PDA

Arată versiune întreagă : cine stie ???

georgegeorge
10.08.2006, 03:07
caut sa-mi fac o asigurare medicala sa ma "tina" primele luni in canada .... am citit pe forum acum ceva timp despre mai multi ce si-au facut asigurarea la nu stiu ce comp de asigurari (cu 600 000 lei vechi) , adevarat ? ....si care comp. mai exact ???(astept sugestii) senchiu si va salut !!

10.08.2006, 03:23
George, de ce crezi ca ai nevoie de asigurare medicala in Canada?? Te duci ca turist sau te stabilesti definitiv?? Canada are sistem social de sanatate si nu te vor lasa sa mori. Poate cei din Canada sa-ti dea mai multe informatii, dar eu unul as pune banii de asigurare la ciorap ca ai sa ai nevoie de ei cand ajungi acolo.

georgegeorge
10.08.2006, 03:27
ma stabilesc definitiv... m-am gandit ca 600 000 lei nu-s o avere si cine stie ?? poate ma apuca vre-o durere (glumesc) . multumesc ca ai raspuns.

Pisoi
10.08.2006, 06:28
...cred ca vei primi raspunsuri mai detailatela Forumul (EMIGRARE CANADA) "Noi veniti in Canada"smileys/smiley4.gif...am sa mut topicul tau acolosmileys/smiley2.gif

10.08.2006, 10:30
George, 600 000 lei insemana vreo $25 CA, si ai dreptate nu este mult, cea ce ma face sa cred ca nu este vorba serioasa. Decat sa dai $25 la un smecher in RO care iti vande pielea vulpi din padure, mai bine te duci la un restaurant si platesti un lunch cu banii astiasmileys/smiley4.gif
Daca te ia vreo durere ia un Tylenol pana iti rezolvi residenta si pe urma te duci la doctor pe banii lorsmileys/smiley2.gif Good Luck!

fifi
10.08.2006, 13:29
cei care ar trebui sa-si faca astfel de probleme, eu cred ca ar fi cei care au copii, in special bebelusi.

dupa primele 3 luni, chiar daca iti gasesti job sau nu, intri in asistenta sociala sau intr-o parte tot trebuie s-o iei si vei capata si asigurare medicala. Nu are de ce sa-ti fie teama, sunt centre comunitare care primesc pacienti fara asigurare, in toronto stiu eu unul sigur dar care, normal ca nu te tin asa la nesfarsit. Asa cum zicea si Mugatu, nu te lasa sa mori.

despre cei care fac de acasa cu 600 000 cred si eu ca e tzeapa dar chiar asa pt atat de putini bani se merita sa incerci, chiar daca-i pierzi.

mai grava e beleau cu dintii, ca stomatologii sunt scumpi ai dracu si nu prea fac "pomeni". Aici ai pot aparea urgente pentru care iti recomand calduros sa-ti "aranjezi" dintii si maselele de acasa.

ovex
13.08.2006, 01:09
NU-ti fa asigurare din Romania.Nicio firma de asiguraridin Ro nu va trimite banii in Canada.Este o politica ieftina a firmelor de asiguraridin Ro,dar care nu are nicio acoperire in fapt.In cazul in care vor trebui sa dea despagubiri,cum crezi ca se vor convinge de veridicitatea celor confirmate de spitalul sau clinica , care trimit de fapt notele de plata?Crede-ma,iti spun in cunostinta de cauza.

Du-te in Ca,asigura-te acolo si poti fi linistit.

18.08.2006, 00:40
In primele 3 luni pana iei Health Card-ul nu esti asigurat, deci daca mergi la doctor platesti din buzunar - dar, daca stiu bine, poti pastra chitantele si odata ce intri in sistemul de asigurare (adica dupa 3 luni) le dai chitantele si te vor rambursa retroactiv.

Mai intreaba, dar sunt aproape sigur ca e asa. Sau asa era acum cativa ani.