PDA

Arată versiune întreagă : emigrare Canada

cacian
13.08.2006, 22:40
SALUT! Am o intrebare si nu-i pot gasi raspunsul. Astept viza, deja, pentru a emigra in Canada. Mi s-a spus, cind ajunji in Canada trebu sa prezinti suma de bani declarata la interviu in chesh. Este adevarat?

cipi604
14.08.2006, 09:29
Stiu de la cei care au plecat ca au trebuit sa arate banii, cativa din ei nu i-au avut dar nu i-au intors inapoi , li s-a pus doar intrebarea daca se descurca cu bani putini, altii au apelat la ajutorul de shomaj mai devreme decat trebuia.
Depinde ce noroc ai, nu stiu pe nici unul sa fie intors de canadieni daca nu a avut toata suma de bani...
Oricum, bafta multa!

ovex
14.08.2006, 11:48
Cand intri in Canada declari cati bani ai la tine,sau ma rog,chiar daca ai mai multi poti sa declari mai putini,nu am auzit nici eu pe nimeni sa aiba probleme sau mai rau,sa fie trimis inapoi.

Bafta!

15.08.2006, 14:43
cind ajunji in Canada trebu sa prezinti suma de bani declarata la interviu in chesh. Este adevarat?

Daca vrei sa zici "cash", nu este adevarat. Poti sa ai si Travellers
Cheques, de ex. Daca sunt intr-o banca prin lume trebuie sa arati ca
banii sunt accesibili cu un card de la ATM-uri/Bancomate din
Canada (te pot
pune sa scoti un extras de cont de la ATM-ul din vama).

corvinmarga
26.09.2006, 02:33
Salut! As fi vrut si eu cateva informatii despre Green Card Lottery-Live and work in the USAsmileys/smiley5.gif.De fapt nu stiu mai nimic.smileys/smiley19.gif.Am fi vrut sa emigram in canada, dar nu avem nici cunostintele, nici resursele necesare.Ramanem doar cu visele.Dar cine stie?Poate copii nostri...

cipi604
26.09.2006, 08:33
pai daca nu va descurcati sa va faceti singuri un dosar de emigrare,nu neaparat floare la ureche dar uite de ex eu l-am facut singur, ce va face sa credeti ca daca plecati acolo o sa va descurcati intr-un final?! ca nu umbla nici acolo cainii cu covrigii in coada...
Pt visa lottery, se face o cerere pe internet pe o perioada anume anume publicata de site-ul .gov al americii. Este gratis. folositi google.
Pt canada, dosar de emigrare , calculare a punctelor, totul gasiti aici pe forum. Emigrare A-Z.
Ambitie nu vise!

fifi
27.09.2006, 17:50
pai daca nu va descurcati sa va faceti singuri un dosar de emigrare,nu neaparat floare la ureche dar uite de ex eu l-am facut singur, ce va face sa credeti ca daca plecati acolo o sa va descurcati intr-un final?! ca nu umbla nici acolo cainii cu covrigii in coada...

te facushi "baiat mare" cipi604 sa-i tragi pe altii de urechi, tu cand ai intrat prima data aici cat ai stiut? si daca dadeai din prima de unu` sa-ti taie elanul cum iti pica?!smileys/smiley5.gif

in legatura cu covrigii din cozile cainilor, cred ca sunt daca vecina gasi job in a doua zi de Canada, cand inca dormea dupa ora Romaniei...

corvinmarga, cititi aici http://www.romanian-portal.com/forum/forum_topics.asp?FID=30si bafta!

cipi604
28.09.2006, 10:49
Nu dormea dupa ora Romaniei ca se culcase cu 2 saptamani inainte sa se obisnuiasca cu fusu orar... ambitia ei.Asa o sa fac si eu evident.
Nu ma facui baiat mare... eu n-am zis niciodata chestii de genu "Am fi vrut sa emigram in canada, dar nu avem nici cunostintele, nici resursele necesare.Ramanem doar cu visele.Dar cine stie?Poate copii nostri..." adica ceva de genu "muieti's posmagii?" care mai stie povestea aia veche si comunista unde "mura'n gura" era prea lenes sa se descurce singur.
Am citit din prima zi in FRANCEZA, desi nu stiam mai deloc cu ce se mananca franceza , site-ul ala de doi lei "IMMIGRATION QUEBEC", si cand nu am stiut ceva greu de aflat acolo,l-am intrebat pe ovex specificand clar ce anume nu stiu... dar macar stiam ce dracului sa intreb.
"Eu sunt roman, nu stiu nimic/stiu ca nu stiu nimic, dar... sper sa aflu ceva!"
sau
"Mama impunge si eu trag"
WTF asta nu e nicidecum comportament de om care vrea sa faca ceva cu viata lui! TOTUSI!
Cititi printre randuri.

ovex
29.09.2006, 18:45
Am fi vrut sa emigram in canada, dar nu avem nici cunostintele, nici resursele necesare.

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1