PDA

Arată versiune întreagă : What was your worse experience in U.S.A?

mihaelaNV
18.01.2005, 17:39
Ia sa vedem care e fericitul nr.#1?smileys/smiley2.gif

angela
18.01.2005, 17:41
Pai frumos ar fii sa incepi tu daca tot ai deschis subiectulsmileys/smiley2.gif

mihaelaNV
18.01.2005, 17:45
si spuneai ca te-a enervat ceva azi?:))))

angela
18.01.2005, 17:47
Da

Si am sa spun imediatsmileys/smiley2.gif

mihaelaNV
18.01.2005, 18:07
Pai una dintre cele mai nasoale experientze suna cam asa.....era o data ca niciodata "moi", si "je" trebuia sa merg la scola full time, nu tu permis de lucru, nu tu permission 4 financial aid, nu tu mers acasa, doar scoala. Asa ca am avut "noroc" sa gasesc un "el" care m-a sponsorizat, iar eu in schimb trebuia sa organizez si sa clean o cladire de 2 etaje, every night, 4-6 hrs, unde el practica meseria de dentist. Totul bine si frumos, dupa un an, vine vara, la care el imi spune ca vrea sa-i vopsesc apartamentul in care locuia. I-am spus "that's fine, it will take a couple a days", la care el" I want it done in 2 days", la care am peplicat ok, dar voi aduce un ajutor. Toate bune si frumoase, terminam de lucru, la care apare el, ma ea de bratz ma trage deoparte si-mi spune"what is this n...a' doing in my house. Era prietenul meu la momentul respectiv, dar urma sa ne casatorim. El e African-American. So nu ii spun ce vreau sa-i spun ca ma tem sa nu-l enervez si sa-mi pierd dealul cu scoala= deported, daca nu mai mergeam la scoala. So next night ma duc sa clean the building, la care imi lasa un biletzel, Mihaela vreau sa curetz toate podelele "on your knees", ptr. ca nu-mi place cum iasa altfel. Deci dupa un an nici o plangere...in fine, fac asa, apoi ii las un note, ca "sper ca e bine... si ca esti multzumit...bla bla bla...si ca inca o data apreciez ajutorul pe care mi-l dai cu scoala..bla blaba". Seara aia merg acasa eram asa de "down", ma gandeam ca ce chestie trebuie sa ma umilesc la altzii ca sa pot sa merg la scoala....incetul cu incetul ma gandesc la "the bigger picture", ca va veni o zi cand nu va mai trebui sa inghit toate astea....asa ca merg next night si tipul imi lasa alt note" ca nu e multzumit, ca vrea sa curtz toate "tiles-gresia" acum cu periutzele de dintzi care mi le-a lasat". L-am sunat next day si i-am spus ca that's it.....he called me names, mi-a spus ca locul meu e inapoi in Romania/poverty, sau cu totzi "negrii".Am ramas asa de blocata singurul lucru ce i-am spus a fost "mai bine housekeeper, dar cu un caracter bun, decat bogat si an ass....". Nu am crezut ca voi trai cu ochii mei all this black.white issue.....nu cred in asa ceva. Ptr. mine nu conteaza catzi bani ai, daca ai 3 masini, 4 case all over U.S.A, CE CONTEAZA TOATE ASTEA...DACA TE COMPORTZI CA ATARE? Niciodata nu am fost disrespectful, nu s-a pland de munca mea niciodata, si eu macar am lucrat ca sa-mi pot plati scoala. Apoi colac peste pupaza, aflu ca mama mea are cancer malign, si eu aflu cand intra deja in operatzie. Nu pot sa merg acasa de fel, pentru ca daca merg no way i'll come back again...so I have to wait...and wait...and wait......apoi nu crezi ca nu m-am intrebat de mii si mii de ori"is it worthed?" Si spun si acum" hell ya'".....nu merg inapoi in Romania, mai ales datorita celor ca "my dear sponsor", care cred ca pot calca peste altzii pentru ca ei sunt bogatzi or white americans". Nu port ura, nu clasific oamenii decat in 2 categorii:"oameni" si "neoameni". Cam atat de la mine, dau legatura la .....smileys/smiley2.gif

angela
18.01.2005, 18:13
Oribila experienta Mihaela!!smileys/smiley9.gif

Tare as mai vrea sa il vad pe dentistul ala smileys/smiley55.gifsi sa ii soptesc cate ceva la ureche smileys/smiley99.gif

Sper ca acum esti bine si sa stii ca aici esti printre prieteni, oricand dispusi pentru o vorba buna, chiar daca mai exista mici intepaturi pe aicismileys/smiley36.gif

mihaelaNV
18.01.2005, 18:17
smileys/smiley32.gifAr trebui sa mergem la el(dentistul) cu plugusorul intr-o zi asa catziva romanasi...:))))))))) Apropo in ce stat locuiesti?

mihaelaNV
18.01.2005, 18:31
omul cat traieste invatza....stii cum e......D-zeu nu-tzi da mai mult decat potzi duce...smileys/smiley2.giftot inainte mandri pioneri.....lalalal.....smileys/smiley36.gif

florin_bejerea
19.01.2005, 15:58
Oau! http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley23.gif

Vad ca ai intalnit un 'dentist' care probabil(sper) nu are prea multzi clientzi- daca se comporta ca un rasist imbecil care a luat multa bataie cand a fost mic shi acum crede ca se razbuna pe altzii doar fiindca poate(sau crede ca poate)...

E 'funny' cand oameni ca el cred ca le poate face rau altora: poate suna bizar, dar prin ceea ce a facut el nu a ranit pe nimeni decat pe el insushi...pe tine te-a 'intaritsufleteshte'...shi pe noi ne-a facut sa intzelegem ca rasishtii egoishti shi ingushti exista shi in tzarile 'dezvoltate'...

Brasov34
19.01.2005, 23:09
Da, m-a impresionat cazul tau! Si cunosc multe asemenea triste experiente.smileys/smiley19.gif

Trist este faptul cand ele vin de la romani! Asa ceva nu ati auzit?smileys/smiley36.gif

Ma tot chinui sa ma "mint" ca romanii sunt uniti , buni, intelegatori plini de dragoste catre cel nou venit de acasa in special...

Dar nu este intotdeauna asa. Cei mai "instariti" cu o oarecare experienta de America, pun monopol pe vietile proaspetilor nedumiriti si ii slugaresc mascat sau mai putin mascat, cica la ei AJUTOR!

Romani intalnesti foarte putini care sa te ajute dezinteresat din pacate.

DE CE OARE? Pentru ca viata i-a inrait pe multi si asta numai prin neimplinirile lor de-alungul vietii...

Nu te poti schimba brusc doar pt ca ai parasit Romania, cred de fapt ca acest "RAU" daca exista era cuibarit in sufletul tau si s-a revarsat mai usor odata ajuns aici,inLIBERTATE profitand atatia de amaratii ce vin aici si care nu au inca informatia necesara cu privire la ce au de facut in aceasta viata...

Asa ca draga Mihaela, nu ma mir daca un rau vine de la un strain atat timp cat romanii nu inteleg sa devina uniti si sa se bucure impreuna de viata ...

Trist insa adevarat!

Billy
20.01.2005, 05:36
DE CE OARE? Pentru ca viata i-a inrait pe multi si asta numai prin neimplinirile lor de-alungul vietii...

Aici nu ai dreptate.Am auzitmulte cazuri de romani care au ajuns in America pe diverse cai si pentru care integrarea nu a fost usoara, tocmai de aceea sint gata sa ajute alti romani cu resursele limitate pe care le au si o fac fara sa mentioneze macar acest lucru. Cunosc 4, 5 cazuri concrete sinu am experienta prea mare cum banuiesc ca nici tu nu ai. Sint surprins cit de cumsecade pot fi unii romani in America. Exista o alta categorie de romani care au intimpinat anumite greutati dar au avut abilitatea de a se strecura sau parvenii si in acel moment sint niste zmei. Mai sint altii care au anumite calitati,s-au integrat cu usurinta si sint mai indiferenti fata de ceilalti.

Pe de alta parteexista patroni romani care au ajutat multi romani nou veniti si as spune ca exista motive de optimism si mindrie prin exemplul pe care il dau. Exista si opusul acestora.

Asa ca draga Mihaela, nu ma mir daca un rau vine de la un strain atat timp cat romanii nu inteleg sa devina uniti si sa se bucure impreuna de viata ...Trist insa adevarat!

Hai sa nu generalizam, cred ca nu esti de mult timp in America daca spui acest lucru.

Greutatile inerente pe care le avemin primii ani de emigrare, nesiguranta ne face sa ne intoarcem in trecut, sa-l idealizam. Mai cred ca trebuie sa avem rabdare atunci cind vrem sa realizam ceva sa fim un real exempluetc, etc, etc.

Sper ca Mihaela va reusii.

mihaelaNV
20.01.2005, 22:42
Multumesc de raspunsuri.....din pacate eu nu am emigrat, am venit la 19 ani, dorind sa fac o facultate.......da se poate spune ca orice padure are uscaturi....deci am gasit si romani "podoabe"....dar nu le port ura nimanui.....atata pot ei.....altii pot mai multsmileys/smiley2.gif...

Anaxor
21.01.2005, 22:38
Experienta ceam mai neplacuta in America???am mai multe, dar voi incepe cu cea mai rea si care m-a marcat pina la paranoia: cind mi-a fost spart apartamentul si furat banii ce-i stringeam muncind doua joburi ( al doilea job pt a plati taxe la IRS, din cazua ca sotului nu i-sau luat destule taxe si eram datori cu o suma destul de mare). Nu nuami ca mi-au furat banii dar odata cu ei, negativele foto si niste fotografii irecuperabile , actele toate incepind de la certificat d enastere si terminind cu pasapoartele romanesti. Asta doar pt ac le tineam intr-o cutie seif anti-foc care nici macr nu era incuiata--hotii au luat-o oricum sub brat si au plecat cu ea. Ce greu mi-a fost sa-mi recuperz parte din acte nici nu mai vorbesc, nici pian azi nu mi-am luat pasaport romanesc datorita birocratiei ce ar trebui sa o urmez.

Evenimentul a fost extrem de marcant pt mine--mai ales ca politia nu a facut nimic--mi-a trimis scrisoare d epareri d e rau si sfatul sa-mi iau asigurare de chirias.

Alt eveniment care m-a iritat la culme a fost cind aceeasi politisti au venit in 5 minute ( nu doua ore dupa 911 call, ca la sparegere)cind o vecina care nu avea ce face cu viata ei a telefonat la politie ca un baietel( era copilul meu de 7 ani) zieca ea tragea o pisica de coada afar in parace in fata apartamentului. polististii s-au prezenatat prompt , duap spusele loc" pt a investiga THE CRIME os animal cruelty...a tragerii pisiscii de coada.....eu credeam ca glumesc.......nu sa- intimplat nimci, baiatul meu spunind ca el vroia doar s ahranesca pisica....insa ce m-a intrigat teribil a fost ideea: vii la investigarea crimei tragerii pisicii d ecoada ins anu vii cind casa mia- fost paradata ( falata ulterior d ela vecini) d edoi adolescenti , intre care unul era copilu administratorului d ela aparatamente care a intrat d efapt chiar cu cheia luata de la taticu. Si acuma cind scriu m-am enervat numai la gind!Ar mai fi ele si altele dar nu vreau sa ma enervez prea tare pt ziua d eazi--nu de altadar e simbata!

mihaelaNV
22.01.2005, 16:17
Imi pare tare rau sa aud ce vi s-a imtamplat...cunosc....din pacate e real...:( I hope you'll have a great Saturday, and many good experiences from now on.smileys/smiley1.gif

23.01.2005, 05:20
Acuma inteleg eu dece uni dintre romani sunta asa de nefericiti in America; ei trag matza de coada!smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
23.01.2005, 05:59
smileys/smiley5.gif ? Smegma, ai vrut sa spui altceva si nu ai avut timp sa dezvolti ideea sau chiar crezi ceea ce ai scris?

Vlad
23.01.2005, 06:03
Nici eu nu prea inteleg ce vrea sa spuna Smegma......

angela
23.01.2005, 07:34
Nici eu si poate ne va explica cat mai curand, sper sa nu ne lase asa in ceata!!smileys/smiley2.gif

mihaelaNV
23.01.2005, 11:27
In ceatza este cineva probabil.......alreadysmileys/smiley2.gif

Anaxor
23.01.2005, 11:42
Smegma se referea la fiul meu care tragea mata de coada.din povestea cu politia care a venit la respectivul "incident"si s-a gindit ce gluma "inteligenta" va iesi din asta.....Smegma pina acuma a facut cite un comentariu "la misto" la fiecare mesaj ce l-am scris... are o lipsa de respect si decenta foarte marcanta.

mihaelaNV
23.01.2005, 11:44
Dar nu te consuma...la unii se cheama"buna crestere-----lipsaaaa"smileys/smiley36.gif