PDA

Arată versiune întreagă : Stie cineva daca este adevarat....

Boierul Bibescu
18.01.2005, 08:54
Am citit pe un message board despreo persoana care a calatorit cu masina si dupa ce a trecut granitain Romania a fost oprit pe sosea de mai multi indivizi care au ceruto taxapentru "desifectarea masini". Persoana respectiva nu stie exact daca este o activitate oficial organizata sau doar niste smecheri care profita de staini. Eram curiosi dacacineva care a calatorit recent a avutasa experienta sau a auzit de asa ceva. Suna destul de straniu....

garfield
18.01.2005, 09:21
Am fost anul trecut in Romania dar nu am auzit de asa ceva. Pe de alta parte cind mi-am exprimat dorinta de a conduce spre Grecia, am fost avertizat ca prin Bulgaria sunt echipe care 'curata' masina, bagajul si portofelul la strainii in trecere. Poate astea sunt in parte din acelasi sindicat smileys/smiley2.gif

Fethoden
18.01.2005, 09:38
..deci depinde din ce "parte bate vantul"..adica pe la ce granita te referi...de la ce punct de frontiera si ..incotro...??..asa cum a spus Garfield ,si nu e foarte nou acest aspect: daca treci pe la bulgari, iti curata ...cam totul de pe tine.,direct,rapid,eficient...!!!!!..,ca pe la unguri e "alba-neagra", am vazut personal o "scena" de acest gen....veneam din Spania si am vazut oameni care se intorceau din vizita de la fiii lor , si cumintrau ca hipnotizati in acest joc, iar atunci cand s-au trezit fara nici un ban, au inceput sa se certe, ca vor banii inapoi, ...cutite, scandaluri ........plus alte faze ce le-am auzit, urca direct in autocarele cu bietii oameni care se reintorc de la munca din tarile europene si efectiv, le smulg aurul,posetele de pe ei...CA IN CODRU......

.....dezinfectatul masinii, e chiar in vama, cand treci cu masina printr-o "balta" --zic eu, ca nu miroase decat a apa de ploaie si nu imi inchipui cat de mult ar putea asa ceva igieniza...(!!!)....dar ca sa te opreasca niste smecheri si sa "te dezinfecteze"...si sa te taxeze....ehei...stau derbedeii la umbra pomului...mai nascocesc ceva...iar daca-s romani, nu ma mir....ce le poate capul la unii....doar suntem un popor "talentat"...!!!inventeaza "multe" romanul nostru in timp ce taie frunza la caini...!!!!

.....pe la rusi daca ajungi....ai pus-o de mamaliga, mai ales sa te miroase a om de afaceri:ori ai garda dupa tine --de la --sau --pana in --vama....(cativa pe motoare cu ceva cagule pe ei...si cateva mitraliere pe ici pe colo....asa ca insotitori sa nu se ia nimeni de tine.......)---bineinteles --contracosturi...enorme.........ori , daca esti singur , risti sa te bazaie mustele prin paduri pe undeva.....pe la "cucueta" .....si "NET" cu tine...!!!!

...daca "doar te-ar dezinfecta"...si sa te roage sa le dai si lor un banut acolo...e mizilic....--parerea mea...!!!!!!smileys/smiley18.gif

Vlad
18.01.2005, 09:51
In Bulgaria am fost oprit acum cam 6 ani de politie.Era noaptea pe la 2.M-au oprit si mi-au cerut direct 100 de marci.Nu au vrut sa-mi zica pentru ce trebuie sa platesc...dar mi-au zis ca daca nu vreau sa platesc,trebuie sa-mi caut alta ruta...asa ca m-am intors,vazind pe harta ca pot sa o iau pe altundeva.La numai 4-5 km m-au oprit alti politisti care mi-au cerut 200 de marci...aceiasi poveste...nu exista motiv...daca nu vreau sa platesc trebuie sa ma intorc.M-am gandit ca mai bine platesc 100....asa ca m-am intors.Bineinteles ca a trebuit sa platesc 200 si la primii....Erau cate 5 politisti,si intr-o parte si in alta.Cu masini de politie carora nu puteam sa le vad numarul.Cand am platit am cerut o chitanta.NU Mi-AU DAT.Am cerut numele lor...atunci au inceput sa devina nervosi,si au inceput sa tipe la mine in limba lor.Erau foarte bine inarmati....eram in afara localitati...asa ca m-am urcat in masina si am plecat.Spre dimineata m-am oprit la un post de politie sa povestesc ce s-a intamplat.Nimeni nu stia nici engleza,nici romaneste,asa ca a trebuie sa astept cam 4 ore sa aduca un translator.Acesta a venit,si mi-a spus ca trebuie sa fac o plangere, si sa astept.....MULT...nimeni nu stia cat.

Mi-au trecut cele mai negre ganduri in acele momente....cum "i-as impusca pe toti"..."explozibil la sectia de politie"....ma gandeam la niste lucruricare l-ar speria si pe RAMBO.

Cred ca cel mai mult m-a enervat faptul ca vorbeau cu mine in bulgareste fara incetare....si se si asteptau sa inteleg....ba chiar si erau nervosi ca nu inteleg.

Bineinteles ca nu am asteptat....am plecat mai departe,si prin Bulgaria nu am mai condus noaptea de atunci.

garfield
18.01.2005, 10:52
Vlad, intimplari din astea se intimpla numai noaptea, sau nici ziua nu e recomandat de condus prin Bulgaria?

mihaelaNV
18.01.2005, 13:24
Esti tare funny Vlade draga, faza cu nici lui Rambo .....cjhiar am ras tare...mi-aduc aminte aceeasi faza mi s-a intamplat doar ca era in Romania la Sovata/Mures.:)))Lume lume soroooo lume!smileys/smiley36.gif

Vlad
18.01.2005, 13:35
Ziua e circulatie mare.....ma gandesc ca e mai sigur.Cand am fost oprit eu,noaptea,nu a trecut nici macar o masina pe acolo....asa ca eram eu si un prieten de-al meu,fata in fata cu 5 politisti bulgari inarmati pana in dinti.....

Boierul Bibescu
19.01.2005, 00:54
"Just after we left immigration, there was a large gas station and a bunch of guys at the end of the parking lot near the road. A number of cars are pulled over. Two came running out onto the road, waving their arms, wearing jump suits. In that the road was wide, the officials just before said nothing about another stop, and I saw no official signs, we blew past them and were on our way. Hey, if they were for real and I had just screwed up royally, they'd have come after us, right?"

"Crossing into Romania was quite interesting as we had read about guys at the border disinfecting cars, and sure enough there they were. We paid the dollar or two just to not have to deal with the hassle."

Cele doua messaje se refera la granita Ungaria/Romania in apropiere de Arad. Am gasit destul de bizar acest fapt si eram curios daca a mai auzit cineva de asa ceva.

19.01.2005, 12:08
Din cate stiu si eu asta este doar o escrocherie ca sa-i jumuleasca pe
straini de ceva banisori. Hai sa fim acuma seriosi, de ce ar avea
nevoie masinile venite din west sa fie dezinfetate? Ar trebui sa faca
asta la iesirea din tara.

rossa
19.01.2005, 23:25
Eu stau aproape de cele doua granite , Bulgaria si Serbia (cam o ora cu masina ) dar nu m-as duce prin Bulgaria cu masina nici sa ma tai . Tot timpul zic astia la TV ca in Bulgaria a fost starpita coruptia --frectie la un picior de lemn . Este de cel putin doua ori mai rau decat in Romania . Cel putin aici statul te jecmaneste oficial cu acte-n regula , nu ca talharii la drumul mare . Si ce dracu sa faci prin Bulgaria..........?????!!!!

Johann
19.01.2005, 23:31
smileys/smiley2.gif

"Crossing into Romania was quite interesting as we had read about guys at the border disinfecting cars, and sure enough there they were. We paid the dollar or two just to not have to deal with the hassle."

...dupa cite stiu eu,nu exista asa ceva la granita cu Ungaria,am trecut de foarte multe ori prin punctele de frontiera respective..in ceea ce privesti cu Bulgaria,e corect la intrare si iesire ceva de genul 10$ masina mare si 5$ masina mica...e intradevar doar o ''balta'' prin care treci..nimic mai mult...la condus ziua ,noapte depinde pe unde conduci...dar in general noaptea trebuie sa ai 1-2 box-uri de tigari,sucuri,chestii de astea chiar si 100-200...ca o concluzie,e horror..smileys/smiley36.gif in Bulgaria..as putea sa spun ca e ceva de genul Ucraina in 92-94...deci mult noroc si drumuri cit mai bune..smileys/smiley2.gif

para noica
20.01.2005, 06:46
acum cativa ani, sa fie cam 10, televiziunea bulgara, anunta toata lumea sa nu opreasca la controalele politiei decat pe timp de zi, si numai in localitati.

Bulgaria era la vremea aia, cea mai dificila tara de tranzitat. Semnele de circulatie erau schimbate ( indicatoarele de localitati ). traficul deviat, si "politisti" sau chiar politisti si alti infractori te lasau fara nimic.

Cehia a fost si ea bantuita de rechini de autostrada, intre Praga si iesirea spre Bratislava. O autostrada lunga, fara nici un sptiu de parcare amenajat. ( benzinarie, restaurant sau macar un WC ). Pustiu!

Romania, in multi ani de plimbari, nu am auzit de asa ceva. Au fost mici incercari in jurul Bucurestiului, la Voluntari.