PDA

Arată versiune întreagă : POTI AJUNGE IN SUA fara LOTERIE DACA....

Brasov34
18.01.2005, 21:43
INTREBAREA MEA ESTE:

Am o prietena care este indragostita pana peste cap de prietenul ei. Si el la fel. Problema este ca el a castigat LOTERIA si cat de curand va ajunge in SUA. Ei NU sunt casatoriti, iar elNU a aplicat pt ea pt ca nu s-au cunoscut inainte de interviu.smileys/smiley19.gif

Stie cineva cum poate fi mai bine rezolvat un astfel de caz (dar in mod cat mai rapid)pentru ca toata lumea sa fie fericita si ca ei sa se poata casatori si trai in SUA?

Ma refer daca exista solutii ca fata sa vina in sua sau nu? Pt ca ei nu stiu ce sa faca. Ar vrea sa se casatoreasca si le este teama ca viata sa nu-i desparta asa casatoriti fiind....

SUNT in asteptarea unui raspuns pentru ca se iubesc si stiti si voi ce inseamna o despartire...

Astept parerea voastra pentru ai putea ajuta cu o informatie cat mai exacta. Nu stiu sincer cui sa ma adresez ! Totusi, ma gandesc ca poate o parte dintre voi ati reusit sa treceti printr-o situatie similara... VA INTREB, CUM?

VA MULTUMESC!

observator
20.01.2005, 02:15
Buna dimineatza,

O eventuala casatorie intre ei acum nu i-ar ajuta sa fie impreuna curand ci abiapeste aproximativ 3 ani (acesta fiind timpul de asteptare pentru sotzia/sotzul unui rezident permanent). In plus, fiind casatorita cu un rezident permanent. este aproape sigur ca nu ar mai primi nici un alt tip de viza de nonimmigrant. Este posibil ca legea imigrarii se sufere niste modificari anul acesta, dar nu se stie exact cand, modificari ce ar da dreptul rezidentului permanent sa isi aduca sotzul/sotzia in aceleasi conditzii in care o face cetatzeanul american (adica in 6-8 luni).

Alte variante pentru ca ea sa vina in US ar fi obtzinerea unui alt tip de viza ca de ex: F1, J1, H1B, H2B, Q. Alegerea vizei potrivite o poate face doar daca intruneste conditziileimpuse de acel tip de viza. Pentru mai multe informatzii despre aceste tipuri de vizase poate merge pe website-ul: www.usimmigrationforall.com (http://www.usimmigrationforall.com) in TUTORIAL.

Mult succes!...si daca mai avetzi intrebari nu ezitatzi sa le punetzi.

danielle
20.01.2005, 17:02
Am discutat cu un prieten despre problema asta. A spus ca a mai auzit de un astfel de caz care s-a rezolvat. Mi-a spus ca daca el a castigat loteria si deja are viza dar inca nu a plecat in State, atunci poate cere de la ambasada, daca se casatoresc, viza si pentru sotie. Trebuie insa sa faca dovada existentei relatiei anterioare castigarii la loterie. Si totul e sa se intample inainte de a ajunge el in America. Cel mai simplu de aflat ar fi sa sune la ambasada din Romania si sa intrebe care e procedura.

De asemenea, am inteles ca pe site-ul INS(USCIS acum)este explicata si aceasta procedura.

Multa bafta...

Brasov34
21.01.2005, 13:54
Multumesc mult pentru indrumari.smileys/smiley1.gif

Problema este ca nu se cunoasteau inainte de a castiga loteria si nici nu s-au cunoascut pentru ca a castigat Loteria. Pur si simplu s-a intamplat...

DEci nu au dovezi anterioare decat dragostea dintre ei...insa nu stiu ce sa faca , sa se casatoareasca inainte de a pleca el in Sua sau nu. Asta nu cred ca poate fi o intrebare pentru Ambasada.smileys/smiley2.gifPentru ca acolo niciodata nu ti se spune de ce esti refuzat la o viza, deci nici nu ti se dau cai sigure sa le urmezi pentru a castiga!

Doar ti se spune" Imi pare rau , nu va califdicati etc...", si asta cu un zambet si cu o usurinta nestiind uneori cat de mult pot lovi in oameni cu nici un fel de rele intentii...oameni sinceri.

Deci "Daca dragoste nu e , nimic nu e..." nu se poate aplica si in acest sincer caz. Cu cat e mai multa dragoste cu atat suferinta neobtinerii vizei e mai dureroasa...

Macar sa se schimbe Legea si sa se reduca perioada de asteptare. Pentru ca altfel este crima. Mai bine ar intari legea urmaririi celor ce ajung deja aici interesati. Si i-ar lasa pe adevaratii indragostiti sa-si urmeze drumul lor, normal, fara atatea piedici pentru nimic...

Sunt atatea rele pe lumea asta cu privire la emigranti ca nu e cazul sa se faca atata problema dintr-o viza de logodna sau chiar mai mult atunci cand deja doua suflete incearca sa-si lege destinele...si deja ei se casatoresc, aici sau acasa. Ce conteaza unde? Si mai ales cand casatoria se face intre romani...cuatat suspiciunile ar trebui sa fie mai mici...cand insa auzi ca cineva cauta cetatean american..deja incepi sa ai dubii in ce priveste relatia lor...

Cine a rezolvat o astfel de problema in pasi mai putini durerosi, va rog sa ne spuna si noua etapele.

VA MULTUMIM MULT!smileys/smiley1.gif

ps.Deci, care ar fi parerea voastra, este bine sa se casatoreasca inainte de a pleca , desi timpul e prea scurt, insa cred ca o casatorie civila nu cere prea multe pregatiri...eventual o nunta la vara sau toamna cand baiatul ar putea veni acasa in vizita...ce spuneti?smileys/smiley2.gif

danielle
22.01.2005, 08:07
Ai si tu dreptate in ceea ce spui. Dar daca tot sunt decisi sa se casatoreasca, ar putea totusi incerca obtinerea unei vize si pentru sotie. Ca n-au ce sa piarda. El are deja viza, deci...

Iar un telefon la ambasada poate raspunde la intrebarile pe care si le pun. Dupa cum am spus, el nu mai are ce sa piarda. N-o sa-i anuleze nimeni viza lui.

Din pacate, daca nu obtine viza, va putea sa-si ia sotia foarte tarziu. Amo prietena, care a venit tot cu loteria, are 5 ani de US si inca n-a putut saisi aduca sotul aici. Acum ia cetatenia deci ar fi putut sa meargamai usor dupa. Insa, problema s-a complicat pentru ca au decis sa divorteze.

ps.Deci, care ar fi parerea voastra, este bine sa se casatoreasca inainte de a pleca , desi timpul e prea scurt, insa cred ca o casatorie civila nu cere prea multe pregatiri...eventual o nunta la vara sau toamna cand baiatul ar putea veni acasa in vizita...ce spuneti?

Parerea mea este ca raspunsul la intrebarea asta il pot avea doar cei in cauza, nu cineva din afara.

Brasov34
25.01.2005, 05:41
...Pai da, asta stiu, insa ei m-au intrebat pe mine ca sa stie cum sa faca sa ajunga mai repede aici impreuna. Pentru ca ei nu stiu care e solutia cea mai rapida.

O sa le transmit ce mi-ai scris aici, mersi mult "Danielle"!

n.andreea
28.01.2005, 10:22
Salutare!

Stiu un caz real vechi de 2 ani, in care el a castigat la loterie, s-au casatorit dupa ce el a primit scrisoarea din state, apoi s-au prezentat impreuna la interviu. La interviu li s-a spus sa aduca probe ale relatiei de dinainte de primirea scrisorii(adica fotografii, chitante, facturi telefonice, NU filmari). I-a reprogramat pentru interviu dupa inca o saptamana. S-au calificat si acum sunt bine, frumosi si bucurosi acolo.

Eu va spun doar ca se poate, dar nu e cea mai fericita ipostaza in care te-ai putea afla la un interviu pentru DV. Succes!