florida si cica vineri au ajuns contractele si luni o sa le am in mail...am primit o oferta pt. steward tot in Tampa, Florida dar mai astept sa vad si cealalta oferta si marti dimineata ori ma programeaza ei la ambasada ori ma programez eu... oricum eu le-am spus ca pana nu imi arata petitia in original eu nu le mai dau nici un ban pt. ca un contract in adobe reader nu imi justifica 990 de dolari :)

de auzit pe cineva sa plece prin ei nu am auzit decat prin europa, in state nu...acum eu sper sa fie ok :)

daca mai aveti detalii spuneti si aici :)

salutare

hanseatic69
16.10.2006, 01:38
Salut Kobewan!

Deci sa inteleg ca tie ti-au trimis contractul de munca in Adobe...mie nu mi-au trimis nimic desi spuneau ca primele contracte si petitii au fost cele pe constructii-iesite...eu nu mai inteleg nimic...si astazi nu au trimis nici un mail pana la ora asta..eu o sa-i sun , dar vad ca pe Skype suna ocupat...mai incaearca si tu si vezi..ti-au trimis pe e-mail petitia?

Astept raspuns...

KobeWan
16.10.2006, 09:45
salut

petitia nu mi-au trimis-o doar un contract mi-au trimis...oricum e unu mai astept dupa nimic si vreau sa ma programez la ambasada ... sincer nu imi spun inca o parere despre ei dar in momentul de fata nu e cea mai buna...vreau sa vad daca ajung in state si e ok cum pare de aici ... si pe urma o sa imi spun o parere sincera despre palmer...

eu zic sa ii suni sau daca ai ocazia sa mergi la ei la birou pt ca pe promisiuni astepti degeaba, iti spun din proprie experienta, asta e a 3a agentie la care m-am mutat...daca plec in state cand vin inapoi o sa imi deschid si eu agentie pt. ca nu se mai poate asa..

salutare

16.10.2006, 20:11
salutare tuturor ,

am aplicat si eu pt o viza h2b prin cei de la palmer inca din septembrie dar pana acum am primit doar o oferta pe housekeeping (care e destul de ambigua). intrearea mea este daca este careva care a plecat in sua prin palmer - consult.

cat despre contracte nu mi se pare normal ca tu sa achiti taxa de 990$ si sa nu primesti un exemplar din contract in original.

bafta in continuare tuturor aplicantilor si sa-mi spuneti si mie cand vede careva uncontract si acea petitie in original.

hanseatic69
16.10.2006, 21:13
Salutare,

chiar acum am vorbit la telefon cu duduia de acolo si mi-a spus ca nu a mers Internetul ieri...si ca mi le trimite azi -petitia si contractul..

sper ca azi sa fie

...Doamne ajuta

KobeWan
16.10.2006, 22:12
sal

no comment :) sper sa fie asa ... sa ma anunti daca primesti pe mail si daca e ok :)

bafta

hanseatic69
17.10.2006, 01:37
Salutare,

tocmai am vorbit din nou cu duduia de la Palmer care ma tot abureste...si anume: mi-a spus ca petitiile au fost trimise la ambasada si ca numai dupa ce sosesc aprobarile de la ambasada atunci poate sa trimita pe mail contractul si petitia!!! Va intreb:

ESTE ADEVARAT??? SAU TOTUL ESTE MINCIUNA?

ROG RASPUNDETI...

Palmer Consult
17.10.2006, 12:32
<DIV>In atentia aplicantilor pentru programul H2B SUA - Palmer Consult</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pe aceasta cale va informam ca petitiile H2Bpentrudomeniul hotelier si constructiiFlorida impreuna cu lista persoanelor care au optat pentru aceasta oferta a ajunsla ambasada SUA din Bucuresti, urmand ca aceasta autoritate sa verifice petitiile pentru autenticitate si sa o aprobe. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Cei care din cauza nerespectarii termenelor acordate de firma noastra doresc sa renunte la program, va invitam la sediul nostru din Bucuresti pentru a face o cerere de returnare a taxelor platite pana in acest moment.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Nerespectarea termenelor nu poate fi imputata firmei noastre, deoarece noi nu putem controla si estima cu exactitate termenele necesare USCIS si Ambasada SUA pentru formalitatiile de acordare si verificare/aprobare a petitiilor. Aceste verificari sunt necesare pentru siguranta Dvs. si eliminarea oricaror surprize neplacute odata ajuns pe teritoriul american. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Ne cerem scuze pentru intarzierile aparute fara voia noastra, subliniem cainteresul de arealiza cu succes ceea ce ne-am propus este comun, dorim ca serviciile noastre sa fie apreciate mai mult prin calitate si respect pentru aplicant. De aceea pentru cei care pun mai mult pret pe rapiditate va stam la dispozitie pentru a va returna taxele achitate firmei noastre. Pentru aceste solicitari si lamuriri suplimentare va stam la dispozitie la numarul de telefon: 021 3187327 intre orele 15:00-17:00 (de luni pana joi in fiecare saptamana).</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Toate cele bune,
Echipa Palmer Consult - International Recruitment CO. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>-----------------------------------------------
Bld. (suzanne@happysummer.ro)Garii de Nord Nr 6-8, Sector1, Bucuresti
Tel.: 021 3187327; 021 3134459 </DIV>
<DIV>Fax: 021 3134459
Mobil: 0724 999 547; 0744526825; 0788776480
</DIV>

mamica
19.10.2006, 21:41
Salutare.

Am aplicat si eu la firma acesta "Palmer" ca si voi astept raspunsuri de la ei. Deja incep sa-mi pierd rabdareasmileys/smiley7.gif. Am intrebat daca tot asteapta sa ne programeze cand trebuie platita taxa la Banca, si mi-au raspuns ca deocamdata numai cei 11 dolari. Voi a-ti platit ceva din suma de 111 dolari.

O zi buna la toti si astept raspuns!smileys/smiley2.gif

hanseatic69
19.10.2006, 22:27
Nu, nu am platit nimic.Astept sa vasd petitiile si contractul prima data!!Daca si saptaman viitoare e la fel imi iau banii de la ei si renunt!Am renuntat si la serviciul actual pentru asta! Si care nu era rau deloc!

mamica
19.10.2006, 23:46
Salutare hanseatic69

Ai renuntat la serviciu? smileys/smiley19.gifNu se poate. Pe mine patronii ma iai inapoi daca ma duc. In legatura cu petitiile si contractul am inteles ca ni le da cand mergem la bucuresti in original, dar adevarul este ca poate macar sa ni le trimita pe e-mail sa le vedem.

Eu am platit totusi cei 11 dolari reprezentand PIN pentru ambasada.

O zi buna la totii.smileys/smiley1.gif

hanseatic69
20.10.2006, 00:31
Salutare Mamico!

Cum , mie mi-au spus ca le trimit pe e-mail(contractul+petitia) dupa ce le verifica ambasada!Eu o sa- isun sa-i intreb inca odata...

mamica
20.10.2006, 01:58
Te rog daca suni si afli ceva trimitem si mie un e-mail sa-mi spui ce ti-au zis.

Mamicaiti doreste un weekend placut

genia
21.10.2006, 03:11
buna .stie cineva daca cei da la firma palmer consult sunt seriosi?am aplicat pt viza h2b .a plecat cineva cu ei?multumesc

constructor USA
21.10.2006, 03:52
salutare

eu sunt inscris la ei de vreo luna cam asa. am primit si eu mailul respectiv cu pasii pt ambasada dar nu am primit inca nicio oferta si petitie si am dosarul complet la ei de aproximativ 3 saptamani. cica au venit ofertele pe constructii si housekeeping pana acum si trebuie sa le vina si restul. nu stiu ce sa zic, pana acum au tot dat deadlineuri pe care nu le-au respectat dar totusi cred ca sunt destul de seriosi in ceea ce priveste contractele. partea proasta e ca nu pot sa stau chiar cu bagajele facute in fiecare saptamana ca trebuie sa vina contractele pt ca eu am si un loc de munca si trebuie sa imi organizez cumva viata in timpul asta...dar problema asta cu nedarea unor termene exacte e o problema generala la agentii din Ro.

numai bine

Salut!si eu sunt inscris la program in constructii.asta-i ultimul mesaj pe care l-am primit:

<TABLE class=messageer cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%"><T>
<T>
<TR>
<TD class=label noWrap>Date:</TD>
<TD>Wed, 18 Oct 2006 11:51:31 +0300</TD></TR></T></T></TABLE>
<DIV class=clearfix id=message>
<DIV id=yiv582209639><XHTTP-EQUIV=C&#079;NTENT- c&#111;ntent="text/; charset=iso-8859-1"><X>
<STYLE></STYLE>
<XBGCOLOR=#FFFFFF>
<DIV>In atentia aplicantilor pentru programul H2B SUA - Palmer Consult</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pe aceasta cale va informam ca petitiile H2Bpentrudomeniul hotelier si constructiiFlorida impreuna cu lista persoanelor care au optat pentru aceasta oferta a ajunsla ambasada SUA din Bucuresti, urmand ca aceasta autoritate sa verifice petitiile pentru autenticitate si sale aprobe. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Dupa primirea aprobarii de la ambasada, vom incepe programarile pentru interviul de viza. Va rugam sa va verificati inca odata dosarele pentru interviul de viza, si sa va asigurati ca aveti toate documentele necesare si sa ni-l trimiteti/aduceti pentru verificare. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Va reamintim lista documentelor necesare pentru sustinerea interviului de viza:</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>[b]
<DIV>1. Adeverinta de libera circulatie obtinut de la Evidenta Populatiei - care sa ateste ca nu aveti interdictie de a parasi teritoriul Romaniei;</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>2. Documente doveditoare a detinerii de proprietati (casa, teren intravilan/extravilan, masina sau alte proprietati), contract de inchiriere spatiu - daca aveti proprietati;</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>3. Extrase de cont (daca aveti conturi in valuta sau RON cu sume mai mari de 1000 USD);</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>4. Certificat de casatorie (in cazul in care sunteti casatorit/a), certificat de casatorie + hotarare de divort (in cazul in care sunteti divortat/a);</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>5. Certificat de nastere copil/copii (daca aveti copii);</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>6. Adeverinta de salariat, copie dupa contract de munca, copie dupa carte de munca, copie dupa contract de colaborare(daca sunteti angajat/colaborator);</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>7. Adeverinta de student (daca sunteti student);</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>8. Copii dupa contracte de munca in strainatate (daca ati avut astfel de contracte);</DIV>
<D<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

raccoon
22.10.2006, 03:06
Salutare,

Eu am inceput aplicarea prin aceasta societate in urma cu o luna. Pana acum lucrurile au mers cat se poate de bine, cred eu.. Am dosarul complet cu tot ce au cerut. Am achitat toate taxele, inclusiv suma de 990 usd, taxa de viza si codul pin. Am primit oferta de munca pe care am si semnat-o. Am inteles ca petitiile sunt in Ambasada si saptamana viitoare (marti, miercuri), vor sosi la ei. Nu depinde de ei rapiditatea cu care se verifica petitiile. Aici totul e la Ambasada. Si ei, ca si noi, vrem sa mearga cat mai repede, insa sunt situatii in care nu poti face nimic decat sa astepti. Procedura nu e atat de simpla. Eu personal, am incredere in ei si pana acum nu si-au pierdut credibilitatea in fata mea. Plus de asta, aceasta companie mi-a fost recomandata de alte persoane care au plecat prin ei. Majoritatea au reusit. Si inca ceva.... daca cuiva nu-i convine ceva legat de program , isi poate retrage dosarul si inclusiv taxa de 990 de usd platita. Contractul e cat se poate de clar. Nu cred ca au fost cazuri de acest gen, dar sa speram ca nu se va intampla..
Putina rabdare, atat ne trebuie si putin noroc la Ambasada... smileys/smiley101.gif

Tinem legatura

KobeWan
22.10.2006, 14:16
salutare

am primit si eu mailul respectiv cu etapele. eu am dosarul complet taxa de 11 $ pt pin si taxa de 100$ pt viza platite. cei 990 nu i-am platit inca din simplul motiv ca vreau sa vad petitia inainte sa dau 1000 de dolari :). am semnat si oferta si acum ce sa zic astept sa vad dar ideea e ca pe contractele in hoteluri ofertele expira la 1 nov...sa vad cum justific o chestie dasta la interviu la ambasada daca se face programarea dupa 1 nov...eu sper sa nu fie cazul dar totusi...

oricum eu sper sa fie ok si sa aibe si chestia asta un final

bafta

KobeWan
23.10.2006, 04:00
P.S. Raccoon, tu de unde sti ca primesc marti sau miercuri petitiile pt. ca ei continua sa spuna ca nu stiu cand le primesc si ca se va pleca abia dupa 15 nov... un lucra care e un bull**it total din mai multe puncte de vedere,iar sincer la ambasada cu un contract expirat poti sa iti iei adio din start de la viza, e ca si cum ai merge la o banca cu o firma inchisa sa iti iei un credit pe ea...logic ca aia nu o sa iti dea creditul nu? si BTW ambasada face programarile la interviu in functie de deadline-ul contractului, cele care expira mai repede au prioritate si asta o spun dintr-o sursa sigura, oricum am lucrat si eu ceva vreme la o firma de genul asta asa ca in principiu stiu ce vorbesc

editat de sorin: mi se pare cam ciudat sa te citezi (folosind "quote") singur folosind intreg textul din mesajul anterior

KobeWan
23.10.2006, 05:58
editat de sorin: mi se pare cam ciudat sa te citezi (folosind "quote") singur folosind intreg textul din mesajul anterior

nu pot sa dau reply decat daca dau prin quote altfel in reply normal imi da eroare dupa ce scriu mesajul imi spune ca trebuie scris mesajul pt. a posta desi eu l-am scris ;0

raccoon
23.10.2006, 08:38
Cei de la firma Palmer cunosc acest aspect legat de inceperea contractului de munca de la 01.11.2006, insa tu nu ai semnat inca contractul de munca.. tu ai semnat doar oferta de job.
Apoi, mai este ceva: angajatorii din State au intarziat ofertele de job, si ca atare s-a decalat termenul de incepere a muncii...Aceasta a fost una dintre explicatiile care mi s-au dat si mie, si sincer mi se pare logic. Iar in ambasada aceste petitii, asa cum ai spus si tu, care sunt urgente se vor rezolva tot in regim de urgenta ( cred eu)...

Nu ne ramane decat asteptarea si sa avem incredere... smileys/smiley86.gif

KobeWan
23.10.2006, 12:07
cunosc si eu explicatia asta, eu sper sa fie cum spun ei si sa iasa bine toata treaba ... sincer

KobeWan
24.10.2006, 07:31
BTW a vazut cineva vreo copie dupa vreo petitie de la ei? sa nu uitam ca sunt cam singurii care nu au trimis inca oameni la ambasada pana in momentul asta, mai e o firma din cj dar la ei stiu care e problema :) in fine hai sa mai vedem ce se intampla in urmatoarele 2 saptamani, nu stiu de ce dar totusi mai am inca incredere in ei..

raccoon
24.10.2006, 10:03
Si eu am incredere in ei..si nu m-au dezamagit pana acum.. Am inteles fiecare explicatie a lor, si stiu ca nu totul depinde de ei... Asteptam... cu incredere si speranta..

mamica
24.10.2006, 21:23
Salutare

Si eu am vorbit cu tipala care mi-am depus dosar (adica de la Tg Mures) si mi-a spus ca cat de curand ne vin programarile la ambasada in rest trebuie numai sa avem rabdare.

O zi buna

KobeWan
25.10.2006, 04:18
NEWSFLASH:

petitia este de aproximativ o sapt o sapt. jumatate la ambasada, in concluzie normal ar fi ca pana vineri sau hai sa zicem pana saptamana viitoare se ajunga inapoi la firma, asta daca nu sunt ceva probleme cu ea si sa intarzie...

in concluzie eu zic sa mai asteptam ca se pare ca e ok totul :)

mamica
25.10.2006, 23:55
Salutare.

Am intrat pe alte saituri si am vazut ca de la alte firme i-au programat si deja chiar au fost la vize. Toti cei care au scriu au luat viza. Bravo lor!smileys/smiley17.gif

La noi oare de ce dureaza atata?smileys/smiley5.gifMacar de n-ar programa pe saptamana viitoare. Am vorbit la Bucuresti si au zis ca nu pierdem contractele chiar daca s-a intarziat cu programarile si angajatorii din SUA stiu despre asta.

Va doresc asteptare placutasmileys/smiley7.gifsi sper sa ne vedem curand la ambasada. O zi bunasmileys/smiley20.gif

hanseatic69
26.10.2006, 00:28
Salutare.

Am intrat pe alte saituri si am vazut ca de la alte firme i-au programat si deja chiar au fost la vize. Toti cei care au scriu au luat viza. Bravo lor!smileys/smiley17.gif

La noi oare de ce dureaza atata?smileys/smiley5.gifMacar de n-ar programa pe saptamana viitoare. Am vorbit la Bucuresti si au zis ca nu pierdem contractele chiar daca s-a intarziat cu programarile si angajatorii din SUA stiu despre asta.

Va doresc asteptare placutasmileys/smiley7.gifsi sper sa ne vedem curand la ambasada. O zi bunasmileys/smiley20.gif

Domnelor/domnilor,

tocmai am vorbit cu cei de la Palmer si nu se stie nimic inca...cand vor venii petitiile de la ambasada...nici macar o estimare generala nu s-au incumetat sa faca...i-am intrebat daca plecam pana la sf. lui nov. si au spus :"cred ca da..."..Eu totusi cred ca nu au nici o vina ei..dar daca asa greu dureaza pana verifica acste petitii, ma intreb la vize , nu vor pica multi dintre noi?Va si argumentez; cred ca aceasta firma este la inceput si asta este motivul pentru care ambasada verifica atat de mult(si bine} aceste petitii(opinia mea stricta)...

Eu va propun sa ne intalnin toti cei ce au aplicat la Palmer inaint de-a merge la ambasada..locatia o vom alege ulteior ...undeva in Bucuresti...pe langa Gara de Nord...sa fie usor pt.toata lumea.

Dar sa ne vedem odat' programati..oare o mai fii mult pana atunci?I-am tranmis domnisoarei/doamnei de acolo sa trimita pe e-mail imediat ce sosesc aceste petitii de la ambasada.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

mamica
26.10.2006, 02:26
Salve

Eu una sunt de acord si care afla primul ceva sa ne scrie.

Sper sa ne vedem cat de curand.

raccoon
26.10.2006, 03:16
Asa sa fie... cand e cu viza sa ne vedem toti undeva in Bucuresti... eu sunt din Bucuresti...

KobeWan
26.10.2006, 14:01
subscriu... DACA!!! vor veni programarile ar fi ideal sa ne vedem toti in Buc. eu unul nu sunt din bucuresti...bafta

KobeWan
27.10.2006, 02:27
P.S. TIC TAC TIC TAC time's a b*tch

KobeWan
27.10.2006, 07:54
ok am sa va dau niste informatii ca sa stie toata lumea ce anume inseamna petitia. prima data am sa va explic pe scurt care e procedura si apoi va dau copy/paste de pe site-ul USCIS inclusiv linkul.

ok o petitie este un formular pe care angajatorul sau agentia din SUA il trimite catre USCIS (US Citizenship and Immigration Services). Acest formula (petitia) poarta denumirea, sau codul, de I-129. In momentul in care USCIS aproba petitia/formularul, trimite un Nitoce of Aproval (formularul I-797) catre angajator sau agentie. O chestie foarte importanta este ca USCIS trimite catre consulatul din tara aplicantului decizia sa cu privire la petitie. REPET: USCIS TRIMITE DECIZIA SA CONSULATULUI!!! In cazul in care petitia noastra a fost intr-adevar aprobata, noi am putea primi petitiile (formularele) ca sa le completam chiar daca petitia noastra este la ambasada la verificat, deoarece aceste petitii individuale pot fi deja eliberate, ele fiind deja aprobate in statele unite.

o alta problema f importanta este urmatoarea: daca petitia nu a fost trimisa catre USCIS cu cel putin 45 de zile inainte de inceperea efectiva a contractului de munca exista posibilitatea ca procedurile sa nu fie finalizata pana la inceperea contractului aceasta presupune ce autorizatia acordata in prima faza expira deci putem sa ne trezim cu capul in soare adica cu nimic.

acum informatia oficiala de pe site-ul USCIS:

<A name=anchoroverview>Overview</A>

Employers who wish to hire foreign workers to temporarily perform services or labor or to receive training may file an I-129 petition. The I-129 is mainly used for nonimmigrant categories; thus, in most cases, workers who enter the United States under this petition must depart the U.S. when their maximum period of stay has been reached. Form I-129 may also be used to petition for an extension of stay or change of status for certain nonimmigrants.

There are many categories of workers who are temporary visitors (http://www.uscis.gov/graphics/services/tempbenefits/index.htm) and who may be petitioned for on the I-129. These nonimmigrant classifications are symbolized by letters which generally correspond to the visas issued by the State Department. Only those categories incorporating employment or investment will be covered here.

To see the section of the Immigration and Nationality Act that applies to temporary worker categories, see <A href="http://www.uscis.gov/lpBin/lpext.dll?f=id&amp;id=slb-act101a15" target="_blank">

-WLF-
27.10.2006, 14:13
ok am sa va dau niste informatii ca sa stie toata lumea ce anume inseamna petitia. prima data am sa va explic pe scurt care e procedura si apoi va dau copy/paste de pe site-ul USCIS inclusiv linkul.

ok o petitie este un formular pe care angajatorul sau agentia din SUA il trimite catre USCIS (US Citizenship and Immigration Services). Acest formula (petitia) poarta denumirea, sau codul, de I-129. In momentul in care USCIS aproba petitia/formularul, trimite un Nitoce of Aproval (formularul I-797) catre angajator sau agentie. O chestie foarte importanta este ca USCIS trimite catre consulatul din tara aplicantului decizia sa cu privire la petitie. REPET: USCIS TRIMITE DECIZIA SA CONSULATULUI!!! In cazul in care petitia noastra a fost intr-adevar aprobata, noi am putea primi petitiile (formularele) ca sa le completam chiar daca petitia noastra este la ambasada la verificat, deoarece aceste petitii individuale pot fi deja eliberate, ele fiind deja aprobate in statele unite.

o alta problema f importanta este urmatoarea: daca petitia nu a fost trimisa catre USCIS cu cel putin 45 de zile inainte de inceperea efectiva a contractului de munca exista posibilitatea ca procedurile sa nu fie finalizata pana la inceperea contractului aceasta presupune ce autorizatia acordata in prima faza expira deci putem sa ne trezim cu capul in soare adica cu nimic.

Kenobi, de ce explici tu lucruri despre care nu stii nimic? Crezi ca daca ai citit pe un site stii exact cum se desfasoara lucrurile?

In primul rand, la voi nu va ajunge niciodata originalul formularului. Veti avea toti aceasi copie. Daca petitia e nominala, pe ea va fi o lista cu numele tuturor persoanelor, daca e nenominala, atunci va scrie doar numarul persoanelor. Deci nu exista petitii individuale. Gandeste-te cat ar costa onorariul unui avocat care sa se ocupe de o petitie pentru o singura persoana. Crede-ma, nu ti-ai putea permite asa ceva. Mai ales ca in cazul in care petitia nu este aprobata, banii platiti catre avocat s-au dus.

In plus de asta, pe langa firma din Romania, mai exista deobicei o companie americana partenera, care se ocupa de aceste proceduri, in mod netransparent catre cei din Romania. Asta in cel mai fericit caz, pentru ca aceea companie in majoritatea cazurilor stie bine ce face. Dar mai exista si cazuri in care firma din Romania lucreaza direct prin intermediul unui avocat sau alt intermediar, situatie care oricand poate scapa de sub control.

Deci totul devine telefonul fara fir. Daca cineva de la firma din Romania vorbeste in State sa intrebe ce se intampla cu actele, i se spune : relax ! Crezi ca pe aia ii intereseaza ca voi pichetati sediul firmei din Romania? Americanilor li se rupe de voi. Si atunci ce sa faca si cei de la firma din Romania, incearca sa va linisteasca cum pot.

In al doilea rand nu ai nimic de completat pe petitie, iei copia si mergi cu ea asa la ambasada. Originalul este acolo. Ambasada nu primeste nici o decizie de aprobare, inainte de a fi eliberata fizic petitia. Cel care s-a ocupat de petitie este informat despre posibilitatea aprobarii sau nu a petitiei, adica daca are sens sa depuna actele sau nu. Pentru ca nu e nimeni tampit sa plateasca taxele daca dosarul nu va fi aprobat.

Pentru ca lucrurile nu merg cum vrem noi, si merg cum vor americanii, este o mare probabilitate ca o firma din Romania, sa faca o campanie de recrutare, sa aduca angajatorii pentru interviuri, iar la final petitia sa nu fie aprobata. Pentru ca nu exista posibilitatea sa ai petitia in mana si apoi sa strangi oamenii, mai ales daca acea petitie va fi nominala. Procedura de eliberare a petitiei si recrutarea merg in paralel din pacate, si exista si cazuri in care se termina prost.

Asa ca stati frumos si asteptati linistiti. Nici un caz nu seamana cu altul. Daca unele firme rezolva in maxim 2 luni, la altele se poate rezolva in 5 luni, nu exista un tipar clar<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

hanseatic69
27.10.2006, 20:48
[QUOTE=KobeWan]

Kenobi, de ce explici tu lucruri despre care nu stii nimic? Crezi ca daca ai citit pe un site stii exact cum se desfasoara lucrurile?

In primul rand, la voi nu va ajunge niciodata originalul formularului. Veti avea toti aceasi copie. Daca petitia e nominala, pe ea va fi o lista cu numele tuturor persoanelor, daca e nenominala, atunci va scrie doar numarul persoanelor. Deci nu exista petitii individuale. Gandeste-te cat ar costa onorariul unui avocat care sa se ocupe de o petitie pentru o singura persoana. Crede-ma, nu ti-ai putea permite asa ceva. Mai ales ca in cazul in care petitia nu este aprobata, banii platiti catre avocat s-au dus.

In plus de asta, pe langa firma din Romania, mai exista deobicei o companie americana partenera, care se ocupa de aceste proceduri, in mod netransparent catre cei din Romania. Asta in cel mai fericit caz, pentru ca aceea companie in majoritatea cazurilor stie bine ce face. Dar mai exista si cazuri in care firma din Romania lucreaza direct prin intermediul unui avocat sau alt intermediar, situatie care oricand poate scapa de sub control.

Deci totul devine telefonul fara fir. Daca cineva de la firma din Romania vorbeste in State sa intrebe ce se intampla cu actele, i se spune : relax ! Crezi ca pe aia ii intereseaza ca voi pichetati sediul firmei din Romania? Americanilor li se rupe de voi. Si atunci ce sa faca si cei de la firma din Romania, incearca sa va linisteasca cum pot.

In al doilea rand nu ai nimic de completat pe petitie, iei copia si mergi cu ea asa la ambasada. Originalul este acolo. Ambasada nu primeste nici o decizie de aprobare, inainte de a fi eliberata fizic petitia. Cel care s-a ocupat de petitie este informat despre posibilitatea aprobarii sau nu a petitiei, adica daca are sens sa depuna actele sau nu. Pentru ca nu e nimeni tampit sa plateasca taxele daca dosarul nu va fi aprobat.

Pentru ca lucrurile nu merg cum vrem noi, si merg cum vor americanii, este o mare probabilitate ca o firma din Romania, sa faca o campanie de recrutare, sa aduca angajatorii pentru interviuri, iar la final petitia sa nu fie aprobata. Pentru ca nu exista posibilitatea sa ai petitia in mana si apoi sa strangi oamenii, mai ales daca acea petitie va fi nominala. Procedura de eliberare a petitiei si recrutarea merg in paralel din pacate, si exista si cazuri in care se termina prost.

Asa ca stati frumos si asteptati linistiti. Nici un caz nu seamana cu altul. Daca unele firme rezolva in maxim 2 luni, la altele se poate rezolva in 5 luni, nu exist<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

repman
28.10.2006, 00:04
Are mare dreptate WLFsmileys/smiley32.gif

-WLF-
28.10.2006, 01:28
[QUOTE=-WLF-]

Draga Kobewan,

sunt intrutotul de acord cu tine!Si tu WLF, cred ca stii prea multe si disclaimerul tau nu este valabil!.Nu-i frumos, pe banii Clientului, sa iei pozitia strutului care-si ingroapa capul in nisip...macar invatati din Occident asta...Este f.usor sa ceri banii...Dar , WLF, daca asta este o teapa, PROMIT ca nu voi lasa lucrurile asa...pentru ca suntem oameni si , chiar daca in Romania este posibil orice , iti spun ca voi lua masuri din cele mai dure...

KOBEWAN, TE SUSTIN!

My friend, dupa cum am spus, n-am absolut nici o legatura cu Palmer Consult. Un administrator poate verfica IP-ul meu daca vrea si va vedea ca nu e de Bucuresti. Pur si simplu detest imbecilitatea si cand vad aberatii si filozofia asta romaneasca a "tzepei" ma enerveaza teribil.

Nu exista tzepe, asta sa va intre in cap la toti. Exista afaceri care au succes si care esueaza. Fiecare din aceste firme care se ocupa recrutare de personal, stabileste legaturi de afaceri cu parteneri americani, impreuna cu care pornesc o campanie de recrutare pentru un oarecare angajator. Daca la sfarsit totul iese bine sau esueaza, asta nu inseamna ca este o tzeapa, este cursul firesc al lucrurilor. Poti face reclama o jumatate de an la un super angajator, si sa te trezesti ca la sfarsit petitia nu iese. H2B este foarte dificil ca si program, in Romania se face de maxim 2 ani, inca nu s-a acumulat aceasi experienta care exista in cazul programului J1 Work/Travel.

Iar politica capului in nisip este absolut necesara cand lucrezi cu persoane instabile psihic ca tine si ca altii. Cand ai recrutat 200 de persoane si americanii te tot amana de la o zi la alta, cea mai mica greseala de comunicare duce la zvonuri si aberatii in randul tuturor celor 200. Dar romanii nu inteleg, au impresia ca daca au dat un ban, au dreptul sa faca orice. Ei bine, nu este chiar asa. Ai investit in ceva, ca la sfarsit iese sau nu iese, trebuie sa inteleaga toata lumea ca asta e mersul lucrurilor. Orice investitie are un risc.

Alt lucru care l-am vazut aici, sunt regretele. Ce fraier am fost ca nu m-am inscris la cutare firma, ca la aia s-a rezolvat mai repede. Si aici este o loterie, te inscrii la o firma si cum iti este norocul,se rezolvamai repede sau mai tarziu. Sunt firme care anu trecut au rezolvat totul rapid, anul asta au probleme, si asa se intampla in fiecare an. Romanii incep cu aberatiile, pai daca la aia s-a rezolvat si la noi nu, inseamna ca e tzeapa. Sau invers, rad ca prostii de ceilalti, fraiere ce tzeapa iti iei, uite la firma unde m-am inscris eu s-a rezolvat.

Spre binele vostru, aveti incredere in firma la care v-ati inscris, si nu mai ascultati aberatiile altora. Voi nu stiti ce inseamna o relatie client-firma, pe voi va intereseaza decat: am dat un ban deci am drepturi. N-aveti nici un fel de respect pentru cei care lucreaza la astfel de firme, am citit aici pe forum niste lucruri incalificabile spuse despre unii sau altii. Asta ma scarbeste cumplit.

Si in fond, ce masuri crezi ca poti sa iei? Si asta ma exaspereaza, domne ai grija ca iau masuri, te reclam. Ce poti sa faci? Iti spun eu ca acele contracte de mediere care se semneaza la fiecare firma, acopera pe deplin orice situatie. Iti iei banii inapoi si la revedere, asta e singurul lucru care poti sa il faci.

KobeWan
28.10.2006, 01:29
mai nu e cazul sa ne certam nici nu asta a fost intentia mea, ci aceea de a explica unor oameni ce anume asteapta pentru ca din alte parti nu primesc raspunsuri clare si concrete

nu este un site oarecare este USCIS si chiar stiu ce am spus

eu vad ca tu tot nu ai inteles ce inseamna cuvatul petitie, acesta este un FORMULAR! intra si tu pe siteul USCIS si citeste...in cazul vizei H2B exista 2 formulare, unul e petitia generala pe care se specifica numarul de unnamed workers si al doilea este formularul individual cu numele tau pe baza caruia tu ceri viza, sau cel putin in cazul nostru asta asteptam, copia dupa petitia mare (dupa notice of approval), si un al doilea forular care este completat cu numele tau in momentul in care USCIS a aprobat petitia.

repet, in nici un caz scopul acelui mesaj nu a fost de a porni un scandal sau o cearta, scopul mesajului a fost de a explica ceva ce unii oameni care intra pe acest forum nu il stiau.

nu neg si nu am negat niciodata faptul ca se depinde foarte mult de partenerii americani si de consulatul US de la noi, dar unele situatii care ma privesc pe mine in toata treaba asta nu sunt chiar ok.

informatiile pe care le-am postat eu nu sunt informatii false sunt informatiile de pe site-ul USCIS si sunt legate de petitiile H2B.

ok in ceea ce priveste partea cu primitul petitiei trebuie sa recunosc ca am fost neclar in ceea ce am spus, noi am putea primi formularul pe care se completeaza datele noastre, care are tot denumirea de petitie. daca firma s-a ocupat de aceasta parte cu atat mai bine dar sa imi spuna si mie.

in ceea ce priveste timpul in care se ajunge la ambasada, nu am nici o problema ca sunt 5 sau 6 luni e foarte ok din punctul meu de vedere dar cu conditia sa mi se spuna de la inceput ca petitia nu a fost aprobata inca si mai poate dura inca cateva luni, in nici un caz sa se precizeze inca de la momentul inscrierii mele si a altora ca exista deja petitiile. pentru ca daca dai o informatie dinasta trebuie sa te astepti ca unele persoane sa devina suparate in momentul in care afla ca de fapt nu exista inca petitia.

am tot respectul pentru cei de la palmer pt ca sunt probabil la inceput, toata greseala lor e ca nu spun care este situatia, sau trebuie sa insisti destul de mult ca sa aflii de fapt unde te situezi..atat. in rest nota 10 pentru ca raspund la telefon, trimit mailuri si te ajuta cum pot.

asta e daca voi considerati ca eu am urmarit sa pornesc un scandal e problema voastra, asta nu a fost intentia mea. cat despre faptul ca nu stiu ce vorbesc e iarasi problema voastra nu am de demonstrat nimic la nimeni, daca va ajuta sa dormiti mai bine noaptea considerand ca nu stiu ce vorbesc atunci felicitarile mele. dar nu sariti impotriva mea cand eu postez ceva ce nu imi apartine mie ci institutiei dupa care asteptam nu numai cei de la palmer ci si de la alte firme. nu va convine care sunt regulile lor atunci elaborati un mail si explicati-le lor asta, in nici un caz mie. dar inainte de a incepe sa contraargumentati ceva ce nu are legatura cu mine ci cu informatiile lor aruncati o privire pe site-ul lor caci pana la urma ei hotarasc nu firmele di Ro, nu partenerii din US si nici noi.

hai salutare

-WLF-
28.10.2006, 01:35
[QUOTE=-WLF-]
Draga Kobewan,

sunt intrutotul de acord cu tine!Si tu WLF, cred ca stii prea multe si disclaimerul tau nu este valabil!.Nu-i frumos, pe banii Clientului, sa iei pozitia strutului care-si ingroapa capul in nisip...macar invatati din Occident asta...Este f.usor sa ceri banii...Dar , WLF, daca asta este o teapa, PROMIT ca nu voi lasa lucrurile asa...pentru ca suntem oameni si , chiar daca in Romania este posibil orice , iti spun ca voi lua masuri din cele mai dure...

KOBEWAN, TE SUSTIN!

My friend, dupa cum am spus, n-am absolut nici o legatura cu Palmer Consult. Un administrator poate verfica IP-ul meu daca vrea si va vedea ca nu e de Bucuresti. Pur si simplu detest imbecilitatea si cand vad aberatii si filozofia asta romaneasca a "tzepei" ma enerveaza teribil.

Nu exista tzepe, asta sa va intre in cap la toti. Exista afaceri care au succes si care esueaza. Fiecare din aceste firme care se ocupa recrutare de personal, stabileste legaturi de afaceri cu parteneri americani, impreuna cu care pornesc o campanie de recrutare pentru un oarecare angajator. Daca la sfarsit totul iese bine sau esueaza, asta nu inseamna ca este o tzeapa, este cursul firesc al lucrurilor. Poti face reclama o jumatate de an la un super angajator, si sa te trezesti ca la sfarsit petitia nu iese. H2B este foarte dificil ca si program, in Romania se face de maxim 2 ani, inca nu s-a acumulat aceasi experienta care exista in cazul programului J1 Work/Travel.

Iar politica capului in nisip este absolut necesara cand lucrezi cu persoane instabile psihic ca tine si ca altii. Cand ai recrutat 200 de persoane si americanii te tot amana de la o zi la alta, cea mai mica greseala de comunicare duce la zvonuri si aberatii in randul tuturor celor 200. Dar romanii nu inteleg, au impresia ca daca au dat un ban, au dreptul sa faca orice. Ei bine, nu este chiar asa. Ai investit in ceva, ca la sfarsit iese sau nu iese, trebuie sa inteleaga toata lumea ca asta e mersul lucrurilor. Orice investitie are un risc.

Alt lucru care l-am vazut aici, sunt regretele. Ce fraier am fost ca nu m-am inscris la cutare firma, ca la aia s-a rezolvat mai repede. Si aici este o loterie, te inscrii la o firma si cum iti este norocul, se rezolva mai repede sau mai tarziu. Sunt firme care anu trecut au rezolvat totul rapid, anul asta au probleme, si asa se intampla in fiecare an. Romanii incep cu aberatiile, pai daca la aia s-a rezolvat si la noi nu, inseamna ca e tzeapa. Sau invers, rad ca prostii de ceilalti, fraiere ce tzeapa iti iei, uite la firma unde m-am inscris eu s-a rezolvat.

Spre binele vostru, aveti incredere in firma la care v-ati inscris, si nu mai ascultati aberatiile altora. Voi nu stiti ce inseamna o relatie client-firma, pe voi va intereseaza decat: am dat un ban deci am drepturi. N-aveti nici un fel de respect pentru cei care lucreaza la astfel de firme, am citit aici pe forum niste lucruri incalificabile spuse despre unii sau altii. Asta ma scarbeste cumplit.

Si in fond, ce masuri crezi ca poti sa iei? Si asta ma exaspereaza, domne ai grija ca iau masuri, te reclam. Ce poti sa faci? Iti spun eu ca acele contracte de mediere care se semneaza la fiecare firma, acopera pe deplin orice situatie. Iti iei banii inapoi si la revedere, asta e singurul lucru care poti sa il faci.

hanseatic69
28.10.2006, 01:42
WLF,

bravo, monser'! Esti un tip , Cataline , cu multa "stabilitate" psihica(poate si fizica?).Dragul meu, eu nu vreau polemica, dar n-o sa ma las fraierit daca prin asta intelegi tu aceea "instabilitate psihica"!

-WLF-
28.10.2006, 01:46
Kobewan, intre a citi si a intelege este mare diferenta.

Dupa tine, site-ul USCIS-ului pe cine crezi ca vrea sa informeze? Pe tine ca worker? WRONG ! Informatiile de pe site sunt in ceamare masura utile angajatorilor americani, pentru ca din punctul de vedere al guvernului american, ei sunt cei mai importanti in acest program. Deci toate acele proceduri care tu le-ai citit, practic indruma pasii angajatorului american care doreste sa isi angajeze un muncitor strain.

Tu ca si worker esti veriga cea mai nesemnificativa din acest proces. Toate acele acte de care spui nu vor ajunge la tine, tin de bucataria interna a relatiei angajator-USCIS. Tu vei primi o copie dupa petitie, atat. Cum de altfel si firmele din Romania primesc uneori! Nici chiar ei nu au mereu in mana petitia in original, depinde de situatie.

KobeWan
28.10.2006, 01:50
P.S. WLF, chiar nu exista tzape? lol, cu asta ai fost tare. o sa iti dau niste nume daca vrei dar nu pe forum, in privat poate ii cunosti. de fapt mai mult ca sigur ca ii cunosti dar in fine. daca vrei iti dau si niste mailuri ale unor persoane care au luat TZAPA. da exista tzape dar parerea mea e ca nu e cazul nostru de acum. din punctul me ude vedere cei Palmer sunt f ok singura lor problema este, probabil, lipsa experientei si din cauza asta zic unele lucruri pe care nu ar trebui sa le spuna asa.

ceea ce nu ai inteles tu e ca noi nu avem cu cei de la Palmer chiar nimic inafara de faptul ca nu spun mai nimic. in septembrie cand i-am intrebat daca este aprobata petitia ei au spus da iar duduia de la bucuresti sincer nici nu stia ce e petitia respectiva (ma refer aici la una dintre secretare nu la tipa care e ceva sefa...sincer de fiecare data am avut noroc cu ea cand am aflat cate una sau alte, ca de exemplu faptul ca petitia e la ambasada acum de vreo 2 saptamani).

de fapt nici nu stiu de ce ma justific in fata ta. pana acum nu ai facut nimic decat sa provoci la cearta. daca ai ochi sa intelegi ce am scris e bine daca nu treaba ta. aici nimanui nu ii arde de certuri cu tine sau cu oricine altcineva. daca ai ceva oficial sa spui spune, daca vorbesti numai din presupusuri mai bine las-o asa ca e mai bine. si ma repet pentru tine ca probabil nu ai citit de la inceput pe topicul asta stiu ce vorbesc pentru ca am lucrat ceva vreme la o agentie si pana acum nu tot ce am spus am avut backup o informatie oficiala nu presupuneri, la fel cum stiu si persoane, prieteni de ai mei care au luat tzape. daca ai chef sa te certi fao in alta parte daca nu discuta normal ca nimeni de aici nu te-a facut bolnav psihic inca si nici nu ti-a raspuns acid si urat la ce ai postat

KobeWan
28.10.2006, 01:53
wrong...USCIS ofera informatii atat pentru angajatori cat si pentru angajati, pentru asta exista FAQ-ul respectiv, pentru a raspunde la intrebarile tuturor nu doar a unora

-WLF-
28.10.2006, 01:54
WLF,

bravo, monser'! Esti un tip , Cataline , cu multa "stabilitate" psihica(poate si fizica?).Dragul meu, eu nu vreau polemica, dar n-o sa ma las fraierit daca prin asta intelegi tu aceea "instabilitate psihica"!

Instabilitatea psihica la care ma refeream, este felul in care tu si altii reactioneaza in momentul in care ar trebui sa stea linistiti si sa astepte ca situatia sa isi urmeze cursul normal. Zvonurile si mistourile dintre voi conduc la o stare care va face sa tipati "Este tzeapa !".

Nu trebuie sa te lasi fraierit pentru ca nimeni nu doreste asta. Trebuie doar sa ai rabdare si incredere in cei care la randul lor doresc sa se rezolve toate problemele, si fac tot posibilul pentru asta. Ca sa poata rezolva, trebuie sa ii lasati in pace.

Tot ce am spus ar trebui sa va ajute sa ganditi mai limpede.

hanseatic69
28.10.2006, 01:54
[My friend, dupa cum am spus, n-am absolut nici o legatura cu Palmer Consult. Un administrator poate verfica IP-ul meu daca vrea si va vedea ca nu e de Bucuresti. Pur si simplu detest imbecilitatea si cand vad aberatii si filozofia asta romaneasca a "tzepei" ma enerveaza teribil.

Alt lucru care l-am vazut aici, sunt regretele. Ce fraier am fost ca nu m-am inscris la cutare firma, ca la aia s-a rezolvat mai repede. Si aici este o loterie, te inscrii la o firma si cum iti este norocul, se rezolva mai repede sau mai tarziu. Sunt firme care anu trecut au rezolvat totul rapid, anul asta au probleme, si asa se intampla in fiecare an. Romanii incep cu aberatiile, pai daca la aia s-a rezolvat si la noi nu, inseamna ca e tzeapa. Sau invers, rad ca prostii de ceilalti, fraiere ce tzeapa iti iei, uite la firma unde m-am inscris eu s-a rezolvat.

Inca ceva: daca toti credem ca atunci cand platesti un serviciu esti sl nimanui , adica, mai concret,"bai fraiere vezi ca ti-am luat banii", atunci nu are sens sa mai discut cu un om car are chef sa jigneasca pe altii si sa-si arate superioritatea!!!(oare?)

Inca ceva "fetita":"Lupta e facuta pentru cei care nu o cunosc", papusa!Dacaai chef sa jignesti, nu pe mine, dar pe toti cei care-si posteaza aici ideile(pentru asta e facut acest forum,nu?) atunci nu are sens sa-ti mai dau nici macar raspuns!Asa ca incearca sa intelegi "Mein Freund"(nu Freud) ca acest forum nu se invarte in jurul creierului tau cel mare...

Un inginer-nu foarte simpatic pentru tine!<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kpo3.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

-WLF-
28.10.2006, 01:59
wrong...USCIS ofera informatii atat pentru angajatori cat si pentru angajati, pentru asta exista FAQ-ul respectiv, pentru a raspunde la intrebarile tuturor nu doar a unora

Logic. Dar pe primul loc este angajatorul, veriga cea mai importanta a economiei americane si pentru care s-a creat acest program. Evident ca si tu ca worker trebuie sa fi informat, dar acele proceduri despre care vorbesti si acele acte, pentru tine nu sunt transparente, stii ca ele exista dar nu le vei vedea niciodata.

KobeWan
28.10.2006, 02:03
opinia mea sincera e ca aceste discutii in contradictoriu nu isi au rostul in felul in care exista. se poate discuta normal fara a se ajunge la tot felul de jigniri? daca da atunci e ok daca nu imi pare rau ca am intrat pe forumul asta. daca am inteles eu ceva gresit imi cer scuze nu vreau sa dezinformez dar ma astept ca raspunsurile sa fie lipsite de orice urma de jignire pentru ca aici suntem cu totii niste oameni in anumite situatii care cautam niste raspunsuri si nu cautam sa ne certam cu cineva..scandalul asta nu duce nicaieri

WLF daca esti in legatura cu palmer sau nu chiar nu ma intereseaza. eu ti-am acceptat raspunsul si ti-am dat un raspuns fara a te jigni si fara a jigni pe nimeni altcineva, inclusiv pe cei de la palmer si astept acelasi lucru si de la tine si de la ei.

hai bafta

hanseatic69
28.10.2006, 02:05
Inca odata, BRAVO KOBEWAN!

Nu te lua dupa toti iubitorii(sau poate chiar tzeparii)de tepe! Pentru ca in felul acesta , poate vom reusi sa schombam ceva din mentalitatea asta de "inghititori de sabii"(bineinteles, sabiile fiind tzepele)!

Sper sa ne vedem toti la Bucuresti...daca vom vedea vreodata si aceea blestemata de petitie...

Acelasi "instabil psihic",

H

KobeWan
28.10.2006, 02:08
da corect. toate serviciile respective sunt pentru a ajuta americanii dar informatiile date pe site-urile respective sunt in egala masura pentru ei si pentru tine. daca am inteles ceva gresit eu acolo imi cer scuze pur si simplu am spus ce scrie acolo. ma bucur ca in sfarsit se discuta normal.

oricum trebuie sa intelegi ca noi nu vrem sa platim azi si sa plecam maine ca asta e o tampenie. vrem doar ca, daca tot am platit ceva sa ni se dea niste raspunsuri concrete. nu imi trebuie un raspuns clar in privinta intrebarii "cand plec?" imi trebuie in schimb un raspuns clar in privinta intrebarii "e aprobata petitia?". atat. nici nu vreau sa ma cert cu nimeni si chiar nu imi lipseste situatia asta.

KobeWan
28.10.2006, 02:12
hanseatic :) sunt convins ca dupa ce vor intelege cei de la palmer ca e mai ok sa ne spuna situatia exact cum e totul va fi ok...

de fapt sunt convins ca ne vom vedea la bucuresti cat de curand pt. ca mult nu mai are cum sa dureze. daca petitia este la ambasada atunci, decat in situatia in care ar aparea vreo problema cu petitia se mai poate intampla ceva nasol si sa nu mai ajungem la interviu, dar daca nu eu nu vad cum ar dura mai mult de 2 saptamani, hai 3. exista un deadline :)

hai toate bune ma duc la o cafea...bafta

-WLF-
28.10.2006, 02:15
P.S. WLF, chiar nu exista tzape? lol, cu asta ai fost tare. o sa iti dau niste nume daca vrei dar nu pe forum, in privat poate ii cunosti. de fapt mai mult ca sigur ca ii cunosti dar in fine. daca vrei iti dau si niste mailuri ale unor persoane care au luat TZAPA.

Tzepele sunt acele afaceri care pornesc de la inceput pe principiul dam tun si ii ardem pe fraieri. Trebuie sa delimitati acest lucru de afacerile care se termina prost. Asta nu prea intelege lumea. Nici o firma care are deja ceva prezenta pe piata, nu porneste de la premiza, hai sa ii ardem. Vor sa faca o afacere, daca la sfarsit nu iese, nu are nimeni dreptul sa spuna ca asta a fost intentia lor. Lucru asta ar trebui inteles.

Au existat multe tzepe, sunt de la inceputul inceputurilor in aceasta afacere si mi-a placut intotdeauna sa fiu foarte informat.

Cazul recent cu firma oradeana Blazon, personal nu il incadrez in capitolul tzeapa, pentru ca nu asta a fost intentia lor. Au dorit sa faca o afacere, au implicat si alte firme cu nume in combinatie, dar la sfarsit a fost un fiasco. De ce? Pentru ca cel cu care au colaborat in State, le-a tras clapa. Persoana respectiva a scris la toate firmele din Romania, promitandu-le marea si sarea, iar ce mici la care le-au sclipit ochii la potentialul castig, au muscat-o. Si implicit sarmanii recrutati. Acelasi lucru si in cazul firmei Promo International, firma cu experienta si multi ani de prezenta pe piata, si care la randui ei a fost pacalita de partenerul strain.

PS

N-am vrut sa jignesc pe nimeni. Pur si simplu rasfoind acest forum, am citit o gramada de aberatii si in topicul asta mi-am expus gandurile la ceea ce am citit. Ar trebui sa luati tot ce am scris ca un sfat bun.

hanseatic69
28.10.2006, 02:20
Agree,Kobewan!

Si eu sunt de acord cu tine ca cei de la Palmer nu sunt neaparat rau intentionati...dar dupa cum bine spui, cred ca o discutie sincera si foarte clara i-ar aduce intr-o pozitie mai buna ... si pe noi la fel... Politica strutului cu capul in nisip este paguboasa pentru ambele tabere.

-WLF-
28.10.2006, 02:30
Pai asta e problema, nu poate exista o sinceritate deplina, pentru ca in momentul in care lucrezi cu 100-200 de oameni, orice amanunt scapat pericliteaza stabilitatea intregii afaceri. Pentru ca oamenii sunt asa cum am spus, instabili, influentabili, nerabdatori. Unul daca se retrage, atrage dupa el pe inca 3-4, apar zvonuri ca firma e neserioasa, multe lucruri care afecteaza grav din motive puerile. E vorba de controlul maselor, si din pacate nu poate exista o transparenta cand la mijloc sunt bani foarte multi si relatii de afaceri de care depinde totul. Nu poti pune piciorul in prag cand discuti cu americanii, ca anul viitor te trezesti ca nu mai primesti nimic.

Voi vedeti lucrurile doar din punctul vostru de vedere. De ce nu se rezolva mai repede, s-a intamplat ceva, e tzeapa, aia au plecat deja noi inca asteptam. Trebuie sa vedeti lucrurile si dpdv al firmei.

KobeWan
28.10.2006, 04:59
salutare

ok...parerea mea sincera e ca da, sunt de acord ca nu ii spui omului toate detaliile si asa mai departe insa maim ult rau iti faci daca dai anumite deadlineuri nerealiste care pica unul dupa altul. mai mult nu e ok sa amani in permanenta, eu de exemplu stiu un caz in care cineva si-a dat demisia pt. ca i s-a spus ca va pleca in 3 saptamani. nici asta nu e ok. asta e punctul meu de vedere si chiar nu are cine sa imi schimbe acest punct de vedere. consider ca omul trebuie informat in anumite aspecte pt. a nu isi pierde vremea cu geanta facuta si asteptand un mail sau un telefon.

ideea de baza e sa mai asteptam sa vedem ce iese in zilele urmatoare si sa speram ca o sa fie ok totul

bafta

genia
28.10.2006, 05:10
de ce va certati? ce rezolvati in acest fel?

-WLF-
28.10.2006, 05:56
Nu se cearta nimeni. Este o polemica si atat.

Kobewan, termenii astia limita care nu sunt respectati sunt dati in general de partenerii americani, si in majoritatea cazurilor nu sunt respectati. E natura afacerii, ce poti sa faci, ti-am spus, doar nu te apuci sa faci scandal cu partenerii, accepti scuzele lor si inghiti in sec. In plus de asta, eu personal nuimi informez nici macar angajatii, pentru ca sunt foarte multe cazuri in care problemele transpira prin angajatii firmei catre persoanele inscrise. In modul asta lucreaza cam toate firmele.

Iar chestia cu datul demisiei mi se pare o prostie. Si cu viza in pasaport nu esti sigur ca ajungi acolo, au fost numeroase cazuri in care au fost intorsi de pe aeroport si viza li s-a anulat.

Toate discutiile astea de pe forumuri m-au convins ca pe piata recrutariiar fi nevoie de o firma de consiliere, care sa analizeze la cererea clientilor, posibilitatile de plecare si sa explice intreaga procedura a desfasurarii acestor programe, eventual si o verificare a angajatorilor, petitiilor, contractelor si asa mai departe. Unde se duc 1500$-2000$ pentru un program, ar merge si o taxa de 50$ pentru consiliere completa.

KobeWan
28.10.2006, 08:44
m-au convins ca pe piata recrutariiar fi nevoie de o firma de consiliere, care sa analizeze la cererea clientilor, posibilitatile de plecare si sa explice intreaga procedura a desfasurarii acestor programe, eventual si o verificare a angajatorilor, petitiilor, contractelor si asa mai departe. Unde se duc 1500$-2000$ pentru un program, ar merge si o taxa de 50$ pentru consiliere completa.

cu treaba asta iti dau completa dreptate. inca ceva as mai adauga.. omul care da suma aia de bani trebuie sa se simta in siguranta cand da banii astia, si o firma de genul asta ar fi ideala. daca am inteles eu bine si tuai o firma de recrutare numai bine iti urez..oricum mai multa importanta data celor 2-300 de oameni pe care trebuie sa ii trimita o firma dinasta. pana la urma urmei in acest program ei sunt materia prima, lor li se acorda vize si permise de munca si fac in egala masura cu angajatorii americani parte a contractelor.

numai bine..in rest sa ne auzim cu vesti..bune sper eu

-WLF-
28.10.2006, 09:42
Din pacate autoritatile abilitate, in speta Inspectoratul Teritorial de Munca si Directia de Crima Organizata, nu isi fac datoria pana la capat. In vremurile de glorie ale Work/Travel, cand aparusera o gramada de contracte false, un ofiter de lacrima orgmi-a spus ca nu au fondurile necesare pentru a verifica acele contracte, iar ancheta care o facusera a ramas in suspans. Nici acum situatia nu este schimbata, in cazurile nefericite de "tzeapa", totul se rezolva in instanta civila, nu ajunge caz penal in care procuratura sa ancheteze situatia. Pur si simplu cei inselati n-au alta solutie decat de a da in judecata firma care i-a neindreptatit, lucru care de multe ori n-are nici un rezultat, pentru ca acele contracte de mediere pe care le semnati sunt foarte bine facute deobicei si n-aveti nici o sansa in instanta.

raccoon
28.10.2006, 12:31
Eu de fel, sunt o persoana optimista, si am incredere in oameni, si cu atat mai mult in cei de la Palmer. Acest lucru se poate sesiza si din postarile anterioare pe acets topic. Revenind, citind aceste discutii ale Dvs., cele mai multe in contradictoriu, nu ajuta cu nimic la ridicarea moralului celui care investeste intr-o astfel de "oportunitate". Trebuie sa fim optimisti, si sa nu incepem prin a afirma : "e teapa.. am pierdut banii...etc...". Nimeni nu a obligat pe cineva intr-un mod sau altul sa apeleze la serviciile SC PALMER CONSULT. Cu totii ne-am asumat un risc din momentul semnarii contractului. Cel mai important acum este sa nu gandim negativ si sa nu influentam alte persoane in a percepe ca o mica intarziere (cauzata de motive care nu tin de societatea in discutie-Plamer)...duc la TEAPA... Haideti sa ne pastram calmul, optimismul si increderea.. si sa nu dam o imagine negativa SC Palmer Consult... Sunt sigura ca aceasta societate face orice ii sta in putinta sa rezolve toate problemele.

Rabdare... si o sa vedeti... cu siguranta ne intalnim in Bucuresti ..la cafeaua de dupa viza...

KobeWan
30.10.2006, 02:54
Buna

o alta problema pe care o vad eu din delay-ul asta e urmatoarea. pe un an sunt alocate 66.000 de vize H2B din care 33.000 se dau primavara si 33.000 toamna. prin amanarea asta continua nu se ajunge in situatia in care se pot epuiza vizele pt. anul asta? miercuri este totusi 1 noiembrie

bafta

hanseatic69
30.10.2006, 03:43
Doamnelor/domnilor,

cat trbuie sa mai avem rabdare, va intreaba un "anarhist'" conform gandirii lui WLF?

Seara Buna-cat se poate...

KobeWan
30.10.2006, 09:19
pai de asteptat avem pana vine petitia de la ambasada..si in situatia asta nu prea are cine ce sa faca din pacate. eu sper totusi sa vina destul de repede petitia asta :)

raccoon
30.10.2006, 19:01
O sa vina petitiile. Am inteles ca s-au produs niste modificari in legislatia americana, si probabil din cauza asta sunt aceste intarzieri.. Se pare ca se verifica fiecare aplicant in parte ca el sa nu figureze si pe alte petitii.

hanseatic69
30.10.2006, 19:15
Bai Racoon,

tu unde lucrezi? La Palmer Consult de le tot iei apararea?Daca te uiti pe acest site neu ak aplicat in august la ei ...si mi-au spus ca plecarile sunt in 1.10...acum suntem in nov...si n-am fost nci macar la viza...eu mi-am lasat si serviciul si am toate motivele din lume sa fiu suparat pe minciuna...

Asa ca mai lasa-ne cu aburelile...

hanseatic69
30.10.2006, 19:17
Si vino cu probe cand spui ca s-au produs modificari in legislatia americana(asta e vasta )...unde sunt?

posteaza acele modificari...sau da-ne siteul respectiv...sa ne convingem si noi...

raccoon
30.10.2006, 21:33
Buna,

In primul rand nu sunt de acord cu vocabularul folosit de tine... Eu nu " aburesc" pe nimeni. In al doilea rand, nu lucrez la Palmer, si acest lucru se poate vedea si din postarile anterioare. Aceste modificari legislative le puteti afla de pe site-ul ambasadei.

Si inca ceva, NU TREBUIA SA-TI LASI JOBUL... SUB NICI O FORMA. Este foarte probabil ca cei de la viza sa te intrebe daca muncesti in acest moment. Si cei de la Palmer au spus ca nu ar trebui sa ne lasam serviciile. Nu dam vrabia din mana pe cioara de pe gard. Eu nu le iau apararea, insa procedura de recrutare si pana la plecarea in state nu e atat de simpla si nu se face de pe o zi pe alta. Trebuie sa fim intelegatori si sa asteptam. Daca le bagi "sula-n coaste" celor de la Palmer, cu ce te va ajuta asta ? Ei depind de ambasada. Si eu am aplicat la cei de la Palmer in septembrie, dar inca nu am ajuns sa fiu disperata din cauza acestor intarzieri. Si mai mult decat atat, eu am platit toate taxele si contractul... Insa am incredere in ei, si iti sugerez sa ai si tu si sa fi mai rabdator.

Sa ne auzim cu bine...

raccoon
30.10.2006, 21:46
http://bucharest.usembassy.gov/Romana/index.html

KobeWan
30.10.2006, 22:15
salutare

hanseatic eu iti inteleg supararea pt. ca mai stiu o persoana care a plecat de la locul de munca pt. ca i s-a spus ca merge la ambasada in 2 saptamani (asta acu o luna jumate). dar sincer solutia nu este sa ne certam intre noi pe forum. nu stiu sigur daca in legislatia americana sau doar in procedura ambasadei s-au operat niste schimbari (nu ma refer la DS156 electronic :) ) dar daca petitia este la ei chiar nu avem ce face din pacate nici noi nici cei de la palmer, nimeni. daca bine tin eu minte acum 2 ani aceasta procedura de verificare a petitiile si de ambasada din Ro nu exista. probabil au fost niste magarii la mijloc si au luat si aceasta masura.

bafta si sa speram ca se rezolva totul cat mai repede.

Raccoon, fara sa te superi pe mine, daca lucrezi in momentul de fata si daca iei viza, in momentul in care pleci de la locul de munca trebuie sa dai un preaviz de 15-30 de zile. nu poti sa pleci pur si simplu de la servici, gata I quit! :) nu suntem in US, legile din RO sunt mai tampite si daca omul ala se supara nu te lasa fara preavizul ala..

salutare

raccoon
30.10.2006, 22:48
Multumesc pentru sfat. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gifEu lucrez si am tot sprijinul din partea companiei la care lucrez. Asta pentru ca am fost sincera de la inceput, din septembrie de cand i-am anuntat de intentia mea. M-au ajutat cu recomandare, adeverinta, carte de munca, si multe altele foarte necesare. Cunosc foarte bine cum e legislatia la noi, lucrez cu "legea in mana".. tocmai de aceea, problema trebuia pusa ALTFEL de la inceput. Si eu am procedat intocmai. Inca nu ma aflu sub presiune...

Sa ne auzim cu bine... http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley116.gif

hanseatic69
30.10.2006, 23:07
Salutare TRacoon,

dar austriecii, si in general occidentalii nu iti vand cai verzi pe pereti...dsaca vrei sa intelegi...o sa vezi in state...daca ajungi...lasa mentalitatea asta deoparte si incearca sa gandesti in stil capitalist(occidenal)-acolo "time is money"!Eu din 1998 liucrez numai cu ei...si iti pot spune asta!

Sa ai o zi cat mai placuta!

hanseatic69
30.10.2006, 23:12
P.S. Sie u am fost sincer cu ai mei...pentru ca nu stiu sa mint...dar nu imi place sa mi se vanda cai verzi pe pereti...si incearca sa gandesti simplu...e mai sanatos.Cand esti mintit si ti se dau dead-lineuri mereu amanate si cand se adopta politica strutului cu capul in nisip...ce mare greutate era sa fim informati saptamanal cu derularea acestei actiuni...asta denota si lipssa de profesinalism...asta este opinia mea!

Incearca sa intelegi si sa nu mai fi credula!

raccoon
30.10.2006, 23:54
Cred ca este unul din "defectele" mele... pornesc cu incredere de la inceput, si se mai intampla sa fiu dezamagita.

Chiar ieri ma vorbit cu cei de la Palmer si mi-au spus ca inca asteapta petitiile din Ambasada. Si i-am informat despre modificarile legate de completarea on-line a formularului DS-156, crezand ca poate imi vor spune ei mai multe. Dar, cred ca de-acum incolo incepe "distractia"... cu 01.11.2006. Sunt sigura ca nu vom mai astepta foarte mult timp.

Sa ne auzim cu bine...

hanseatic69
31.10.2006, 01:13
Apropo,

ati vazut careva o copie dupa petitie?

KobeWan
31.10.2006, 01:28
nu cred pt. ca am intrebat si eu asta acu ceva zile. totusi cei care sunt din Bucuresti ar putea sa mearga pana la sediul lor sa o vada, ca nu cred ca e o problema sa o arate cei de la Palmer. din cate stiu eu exista pe bune, eu nu am vazut-o dar sincer nu cred ca se baga nimeni sa faca magarii cu asa ceva :)

hanseatic69
31.10.2006, 01:49
O singura obiectie, Kobewan:

oare era atat de greu ca aceasta petitie(sau copi)sa fie trimisa pe e-mail aplicantilor?

Acelasi,

H

KobeWan
31.10.2006, 01:53
mai nu cred ca era foarte greu dar probabil nu vor ca oamenii sa vada inca anumite detalii despre angajator sau stiu eu care o fi fost problema. si mie mi-ar place sa vad copia aia dupa petitie dar pana acum nu am reusit sa o vad :)

hanseatic69
31.10.2006, 03:56
da, ai dreptate e mai usor sa amagesti atatia oameni care nu au azut nimic concret pana acum...

KobeWan
31.10.2006, 04:05
chiar nu stiu ce sa mai zic pt. ca intr-un cuvant THIS SU**S. acum asta e situatia si nu prea avem ce face decat sa asteptam si sa speram ca o sa fie OK. eu sper sa avem niste raspunsuri saptamana asta. oricum sa avem niste raspunsuri pana nu e tarziu

hanseatic69
31.10.2006, 04:37
si eu...

KobeWan
31.10.2006, 05:44
ok hai sa va zik prin ce am trecut eu cu US anul asta ca poate asa o sa fie ceva mai retinute unele persoane sa faca anumite afirmatii

1. in luna martie am prins un contract de training pe marketing in San Franciso, 3500 USD/luna (50 $ pe saptamana cazare + 100 pe luna cheltuieli (curent, net, apa, cablu, etc). Ok am apelat la o companie a carei nume nu o sa il fac public pe forum. Ei au zis ca totul e ok si ple pe internship independent si se ocupa ei de hartii. Totul bine si frumos pana cand primesc un telefon din State la inceputul lunii mai in care ma intreba angajatorul daca mai vreau jobul pentru ca ei nu au mai primit nici un semn de la cei din Romania si trebuie sa ocupe pozitia. Ca sa aflu ca respectiva firma (intre timp incercau sa ma abureasca cu un contract de rahat) nici macar o hartie nu a trimis catre angajatorul din US sa nu mai vorbim despre ambasada. Scandal, normal ce a urmat, mi-am luat banii, mai mult cu forta si cu amenintari cu tribunalul. Bineinteles contractul l-am pierdut. Acum imi pare rau ca nu am aplicat tactica cu procesul. Repet mie nu imi trebuia contractul lor eu am mers cu contractul meu, si numele meu a fost facut de rahat in fata angajatorului american nu a firmei respective. Inca o problema. Nu am fost singur ci impreuna cu 2 amici, ne-am gasit contractele pe pielea si cheltuiala noastra, interviuri peste interviuri in US. Asta in caz ca cineva are nevoie de dovezi pot sa aduc suficiente.

2. Am plecat de la firma respectiva la o alta firma. (firmele la care am fost sunt firme cunoscute care activeaza de ceva vreme). In dicutia cu reprezentantul firmei respective (iunie 2006) specificat vrem J1 Training si contract pe training. aveti pozitii disponibile pe internship sau nu? ei au spus ca da si ca in maxim o luna ne ofera contracte. Bun. Sarim la septembrie moment in care sa aflam ca firma respectiva nu mai ofera de 6 luni oferte pe j1training ci doar pe h2b, desi in discutiile purtate pana atunci prin intermediul mailului si al telefonului si face2face s-a inteles f clar ce anume vrem, nu s-a discutat niciodata de h2b. ok am zis ca acum daca tot am ajuns in septembrie mergem naibii cu h2b si asta e. sfarsitul lunii septembrie dupa o serie de amanari suntem instiintati ca nu vor avea oferte decat in luna noiembrie. Bun am zis ca in cazul asta renuntam si plecam. De ei ne-am despartit fara cearta pt. ca nu mai aveam nici un chef sa ma cert cu toata lumea.

3. Mers la Palmer. (septembrie). Ni s-a spus ca sunt deja petitiile si ca se pleaca in cel mai rau caz in o luna jumatate. Luna noiembrie este aprobata petitia si asteptarea continua. Dintre cei 3 Palmer au fost pana acum cei mai credibili, dar unele lucruri nu se fac cum le fac ei si punct.

Daca cineva mai are chef sa imi vorbeasca mie despre tzape sa se abtina ca am avut partea mea de tzape cu US. Chiar daca sunt persoane care au luat tzape nasoale cu US ei pot sa contrazica pe oricine spune si incearca sa defineasca cuvantul tzapa. Eu in octombrie anul viitor incep masteratul in austria si spun asta pentru ca am o oferta concreta de acolo. pana atunci prefer sa merg in state 10 luni e decizia mea si nu are nimeni nimic de contrazis aici sau remarci slabe ca atunci nu pleca. Eu platesc un serviciu si nu cu bani putini ci cu bani destui de multi asa ca astept seriozitate. NU MA INTERESEAZA SCUZELE NIMANUI. Daca nu ai posibilitatea sa oferi ceva atunci nu promite ce nu poti, scuzele sunt pentru cei slabi, nu platesc sa aud scuze astea le pot auzi si de altundeva. Nu ma intereseaza justificarile si ipocrizia nimanui. pana una alta nu ma intereseaza interesul celor de la o anumita companie ci interesul meu si asa si este normal. viata mea nu se invarte in jurul plecarii asteia si nu mai accept sa fiu amanat fara sa primesc un deadline. punct. m-am saturat sa ascult si sa accept toate prostiile.

daca cineva are ceva de critica mesajului meu problema voastra nu ma mai obosesc sa imi justific deciz<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

-WLF-
31.10.2006, 10:31
Pai da-le numele pentru ca merita. Asta ce spui tu nu e tzeapa, e chiar bataie de joc. Tzeapa ar fi fost daca ramaneai fara bani. Din pacate cu procesul chiar n-ai fi rezolvat nimic.

Eu dupa stilul pe care l-ai expus, imi dau seama despre ce firme este vorba ....

KobeWan
31.10.2006, 11:24
nu vreau sa ma implic in nici o alta polemica legate de alte situatii care nu ma mai implica. acele persoane care au ajuns sau nu in state si au luat tzapa, cei care au ajuns ca nu au gasit ceea ce trebuia sa gaseasca conform actelor, sau cei care au ajuns si nu au gasit macar afacerea, aceia sa isi povesteasca povestea cand vor ajunge in tara. cel putin unul dintre prietenii mei care au muscat-o cu o firma dinasta o va face la sf. lui decembrie cand se va intoarce..si daca ati vorbi acum cu el credeti-ma ca ati fi si voi ceva mai stricti in ceea ce priveste agentiile din ro.

in ceea ce priveste procesul te contrazic. avocatul meu inainte sa fac etapa asta,in luna martie,mi-a recomandat sa imi tin mailurile, sa fac print screenuri dupa siteuri si oferte, iar in discutia face2face sa nu fiu niciodata singur. pentru ca in momentul in care platesc ceva o fac pe baza unor promisiuni, iar contractul de mediere nu te ajuta in tribunal, te pot ajute aceste alte lucruri.

acum nu e cazul celor de la Palmer pentru ca in ei am totusi incredere dupa ce am purtat niste discutii cu unele persoane, dar sincer nu cer mult cer un deadline. agentiilede recrutareau la randul lor niste obligatii fata de clientii lor, iar clientii lor suntem noi, cei din romania. iar o obligatie care o au ei fata de mine, clientul lor, este sa imi dea niste raspunsuri. ei au o comunicare cu ambasada si consulatul american, ei au o comunicare cu partenerii din america. iar in situatiile in care apar astfel de intarziei, nu e greu ca dupa o discutie cu cineva din ambasada aceea sa faci un mesaj pe care il trimiti tuturor oamenilor din baza lor de date, aceasta operatiune dureaja jumatate de ora. in mesajul ala nu e greu sa comunice, ca in urma discutiilor cu ambasada verificarea petitiei si a numelor va mai dura intre o saptamana si o luna sa zicem. in situatia asta nu e nimeni nemultumit, lumea stie la ce sa se astepte. iar crede-ma ca nu e greu sa pui o intrebare de genul "how long do you think this procedure is going to take?". agentia are o alta relatie cu ambasada nu ca si noi, aplicantii. nu cred ca cer un lucru imposibil si atat de greu, sincer. nu este greu sa tratezi oamenii intr-un mod profesional daca vrei. da, este posibil ca in urma mesajului pe care il trimiti oamenilor sa pierzi unii clienti dar pe termen mai lung ai sa castigi mult mai mult tocmai pe baza unor astfel de masuri. mai bine imi spui niste lucruri de la inceput si asa nu ma incurca nici pe mine nici eu pe ei. eu cred ca e o masura logica ce am propus eu si nu una aberanta sau trasa de coada.

cat despre firmele respective, toate la timpul lor :) oricum in urmatoarea perioada consider ca in domeniul asta se va face un fel de autocuratenie, cei care nu isi vor face treaba calumea se vor autoelimina cum este in orice afacere de pe piata.

eu sper ca sfatul de a-ti informa clientii va fi urmat din unele dintre companii, mi se pare un lucru firesc.

-WLF-
31.10.2006, 13:22
Avocatul tau isi ia onorariul indiferent ca va castiga sau nu procesul, plus ca va avea o experienta la activ si cu cazuri de genul asta. Deci ce te poate sfaturi? Asta va fi singurul castig, ca tu garantat iti vei pierde vremea.

Vrei sa iti spun ceva sincer? N-am vrut sa ma bag pana acum, dar chiar e un bullsh*t tot ce vi s-a spus pana acum de la Palmer. Macar daca ar minti mai frumos .....

hanseatic69
31.10.2006, 19:04
Dragilor,

dupa cum am citit pe acest forum,este adevarat ca acel nr. de vize alocat pentru anul acesta este pe final?Pentru ca atunci mi se pare logic ca si trierea sa fie mai dura...si pentru asta incep sa apara din ce in ce mai multe refuzuri de viza...Asta , in opinia mea, poate pune o presiune si mai mare pe Palmer si pe noi totodata si poate tensiona si mai tare spiritele si asa agitate...Si asta numai din cauza lipsei de comunicare...pentru ca toate aceste discutii(de fapt presupuneri) pe care le purtam intre noi sunt unilaterale...la mine dejas-au implinit 3 luni de cand am aplicat la aceasta societate...si nu am primit din partea lor decat 2 e-mailuri(sau poate 3 ...)??? Si ei nu fac nici un anunt...noi trebuie sa-i sunam permanent(si atunci suntem aburiti)...asta inseamna dupa voi respectul fata de Client?

Va rog, haideti sa ne lamurim si cu asta...

P.S.Cum de nu au facut nici o copie dupa acele petitii?Oare nu se gandeau ca acei fraieri de Clienti au nevoie si de probe palpabile?Deci la ora asta noi trebuie sa inghitimdoar niste VORBE!Nu existaNIMICdoveditor ca acele petitii arfi reale!Nu mi-se pare ABSOLUT DELOC NORMAL ASTA!! Inca ceva: nu putem afla noi daca acele blestemate de petitii sunt intradevar la ambasada?Trebuie sa existe o cale de informare...

31.10.2006, 19:44
salutare tuturor

hanseatic69 si eu sunt in aceleasi conditii ca si tine(am aplicat la ei la sf lunii august) si de atunci numai aberatii. chestia cu refuzul de viza din cauza celor de la palmer e f posibil(cei care aveau de plecat cam toti au fost la interviu si au luat si viza).

mai e inca ceva

cand am aplicat eu la palmer aveau termen de inscriere in program 1-10-2006. intrati pe site-ul lor si vedeti ca acum e prelungit pana pe 15.11.2006

intrbarea e de ce prelungesc termenul de inscriere in program cand ei nu au reusit sa dovedeasca ca au petitiile pt cei deja inscrisi? in acelasi timp alte firme au avut deja programarile la viza. nu stiu dar ceva e putred la mijloc. cat pot sa tina petitiile la ambasada?

au cateva saptamani de cand sustin ca acele petitii se afla la ambasada. eu unul nu prea mai cred si incep sa cred ca e teapa.

iar dak e teapa KobeWan sa stiii ca ai dreptate se poate ajunge la proces si se si poate castiga. avocatul tau te-a informat bine. am consultat si eu unul.

oricum nu vreau sa se ajunga la ceva urat

vreau sa vedem odata petitiile alea si sa fim programati pt viza

hanseatic69
31.10.2006, 20:01
Corect!

Pescharush, asa este , am sesizat si eu acelasi lucru dar atunci n-am dat o prea mare importanta...dar acum incep sa se lege..poate acesti oameni vor doar sa fraiereasca cat mai multi ...de ce s-a intamplat cest lucru .Si ca sa spunem tot..aceeasi oferta, in acelasi stat, aceeasi locatie (ma refer pe constructii) a mi-a tirimis-o si o firma "Zenexinternational" care este din cin USA.. asta se intampla acum vreo luna si...cred ca cei care au aplicat cu ei sunt deja plecati...va intreb: sepoate ca aceleasi locuri de munca sa fie pe 2 firme de intermediere?

Oricum, trebuie sa aflam ceva cat mai repede..la viza nu stiu care mai sunt sanesele noastre...

31.10.2006, 20:42
ACUM AMI AM SI EU O INTREBARE: NIMENI DIN CEI CARE AU APLICAT LA PALMER NU E DIN BUCURESTI?

sa mearga la ei la sediu si sa ceara informatii, sa vada o copie a petitiei (daca exista cu adevarat). totusi suntem clienti si avem anumite drepturi, drepturi care sunt platite cu banii nostri.

deci care sunteti in bucuresti mergeti pana la ei si cereti detalii!

asteptam noi informatii

-WLF-
31.10.2006, 20:49
Nu exista nici o petitie, e un mare bullsh*t povestea ca este in ambasada. O sa ii dau pe PM unuia dintre voi adresa de mail a consulului Silviu Popa, domnul cu care fiecare veti vorbi in momentul in care o sa va predati dosarul inauntru, luati legatura cu el si vi se va spune daca ei au sau nu petitia in ambasada.

Sau alta varianta. Faceti unul dintre voi programare la ambasada, mergeti la interviu, si cand ajungeti acolo, ii spuneti domnului Popa ca nu aveti petitia la dvs ca ati fost instiintati ca este in ambasada. In momentul acela el va verifica si va spune daca este adevarat sau nu.

Caz concret. Petitia este la DHL si deja am facut programari la ambasada. Petitia o voi preda personal chiar in ziua in care oamenii o sa mearga la interviu.

hanseatic69
31.10.2006, 20:56
Mercic mult WLF...

se pare ca m-am inselat in privinta ta..dar si aparentele pot fi inselatoare cateodata...

Cat despre aceste"petitii in ambasada" am banuit eu bine..acum trebuie sa ne miscam repde sa ne luam banii inapoi...si sa nu dispara aceasta "firma de apartament"...

KobeWan
31.10.2006, 23:35
oh come on..hai sa nu spunem si sa facem nimic pana nu merge cineva acolo sa vorbeasca cu ei, de acord?

hanseatic esti din bucuresti...nu ai putea sa dai o fuga pana la sediul lor sa vb la fata locului, cu ei? si daca se poate sa nu te certi pt. a nu sti nimic concret eu pana una alta tot zic ca au petitia, poate imi trebuie 3 strikeuri :) hai pe bune da te rog o fuga pana la ei daca poti ca atunci o sa stim ceva concret. :) come on sa nu ne ambalama pana nu stim nimic, nu? :)

pascumarius
01.11.2006, 02:05
Puteti sa imi spuneti si mie daca vizele H2b sunt pe sfarsite? Pt ca asa am intels, si cica asta ar fi motivul pt care aproape toti sunt refuzati.

Eu staim ca anul fiscal incepe in octombrie si ca e impartit in 2 semestre...octombrie-martie si aprilie-septembrie. Pana la urma cum este? Mai sunt vize sau nu? Cred ca sunt mai multe persoane interesate de acest lucru...pt ca daca vizele sunt pe sfarsite iar noi trebuie sa mergem la ambasada luna asta...nu mai are nici un rost...pt ca oricum nu o sa obtinem viza...

raccoon
01.11.2006, 02:25
Numarul vizelor il afli de pe site-ul Ambasadei.. dar acum iti pot spune si eu... : de abia a inceput sa se dea vize din prima transa de 33.000 de vize.. Deci, nu e cazul sa-ti faci probleme. In total sunt 66.000 de vize H2B.

pascumarius
01.11.2006, 02:51
hai ca m-am mai linistit

raccoon
01.11.2006, 03:16
Catre Hanseatic69,

Stiu ca nu am pornit cu dreptul in dicutiile de pe aici, insa am inteles ca esti din Bucuresti, si mai mult decat atat, esti in posesia adresei mele de messenger... As vrea sa discutam mai mult pe messenger. Si eu sunt tot din Bucuresti...

Sa ne auzim cu bine..

otvos alina nic
01.11.2006, 03:33
mai stie cineva ceva despre palmer consult ia mai dat cineva vreun telefon in legatura cu petitiile?ce se mai stie? va rog informatima si pe mine

KobeWan
01.11.2006, 03:53
Hanseatic, uite am vb si eu cu cei de la palmer si cu alte persoane...

parerea mea sincera este ca nu e tzeapa si ca in momentul de fata nu trebuie sa luam niste decizii pripite si da petitia chiar este la ambasada :) eu zic sa ne relaxam si o sa vezi ca in curand o sa apara si programarile pe care le asteptam cu totii :)

petitia este la ambasada

sorin
01.11.2006, 03:55
mai stie cineva ceva despre palmer consult ia mai dat cineva vreun telefon in legatura cu petitiile?ce se mai stie? va rog informatima si pe mine
Alina, nu trebuia sa deschizi topic nou sa pui aceasta intrebare. Ti-am mutat eu mesajul aici.

otvos alina nic
01.11.2006, 04:34
mersi mult dar nu le prea am cu chestiile astea.sper ca acuma sa fie bine

otvos alina nic
01.11.2006, 04:55
Sper sa vina cat mai repede programarea la viza ca altfel ne pierdem toti rabdarea.

hanseatic69
01.11.2006, 05:18
Dragii mei,

e bine ca sunteti optimisti...eu nu pot fi asa..poate sunt mai pesimist -eu zic ca-s doar realist.Ca sa va "linistesc"putin si eu am vb. la Palmer...dar, kobewan...tu stii f.bine ce ti-am trimis pe PM.Haideti s mai asteptam pana la sf.saptamanii...asta-i deadlineul me...pb. este ca am fost mintit..ei initial auspus ca aceste petitii au sosit la ei la firma...adevarul era cu totul altul(daca o fi asta) ca USCIS a trimis petitiile direct la Ambasada...DATI-MI VOIE SA MA INDOIESC...dar ca sa nu va mai panichez si pe voi ...haideti sa asteptam pana vineri -inclusiv..

EU CRED SI SPER CA VOI AVEA UN RASPUNS PANA ATUNCI! SI ACEL RASPUNS IL VOI POSTA PE FORUM!ATUNCI VOM STI CE FACEM ...MAI DEPARTE...EU CEL PUTIN VOI STII.

P.S.OPINIA MEA ESTE URMATOAREA:PETITIILE NU EXISTA DAR SE ASTEAPTA SOSIREA LORSPRE A FI TRIMISE LA AMBASADA PENTRU VERIFICARE...VERIFICAREA NU POATE TINE O LUNA...ESTE EXCLUS-de asta suntem tot amanati!

Va urez o seara placuta!

KobeWan
01.11.2006, 05:23
:) hanseatic stiu ce mi-ai spus oricum eu vreau sa cred ca totul o sa fie ok pt. ca eu nu ma mai mut din nou mai bine stau acasa :)) om trai si om vedea azi am devenit mai optimist...sau poate indiferent..chiar nu mai stiu..oricum daca pana in 15 nu o sa avem un raspuns incep sa imi fac planuri de ski :)

bafta

hanseatic69
01.11.2006, 05:35
Dragul meu Kobewan,

daca pana pe 15 nu avem nimic ....pe 23 sunt in Germania, hombre...pe contract acolo...dar tare as fi vrut sa vad si USA...dar daca nu se poate ....nu se poate...Oricum, am inteles ca vrei sa pleci in Austria ..eu am lucrat 2 ani cu austrieciii...du-te ...sunt ok ca oameni si parolisti ca si nemtii..nu ca romanii...si la Viena e super...eu am lluat diploma de Lead Estimator(Bewertungsgutachten) de la Immobilien Rating GmbH, Viena...acolo am facut cursurile...ce mai, du-te...oricum pastram legatura chiar daca plec in Deutschland..desi, cine stie, vb.ta, poate n-o fi dracul asa de negru...cum il vad eu...

Seara buna...

KobeWan
01.11.2006, 10:04
salutare...da eu in octombrie 2007 ar trebui sa merg la viena la master.. stiu ca e beton viena am fost o saptamana acolo inainte de snowboard...o sa plec dar si la mine e la fel vreau sa vad si america inainte :) oricum eu zic ca o sa fie totul ok :) si o sa bem un bud pe terasa in Tampa :)

salutare

otvos alina nic
01.11.2006, 23:45
mai stie cineva ceva? Iati mai sunat,ce au mai zis mai dureaza mult cu programarea aia?Deja a trecut si a treia saptamana de cand au spus ca au trimis petitiile.

KobeWan
02.11.2006, 07:16
pai ce vezi pe forumul asta stim si noi. tu i-ai mai sunat?

otvos alina nic
02.11.2006, 19:22
Eu iam sunat Marti si mia ca nu poata sa imi spuna exact cat mai dureaza mia spus ca ea crede ca in cel mai scurt timp dar cine stie.Nu are nimeni posibilitatea sa merga la ei la firma ca sa vada acolo ce spune ca une e sa vb la telefon si alta e face2 face.ca eu cred ca avem tot dreptul sa stim deoarece sunt in joc banii nostrii timpul nostru si rabdarea noastra.Nu stiu cine are disponibilitatea sa stea la cheremul lor.Totusi avem si noi o viata.

otvos alina nic
02.11.2006, 19:59
Am vb cu tipa de la tg mures si mia spus ca luna astaobligatoriu trebuie sa vina programarea pt viza.Au spus ca si ei asteapta din zi in zi sa vina.

KobeWan
02.11.2006, 23:04
sal :)

ok...stiu am aflat si eu ca luna asta este musai sa fim in Tampa pentru ca in Dec. expira aprobarea lor...deci eu sper sa vina programarile cat de repede :)

papa

hanseatic69
02.11.2006, 23:06
Dragii mei,

sun la Palmer Consult de 20 min. pe Skype...nu raspunde nimeni....ba mai mult :Suzannne' cand a vazut cine o suna a inchis legatura de Skype...credeti ca este normal? Astept raspunsul vostru...

Sa avem o zi buna..desi nu cred..cred in continuare ca nu EXISTA nici o petitie si cei de la Palmer care stiu ca se uita pe acest site ...le spun doar atat...daca sunt ata de CINSTITI cum se dau...de ce inchid legatura in momentul in care Clientul ii suna?

ASTA SA FIE OARE COMUNICAREA CU NOI...CEI CARE AM PLATIT NISTE SERVICII?

Inca o intrebare ...celor de la Palmer...de ce tot posteaza pe siteureile de munca aceeasi poveste? Ca angajeaza pentru America? Parca, initial era dead - lineul pe 1.10.2006.nu 15.11.2006, doamnelor!

gabix
02.11.2006, 23:30
salut...hanseatic, kobewan...va urmaresc de ceva timp discutiile. Innebunesc cand vad ca toti te amana pe cat posibil...nu vezi o firma sa`ti zik :frate poate dura shi un an, asta e...vrei sa astepti bine, nu vrei....k lor de fapt daca te retragi le raman f putini bani, nu shtiu ce sa mai cred. eu m`am inscris la ameritrex inainte de a afla de acest forum si la cate am auzit despre ei....oricum am pe cineva care este in US, plecat prin ei...si e `bine mersi`,eu am predat dosarul la bucuresti si din ce am vb acolo am stabilit sa platesc taxa de program la semnarea ofertei de munk, unii au platit`o shi inainte...acum ma gandeam sa incerc shi la alta firma, m`am gandit la adira...stiti ceva?!voi am inteles k ati mai fst shi la alte firme.la kre?..sa shtiu sa ma feresc de neseriosi...multumesc...mult succes in continuare!!!

KobeWan
03.11.2006, 00:07
stiu ce zici cu incercatul si la alte firme dar deja incepe sa fie tarziu pentru anul 2006 :) majoritatea au inceput inscrierile pentru primavara 2007..asta e asteptam ca nu avem ce face in rest

KobeWan
03.11.2006, 00:10
hanseatic incearca si tu pe fix ca acolo raspund :) eu nu vreau decat sa vad un notice of approval si nu mai am nici o treaba ... oricum din cate am inteles deadline-ul pe petitie ar fi in luna decembrie, probabil asteapta sa isi ocupe toate pozitiile pe care le-au cerut habar nu am.

bafta

05.11.2006, 19:23
hanseatic ceva vesti noi?

mai stie careva de palmer?

inafara de raspunsul ca petitiile sunt la amsada si urmeaza sa ajunga in curand dar nu se stie exact data?

hanseatic daca ai vesti da-mi un raspuns pe PM sau pe mail

TeodoraM
05.11.2006, 22:16
Ce s-a intamplat cu voi?Ati reusit cu firma asta sa o scoateti la capat?

KobeWan
05.11.2006, 23:51
nu s-a intamplat inca nimic ... still waiting...cine stie maybe tomorrow lol

KobeWan
06.11.2006, 00:19
P.S. chiar nu e nimeni din bucuresti care sa vada un notice of approval la ei la birou?

raccoon
06.11.2006, 01:11
Primim acelasi raspuns, insa cred ca saptamana asta se va rezolva cu petitiile. Deja a trecut prea mult timp de cand petitille sunt in Ambasada.

KobeWan
06.11.2006, 01:27
smileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gif

deja e absurd pe bune

06.11.2006, 20:43
nu exista nici o petitie. ne tot duc cu vorba. o petitie nu cred ca e tinuta de ambasada o luna de zile sau chiar mai mult (gnditi-va de cand ne tot mint cu "petitia e la ambasada").

eu am sunat ieri si mi-au spus ca daca vreau banii sa ma duc la ei si sa depun o cerere. dar in aceste conditiii as incalca eu dispozitiile contractuale. intrebarea mea e cum ne recuperam banii platiti pana acum in conditiile in care furnizorul PALMER CONSULT SRL nu si-a respectat prevederile contractuale? chiar trebuie sa recurgem la masuri extreme?smileys/smiley7.gif

p.s.hanseatic nu ai mai dat nici un semn. ce s-a intmplat? ai mai aflat ceva, ai primit vreun raspuns?

daca mai are careva idei postati-le pe forum sau pe PM

KobeWan
07.11.2006, 00:45
peskarus..exista petitia ;) si o sa primim niste vesti bune de la palmer mai repede decat am crede noi :P:)

genia
07.11.2006, 01:32
de unde stii ca exista ?

raccoon
07.11.2006, 03:58
KobeWan, ai primit cumva mail de la Palmer ? Stii ceva ce nu stim si noi ????????????? Nu fi rau, spune-ne..

KobeWan
07.11.2006, 07:23
nu mai inca nu stiu nimic in plus decat ca trebuie sa primim niste vesti that's it daca aflu ceva sigur stati linistiti ca o sa va spun si voua :)

raccoon
07.11.2006, 08:18
am si eu sentimentul ca in aceasta saptamana se va intampal ceva. Petitiile sunt in Ambasada de pe data de 17 octombrie. Si acum suntem in 7 nov. A trecut destul timp. Insa eu sunt ingrijorata de altceva... am auzit ca se pica la Ambasada "pe rupte"... De asta mi-e teama.

KobeWan
07.11.2006, 08:50
asta nu mai e vina agentiei....

probabil ca se pica..probabil au motive dar in unele cazuri nu au motive, asta e aici nu te poate ajuta nimeni..depinde de norocul fiecaruia..in orice caz au si ei o logica, mai ales tinand cont de faptul ca numarul vizelor este limitat si probabil fac acum o triere mai agresiva, chiar nu stiu dar iti dai seama ca nu pot da vizele pt. o jumatate de an in 2 luni de zile...eu sper ca totul sa fie ok la interviul ala

pascumarius
07.11.2006, 08:53
Dar de unde ai auzit ca se poca pe rupte la ambasada?

raccoon
07.11.2006, 09:20
Mai citesc si eu pe forum aici, si pe alte site-uri.

pascumarius
07.11.2006, 09:44
Dar de ce pica pe rupte? Ce motiv au?

Ca doar vizele nu sunt pe sfarsite...debia au inceput sa dea din ceva 33000 de viza.

secagold
07.11.2006, 10:27
Nu trebuie sa aiba un motiv anume.Este ca un fel de alba neagra.Cred ca se da cu zarul.Asta pica , asta ia....si tot asa.Poate sa fii beton in acte si sa iei atitudine sa-i demontezi elegant argumentele lui legate depostura ta de emigrant.

secagold
07.11.2006, 10:31
Scuze am gresit cind am spus postura de emigrant.Cred ca mai corect ar fi fost postura de posibil emigrant .

08.11.2006, 18:30
mai stie cineva ceva? (exceptand replica "petitiile sunt inca la ambasada. urmeaza sa vina in curand")

si inca ceva celor care sunt (prea) increzatori: adira incepe luna aceasta inscrierile pt prgramul H2B din primavara. deci ce parere mai aveti acum?

postati pe forum sau pe pm

raccoon
08.11.2006, 20:29
Spune-mi si mie, ce pierzi daca esti increzator ? Nimeni nu a fost obligat sa aplice prin aceasta firma ( Palmer ). Deci, cei increzatori sa nu se uite la alte firme, si sa nu faca comparatie. Cui nu-i convine e liber sa-si retraga dosarul si sa-si ia banii (990 usd - daca i-a platit) si sa aplice la Adira. Este de-a dreptul deranjant sa tot auzi ca Palmer nu e serioasa sau ca alte firme "uite ce au facut".. Si eu am aplicat prin Palmer si nu mai sunt atat de disperata. Iar, tu, draga, Peskarush, lasa-ne cu atata "sic...sic... si oftica ca Adira e nu stiu cum...". Abtine-te in astfel de afirmatii. Ai un "OPTIMISM"... debordant... si foarte molipsitor. FIECARE ARE DREPT DE DECIZIE SI E LIBER SA FACA CE VREA....

raccoon
08.11.2006, 20:30
SI .. ACUM..PENTRU A TE LINISTI PUTIN, AFLA CA PETITIILE SE PRELUCREAZA IN REGIM DE URGENTA SI AU FOST PROBLEME TEHNICE LA AMBASADA....

08.11.2006, 21:10
raccoon afla nu stiu de ce tot sari in apararea firmei palmer. stii ceva ce restul nu stiu? pana nu mi se explica situatia in care suntem nu mi se pare sa fiu prea increzator (chestia cu ambasa e ... ma abtin la alte comentarii). si sa stii ca fiecare are dreptul sa faca comparatii cualte firme (ceilalti cum au reusit sa rezolve cu petitiile in termen? doar la urma e vorba de o procedura standard la ambasada prin care trec toate firmelenu numai palmer. ceilalti cum de nu au avut 'probleme tehnice' la ambasada? asa ca te rog nu mai imi spune mie ca am ceva cu palmer. am adesat niste intrebari firmei la care nu am primit un raspuns competent circumstanta in care am tot dreptul sa-mi exprim nemultumirea siin cazul de fata sa fac comparatii

dar daca tu stii alte chestii, dar si probate,te invit sa postezi pe pm

raccoon
08.11.2006, 22:08
Stiu ca petitiile vor aparea curand si vom avea programarea la viza. iar ceea ce am afirmat este exact ceea ce mi s-a spus. Nu mai fi pesimist si o sa fie bine. O sa vezi... si apoi o sa faci cinste cu o bere dupa ce ai luat viza...

08.11.2006, 23:27
sa fie cum spui tu. iar daca ai dreptate vafi si berea, iar discutiile despre palmer vor fi numai de bine si va fi data drept o firma prin care merita sa aplici pt diverse programe.

o intrebare&gt; tie cand ti s-a spus ca vor aparea petitiile si va fi si programarea la viza?

hanseatic69
08.11.2006, 23:34
Racoon,

nu te supara, dar daca ai afirmat ca stiica vor aparea petitiile curand, poti sa-mi spui si mie 2 lucruri:

1.de unde ai aceasta informatie?

2.cat de curand vor aparea aceste petitii si la noi?(o estimare macar)

Peskarush, si nu numai el, asteapta ca si noi de altfel,aceste petitii de atata timp...orice vorba aruncata pe forum poate fi foarte repede interpretata mai ales in situatia noastra, cand nervii nostri sunt intinsi la maxim...

Zi buna,

H.

raccoon
08.11.2006, 23:58
Eu am vorbit cu cei de la Palmer, ieri si mi-au spus ceea ce v-am comunicat, se vor prelucra in regim de urgenta, asta inseamna ca in cateva zile.. Eu zic ca saptamana viitoare vor incepe programarile la viza... si eu de abia astept, credeti-ma... sunt la fel de nerabdatoare ca si voi.

hanseatic69
09.11.2006, 00:22
Racoon,

tu inca ii mai crezi pe cei de la Palmer? Mare curaj ai...sfatul meu este sa vezi intai si apoi sa crezi...pentru ca "probleme tehnice" la ambasada nu exista...nu pot exista "pb.tehnice"smileys/smiley17.gifsmileys/smiley1.gifnumai pentru o firma...ce le-au picat scannerele?smileys/smiley36.gifAsa ca nu mai crede toate povestile astea..

pascumarius
09.11.2006, 01:49
Mai eu stiu ca dupa ce ai trimis petitiile la ambasada, nu mai altceva de facut decat sa suni sa te programezi pt viza....deci de ce se intarzie atat?

secagold
09.11.2006, 02:03
Oameni buni.Petititiile care sosesc aprobate de la USCIS nu trebuie sa stea mai mult de 24 de ore in ambasada de la Bucuresti.Aici se face o verificare de doi lei si anume daca este specificat pe petitie citi aplicanti sunt din Romania si daca este scris consulatul din Bucresti.Dupa aceasta verificare in mod normal ar trebui sa inceapa progamarile la interviu.Nu cred ca diverse probleme tehnice din ambasada pot impiedica verificarea acestor petitii.Asa ca fiti foarte atenti si terminati cu speculatiile

KobeWan
09.11.2006, 02:53
ok v-am spus ca o sa primim niste vesti de la palmer f repede.. uite ca nu a fost nici acum asa...trebuie sa vina nuj ce backup plan pt. cei care se grabesc dar nu stiu delok despre ce e vb ca nu am primit nici o veste de la ei. sper ca totusi maine sa ni se dea mailul respectiv care cica explica unele lucruri, habar nu am despre ce e vorba...

raccoon..in ceea ce priveste regimul de urgenta, acesta este un serviciu al USCIS, costa undeva in jurul a 1000 de USD, scrie si pe siteul lor. la ambasada in privinta petitiilor regimul de urgenta trebuia sa fie demult la cum erau formulate ofertele...in fine poate maine...ce mai pot sa zic ca nici eu nu mai stiu ce sa cred acum dar daca nici maine nu vine mailul ala...nuj ce sa mai zic e o treaba de tot ******* cu asteptarile astea..ata ete...oricum mai este pana in 15 nov :))

-WLF-
09.11.2006, 02:56
Imi pare tare rau de voi, e cam bataie de joc vrajeala asta cu verificatul. I-am dat lui Hanseatic detaliile despre o persoana de contact din ambasada pentru a stii sigur care e situatia, pacat ca n-a primit raspuns pana acum.

Petitiile in original nici macar nu sunt trimise la ambasada pentru verificare. Noi cei din Cluj trimitem o copie scanata, care e verificata in cateva ore, de fapt habarnam ce verifica ei, ca nu m-a interesat. Petitia in general vine cu o imputernicire catre o persoana desemnata sa o depuna in ambasada, dar nu e o regula, am trimis petitia in original chiar printr-un aplicant, in ziua interviului. Programarile pentru viza le-am facut chiar fara sa fie petitia in tara, deci si cei de la Palmer, daca ar afla ca urmeaza sa vina petitia, v-ar fi programat demult.

Daca petitia exista, atunci ati fi fost demult la interviu. Dar e 100% sigur ca la ora actuala aceasta petitie nu exista. In plus de asta, 99% sunt sigur ca nu va iesi, iar firma incearca sa caute alte variante sa nu va piarda de clienti.

KobeWan
09.11.2006, 03:42
eu deja nici de comentat nu mai am chef

pascumarius
09.11.2006, 04:07
Dar dureaza ata de mult pana ajung petitiile in tara? Cat poate sa dureze?

mamica
09.11.2006, 21:31
Salutare la toti

De 10 minute am vorbit cu tipa de la firma Ametrix si nici ei nu au fost programati la ambasada, oare ce se intampla? Macar nu sunt singurii care asteptam. I-a zis de la firma ca

KobeWan
10.11.2006, 01:24
pai in cazul ameritrex nici nu ma mir ca nu le-a venit petitia inca... eu nu am avut legatura cu ei insa am cativa prieteni care mai mult ca sigur ii vor actiona in instanta destul de curand...

raccoon
10.11.2006, 02:12
sunt in ceatza.... totala... nu mai stiu ce sa cred... doar sa astept..dar pana cand ???????????

KobeWan
10.11.2006, 02:19
raccoon :) what is wrong? :) o dai cu noi? :))

raccoon
10.11.2006, 02:25
Nu o dau cu nimeni..dar de ieri de cand a spus WLF faza aia, parca inclin sa-l cred... desi, am intrat pe site-ul USCIS si am vazut ca intr-adevar aplicatiile on-line nu functioneaza si au modificari la site... Asta pare real, dar mai departe.. ?! Sa mai vb si eu cu ei sa-i mai intreb cate ceva... insa luni-marti incolo..

KobeWan
10.11.2006, 04:38
aha :)) din pacate nici eu nu mai am nici o veste ...btw raccoon tu pana la urma esti raccooN sau raccoonitza?:)

-WLF-
10.11.2006, 07:27
In orice caz, daca pana la urma o sa apara petitia, o sa va lamuriti ce s-a intamplat, pentru ca pe ea scrie foarte clar data la care a fost depusa pentru aprobare si data la care a iesit aprobata.

Recieved Date si Notice Date. Eventual si o Priority Date pentru cazurile in care este necesara eliberarea ei pana la o anumita data fixa.

Deci daca cei de la Palmer v-au mintit, o sa puteti sa le dati peste nas.

10.11.2006, 07:44
salutare

Am urmarit si eu destul de indeaproape ce ati scris pe topic-ul acesta si sincer imi pare rau ca nu ati aflat nimic despre intarzierea petitiilor. Ceea ce pot sa va zic este ca mie mi s-a spus (acolo la firma unde am aplicat eu) ca unele petitii pot sa soseasca in 2 zile , altele in 2,3 saptamani iar unele chiar intr-o luna, doua depinde de job.Insa ar fi fost normal ca ei sa va spuna de la inceput aceste lucruri, nu sa va faca sa asteptati atata timp si sa va mai pierdeti si jobul din tara(cum a patit hanseatic).

Eu am aplicat pt job de waitress si petitia a sosit in 3 zile acum mai urmeaza sa ne programeze la viza.

Oricum ,ceea ce v-a facut aceasta firma este foarte neplacut... cred ca acum nu va mai ramane decat sa sperati ca petitiile acelea exista , si daca intr-adevar exista sa le mai asteptati (asta daca mai aveti rabdare). Multa bafta si sper sa va vina petitiile mult asteptate!

Va salut si numai bine va doresc!!smileys/smiley2.gif

KobeWan
10.11.2006, 11:54
merci mult de urari mary :) asteptam si noi ce putem sa facem? :) ca nu ne-a mai ramas nimic de facut...BTW u la ce firma esti inscrisa? daca nu sunt prea indiscret... :) oricum felicitari ca nu ai avut parte de neplaceri

WLF ce mai putem sa facem decat sa asteptam? din pacate...

e clar ca o sa se vada la sfarsit dar asta e acum...si ce uras eu vorba asta " asta e " de obicei incerc sa schimb ceva dar in cazul asta e umpik mai greu se pare

sa ne auzim cu bine toti ;0

bafta all

10.11.2006, 20:01
Buna

si eu sunt inscrisa la firma palmer, din august . Pana acum am tot asteptat un raspuns de la ei in zadar. Cred ca are dreptate Hanseatic, ar trebui sa mergem toti in Bucuresti sa vedem ce se intampla mai exact. Prin telefon nu am primit decat promisiuni si amanari la nesfarsit.... As fi dorit sa imi fi spus de la inceput daca plecarile astea sunt anul asta ...sau anul viitor.

O zi buna!

11.11.2006, 21:55
Buna

Eu m-am inscris la Student Travel si la inceput am fost putin cam sceptica in ceea ce-i priveste, dar mai am 2 prieteni care au fost plecati cu ei si care mi-au spus ca a fost bine.Si vad ca se misca repede...

Acuma astept programare la viza

Si eu cred ca ar trebui sa mergeti toti cei care v-ati inscris la ei , si sa vedeti la fata locului despre ce e vorba in realitate. Sa stiti ca si eu am avut o intamplare oarecum asemanatoare cu cei de la Protos, diferenta fiind aceea ca eu nu am primit raspunsul la interviu ( dar mie macar nu mi-au cerut bani). Interviul l-am dat in iulie si nici acum nu stiu raspunsul; oricum nu mai conteaza acum...

INCA O DATA VA ZIC, MERGETI LA EI PT CA NUMAI ASA VETI PUTEA SA VEDETI CE SE INTAMPLA CU ADEVARAT!

O zi buna la toti

13.11.2006, 21:12
SALUTARE

CE SE MAI AUDE DE PALMER?

EU UNUL AM SUNAT LA EI SI AU SPUS CA AU O PETITIE IAR ALTELE 2 URMEAZA SA VINA DIN AMBASADA

MAI STIE CAREVA ALTCEVA?

14.11.2006, 01:24
EU NU STIU DE CE VOI VAREZUMATI DOAR LA A-I SUNA LA TELEFON?!

NU INTELEG DE CE NU MERGETI ACOLO PERSONAL

CA ASA PRIN TEL ,EI VA POT ABURI USOR ZICANDU-VA DE PE-O ZI PE ALTA CA VA TRIMIT PETITIILE...SI SE CAM APROPIE SARBATORILE SI SFARSITUL ANULUI SI NU CRED CA ATUNCI SE MAI LUCREAZA LA AMBASADA

danadecupa
14.11.2006, 02:30
Stie cineva programul de sarbatori al Ambasadei?

14.11.2006, 04:01
N-as crede ca se lucreaza de Sarbatori la Ambasada.

Danadecupa, si tu esti inscrisa la Palmer ? te intreb pt ca acest topic vad eu ca este destinat discutiilor despre ei

danadecupa
14.11.2006, 05:42
nop, dar citesc tot ce scriu forumistii despre interviurile pt viza (si cele cu noroc si cele cu mai putin noroc).Imi fac o parere pt ca in curand va trebui sa ajung si eu pe acolo...

secagold
14.11.2006, 15:03
Draga danadecupa tot ce trebuie sa stii este ca s-au cam schimbat vechile intrebari de la interviul consular.Hai sa ne gindim citi oameni trec saptaminal prin fata unui ghiseu al unui ofiter consular,sa zicem 100.Poti sa-ti imaginezi ca persoana de la ghiseu s-a saturat sa auda aceeasi placa de100 de ori pe saptamina si ma rog de nu stiu cite ori pe luna.Cred ca pina la urma devine enervant sa treaca prin fata lor aplicantii ca niste roboti care zic acelasi lucru : " ma intorc sa fac casa, ma intorc sa deschid afacere,ma intorc sa ma insor,ma intorc sa ma omor smileys/smiley36.gif.

Sa fi pregatita la intrebari capcana pe care nici nu te gindesti sa le iei in calcul la pregatirea pentru interviu.intrebari care urmeaza imediat dupa ce dai ochii cu ofiterul consular si intrebari care nici nu au o ordine fireasca Exemplu :

Buna ziua ! Cu cine locuiti in momentul de fata ?

Cam asa poate incepe un interviu consular.

Succes

raccoon
15.11.2006, 18:26
Dragii mei, nu mai spuneti nimic ? Sau aveti vesti de la Palmer si nu spuneti ?

15.11.2006, 19:53
dar nu stiai ca sau trimis alte petitii acestea fiind nominale

15.11.2006, 19:55
vom prim si alte oferte de job care sunt tot nominale deja a inceput distribuirea lor

KobeWan
15.11.2006, 20:33
da am auzit si eu ceva despre asta..ramane de vazut ce e anume :)

-WLF-
16.11.2006, 02:24
Pai si cu petitiile alea din ambasada cum a ramas?

Deci acuma va fac alte petitii si alte contracte?

Foarte tare.smileys/smiley36.gif

16.11.2006, 22:57
ce ati mai auzit,mai aveti ceva noutati?

raccoon
17.11.2006, 01:51
Asadar si prin urmare, acum, cand aproape toti aveti vesti de la Palmer, v-ati ascuns...., vad ca nu mai sunteti atat de agitati si nervosi.. si nu mai dati nici un semn de viata.

Spuneti lumii, ca intr-adevar Palmer este o firma serioasa si s-a ocupat de petitii. Chiar daca nu e prima petitie, este a doua, insa ESTE. Asta e cel mai important. Acum, cine a semnat oferta de job pentru petitiile aprobate, asteapta programarea la viza.

Multa bafta...

constructor USA
17.11.2006, 02:10
Alo!tovarasi!mai este cineva inscris la Palmer pentru constructii?

constructor USA
17.11.2006, 02:14
Eu am primit un mesaj saptamana trecuta de la Palmerin care mi-au spus ca functionarii din ambasada inca verifica petitiile si nu pot sa-mi spuna o data exacta cand o sa fiu chemat la ambasada.

constructor USA
17.11.2006, 02:29
Si inca nu am primit o petiti nominala.

17.11.2006, 02:43
deocamdata sau eliberat doar cateva petitii nominale restul numelor sunt in sua si se asteapta de acolo raspuns adica sa vina noile oferte de job acelea nominale? as vrea sa stiu daca a primit cineva petitia aprobata sau daca a fost cineva programat la viza? postati pe forum daca mai aveti noutati

MULTA BAFTA SI SPER SA AVEM CAT DE CURAND TOTI PROGRAMAREA LA VIZA.

KobeWan
17.11.2006, 03:39
stai umpic si cine anume a primit petitii nominale? cand ce cum si unde?

17.11.2006, 05:07
pai mie mi sa spus ca au fost aprobate 23 de petitii nominale

KobeWan
17.11.2006, 06:21
ok cine le primeste sa ne zica si noua ce si cum sunt :)

eviktor
17.11.2006, 09:13
Salut . Am auzit de Work &amp; Travel Grecia. Sunt student si ash vrea sa stiu daca a mai incercat sau a plecat cineva in grecia prin Palmet- Consult

KobeWan
17.11.2006, 09:25
da au fost care au plecat dar documenteaza-te inainte daca se va mai putea pleca in grecia la munca de la anul pt. ca am vazut azi la stiri ca si grecii au bagat restrictii pentru romani si bulgari la munca

hanseatic69
17.11.2006, 21:20
salutare tuturor,

domnilor/doamnelor eu ma retrag din acest circ!Deja am vb. cu cei de la Palmer si am stabilit ca luni sa ma duc sa-mi iau banii!Am fost mintit de atata timp!.Petitiile pt.constructori n-au aparut.In ambasada nu este nimic pt. constructori...Va doresc multa bafrta celor care continuati...daca aveti curaj..ca speranta aveti, bag seama!

hanseatic69
17.11.2006, 21:21
mare grija..petitiile nu au stampila...nu stiu cat sunt de valabile...

KobeWan
17.11.2006, 22:10
ce petitii? cum se poate ca o petitie sa nu aibe stampila? le-ai vazut?

-WLF-
17.11.2006, 22:32
Americanii nufolosesc stampile. In cel mai bun caz au un fel de sigiliu care se preseaza pe hartie. Iar semnaturile in cele mai multe cazuri sunt electronice.

Petitiile nu au nici o stampila.

Am vazut aici scris cum ca au venit petitii nominale pentru fiecare persoana. Nu exista asa ceva. Este doar o petitie, pe care sunt scrise numele tuturor persoanelor. Va dati seama cat ar costa sa scoti 100 de petitii separate? In afara de taxele legalecare se platesc, mai e vorba si de onorariul avocatilor, care deobicei se ia per petitie.

N-a existat nici o petitie in ambasada la verificat, a fost o vrajeala ieftina. V-am mai spus, petitia se verifica in cateva ore, si nici macar nu se trimite cea originala, se trimite o copie scanata prin mail. Nu vi se pare logic? Pai ce sa verifice la ea? Filigranul ? Cerneala cu care a fost imprimata? E vorba de un cod, baga in sistem, vede ca exista. Adica americanii au inventat SEVIS-ul si tot felu de sisteme, amprentare digitala, si trebuie sa stea sa se uite cu lupa la o petitie sa vada ca e GENUINE. Era la mintea cocosului ce naiba.

KobeWan
18.11.2006, 00:34
scoate de pe siteul uscis formularul I-128 si ai sa vezi ca se poate completa si nominal. am un amic din cluj si la ei sunt 20 de persoane, inclusiv el care au primit petitii nominale si au programare pe saptamana viitoare.

18.11.2006, 07:39
nu a primit petitia nimeni.

este doar o noua oferta de job nominala si atat....

19.11.2006, 23:21
A-ti mai aflat ceva despre petitii,chiar nu mai stie nimeni nimic?Postati pe forum daca mai aveti noutati nu tineti numai pt voi.

mamica
20.11.2006, 00:42
Salutare tuturor

Deci s-a adeverit nu este nici o teapa. Eu am primit vestea ca sunt programata la interviu pe data de 27 noiem 2006. Sper sa primit si voi prog. Sa avem BAFTA.

O zi buna si ne intalnim la Bucale.

-WLF-
20.11.2006, 03:01
Kobewan, petitia nominala are o lista cu toate persoanele pe ea. Nu este o petitie doar pe numele tau. E o petitie comuna, pe care scrie explicit lista persoanele care au aplicat. Pe petitia nenominala scrie doar un numar de locuri si atat. Ca sa intelegi diferenta.

Binenteles ca se pot face petitii pentru o singura persoana, dar realizezi ce inseamna asta? Inseamna ca pentru fiecare petitie se plateste o taxa. Deci gandeste-te ce e mai rentabil, sa dai o taxa pentru o petitie de 20 de oameni, sau sa dai 20 de taxe pentru 20 de petitii personale.

Nu a zis nimeni ca a fost tzeapa, eu chiar am explicat ca se pot intampla multe. Singura chestie a fost minciuna cu verificatul petitiilor, au tras de timp cat au putut. Pai numai daca ne uitam la data cand a fost deschis topicul asta si la data de astazi, o sa vedeti cat timp a trecut.

Si apropo, cand va veti vedea cu copia dupa petitie in mana, va rog scrieti aici data la care a fost eliberata.

20.11.2006, 03:02
multa bafta si asteptam noi vesti de la tinedupa viza sper sa ne dau o veste buna multa multa bafta

raccoon
20.11.2006, 03:20
Dragii mei, am pus-o... ! Am programare la viza pe 27 nov. .

Palmer s-a tinut de cuvant... Sper ca si voi sunteti programati...

Dati un semn, cine mai este programat pe 27...

Multa bafta tuturor...

constructor USA
20.11.2006, 04:42
eu inca nu am primit nici contarctul de munca,mai am de asteptata

KobeWan
20.11.2006, 09:32
bafta la viza

acum ca sa ne mai descretim fruntile

http://www.youtube.com/watch?v=z6imhnzZ1pA

cea mai misto prezentare a Romaniei pe care am vazut-o felicitari autorului

rosi
20.11.2006, 21:21
multa bafta

ne spui si noua cum a fost

smileys/smiley2.gif

rosi
20.11.2006, 21:54
kobe...nice link

iar ala cu Yuna si Tidus imi plac la nebunie

dar asa sunt eu...mult prea romantica for this worldsmileys/smiley9.gif

raccoon
22.11.2006, 20:50
Buna,

Mai vine cineva in Bucuresti pentru interviu la Ambasada pe 27.11.2006 ?

mamica
23.11.2006, 01:37
Salutare raccoon

pai eu cred ca o sa fim mai multi pe 27 nov. de la Palmer. Ar trebuie sa ne dam un loc de intalnire.

O zi buna si la toti "palmeri". Ne vedem duminicasmileys/smiley2.gif

pascumarius
23.11.2006, 06:50
Se ne anuntati si pe noi cum a fost la ambasada...da?

mamica
23.11.2006, 18:18
Hello pascumarius

Da o sa te anunt, dar tu ce faci (nu arei cumva si tu inscris) ai renuntat sau ai altceva mai bun?

Sa avem noroc cu totii si va doresc o zi buna.smileys/smiley17.gif

P.S. Chiar nu vreti sa ne intalnim duminica toti cei care mergem de la Palmer?smileys/smiley19.gif

Pa

raccoon
23.11.2006, 18:34
Eu sunt din Bucuresti. Daca vrei iti trimit pe pm numarul meu de mobil si ma poti suna cand ajungi in Bucale...

mamica
23.11.2006, 19:54
Ciao raccoon

Daca vrei trimite-mi nr. pe adresa de e-mail: bistrita_diana_bn@yahoo.com.

Si mersic mult ne vedem la Bucalesmileys/smiley1.gif

pascumarius
23.11.2006, 20:50
mamica eu sunt inscrisa la alta firma, ls job service si inca astept sa mi se faca programarea la ambasada..dar vreau sa imi povestiti si mie( adica tuturor celor de aici) cum a fost la ambasada, cum a decurs interviul, pt ca toti suntem curiosi. Multa bafta

mamica
23.11.2006, 21:20
Mersic mult pascumarius smileys/smiley17.gif

Cum sa nu am sa scriu cum a fost, doar toti asteapta sa vada cum decurg lucrurile.

Sa auzim de bine si pa la totismileys/smiley103.gif

constructor USA
25.11.2006, 22:58
Succes pe 27!!!!

rosi
26.11.2006, 23:10
sa auzim ce ati facut va rugam si va asteptam cu impresii.

smileys/smiley2.gif

raccoon
27.11.2006, 00:48
Dragii mei, AM LUAT VIZA... A fost o zi foarte grea... foarte multi au picat astazi. Si acum, o sa va spun cum s-a desfasurat totul. Am ajuns la ghiseul 4, unde era o tipa brunetica-roscat, tinerica.. Tipa a fost draguta cu mine. Insa m-am luat cu destul de multe intrebari si mi-a purificat dosarul, inclusiv alte documente facultative pe care le aveam la mine..( bine ca le aveam)...
intrebari :
1. ce vei lucra acolo ?
2. ai prieteni/rude acolo ? Rasp. : NU
3. esti contabila. De ce vrei sa pleci ? Raspuns: experienta temporala, vacanta de la servici pt 6 luni timp in care voi incerca sa vad cum se munceste acolo, care sunt raporturile de munca, sa invat limba engleza si poate castig si ceva bani. Dupa asta, sunt asteptata aici sa ma intorc la serviciul meu.
4. Unde ai mai lucrat ? Raspuns: aici am detaliat joburile mele, majoritatea de contabilitate, insa l-am spus si pe cel initial de acum 10 ani ( bakery worker)...
5. Cu cine locuiesti ? rasp. : singura
6. Detii proprietate ? Rasp: da.
7. Ai documente justificative ? rasp. DA..si i-am aratat contractul de proprietate.
8. Ai adeverinta de salariat ? Si i-am aratat adeverinta si copia dupa cartea de munca
9. Ce vrei sa faci cu banii ? Rasp. : daca voi castiga bani indeajuns..poate voi deschide o afacere aici..., dar nu se stie...
10. Cat timp intentionezi sa stai in SUA ? Rasp. 6 luni cat e contractul
Deci, fratilor, a fost un adevarat interviu. Am vorbit numai in engleza, m-am cam balbait putin, dar erau emotiile de vina.
IMPORTANT : fiti voiosi, zambareti, sa-i salutati, aratati-le respect si rabdare, si fiti hotarati. Intrebarile curg si raspunsurile sa vina la fel de repede, clare si la obiect. Si pentru fete: nu va fardati, nu iesiti din comun cu toalele, manichiura simpla, sa nu iasa in evidenta. Se uita atent la fiecare si studiaza. Si nu va imbracati sport sub nici o forma. Poate va ajuta sfaturile mele, poate nu... Eu am ascultat de la altii si mi-au folosit. Acum ar trebui sa plec pe 4 dec., daca rezolv ce mai am pe aici.. Va doresc multa bafta tuturor... Sa ne auzim cu bine...

27.11.2006, 01:48
FELICITARI RACCON.smileys/smiley32.gif

De la palmer au fost multi care au picat sti ceva?

raccoon
27.11.2006, 04:36
au picat cativa..dar nu prea multi...

raccoon
27.11.2006, 05:55
multumesc pt felicitari...

27.11.2006, 11:35
mai, eu sunt in california prin palmer consult. si eu mi-am facut griji la
inceput ca nu prea imi raspundeau la telefon...doua zile inainte de plecare
trebuia sa primesc ceva hartii de la ei si nu am gasit pe nimeni la birou..si
alea alea....dar ideea e...sunt pe bune...eu sunt aici de 7 luni!

mamica
27.11.2006, 17:50
Salutari la toti

NU AM LUAT VIZA. Asta este dupa cum a zis raccon am zambit am vb engleza, dara surpriza. nu a vrut tipa de la gh. 4 sa mi-o de-a. Ultima intrebare a fost: cine are grija de copil cat sunt eu plecata. Rasp: cu sotul si mama sotului. Si a zis ca nu poate sa-mi de-a viza. Nici nu s-a prea uitat la mine numai in calculator dar asta este mai incerc peste 2 sapt.

Bravosmileys/smiley32.gifla cei care au luat-o.

Va salut pe toti. Adriana (mamica)

KobeWan
27.11.2006, 18:23
felicitari pt viza

raccoon
27.11.2006, 18:35
multumesc... Dar tu in ce stadiu esti ?

Speranta77
27.11.2006, 20:19
buna la toata lumea

si eu sunt unul care sa inscris la programul palmer consult si as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva, cand vor fi celelalte serii ptr ambasada?

are cineva nick de pe skype a celor de la palmer consult?

felicitari celor care au luat interviu la ambasada si multa bafta la noul loc de munca

pascumarius
27.11.2006, 22:32
mamaica, dar in rest ce te-a mai intrebat?

si la restul persoanelor, cam acelasi intrebri le-au pus? si ce au raspuns? Sunt multi care nu au luat viza?

rosi
27.11.2006, 22:55
felicitari si sa ajungi cu bine in state. unde ai job-ul racoon? eu ajung pe 9dec in fl.

doream sa zic ca eu am fost in tinuta normala adica blugi si bluza neagra; si sa stiti fara prea multe accesorii.

bafta la toata lumea.

mamica
28.11.2006, 00:54
Tinutza draga nu are rost sa ne aburesti fiindca pana acum Palmer consult nu a trimis pe nimeni. Iti spun din surse sigure.

Asa ca las-o moale cu "vrajelile" astea.

Tam_22
28.11.2006, 08:08
sa sii ca si eu am fost cu cei de la Palmer... nu stiu ce surse ai tu...

imi pare rau ca nu ai luat viza, dar nu cred ca a fost vina firmei, sincer

la mine au fost f ok, m-au pregatit pt viza, eu zic ca au facut cam tot ce depindea de eismileys/smiley32.gif, chiar n-am ce sa le reprosez, chiar pot zice ca la colegii mei care au plecat prin alta firma din cluj, aia le-au trimis documentele prin posta si nu prea le-a pasat dc iau sau nu viza... asa, ca... trageti voi concluziile...

mamica
28.11.2006, 18:08
Draga Tam_22

Nu stiu ce ai inteles tu, dar eu nu dau vina pe firma deloc. Ei si-au facut treaba bine, ne-au indrumat, deci nu am ce sa le reprosez.

Asta este nu am avut eu noroc sa ma aflu printre cei cu viza.

constructor USA
29.11.2006, 03:53
Salut! are cineva idee cati sunt inscrisi la Palmer in constructii ca pe net nu am gasit pe nimeni.SPER CA NU SUNT SINGURL SI ASTEP CA FRAIERUL SA PLEC LA MUNCA IN AMERICA

29.11.2006, 04:15
buna mai are cineva noutati de la palmer in afara de cei care au fost programati la viza?

KobeWan
29.11.2006, 09:33
nici o noutate dar din cate am auzit nici pentru cei care au luat viza situatia nu e f roz in momentul de fata..eu mai astept ca de obicei iau pozitia ganditorului

raccoon
29.11.2006, 09:38
Buna,
de ce situatia nu e "roz" pentru cei care au luat viza ?

pascumarius
29.11.2006, 19:51
Stiti care e programul de la ambasada de sarbatori? cate zile nu lucreaza astia? Ca am incercat sa intru pe siteul lor..dar nu merge

29.11.2006, 22:34
Am intrat la ei pe sait si nu au liber decat pe 25 si 26 dec si 1 si 2 ian

mamica
30.11.2006, 01:21
Salutare raccoon

Ce mai sti de restul, cam cati au luat viza? tipa de la Bistrita care a stat la tine la care ghiseu a fost? Nu ai nr. de tel al ei sa pot lua legatura cu ea.Please

O zi buna si mai vb.Pa

Speranta77
03.12.2006, 23:28
din ce stiu eu ptr contructii erau 17 inscrisi

de ce nu e situatia roz?

04.12.2006, 01:51
A mai vb cineva cu cei de la Palmer ?Ce mai spun?ca mie inca nu mia dat un raspuns clar

KobeWan
04.12.2006, 05:02
pai situatia nu e roz..si asta ar fi putut sa o spuna dece mai bine altii care au viza...pentru ca desi au viza in pasaport inca nu pot pleca... sa va explice mai bine cei care au viza

06.12.2006, 22:24
Buna nu mai stie nimeni chiar nimic de firma palmer consult ce se intampla? ca deja imediat e trecut si acest an.

-WLF-
08.12.2006, 04:57
N-am mai urmarit forumul de mult.

Deci sa inteleg ca unii din voi inca nu au ajuns la ambasada? Si altii au luat viza si nu pot pleca din cauza unor verificari suplimentare? Sunt perplex ..... de cand sunt n-am mai auzit povesti de genul acesta.

16.12.2006, 02:35
ce se mai intampla mai fratilor chiar nimeni nu mai stie nimic de firma Palmer Consult sau ce?

PISICUTA
16.12.2006, 05:06
Salut WLF! Eu am luat viza in 27 nov. si astept... inca!
De la firma ne-au informat ca aceste verificari sunt normale! Am primit un mail de la o D-na

Meg
Paulite</span></font></font>

Operations
Director</span></font></font>

HRM Management Services
LLC</span></font></font>

</span></font></font>care sustine ca reprezinta partea americana si care mi-a confirmat ca exista verificari.
Ce vrei sa spui cu faptul ca esti perplex! Chiar nu s-au mai facut verificari niciodata? Este cumva un semn de neregula aici? Ce sti despre asta? Daca vad intrebarea pot sa-mi raspunda si altii!
smileys/smiley3.gif Multumesc!

16.12.2006, 06:35
Nu sunt povesti... e adevarat. Care au luat viza in 27 nov nu au plecat inca...Firma le tot spune ca se fac verificari la ambasada.Parca nu era suficient ca au purtat oamenii atata cu vorba si mai aveau numai 6 luni din contract.

Pt Alina 13

Daca tu care suni la Palmer mereu nu stii ce se intampla...atunci cine ar putea sti?

raccoon
16.12.2006, 10:14
Dragii mei, problema s-a rezolvat... Se va pleca sapt.viitoare.

17.12.2006, 21:37
pt Santa

nu stiu ce intelegi tu prin "mereu"pb e ca eu incerc sa iau legatura cu ei cat mai des sa vad daca ceea ce spun are logica si tocmai de aceea vreau sa stiu daca voua celorlalti care sunteti la aceasta firma vi se spune tot acelasi lucru si mi se pare ceva normal sa ma interesez deoarece nu am dat o caruta de bani ca sa stau linistita asa ca.. trageti concluziile.si chestia e ca sunt multi care ar putea sti mult mai multe decat mine care ar putea sa se intereseze sigur ceea ce se intampla dar sper ca ,cat mai curand o sa am si eu posibilitate de a sti mai sigur ceea ce este cu adevarat asa ca va doresc multa bafta

lib3rator
21.12.2006, 20:24
salutare natiune

Eu sunt din cluj de la vangrove si avem aceeasi problema ca si palmer.In sfarsit. Se mai intampla ceva anu asta?

Sincer eu am incetat sa mai sper.Am luat viza pe 28 noiembrie si sunt pe hold pana se rezolva nenorocitele lor de probleme.Daca mai stie careva vreo noutate scrieti-mi va rog. Sper sa ne vedem in sua cu cat mai multi dintre voi dac nu anul asta macar anul viit in ianuarie

lib3rator
23.12.2006, 03:08
salut chiar nu mai stiti nimik? de ce ne tot amana in halul asta? eu nu mai am chef sa tot astept dupa ei.As vrea sa pot face ceva dar ce?

astept sugestii

sandybell
02.01.2007, 06:29
buna!sunt si eude la vangrove din cluj....nasola rau faza... o prietena a sunat la ambasada si ii s-a spus ca firma de intermediere a fost anuntata sa ne puna pe alte petitii....

Eu am luat viza tot pe 28....si ma gandeam daca ar fii o solutie sa gasim noi contracte ?.....