PDA

Arată versiune întreagă : Scoala de soferi?

costynn
02.08.2006, 21:48
Buna Forum.Acum 2 saptamani am aterizat si noi(eu si sotia)in Detroit...Stie cineva cum am putea ca sa facem scoala de soferi in Detroit?...dar avem totusi o problema..sotia mea nu poarta ochelari si vede foarte bine ,dar cand a facut scoala in Romania nu a vazut acele litere cu puncte(de mai multe culori)...nu stiu din ce cauza ptr ca vede foarte bine si deosebeste culorile foarte bine..i-a dat doamnei o punga de cafea si a fost totul ok(stiti cum este in Romania)...intrebarea nostra este aceasta: poate din cauza asta(sa presupunem ca nu o sa le vada si aici) ca sa nu poata lua carnetul de soferi...mai stiti de asemenea cazuri?..ea spera sa le vada,dar daca nu le vede va putea sa ia carnetul?..banuiesc ca pe aici nu merge cu cate o punga de cafea,ca pe la noi...sau daca nu le vede din prima poate sa dea de mai multe ori?....cum decurge scoala de soferi acolo?

sorin
03.08.2006, 02:11
Aici sigur nu merge nici macar cu sacul de cafea, dar cu punguta. smileys/smiley36.gif
Informatii detaliate despre cum sa iei permisul de conducere in Detroit, gasesti aici:
http://www.michigan.gov/sos/0,1607,7-127-1627_8669_9044-2522 (http://www.michigan.gov/sos/0,1607,7-127-1627_8669_9044-25223--,00.html) 3--,00.html
si aici:
http://www.dmv.org/mi-michigan/drivers-license.php

De luat carnetul nu cred ca e o problema. Banuiesc ca daca nu vede ceva, va primi niste recomandari pentru ochelari sau mai stiu eu ce.
P.S. Ti-am mutat mesajul pe forumul de Detroit, in ideea ca vor mai interveni si altii din zona in discutii.

livia
08.08.2006, 03:25
Nu e nevoie neaparat sa faceti scoala aici. Eu aveam carnetul romanesc dar nu condusesem decat de 2 ori in Romania.

Am facut ceva "scoala" ca sa zic asa cu sotul meu, inainte de examen. Am inceput in parcari, cautati in jurul vostru o parcare mare, libera (in spatele unuei scoli sau un magazin dezafectat)... apoi ieseam duminica dimineata , cam pana in ora 10 pe strazi si apoi am iesit si pe freeway....

Nu-mi amintesc ca la testul cu litere sa fi vazut acele litere din puncte colorate smileys/smiley1.gif. Oricum e mult mai simplu decat cel din Romania.

Incepeti prin a merge la cel mai apropiat centru de voi si luati carticica cu regulamentul, e gratuita... Testul scris e sub forma de chestionar, eu am avut in jur de 30-40 intrebari din care poti sa pici parca 12....

Testarea scrisa poti sa o dai de cate ori vrei, chiar si in acceasi zi fara costuri suplimentare, platesti parca 20$ doar dupa ce ai luat.

Dupa testarea scrisa te vor indruma ei spre cel mai apropiat loc unde vei putea da orasul.

Eu am carnetul din decembrie 2005, banuisc ca nu s-a schimbat mare lucru de atunci. Orice intrebare aveti sunt pe aici , va raspund in masura in care stiu...

Ca sfat , e bine sa tineti cont de ce scrie in carticica cu pricina pentru ca eu am picat prima data orasul smileys/smiley19.gifpentru ca nu am privit in oglindadin centrula fiecare oprire stop la rosu iar cand ma asiguram sa schimb banda nu m-am intors cu tot corpul sa privesc in spate.... e drept ca scria asa ceva in carte insa nu-mi intrase asta in reflex pe atunci....

Poate am prins eu unul mai in "litera legii"....

Nu stiu exact unde stati, eu am dat examenul la 9 Mile, acolo a fost cel mai apropiat....

livia
08.08.2006, 03:38
am uitat sa mentionez ceva, actele, inteleg ca abea ati venit , va vor cere sigur SSN si o dovada de rezidenta, eu a trebuit sa duc o hartie de la banca... ca sa dovedesc asta....

mediasky
24.08.2006, 15:57
ai aterizat ...dar cum ?:) poti obtine s.s.n ? daca da suna-ma si vorbim eventual si de o slujba in domeniul soferiei. 1 313 492 8295