PDA

Arată versiune întreagă : h2b su studenttravel

Shushu
27.07.2006, 04:52
Incerc pt prima oara h2b-ul ,sunt absolvent marketing insa nu am exp. indelungata , se poate si un alt tip de viza? A doua rugaminte la voi lume ...spuneti-mi careva care a plecat cu studenttravel si dacasunt seriosi in ceea ce priveste recuperarea banilor in cazul unui esec in refuzul vizei....Astept raspunsurile people...see you...aaa era sa uit detin carte de munca dar momentan am contractul incheiat cu acea firma dar am alt job fara contract de munca...ce spuneti people am sanse sau...see yousmileys/smiley5.gif

VicolA
27.07.2006, 05:26
Se poate viza H-1B pentru joburi ce presupun studiile superioare, potzi gasi informatzii in limba romana pe www.USImmigrationForAll.com/tutorialro.html (http://www.USImmigrationForAll.com/tutorialro.html)

Dezavantajul la acest tip de viza este ca in order to get an sponsor employer you have to be in US allready,asta daca nu ai rude, prieteni cu firme in US cu job available pe marketing si dispusi sateangajeze, pentru ca altfel estefoarte greu sa convingi o firma sa te angajeze fara a sustzine un interviu face-to-face.

Angajatoruldepune dosarul in beneficiul tau,in general avocatul firmei (sau avocatul ales de tine) se ocupa de intocmirea dosarului.

Aplicatziile se depun incepind cu 1 Aprilie 2007, iar vizele sunt cu start work date 1 Octombrie 2007, pentru anul curent se spera la o suplimentare de vize H-1B, cele alocate epuizindu-se deja de la sfirsitul lunii Mai.

Mai ai posibilitatea unei vize de turist F1 daca te inscrii la un Masterat la o Universitate Americana, dar itzi trebuiesc resurse financiare si nu numai.

Bafta la interviu!

divo
27.07.2006, 09:40
Se poate sa iti gasesti o firma pentru H1B si din Romania!Eu mi-am gasit, iar acum sunt in asteptarea aprobarii(sper!).Se misca foarte greu anul acesta....iar aprobarile se fac dupa un criteriu numai de ei stiut!smileys/smiley5.gifNu cred ca se mai poate astepta o suplimentare de H1B pentru anul acesta!Dar daca se aproba "legea imigratiei" ,sigur de la anul se va dubla numarul de vize!!!

Oricum, ai timp sa iti gasesti o firma!!Este cel mai greu pas!!!Cred eu...din ce am experimentat pana acum!Si ca sa iti faci curaj..si eu tot facultate economica am terminat..asa ca....se poate!!!!smileys/smiley2.gif

Bafta multa!!!

Shushu
29.07.2006, 03:16
hello divo....please tell me more....vreau sa stiu cum ti-ai gasit aceasta firma si acest angajator...daca se poate sa-mi dai mai multe detalii iti sunt recunsocator...

Shushu
29.07.2006, 03:18
divo o intrebare mai am for you ......pot sa ma transfer pe parcurs de la h2b la h1b asta fiind pe teritoriul usa.....o zii buna...see you

magdel
08.08.2006, 01:34
Nu sunt firme de intermediere care sa-ti caute angajator pentru H1B, trebuie sa-ti cauti singur, treaba dureaza mult si trebuie sa ai noroc mare sau sa ai ceva prieteni, cunostinte in state care sa te ajute. Oricum USCIS a inchis portile pt anul fiscal 2007!!!!! http://www.uscis.gov/graphics/services/tempbenefits/cap.htm
Da poti sa treci din h2b in h1b pe teritoriul USA numai sa-ti gasesti angajator care sa aplice din timp pentru tine si sa fii si legal pe parcursul derularii procesului, e un pic greu pentru ca h2b nu se da pe perioada indelungata, eventual sa o prelungesti si sa aplici pt h1b....

divo
08.08.2006, 05:02
Scuze Shushu , dar nu vazusem intrebarile tale!smileys/smiley5.gif

Jobul l-am gasit prin cunostinte!Iar daca esti pe H2B in USA, si ai studiile de rigoare,te poti transfera pe H1B !Problema e sa iti gasesti o firma care sa iti ofere un job pentru H1B!Dar fiind in State, o sa ai deja un avantaj!!

Eu iti doresc multa bafta !!smileys/smiley4.gif