PDA

Arată versiune întreagă : simplitate

christianT
18.01.2005, 10:50
Aici in Montreal e frig polar..va doresc ca in inimile voastra sa adie vant de primavara.

Simplitate

Spune "adio" terminatei secunde
Si "bun venit" celei care-o primesti,
Pacea si dragostea sate inunde
E o minune a-nvata sa traiesti.

Bucura-te pentru un codru de paine
Dar si pentru un petic de cer senin,
Si-nvata ca a orei zile de maine
E ultima...si altele poate nu mai vin.

Montreal, intr-o zi polara

garfield
18.01.2005, 12:47
http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/PolarBear.jpg

sorin
18.01.2005, 12:57
Foarte frumos Christian. Felicitari!smileys/smiley32.gif

mihaelaNV
18.01.2005, 14:19
Superb........parca eu as fi ursul polar ....bucurandu-ma de cerul senin. Felicitari.......

MihaelaNV

Fethoden
18.01.2005, 14:31
Christi,tu simplu nu esti....

nici dupa vorba,nici dupa gest,

e frigul ce te-gheata devreme

cand sub zapezi tu inca visezi.

Dar cerul senin de-aici de pe forum,

caldura colegilor --noi--cei indragiti,

topi-vom zapada ,ca la o gura de soba,

primavarasa vina, cu ghioceii iubiti......!!!!!

Isabella
20.01.2005, 20:10
In tinutul acela indepartat salasluiesc ielele. Se zice ca i-ar fi luat mintile unui falcau care le-a vazut intr-o dimineata in scadatoare: luni albe dansand ..si dansul lor nebunesc il ducea cu gandul la dulci amoruri
Padurile erau nesfarsite, pa aera rece ca cristalul, cerul, senin de u nalbastru cum nu mai fusese vreodata... In acea salbatciune, miresme de tot felul, de la mirt la liliac.. Parfum de roze si de iasomie, caprioare alergand in voie prin desisul ierbii. SE zice cape acolo trece ursul in fapt de seara in cautare de salbaticiuni.Lupul apare in pragul iernii,speriind trecatorii intarziati.Insa lupul nu ataca omul decat daca il gaseste singur.
Spre seara batranii stau de vorba la un foc de tabara, band vin si povestind cate traisera ei in razboi. Copiii stau cu gurile cascate si asculta fara a zice pas,minunandu-se de tot ce traisera batranii. Apoi,cositul fiind terminat, barbatii si fememile se pusera pe cantat in cabana de la poalele muntelui,,si cantara si cantara: natren si voie buna pana la rasaritul soarelui.
Apoi a doua zi toti plecara acasa si-si reluara indeletnicirile zilnice ca si cum nu s-ar fi intamplat.. Totul a fost un vis si totusi fusese real...

Isabella
25.01.2005, 02:16
Apropos, esti acelasi Tudor Cristian care posteaza la cafeneaua.com? IN cazul acesta, felicitari. Scrii foarte frumos.

Brasov34
29.01.2005, 22:58
Scurt, cu patrundere adanca spre sufletele noastre "amortite" uneori , si perfect adevarat mesajul poeziei tale...

Asa este , TREBUIE SA INVATAM SA TRAIM...bucurandu-ne de fiece "neinsemnata" clipa!

FELICITARI Cristi, si LA MAI MULTE POEZII!

Iti dorim succes sa reusesti sa te inspiri mereu asa cum ai facut-o in poeziile postate de tine.

Cate poezii ai pana in prezent? Ne poti spune? smileys/smiley36.gifSi cand mai ai timp sa le creezi inviata asta atat de zbucuimata ? CRED CA ESTI UN OM MINUNAT SI TE APRECIEZ DIN TOT SUFLETUL! BRAVO!

MERITI APLAUZELE NOASTRE A TUTUROR! smileys/smiley32.gifEsti o persoana sensibila si ma bucur ca te avem pe acest site!

MAi bine te-am lasa sa postezi un topic doar cu POEZIILE TALE, (poate le recupereaza Sorin si le pune la gramada , ce spui Sorine, nu merita efortul?) fara a te mai intrerupe, asa sa putem sa ne imaginam ca citim o carte de-a ta!smileys/smiley2.gif Cred ca ar fi minunat! Ar fi ca o hrana 'spirituala" pentru noi romanii si cred eu uneori, versurile pot exprima mai bine trairile noastre decat orice text bine scris. Pentru ca POEZIA patrunde mai repede in suflet si ramane acolo mult timp...atunci cand este reusita!

CE ZICI?

NUMAI BINE ITI DORIM!