PDA

Arată versiune întreagă : intrebare viza CR-1

25.07.2006, 14:00
Buna ,

am ajuns in sua in 13 iunie cu viza de tip CR-1 ... am asteptat o luna sa primesc prin posta SSN-ul dar nu a mai ajuns asa ca am mers la un birou local . am primit SSN-ul cu resctrictia : VALID FOR WORK ONLY WITH DHS AUTHORIZATION .am mers din nou la social security administration si oricat incearca sa se documenteze ei insista ca tipul acesta de viza nu apare in baza lor de date si nu pot sa afle daca sunt autorizata sa lucrez ... inca mai incearca ...

as dori sa aflu daca e cineva cu acelasi tip de viza si a trecut deja prin aceste etape ? cum a procedat ?

multumesc

26.07.2006, 17:24
1. SSN-ul il primesti prin posta doar daca ai optat pt asta cand ai completat formularele.

2. Pana acum trebuia sa primesti si green cardul si asta te-ar fi pututajuta la SSA. Daca nu l-ai primit nici pe asta si ai optat pt SSN in aplicatie , e cazul sa te intrebi daca adresa pe care le-ai dat-o a fost cea corecta.

3. "Stampila" din pasaport cu I-551 temporarsau MRIV/Machine Readable Immigrant Visa+stampila de la pct de intrare tin loc de permis de munca (green card)pt 1 an. Ai asa ceva in pasaport?

4. Daca la SSN nu te gasesc in baza de date , ar trebui sa trimita un formular tip la DHS, pt verificare "manuala". Au facut asta?

5. Tipii de la SSA sunt supraincarcati, prost platiti si (in consecinta ?)fac o sumedinie de erori ( doar aia de la DMV sunt mai "tari" ca ei). Trebuie sa stii foarte bine ce vrei cand te duci la ei, sa ai toate formularele pregatitesi sa verifici cu atentie ce introduc in baza de date ( iti da o hartie sa o verifici inainte de validare)ca altfel vei fi nevoita sa mai stai de cateva ori la cozile de laSSA!

Cateva linkuri care te-ar putea ajuta:
http://britishexpats.com/forum/showthread.php?t=286520

http://www.nilc.org/immsemplymnt/ircaempverif/irca054.htm

http://www.uscis.gov/graphics/services/employerinfo/EIB113.p (http://www.uscis.gov/graphics/services/employerinfo/EIB113.pdf) df

Bine ai venit in USA si mult succes in continuare!

mariacipri
27.07.2006, 01:13
Buna

"5. Tipii de la SSA sunt supraincarcati, prost platiti si (in consecinta ?)fac o sumedinie de erori ( doar aia de la DMV sunt mai "tari" ca ei). "...

Iti dau dau perfecta dreptate. Eu am avut foarte multe probleme cu DMV asa ca am ajuns la concluzia ca sunt prost informati, comunicarea intre birourile din diferite orase (chiar si vecine) este inexistenta, iar angajatii te uimesc prin prostie.smileys/smiley18.gif

Pisoi
27.07.2006, 10:00
mariacipri, te sfatuiesc sa folosesti "quote cand vrei sa raspunzi la o amumita frazasmileys/smiley1.gif...am sa-ti trimit un pm cu detaliismileys/smiley2.gif

...ti-am editat eu mesajul

cryssa29
30.07.2006, 18:26
Buna,

Se pare ca nu esti singura....si mie mi s-a intamplat la fel. Am aplicat ptr SSN dupa 1 luna de la intrarea in Sate....ash fii putut astepta mult si bine, ca doar am aplicat in Buc...Oricat am incercat sa-i explic functionarului ce-i cu stampila din pasaport, n-a vrut domne sa inteleaga - a tinut-o sus si tare ca el nu a vazut in viata lui asha ceva, nu a auzit, ca el stie cum arata un GC si ca stampila aia nu-i GC...si io da-i si explica-i omului, da' degeaba...Mai nasol a fost ca superviserul functionarului cu pricina a fost si mai batut in cap.Mi-au oferit si mie acelasi tip de SSN, insa am refuzat....am amanat momentul pana am primit GC-ul. Nu-i bai, cica iti poti schimba fara nici o problema SSN-ul dupa ce primesti GC-ul...Mai nasol este daca deja ti-ai gasit ceva de munca...Eu am mai avut "probleme" si cu numele de fata din pasaport...lol...nu i-a convenit deloc bietului om ca nu mi-am schimbat numele asha cum apare in certificatul de casatorie...lol...si ca un facut, CIS-ul mi-a trimis GC-ul tot pe numele de fata...

Nu te agita...o sa tot intalnesti niste d'astia care habar n-au de viata lor si mai sunt si aroganti pe deasupra...

Bafta multa!

angela
31.07.2006, 07:16
Mare ghinion ati avut, eu am primit ssn prin posta la o luna dupa ce am venit aici si e exact asa cum trebuia sa fie. Va doresc aceeasi bafta daca nu mergeti peste ei si le reexplicati situatia < =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

cryssa29
31.07.2006, 17:14
Ai fost norocoasa, Angela...

Ce mare este bebele tau acuma!....sa fie sanatos...

M-am agitat aiurea, Angela...M-a indignat foarte tare necunoasterea, neacceptarea si prostia celor intalniti acolo, insa acela a fost doar inceputul....lol...

Daca newinusa nu se grabeste, poate aplica ptr un nou SSN dupa ce primeste viza....de fapt i se va schimba doar bucata de hartie, ca nr ramane acelasi...

Numai bine!

03.08.2006, 14:46
multumesc tuturor pentru sfaturi , cred ca fiecare din noi suntem mai linistiti cand aflam ca nu sunt sungurii la care intampinam dificultati de genul acesta . acum cateva zile am primit un telefon de la SSA si mi-au spus ca s-au documentat si am avut dreptate asa ca o sa primesc in curand un nou card fara mentiunea respectiva ...worked out well this timesmileys/smiley16.gif

dar bineinteles ca acum altceva imi da batai de cap... vroiam sa imi dau testul pentru Learner's Permit, dar documentele pentru proof of identity trebuie sa acumuleze 6 puncte ... pasaportul si SSN sunt doar 5 ... un debit card valoreza un punct ... dar pentru a deschide un checking account nu imi ajunge pasaportul ca act de identitate ...

i guess i can wait .... sunt doar uimita de cat de convinsi sunt ca trebuie sa respecte niste reguli lipsite de logica ...

oh well ...

03.08.2006, 18:48
Daca primeai green cardul (I-551) nu aveai nici un fel de probleme, ala e 3 puncte; asa trebuie sa astepti sau:

-sa-ti deschizi un cont la banca - joint or separate checking account ( cu pasaportul si SSN-ul nu ar trebui sa ai nici o problema)

-cineva sate adauge la unul din credit cardurile sale ( add an authorized user); nu trebuie sa fie neaparat ruda. Cardul tau va veni intr-o saptamana.

-sa te adauge pe unul din contractele de utilitati, astfel incat urmatorul bill sa contina si numele tau

Lily_S
04.08.2006, 17:13
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Constat ca din nefericire nu sunt singura care are probleme cu SSN-ul...Eu am venit aici cu viza K1 acum 10 luni...Acum 2 luni jumate am primitEmployment Card-ul asa ca foarte incantata am aplicat imediat pentru SSN unde mi s-a spus ca dureaza intre 4 si 6 saptamani...Ei bine au trecut cele 6 saptamani si nu am primit nimic asa ca am inceput sa-i sun(la nr lor 1-800..).Mi s-a spus sa merg inapoi la biroul respectiv pentru ca doar ei ma pot ajuta...Am mai facut inca un druminapoi la birousimi-au spus ca..."is still pending"...si mi-au dat unALT nr de tel unde sa cer informatii deoarece...numai aceia ma pot ajuta....Am sunat la tel respectiv timp de o saptamana non-stop dar era mereu ocupat..Intr-un final am reusit...numai ca raspunsul a fost ca trebuie sa merg DIN NOU la acelasi birou unde am depus actele...deoarece...numai ei ma pot ajuta...

Constat ca si aici (cain Romania) te trimti de la unul la altul si habar nu au de capul lor...

Am hotarat sa mai fac un drum (luni...acum e vineri..) dar tare mi-e teama ca o sa consum benzina degeaba...

Partea proasta e ca am gasit deja un job bun si nu as vrea sa-l pierd...

A mei trecut cineva prin chestia asta?!?...Unde sa sun?!?...Ce sa mai fac ca sa grabeasca un pic lucrurile?!?...

Multzam.....</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

GNChicago
04.08.2006, 18:41
Cei de la SSA trebuie sa fie mai atenti si mai circumspecti ptrca sunt extrem de multi care fac frauda.....o stampila in pasaport falsificata usor de tras in piept.....de aceea ei trebuie sa verifice cu CIS in scris.

Ei iti pot da numarul de Social security pe loc iti spune numarul urmind ca sa-ti vine in posta cardul.

Stiind acel numar poti sa-l dai la employer si ei iti fac verificarea cu I-9 ptr angajare. Doar numarul de Soc security nu e suficient ptr banca ptrca pot apare fraude de milioane in acest fel. Te poate adauga sotul pe carduri sau acolo unde e nevoie....

Trebuie sa intelegeti ca exista o logica in toate aceste activitati.

Daca aveti nemultumiri cu SSA puteti cere ajutor sunind la numarul de 1-800 care se afla in toate cartile de telefon..... Cititi oameni buni ce scrie prin cartile de tel la inceput de obicei ca gasiti informatii foarte utile acolo.....nu e banc!

Mult succes!

04.08.2006, 20:35
Lily-S,

Nu poti sa grabesti lucrurile, dar asta nu inseamna ca trebuiesa renunti la job:

"SSA advises that as long as the employer has confirmation that the employee has applied for an SSN in compliance with IRS rules (SSA offices are supposed to issue an acknowledgement letter verifying SSN application) then the employer should show 000 00 0000 (all zeroes) for the SSN until the SSN is obtained. 26 CFR 31.6011(b)-2 establishes that the IRS requires that an employee file for an SSN within 7 days of starting employment. ..."

Chestia cu numarul dat pe loc, de care amintea GNC, erade fapt confirmarea pe o hartie scoasa la imprimanta ca ai aplicat pt SSN, iar nr eracel furnizat de serverul lor.Le trebuia o zi sau doua sa se lamureasca ca nu l-au dat la mai mult de o persoana (serverul are si ellimitele sale cand exista 1300 de clienti care pot sa-l acceseze simultan), ca altfel iti tipareau cardul pe loc

Acum lucrurile s-au schimbat si ca sa-ti faci o impresie ce se intampla, cam asta ar fi procedura de verificare (pt SSN) la "non-cetateni":

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Status of the verification process that SSA completes before it issues SSN to a non-citizen[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
Under current SSA regulations issued post 9/11, SSA will not issue SSNs to non US citizens without independent verification from DHS of the alien's status. SSA participates in the SAVE (Systematic Alien Verification for Entitlements) program in order to obtain DHS status verification. The SAVE process allows SSA to make the following verification queries: <O:P></O:P>
(1) Electronic query by SSA into ASVI (Alien Status Verification Index)
(2) For refugees or asylees: fax query to RAPS (Refugee, Asylum and Parole System) if not in ASVI
(3) Manual query by SSA to DHS via G-845 if not in ASVI or RAPS - effective 1/5/2004 for F, M, J, SSA faxes G-845 to Los Angeles status verification office (CIS) for status verification via SEVIS, for all others G-845 is mailed to a district status verification office (CIS).
SSA and CIS will discuss expanding access to CLAIMS data through SAVE, including access to CLAIMS data that would verify changes of nonimmigrant status and extensions of nonimmigrant stay. <O:P></O:P>

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">SAVE[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Lily_S
05.08.2006, 11:31
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

GNC..stiu ca exista o logica in toate astea...Este si normal sa fie asa...Dar in momentul in carete trimit de la unul la altul, fara nici un raspuns concret...tu ce parere iti faci?!?...Ceea ce mi-ai zis, stiam deja...Am deja cont in banca (comun)..Multzam oricum...

Luca, ceea ce zici tu acolo....este intr-adevar nou pentru mine...Nu stiam ca poti merge la angajator cu confirmarea de aplicare pentru SSN...O sa vorbesc cu ei...Suna promitator...Multumesc mult...</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

GNChicago
05.08.2006, 11:55
Am ajutat odata pe cineva care facuse in timp cererea de SSN dar nu a stiut motivul ptrce ii trebuie si nu i-a dat SSN.

Am intervenit eu, am fost la acelasi oficiu si nu au vrut si pe urma am dat telefon la 1-800-772-1213 intre 7 am -7pm si am vorbit vreo ora cu ei si au tras concluzia ca cei de la oficiu local nu au inteles aplicantul si pe baza informatiilor aduse acum despre necesitatea acestui numar i-au trimis SSN prin posta, desi statutul legal ii expirase si intrase in alt statut pending care putea sa fie aprobat sau nu.

Deci suna la 1-800-772-1213 si spune-le exact situatia si iti vor spune daca ai drept sau nu sa primesti SSN, sau cind o sa ai acest drept.

SUCCES!

Lily_S
05.08.2006, 13:21
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">

In cazul meu au inteles perfect despre ce este vorba. Sunt convinsa de asta. Au vazut si Employment Cardul. Am vorbit foarte clar cu ei.Nu am nici o problema cu engleza asa ca de comunicat am comunicat foarte bine.

Ultima oara cand am fost laoficiul local mi s-a spus ca situatia e clara si ca nici ei nu stiu de ce dureaza atat. Persoana cu care am stat de vorba mi-a spus clar ca sunt atat de multe cereri si ca uneori mai fac si greseli si m-a sfatuit sa sun zilnic si sa insist...

Cum e cu statutul legal?...expirase?!..cum adica?!?...da-mi mai multe detalii...daca poti...please...

Multumesc mult...</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo>...</DIV></TD></TR></T></TABLE>

GNChicago
05.08.2006, 13:50
Suna si la 1-800 #.....si vezi ce-ti spune second opinion....