PDA

Arată versiune întreagă : cum as putea sa invat lb engl?

27.07.2006, 16:15
Sunt de 1 an in Sua si ma tot chinui sa invat de una singura Engleza. Am o fetita de aproape 2 ani sistau toata ziua cu ea...acasa. Sotul meu lucreaza f mult, nu nepermitem o masina in plus ca sa merg si eu undeva sa lucrez. Din pacate nici la cursuri d eengl nu ma pot duce fiindca nu am cu cine sa o las pe fiica mea, nu am masina. Am lucrat 10 ani ca asistenta medicala si mi-as dori mult sa pot din nou profesa.

e foarte frustrant pt mine ca nu stiu aceasta limba ...acum doar ma descurc mai bine la scris si citit. Din pacate n-am facut nicodata lb engleza in scoala. Am incercat sa ma uit la tv cat imi permite timpul, caci fiica mea imi ocupa aproape toata ziua. Sunt si asistent social , iar in Romania eram o persoan f activa...aici simt ca am sa explodez...

NU stiu daca exista cumva cursuri online pe internet. ceea ce ma deranjeaza este faptul ca eu invat de una singura din cartile pe care am si f multe expresii nu se folosesc aici. e mai mult engleza britanica.

din toamna as vrea sa-mi duc fiica la gradinita , dar cine ma angajeaza daca eu nu pot sa ma descurc intr-o conversatie? As dori mult sa -mi pot echivala studiile in viitor si multe altele...

daca aveti vre-o idee cat de mica ...help me!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley86.gif

ps. acest subiect e f sensibil pt mine.deseori simt ca sunt ca o persoana cu un mare handicap...sunt deja satula sa le tot explic celor de la telefon ca nu stiu engl f bine, sa vb mai rar...adica f rar cu mine, sa rog pe cineva sa vina cu mine cand o duc pe fiica mea la doctor..etc

sorin
27.07.2006, 16:45
Mergi la biblioteca publica, inchiriaza-ti carti de invatare a limbii engleze, casete audio si casete video (probabil sunt si CD-uri si DVD-uri acum) si pune-te serios cu burta pe carte. smileys/smiley1.gifPreferabil sa ai cat mai multa liniste, sa citesti cu voce tare, sa asculti si sa vizionezi casetele/CD-urile/DVD-urile cu mare atentie si sa faci exercitiile din carti.

Eu asa am facut cand am venit prima data (acum vreo 10 ani eram cu pluta la engleza) si dupa aprox. 1 luna am mers la un interviu si am luat prima slujba.

Deasemeni, iti poate fi de mare ajutor sa te uiti la televizor cu closed caption (scrisul) activat, pentru ca vei intelege mult mai bine ce spun aia, plus faptul ca inveti mult mai usor cum se pronunta si se scriu cuvintele.

Curaj si spor la lucru! Mai vorbim peste 1-2 luni. smileys/smiley1.gif

nkog
27.07.2006, 16:58
d_ana,

Dupa cum bine ai remarcat, orice inceput e greu. Asa si cu Engleza. Iti inteleg pe deplin frustrarea, dar ai putintica rabdare cu tine insuti in primul rind.

Sint convins ca multe persoane care au venit asa ca tine, au inceput intr-un fel sau altul. Si in timp, au devenit mai buni. Unii mai devreme altii mai tirziu.

Acuma despre materialul care il folosesti :

1. Daca cartile pe care le ai, sunt axate mai mult pe Engleza Britanica, fa-ti rost de altele. Nu stiu daca ai un Community College pe aproape, dar majoritatea au cursuri de Engleza care au liste de carti folosite. Mergi pina acolo, si afla ce carti au, si i-a imprumut de la bibleoteca. Inteleg ca trebuie sa ia grija de copil, dar undeva printre picaturi, va trebui sa gasesti timp si pentru Engleza.

2. Cartile sint bune, dar fara conversatie si ascultare nu vei progresa prea mult. Ai zis de internet. Nu stiu de un anumit program pe internet, dar pot sa-ti recomand un curs/program pe CD la urmatorul site :www.rosettastone.com/en/individuals/languages/english-us (http://www.rosettastone.com/en/individuals/languages/english-us). Au si studiu/program pe internet, vezi tu detaliile. Sint convins ca sint mai multe pe piata, eu cu astia sint deosebit de multumit. Costa intr-devar, dar nu uita ca investesti in primul rind in tine.

3. Da-ti drumul si vorbeste asa cum poti. Da telefoane, incearca sa faci conversatie. Asa cum poti. Atit cit poti. Pe unde mergeti la magazine, incearca si da-ti drumul. Pune intrebari. Chiar daca gresit.

Va fi usor ? Categoric nu. Dar care e alternativa ?

Oricum, succes, fii tare si nu te lasa ! Te las cu un citat de la altcineva mai inteleptsmileys/smiley1.gif. "Anything worth doing, is worth doingpoorly, until you learn how to do it well"

27.07.2006, 19:48
Incepe cu biblioteca publica,vezi (incusiv online) ce-tipoate oferi-asta de la noi, de ex. iti ofera acces gratuit ( pe baza nr. de library card) la programele de limbi "straine" RosettaStone, mentionat de Nkog, si are o multime de likuri pt ESL.

Vezi daca in zona voastra nu sunt cursuri gratuite de ESL ( organizate de colegiile locale, univ, licee, etc). Au clase si seara - vei putea sa-l lasi pe sotul tau cu fetita - e mai antrenant sa inveti intr-un grup in care toti sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta, plus ca in afara de engleza maiauzi/inveti si alte lucruri interesante.

Poti incerca si pe calculator, cu MicrosoftReader + ebooks (sau altprogramasemanator),asta ca sa asculti si sa citesti textul in acelasi timp. Dar va deveni monoton in scurt timp! Inregistreaza-te ( pe calculator, pe un recorder) ca sa vezi cat de diferit suna banda fata decum crezi tu ca vorbesti.

Incearca sa citesti carti (cat de cat captivante) si nu te intrerupe la fiecare cuvant necunoscut ca sa folosesti dictionarul - altfel nu o sa treci niciodata de primul capitol.

Si nu-ti fa probleme cu gasitul unui job, vei gasi multa intelegere, pt ca asta e o tara in care, in fiecare an,intra peste 1 milion de imigranti.

Succes

28.07.2006, 01:09
La biblioteca publica (public library) de care tineam eu pana de curand
organizau chiar acolo cursuri gratuite de ESL (English as a Second
Language). Evident, majoritatea participantilor erau din America de
Sud. In plus, biblioteca era situata si pe traseul unui autobuz (cam
rare, dar daca o luai din timp..). Poate ai si tu un noroc similar.

In alt stat unde am mai locuit am vazut ca organizau cursuri de ESL
(gratuite) la una din biserici. Acolo insa oraselul era universitar si
ajungeai imediat dintr-un colt important in altul pe jos (daca it
permitea vremea).

Dupa un timp vei invata, cum s-a mai zis, f. mult de la TV si dupa inca un timp de la copilas.

28.07.2006, 03:51
Multumesc mult pntru sfaturi.

De obicei invat noaptea, fiindca atunci am timp liber. Din pacate sotul meu lucreaza f mult, uneori si 14-16 ore si nu am nici o sansa sa-l las cu fiica mea; e mult prea obosit sa mai aiba grija de o nazdravana...care mai tot timpul face cate o nazbatie...

Am fost atat de suparata cand zilele trecute am primit o instintare prin posta ca unul dintre crdedit cardurile mele are o taxa de protectie. Cu cateva saptamani in urma mi-am activat un credit card, le-am spus ca nu vb engleza bine, ca vreau doar sa-mi activez cardul si nu doresc nici o taxa aditionala. Le-am repetat crred de 10 ori ca nu doresc nici o taxa aditionala si ca am inteles partial ceea ce mi-a spus tipa respectiva a telefon. Vorbea f repede si nu reuseam sa o uramaresc ...M-am incapatanat si nu am vrut sa mai rog pe nimeni sa ma ajute si eram f multumita ca in sfarsit ma pot descurca ...

Din pacate am fost f nefericita cand am gasit in posta ...minunea aia de instintare....persoana cu care am vb la telf ori a fost rau intentionata ori intr-adevar nu a inteles nimic... sotul meu era de fata si mi-a zis ca l-am innebunit pe el de cate ori i-am spus la tipa aia ca nu vreau taxa de ptotectie sau altceva....

Am facut ceva in engleza in tara cu o studenta , fiindca imi trebuia sa-mi dau licenta si aveam nevoie de atestatul de limba si eu m-am incapatanat sa-l dau intr-o limba pe care n-o cunosteam. Mi l-am luat e adevarat la limita...si am crezut ca ma voi putea descurca ...dar se pare ca la capitolul conversatie stau f prost.

asa am sa fac am sa ma duc la biblioteca si am sa imi dau silinta mai mult !

multumesc pt site-ul online si incurajari

va tin la curent daca reusesc mai mult de una singura...dar oricum trebuie sa rezolv aceasta situatie care a devenit un puternic factordestrespt mine!

ssimona
28.07.2006, 04:52
Buna d_ana,

vad ca deja ai primit multe sfaturi bune! Mai am si eu o sugestie, pe
linga toate celelalte, mai ales ca tu esti ocupata toata ziua.
Incearca sa scoti din dictionar cuvinte uzuale, si scrie-le pe bucati
de hirtie (flash cards): cuvintul in engleza, pronuntarea, si sensul in
romana, plus un exemplu de fraza in care s-ar folosi cuvintul
respectiv. Scrii cite un cuvint pe o bucata de hirtie, si cind ai 2-3
minute libere, te mai uiti la un cuvint si incerci sa-l memorezi... De
ex. si cind speli vasele poti sa incerci sa-ti amintesti cuvintele pe
care le-ai citit mai devreme. Poti sa incerci si alte "trucuri", sa
folosesti hirtii de culori diferite, sau sa scrii cu pixuri colorate,
mai ales daca ai memorie vizuala. Poti sa pui notele respective prin
toata casa, ca sa ai citeva la indemina in orice situatie: in
bucatarie, in baie, linga telefon, etc...Pe mine m-a ajutat mult sa-mi
imbogatesc vocabularul, poate te ajuta si pe tine! Succes!

fifi
28.07.2006, 16:32
Eu am stiut teoretic engleza ca am invatat in scoala dar cine mai stia o boaba, mai ales ca am facut oaresce pauza in a o folosi. De cand sunt aici am inceput sa invat engleza uitandu-ma la desene animate impreuna cu fiica mea. O sa radeti stiu dar limbajul folosit acolo este foarte simplu si clar si cat de cat corect, la filme te mai zapaceste cu slang dar la fel ca si cei de mai sus recomand TV ul pt inceput daca nu ai alta solutie.

Fetita are 2 ani, sa-ti traiasca dar sunt copii care merg la daycare de la 7-8 luni. Nu stiu eu ce si cum prin state dar lucrand numai unul din parinti poate totusi ai dreptul si te incadrezi la daycare subventionat daca aduci dovada ca vrei sa faci ceva si eu as incepe totusi cu un ESL class din care nu folosesti grozav de mult dar macar intri in contact cu persoane cu care numai in engleza te poti intelege. Si dupa aceea forteaza-te, chiar daca ti se va parea greu sau poate imposibil sa mergi la ceva cursuri de calificare, ca tot trebuie sa le faci, nu? Iar la telefoane nu te lasa nelamurita, roga-i sa-ti mai spuna inca o data sau sa vorbeasca mai rar sau spune ca n-ai inteles, nu-ti pot inchide telefonul in nas.

Nu e usor dar nu te lasa, toti am trecut prin asta, BAFTA.

28.07.2006, 18:20
multumesc ssimona pentru idee! deja am inceput sa umplu casa cu bilitele...

fifi, as fi vrut sa o duc pe fetita mea la o gradinita, dar am avut multe probleme de sanatate cu ea; e alergica la o gramada de lucruri si mult timp am fost la regim . acum a mai cresut si boala ei care tine de sistemul imunitar pare mai blanda. vreau sa o dau din aceasta toamna la o gradinita si sper ca eu sa-mi gasesc ceva de lucru. pentru inceput ma voi multumi cu orice, dar f mult as vrea sa fac ceea ce mi-a placut in tara. Am lucrat mult cu adolescentii -2 ani- si mi-a placut emorm. Ei aici e problema ...nu stiu daca voi reusi sa vb atat de bine limba aceasta pentru a mai face asa ceva...dar ma voi stradui. Pentru mine a vorbi corect gramatical in romaneste era deosebit de important. Deocamdata vreau macar la un nivel de conversatie sa ma descurc. Din pacate nu am progresat f mult fiindca probabil stau prea mult singura . Cand ma apuc sa vb ma tot gandesc la ce timp trebuie sa pun verbul, care e topica ..etc si am senzatia ca niciodata nu am sa vb fluid , coerent. Multumesc de incurajari ...faptul ca si altii au mai trecut prin astfel de momente ma face sa merg mai departe.

asa cum spunea nkog ..orice inceput este greu...dar nu mi-am imaginat vreodata ce inseamna cu adevarat sa te rupi asa de toate si sa o iei de la inceput.Am venit cu loteria vizelor si mult timp am stat in cumpana daca a fost decizie buna. Timpul imi va confirma sau infirma acest lucru. M-am gandit mai mult la fiica mea, dar viata mea s-a schimbat radical...si deocamdata nu in bine.Dar vreau sa merg inainte si incerc sa nu ma lamentez prea mult.Daca ma tot uit in urma...nu rezolv nimic.

ps.fifi am primit mesajul de la tine privat, nu stiu insa daca ai primit mesajul meu....si eu ma uit cu fiica mea la desene animatesmileys/smiley17.gif..mai ales la dora explorer. obsedata cum sunt ca eu nu stiu lb engl am invatat-o pe fetita mea tot alfabetul in engl, sa numere pana la 10 in ambele limbi, formele geometrice in ambele limbi..si multe altele in ambele limbi...cica sa nu aiba probleme de adaptare la gradinita...smileys/smiley1.gif

ei ...sa nu crezi ca exagerez cu ea...dar fetita mea are o memorie formidabila si prinde f usor orice ; la 18 luni stia tot alfabetul...de-as avea si eu memoria ei...

garfield
28.07.2006, 18:24
d_ana dictionarele, si carti de la bibleoteca sunt bune daca vrei sa memorizezi cuvinte. Parerea mea e ca cel mai mult te va ajuta sa vorbesti engleza cat mai mult, cu oricine poti. Daca sotul tau vorbeste bine engleza, vorbeste si cu el in engleza cand e posibil. Poti sa faci la fel cu fetita ta, cu vecinii, sau oricine poti. Urmeaza si sfatul lui fifi, si uita-te la televizor la CNN sau FOX News mai degraba decat la filme, si chiar la desene animate (cu garfield) smileys/smiley4.gif

Pisoi
29.07.2006, 06:35
d_ana, "americana" este o engleza denaturata datorita faptului ca US si Canada sunt formate in marea majoritate de emigranti din toate colturile lumii, dar si o limba pocita de nativismileys/smiley18.gif...spre deosebire de cei vorbitori de spaniola sau franceza (in provinciile canadiene) noi nu avem acelasi privilegiu de a comunica in limbile materne cu alte persoane sau cu institutii oficiale, asa ca suntem nevoiti sa invatam pe cat se poate aceasta engleza, sa incercam sa ne facem intelesi, iar cei cu care vorbim sa faca eforturi sa ne inteleagasmileys/smiley2.gif

...cred eu, ca in primul rand este foarte important sa incerci sa nu gandesti in romaneste cand te exprimi in engleza, cu alte cuvinte sa nu faci traducerea in cap inainte de a vorbi. ...stiu, e un lucru cam greu de realizat, dar cu timpul si cu putina practica o sa reusestismileys/smiley4.gif

...pe de alta parte, nu numai romanii, dar si alte natii, avem/au acel "handicap" de jena ca nu ne exprimam corectsmileys/smiley19.gif...este gresit, si trebuie sa ne debarasam de aceasta inhibaresmileys/smiley4.gifamericanii au o mare admiratie pentru cei care isi dau silinta sa invete engleza si sa se integreze in comunitatile lor. ...mai devreme sau mai tarziu toti realizam aceste faptesmileys/smiley4.gif

...parerea mea este ca e dificil sa inveti engleza dupa carti sau dictionare, dar totusi sunt foarte utile. ...avand in vedere ca esti limitata in a sta acasa, eu cred ca cel mai bine este sa urmaresti cat mai mult TV, news siprograme documentare (chiar si desene animate), unde cuvintele sunt pronuntate corect si mai usor de memorat asociindu-le cu imagineasmileys/smiley2.gif...casetele sau CD-DVD-urile sunt o alta alternativasmileys/smiley4.gif..iar ca practica temporara poti conversa cu televizorul, nu glumesc, ci chiar vorbesc foarte seriossmileys/smiley4.gif...incearca sa urmaresti Closed Caption si sa citesti pe cat posibil de corectsmileys/smiley32.gif

succes

p.s. ...pentru ceilalti doritori de sfaturismileys/smiley2.gifacest topic poate fi folositor pentru multi noi veniti in diasporasmileys/smiley32.gifcomentariile la subiect sunt apreciatesmileys/smiley20.gif ...voi muta/sterge orice comentariu in bascalie la acest subiectsmileys/smiley18.gif

fifi
29.07.2006, 08:43
d_ana cand fetita ta va merge la gradinita vei invata engleza de la ea, pana atunci iti recomand sa capeti incredere in tine apreciindu-te singura pt fiecare mic progres pe care-l faci in invatarea limbii engleze. De la dora the explorer inveti mai mult spaniola lol, da-ti recomand arthur, george shrinks, little bear smileys/smiley17.gifpt ca asa cum spunea garfield se asociaza mult mai bine imaginea cu cuvantul si in felul asta ai si-o idee despre ce anume vizioneaza fetita ta.

Pana la a gandi in engleza asa cum iti recomanda cineva mai ai inca ceva pasi de strabatut dar depinde de cat esti de ambitioasa...

da, am primit pm ul tau dar nu am avut timp sa-ti raspund, scuzesmileys/smiley5.gif

Pisoi, nu cred ca cineva are vreun motiv sa faca bascalie de un astfel de topic dar nu poti sti, gradina Domnului e mare.

GNChicago
29.07.2006, 09:09
Am trecut si eu prin asta......

Sfatul meu e simplu: ASCULTA TEXT SCRIS!

Asculta-l cu atentie de mai multe ori. Daca nu gasesti ceva scris si citit, roaga pe cineva sa citeasca chiar ceva din ziar si urmareste textul cu atentie.

Toate sfaturile date de cei dinaintea mea sunt bune, dar pentru mine metoda asta a fost cea mai buna.

Etapa urmatoare este sa asculti stirile, sa mergi in magazine si sa intrebi orice, sa incepi un dialog.

Mie mi-a fost greu sa gasesc textul citit si scris, dar pina la urma am gasit niste texte citite de US presidents si cineva care m-a vazut mi-a spus ca "astia" nu vorbesc bine engleza.....

America este tara emigrantilor si majoritatea fac greseli, vezi carcotasii....pardon "astia" vorbesc pe romaneste....

Deci:

1. Asculta text scris de mai multe ori.

2. Asculta stirile in engleza

3.Exerseaza mergind in magazine si vorbind cu vinzatorii si pe urma mergi si mai sus....la alte persoane.

4. Nu uita sa dai telefon la 1-800-.....cei cu viza sa spui ca nu ai cerut acea protectie ptrca sunt foarte obraznici......

5. Daca te supara cineva spune ca vrei sa continui conversatia pe romaneste si sa revina cind va sti ceva romana.....

Trebuie sa plec acum....

31.07.2006, 15:50
m-am tot intrebat de unde numele garfield...nu am stiut ca sunt desene animate...

adevarul e ca pana sa o am pe fiica mea nu prea ma uitam la desene animate...acum facem echipa!

e extraordinar cand primesti asa de mult suport din partea unor necunoscuti si simti ca numai esti atat de singur. multumesc inca o data pt sfaturi tuturor! le-am contabilizat pe toate!smileys/smiley31.gif

GNChicago
31.07.2006, 18:30
Ai grija sa nu uiti romaneste.......cum pretind multi.....

pumitza
01.08.2006, 13:23
d_ana,

GNC are dreptate, multzi din cei care sunt doar de 3-4 ani spun ca "nu intzelege bine Romaneshte", important este sa nu uitzi ca fiica ta sa shtie limba materna. nu-tzi fie frica, ea nu va avea nici-un fel de accent cind va vorbi Engleza, ma rog, Americana. orce limba bine vorbita este un plus ptr. viitor. tot ceea ce era de spus ca sfaturi au fostepuizate de antivorbitorii mei. cred ca o sa repet spusele cuiva aici. dar chiar shi cu riscul de a repeta, nu-tzi fie frica sa vorbeshti asha cum shtii. cind nu shtii un cuvint, intreaba cum altfel poate sa-tzi explice acel cuvint. nu este ushor, dar nu imposibil. ai sa reusheshti. smileys/smiley17.gifsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley20.gif, mult, mult succes!