PDA

Arată versiune întreagă : Intrebari

weeda
13.08.2006, 20:47
As avea cateva intrebari in legatura cu emigrare in Canada. Este adevarat ca momentan nu poti aplica numai in regiunile franceze si limba franceza este obligatorie? Dupa aplicare cat timp dureza pana cand primesti raspunsul?

Mersi smileys/smiley1.gif

ovex
15.08.2006, 09:04
Nu este adevarat ca poti aplica doar ptr. reginea franceza(Quebec),poti aplica si ptr. partea "engleza",nu te opreste nimeni sa faci aplicatia pe care o doresti.Diferenta este ca aplicatia,pana la viza,este mult mai scurta ptr. Quebec deci...decizia este a fiecaruia.Aplicatia ptr. partea engleza dureaza in medie 4 ani iar cea ptr. Quebec dureaza 12-14 luni in medie,deci,e mai la indemana avand in vedere ca dupa ce ai incheiat procesul de emigrare ptr. Quebec si ai viza,aceasta fiind federala,poti ateriza oriunde in Canada.Deschide linkul de mai jos si ce sa zic...decizie usoara!

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1

ada marinescu
26.08.2006, 08:42
Salut pe toata lumea!

Am si eu catevaintrebari in legatura cu obtnerea vizei.

Dar mai intai sa va spun povestea mea.Acum 2 an am cunoscut un baiat,roman, care locuieste in Canada de 10 ani find deja cetatean canadian.Anul acesta mi-a trimis o invitatie.Am avut interviu la Ambasada Canadei din Bucuresti pe 26 iunie 2006.Evident,m-au respins smileys/smiley19.gif,dupa vreo 10 minute de disctii cu o doana cae nu m-a intreat prea multe.Interviul a fost exclusiv in limba romana,desi,eu initialil cerusem in limba englezasmileys/smiley7.gif.Am simtit ca se termina lumea.Am vorbit cu iubitul meu si a incercat sa ma linisteasca.la mai putin de o luna de atunci,a venit in romania si m-a cerut in casatorie.''Totraul spre bine'' ma gandeam eu atunci.Ok,am devenit sotia lui pe 23 iulie 2006.Acum,ca orice familie care se respecta,e normal sa fim impreuna,nu?Dar legile ambasadei nu ne dau voie.Intrebarea mea este:CE TREBUIE A FACEM?A fost personal l la Consulatul Romaniei din Canada si i-au dat un formular,gros cat toate zilele de post,care trebui copletat si depus de el acolo.Problema mare e ca dureaza mult,foatre mult.Am cateva cunostinte care m-au sfatuit sa merg la Viena,unde este Ambasada Mama.Oare fac bine.Se otine mai usos viza?Si ce trebui sa fac?Am milioane de intrebari dar v-as multumii daca ati putea sa-mi raspundeti macar la astea.A!Si inca ceva:Care este adresa si nr de telefon de la Ambasada de la Viena?

Va ultumesc anticipat.

ADA MARINESCU,BUCURESTI

ovex
05.09.2006, 13:08
Trebuie sa deschida el un dosar de parenare.Acesta se trimite la Missisaugga,facandu-se si platiletaxelor catre statul canadiansi in urma raspunsului de acolo,tu veidepune la Ambasada Romaniei din Bucuresti un alt dosar,in prealabil e necesar sa faci analizele medicale.Dupa trimiterea acestui dosar,astepti sa fi chemata la un interviu sau poate chiar sa depui pasaportul ptr. viza.