PDA

Arată versiune întreagă : J1 au pair - H2B

cute
30.07.2006, 10:55
Buna tuturor,

Sunt in USA de 3 luni ca si au pair in New Jerseysi mi-as dori ca la terminarea anului de au pair sa pot sa obtin un contract de munca. Am trimis deja un e-mail unei firme din Cluj care se ocupa de vize H2B si mi-au raspuns ca ei nu intermiediaza contracte de munca pentru persoane aflate deja in State si ca dupa terminarea anului de au pair ar trebui sa ma intorc acasa, ceea ce eu nu vreau, ca risc prea mult. Am scris deasemenea firmei de au pair cu care am plecat pentru ca au inceput sa se ocupe si de contracte de munca si ei mi-au raspuns ca se poate dar eu nu stiu pe cine sa cred. Stiu ca e un pic cam devreme dar vreau sa ma documentez din timp. Sau poate ca ar trebui sa imi caut eu singura de lucru, ceea ce nu cred ca e pea simplu. Astept sugestii, informatii cu mult interes.

Multumesc!

VicolA
31.07.2006, 05:59
Putetzi face trecerea la H-2B si daca va gasitzi singura o firma dispusa sa aplice in beneficiul dvs. pentru viza H-2B, pentru acest tip de viza numai angajatorul depune dosarul de viza prin avocatul firmei (sau cel angajat de dvs.)

Putetzi desigur sa apelatzi si la ajutorul firmei care s-a ocupat de J1 daca avetzi incredere in ei si mai ales inainte de a semna contractul sa-l cititzi in intregime si sa ceretzi raspunsuri acolo unde va este neclar.

Este important sa incepetzi aceasta procedura cu cel putzin 6 luni inaintea expirarii vizei J1 si sa depunetzi dosarul cu cel putzin 4 luni inainte.

Recent DOS a anuntzat intrarea in vigoare a prelungirilor de viza Au-Pair cu 6, 9 sau chiar 12 luni asa ca pentru a cistiga timp e bine sa stitzi ca avetzi si aceasta posibilitate.

Informatzii in limba romana despre vize putetzi gasi si aici www.USImmigrationForAll.com/tutorialro.html (http://www.USImmigrationForAll.com/tutorialro.html)

Bafta!

cute
31.07.2006, 08:25
[QUOTE=VicolA]

Va multumesc pentru raspuns!

Firma cu care eu am venit aici ca si au pair este la inceput de drum in ceea ce priveste mediereacontractelor de munca asa ca nu pot sa zic ca am incredere 100%, dar merita incercat. Stiu ca se poate prelungi viza au pair dar nu as dori sa fac lucru acesta, doar daca voi fi nevoita.

M-ar interesa daca se gasesc firme care se ocupa de contracte de munca aici in USA sau daca trebuie neaparat sa apelez la o firma din tara, asta in cazul nu imi gasesc eu singura un loc de munca.

Multumesc inca o data!!!

valyvisan
31.07.2006, 21:47
ce stiti despre firma worldwide group?

Astarte
18.08.2006, 11:10
In aceeasi situatie ma aflu si eu.Chiar vroiam sa stiu cum pot sa trec la alt tip de viza. Intrebarea mea este, o sa fiu nevoita sa ma intorc in romania pana acest dosar este verificat si aprobat? Ori pt asta trebuie sa aplic cu 4-5 luni inainte ?

Din cate am inteles, dupa 3 ani de locuit si muncit legal aici, poti aplica pentru green card, anul petrecut aici cu J1-au pair este valabil? Se cumuleaza la ceilaltzi 2 ani, cu alt tip de viza?

Multumesc anticipat!

nkog
18.08.2006, 11:47
Din cate am inteles, dupa 3 ani de locuit si muncit legal aici, poti aplica pentru green card, anul petrecut aici cu J1-au pair este valabil? Se cumuleaza la ceilaltzi 2 ani, cu alt tip de viza?

Green Cardul nu are nimic de a face cu cit timp petreci in USA, fie si legal, pe vizele de tip non-immigrant. Deci ai inteles gresit.smileys/smiley1.gif

DeeaCatalina
19.08.2006, 04:26
nkog,

cred ca ai bagat-o si mai tare in ceata. intr-adevar nu are nimic de-a face cu vizele non-immigrant, dar se poate incepe procedura de aplicare pt green card cand esti pe o asemenea viza, dupa ce ai aplicat pt adjustment to immigrant status.

divo
19.08.2006, 05:04
nkog,

cred ca ai bagat-o si mai tare in ceata. intr-adevar nu are nimic de-a face cu vizele non-immigrant, dar se poate incepe procedura de aplicare pt green card cand esti pe o asemenea viza, dupa ce ai aplicat pt adjustment to immigrant status.

Dar..ideea este cum sa aplici pentru AOS din viza J?Din J nu se poate trece in GC!Adica nu poti aplica pentru AOS!

Nu stiu cine va spune una ca asta...dar nu este adevarat!!smileys/smiley7.gif

divo
19.08.2006, 05:07
Hmm..cred ca ..nu am "quote-at" bine!!..Scuze!

Iar ca sa inteleg, voi vorbeati despre AOS din H2B?sau din J1?smileys/smiley5.gif

DeeaCatalina
19.08.2006, 05:13
divo, nu ma refeream la J1, viza H2b este tot o viza non -immigrant ! eu am incercat sa scot la lumina ca se poate aplica pt adjustemnt of status dintr-o viza non-immigrantsmileys/smiley2.gif

DeeaCatalina
19.08.2006, 05:15
pardon, adjustment to immigrant statussmileys/smiley4.gifdin J1 se poate trece in H2B cu sprijinul unui angajator care trebuie sa aplice pt tine la ofciul de imigrari, apoi urmeaza povestea cu green cardul...

bafta!

nkog
19.08.2006, 05:25
DeeaCatalina,

Imi pare rau daca am creat perceptia de "ceata". Dar daca citesti atenta ceea ce a intrebat Astarte in citatul la care eu am facut referinta, in special asta-" dupa 3 ani de locuit si muncit legal aici, poti aplica pentru green card "-ai intelege, poate, ca deja situatia este in ceatasmileys/smiley2.gif. Chiar daca cineva se afla in USA, la munca, legal, pe oricare din vizele de non-immigrant, acel timp petrecut la munca in USA, nu se adauga/scade/considera la nimic in legatura cu GC.

Iar pe de alta parte, daca esti in State la munca, legal,"3ani" sau citi or fi, si nu esti pe viza de non immigrant care sa iti permita sa lucrezi ( ex: H1B, H2B,etc.,), atunci singura varianta care ramine, dpdv legal, este ca deja esti cu Green Card. Vezi unde apare confuzia/ceata/varza ?

Iar daca intrebarea s-a referit la AOS, categoric nu a fost pusa in mod corect.

Numai bine !smileys/smiley1.gif

P.S @ divo: Nu stiu cum ai vrut sa "citezi" si pe cine, dar e mai greu de inteles ( se poate deduce, poatesmileys/smiley1.gif) daca bagi pe toti intr-un citat.

19.08.2006, 07:22
Din cate am inteles, dupa 3 ani de locuit si muncit legal aici, poti
aplica pentru green card, anul petrecut aici cu J1-au pair este
valabil?

Este motivul ptr. care exista forumuri ca cel de fata si anume ca genul
asta de minciuni sa aiba picioare din ce in ce mai scurte.