PDA

Arată versiune întreagă : Mai sunt petitii ?

Shushu
03.08.2006, 05:18
Hello people ; Oare mai sunt sau nu petitii pentru luna octombrie 2006 ? Sa va explicsmileys/smiley1.gif.... Am fost la Student Travel Bucuresti si mi-au spus ca nu mai sunt petitii disponibile pt oct 2006 insa m-am anuntat pt urmatoarea serie...Ulterior vizitei mele la aceasta firma "Student Travel" am vizitat si firma "Student Adventure Bucuresti "la care am aflat ca petitiile inca nu au sosit si ca sunt repartizate dupa interviul cu anagajatorii SUA si mi-am anuntat interesul si la aceasta firma ...O sa incer si la "American Experience " deoarece am inteles ca au si ei h2b-ul Spuneti-mi cine cunoaste daca mai sunt petitii pt luna oct sau daca aceste petitii sunt manipulate de firma de plasare..

magdel
06.08.2006, 20:19
Buna, nu ai inteles nimic din cum decurge treaba cu H2B...mai citeste pe forum, petitiile de care spui tu nu tin de nici o firma de intermediere, tin de angajatorul american care trebuie sa primeasca aprobare de la USCIS...citeste pe forum si vei afla tot ce te intereseaza. Nu stiu cum te-au informat unele firme ca nu mai sunt "petitii", poate ai inteles tu gresit....mai uita-te si tu pe site la USCIS acolo scrie clar la stiri cum sta treaba cu vizele H2B, in prezent inca nu s-a atins numarul pentru prima jumatate a anului fiscal 2007 care incepe din octombrie, deci ceea ce spui tu....e departe de avedar....

magdel
06.08.2006, 20:26
Inca ceva....ciudat este ca Student Travel si Student Adventure nici nu au inca oferte pt toamna si American Experience au anuntat ca vor avea prin septembrie, deci firmele nici macar nu au primit inca ofertele....ai timp sa te inscrii ....numai daca te-ai decide si ce vrei sa faci in final, vad ca ai deschis multe topicuri, esti tare nenotarat....ai timp sa-ti faci dosarul pt H2B.

Shushu
06.08.2006, 22:55
Thank you very much , m-am mai linistit ..Intr-adevar cei de la Student Adventure inca nu au ofertele dar indata ce apar ma inscriu . si la American Experience la fel ...Important este ca m-am linistit in ceea ce priveste nr. de petitii sau mai stiu eu ce..Thank you again...Daca mai ai inf. transmitele te rog...O zii buna...Inca ceva ..Are ceva daca imi fac actele ce tin de mine inca de acum... Bye

magdel
08.08.2006, 01:26
Buna si np:) Apuca-te si pregateste-ti actele pentru dosar: Resume, recomandari, copie carte de munca, copie diploma, poze, copie carnet conducere etc, eventual cazierul si adeverinta medicala mai poate astepta. La ce firma te-ai oprit in final? Cei de la Promo International - Mures au ceva oferte. www.promointernational.ro si cei de la Colaborare vor avea un job fair luna asta: www.gasiti.com

magdel
08.08.2006, 01:27
Daca nu sunt indiscreta din ce oras esti? De cei de la Studenttravel si American experience am auzit ca sunt seriosi....acum... cum ti-e norocul, au fost care au plecat si cu cele mai blamate firme dezbatute pe aici deci.....

Shushu
08.08.2006, 03:13
Salut Magdel ...In primul rand sa-ti spun ca sunt din Targoviste si am incercat sa apelez la firme apropiate de orasul meu...Sunt pe pozitii la Student Adventure cu ofertele ce urmeaza sa le aiba dupa cum ei au spus...O sa incerc si la American Experience imediat ce isi reiau programul din1 sept. sa vedem ce oferte au si ei..Vis-a-vis de acte ..deja am inceput sa imi fac din ele ...Ce zici e super important daca actualmente nu lucrezcu contract de munca dar detin carte de munca incetata nu de curand .Poate colaboram pe mail alinchouchou@yahoo.com ... O zii buna...

hanseatic69
15.08.2006, 22:32
Draga Shushu, problema cartii de munca este o chestiune destul de delicata si tare as vrea sa aflu raspunsul la asta.De exemplu eu am carte de munca...si destul de bogata as spune...dar referindu-ma la angajatorul meu actual eu pe 1.10.2006 plec din firma...m-am cam saturat de multa raspundere si deloc timp liber...cert este ca incheiem contractul de munca la cererea mea si cu acordul partilor.Deja am primit referintele de rigoare...care sunt excelente,firma este multinationala,General Managerul este austriac s.a.m.d.Mai am referinte foarte bune si din Germania unde am lucrat cativa ani...nici o problema din punctul asta de vedere.Dar la ambasada cerinta este sa ai o adeverinta din care sa reiasa ca te intorci dupa lunile de stat in State...Ceea ce este o mare tampenie din punctul meu de vedere...Ia ganditi-va ...lucrezi la o mare firma multinationala si le spui ca pleci...vreo 10 luni dar vi inapoi...haha..vezi sa nu te mai angajeze aia..

Deci ar trebui cei care aveti mai multa experienta sa ne luminati si pe noi...

Merci Anticipat! si TSCHUSS!