PDA

Arată versiune întreagă : Viza H1B enter date

septyca
03.08.2006, 03:31
Salutare ...sunt nou pe aici ...nu ca nu s-ar observa :P
Am vazut forumul vostru ...si as avea si eu o intrebare pentru cunoscatori....As fi recunoscator celor care mi-ati raspunde...
Question: </span>Am primit viza H1B de munca in state pe 3 ani...de la 1 octombrie ar trebui sa incep munca ...viza are ca si issue date : luna iulie trecuta si e valabila pana in 2009...problema e:
pot intra mai repede de 1 octombrie in USA si daca, da cu cat mai repede(1 sapt, 1 zi, 1 luna)?

Merci mult ,
Numa bine

divo
03.08.2006, 08:05
Poti intra in State cu cel mult 10 zile inainte...asta dupa ce stiu eu!!smileys/smiley2.gif

Acuma vin si eu cu o intrebare....!

Cum a fost la interviu,ce intrebari ti-au fost puse?Am si eu intreviul luna asta...si sunt un pic debusolata!

Si inca o intrebare: ai ceva rude prin America...si daca da...le-ai declarat?

Multumesc!!

03.08.2006, 13:33
septyca:</span>

Asa este, poti veni in SUA inca din 21-22 Sept.

divo:</span>

Despre declararea rudelor nu stiu dar ma gandesc ca ele (rudele) sunt o
problema cand sunt apropiate si ar putea facilita imigrarea in US. Mai
exact, sunt o problema la vizele unde trebuie sa arati ca nu ai
intentia de a ramane definitiv in US. Insa aici intervine marele
avantaj al vizelor H-1B: la ele poti spune oricui si oficial ca ai
putea sa-ti schimbi intentia din "non-immigrant" in "immigrant". Asadar,
folosind logica (mea), rudele nu ar trebui sa constituie o problema la
H-1B.
Nu am experienta unui H-1B luat in Bucuresti dar ma astept sa te intrebe de calificari, relatia ta cu angajatorul,
natura muncii (ca este specialty occupation) si de faptul ca se va respecta salariu minim aprobat. De
fapt, ma astept sa nu te intrebe prea multe dar e bine sa "plan for the
worst, hope for the best".

septyca
03.08.2006, 21:02
Intrebarile au fost de genu:
<ul> Ce voi lucra acolo?
Prin cine am ajuns acolo? Mi-a pus intrebari despre persoana respectiva:de cat timp e acolo? in ce
relatii sunt cu acea persoana.
Am si rude, frate. Am declarat
rudele. M-a intrebat si de el mai multe: Cum a ajuns in State, unde
lucreaza, ce meserie are, unde locuieste.
Sa ii descriu ce voi face eu in
firma. Ce facultate am absolvit?
Si intebarea finala: daca am mai calatorit?[/list]Nu mi s-a parut un interviu greu...atata doar ca pus intrebari suficiente.

divo
03.08.2006, 23:08
Va multumesc pentru raspunsuri!smileys/smiley2.gif

septyca..2 nelamuriri:

-Adica cum prin cine ai ajuns acolo?Prin cine ai gasit firma..?smileys/smiley5.gif

-Iar despre calatorit...s-au referit strict la State..sau asa in general?

Multumesc mult!!

septyca
03.08.2006, 23:27
- Se referea la cine mi-a zis de acea firma, cum am aflat eu de firma respectiva(persoana respectiva lucreaza tot la aceiasi firma).
- Despre calatorit s-au referit la calatorie in general.
- nu iti face griji, ca nu e greu interviul smileys/smiley1.gif, mai mult trebuie sa astepti pana ajungi la interviu.

03.08.2006, 23:46
Septyca in ce domeniu este job-ul tau?

septyca
04.08.2006, 00:01
Calculatoare e domeniul-mai precis programare software.

divo
06.08.2006, 22:25
Multumesc mult septyca pentru info!!

Acum asteptam interviul ,si va vom tine la curent!

divo
03.09.2006, 10:39
Uraaa!!!!Am luat si noi vizele!Eu H1B si sotul H4!Interviul usor, intrebari banale..si putine!Interviul a durat cam 2 minute....!Acum asteptam plecarea spre State!Bafta tuturor !!!smileys/smiley2.gif

VicolA
04.09.2006, 03:25
smileys/smiley32.gifFELICITARI DIVO!!smileys/smiley20.gif

divo
04.09.2006, 08:17
Multumesc mult Vicola pentru urari!!!smileys/smiley2.gif

Marie-Jeanne
10.10.2006, 00:32
Buna,

Urmaresc de mult site-ul vostru si sper sa primesc si eu sfaturi de la voi.

Eu sunt absolventa ASE Bucuresti Marketing 2005. Acum sunt la master tot aici, mai am un semestru si termin, (nu ca are prea importanta diploma de master la ASE, dar e ceva in plus)smileys/smiley4.gif

Sunt f interesata sa ma stabilesc in US, am mai fost in 2004 cu W&amp;T viza J1 si acum am plicat pt H2B, pentru care o sa am interviu probabil pe la sfarsitul lunii acesteia. Sunt foarte sceptica in privinta luarii vizei, pentru ca am auzit multe vrute si nevrute, unele din posibilele probleme ar fi (din cate cred eu):1. in 2004, m-am intors in perioada de gratie, mai exact pe 15 oct. si in pasaport aveam 1 oct.; bineinteles pe atunci, nu stiam prea multe despre vize, legile US ...; 2. am un credit la banca, din care mai am in cont $, deci ar putea ramane ceva $drept garantie, daca este cazul; 3. in afara de faptul ca sunt inscrisa la master si mai am un semestru si faptul ca am o adeverinta de la serviciul actual ca imi ureaza succes si ma asteapta inapoi, alte legaturi cu tara nu prea am.

Credeti ca ingrijorarile mele sunt fondate? Daca da, ce pot sa fac sa ma duc cat mai pregatita la interviu?

In legatura cu stabilirea in US, am ales sa incep procesul prin viza H2B, pentru ca, din cate am citit, este calea cea mai usoara fata de H1B, in conditiile in care nu am nici un angajator dornic sa-mi fie sponsor si nici cunostinte prin US capabile sa ma ajute.

Al doilea pas, odata ajunsa in US,ar fi sa caut acest angajator. Credeti ca va fi f greu sa gasesc ceva pe domeniul meu: Marketing, Advertising de preferat? Ma gandesc ca ar fi un avantaj daca as face un master acolo (sper sa ma descurc si cu banii), dar poate ma indruma cineva pe ce domeniu ar fi cel mai bine, ceva cautat: un MBA sau MA - Advertising / PR???

Dupa H1B, aplic pt GC.

Cam asta este planul conceput de mine. Nu stiu cat de realist este, darsper ma ajutati voi sa-l pun la punct.

In concluzie, cine are idee desau a trecut printr-o experienta asemanatoare, va rog sa ma ajutati cu cat mai multe informatii sau sugestii.

Merci anticipat.smileys/smiley31.gif

christhi
12.03.2007, 03:15
Salut

Am si eu o intrebare : se pare ca prin h1b nu poti intra decat cu 10 zile inainte de data de pe Form I-797 adik data in care incepi munca acolo isn't it?...daca da ...exista o alta modalitate de a ajunge acolo mai repede (viza turistica or something like that) ?
Pe scurt intrebarea ar fi: poti obtine alt tip de viza pe langa h1b pentru a ajunge mai repede in US?

Merci de raspuns smileys/smiley9.gif