PDA

Arată versiune întreagă : case lemn

ancad
31.07.2006, 14:45
eu stau in california in San Francisco Bay Area si aici cam toate
casele vechi sunt din lemn si tot ce se construieste nou tot din lemn
sau alte placaje se face. Mie nu prea imi plac deloc aceste constructii
din lemn pentru ca dupa parerea mea au destul de multe dezavataje: nu
tin caldura deloc ( oricum aici in california nu este frig), au peterii
subtiri se aude tot de la vecini, in timp lemul prinde si un
miros..etc..

O astfel de locuinta de lemn in california este in jur de 600000
USD> la acest pret poti lua un townhome cu max 2 dormitoare nou sau
o casa jerpelita veche. orium in general pretul caselor mai rasarite
aici depaseste 1 mil Usd.

Vreau sa stiu si parearea voastra. Voi ati cumpara o astfel de locuita din lemn??

Si in alte state situiatia este aceeasi?? tot din lemn???

voi ce fel de case ati cumpara sau ati cumparat in USA???

Anca

garfield
31.07.2006, 19:56
In interior toate sunt facute din lemn. Peretii exteriori sunt si ei facuti din lemn in cele mai multe cazuri, dar sunt si constructii cu peretii exteriori din caramizi de ciment. Bine inteles ca daca iti construiesti tu casa, poti sa o faci din ce vrei tu (pe masura ce te tine buzunarul).

mirsim
02.08.2006, 18:30
Daca vrei casa mai ieftina vino in Portland, Oregon. Poti cumpara o casa frumoasa
si destul de mare cu $300,000-350,000 iar in zone foarte bune
$400,000-600,000.
Binenteles si aici toate casele sunt de lemn.

victoras
25.08.2006, 10:50
In SF spui tu... dar California este foarte mare.

Cineva din Bradley CA mi-a zis de case (lemn) la preturi de 250-300000 $... adevarat ceva mai departe de SF dar California...

E descurajant sa vorbesti asa si sa reduci California la SF Bay...

ancad
26.08.2006, 20:13
Victoras eu nu reduc California la SF bay area..am spus doar ce am
vazut in zona mea..si cred-ma ca am vizitat ceva case si am tot uit de
ceva timp pe anunturi imobiliare..dar cam asta este realitatea..case de
peste 700000 USD.

Lauresv
04.10.2006, 19:37
Casele sunt "de lemn" pt asa se construieste pe aici... daca ar fi din zidarie ar fi 150% mai scumpe cel putin. Dar exista si niste "coduri" dupa care se construiste si cel putin in zona asta unde activitatea seismica e luata foarte in serios nu o sa gasesti case de zidarie. Daca ai impresia ca pretul casei nu reflecta confortul si calitatea constructiei atunci ai dreptate. Ai sanse in Texas sa gasesti case mai frumoase si mai mari la 1/4 de pret. Dar nu as vrea sa ma gandesc ce ai putea sa faci acolo. E drept ca nici aici nu stiu ce faci dar sigur si in Texas e la fel de greu sa-ti platesti casa ca si aici. Exista o lege a cererii si ofertei... daca lumea cere atunci normal ca si preturile cresc. Daca nimeni nu cumpara... Ce sa mai zici de Bucuresti unde cu 100.000 aproapre ca iti iei un apartament cu trei camere dar nu prea in centru. Mai spune-ne ce ai mai gasit ca si noi suntem in aceeasi situatie ca tine.