PDA

Arată versiune întreagă : Amabilitati pentru un greenhorn !

albatros
25.07.2006, 04:14
Buna ziua tuturor care poposesc o clipa si-aici;

Trebuie sa aterizez in state pana la jumatatea lui noiembrie,
pana atunci imi e valabila prima viza, prin loteria 2006, dar in
functie de rezervarea pe care n-am facut-o inca doresc sa zbor in a
doua parte a lui septembrie; pana la termenul limita va sosi si
sotia mea care aceeasi valabilitate a vizei; nu stiu unde sa ma
opresc, nu are cine sa-mi puna un STOP in fata, e si bine si rau sa ai
o asemenea libertate, dar sigur e ...tragicomic!

Situatuia mea e cam asa: nu sunt la prima
tinerete, am inca dificultati mari cu intelegerea l.
engleze, mai degraba o vorbesc cum pot si o citesc destul de bine
decat sa o pricep din sporovaiala;

Dealtfel am invatat-o mai mult tehnic si de pe carte, ca sunt
ing. si ma pricep printre altele destul de bine la retelele de
calculatoare si la sisteme de operare dar stiu ca ocolo trebuie sa o
iau de la munca de jos sau poate chiar underground;

Ce credeti, ce ar fi mai
indicat pentru mine sa fac si unde sa ajung pentru a nu rata lamentabil
inca de la inceput ??? ca si posibilitati de integrare, ca viata
sociala neizolata, etc ? smileys/smiley19.gif ?smileys/smiley1.gif ?

Gogule
25.07.2006, 04:51
in chicago gasesti toate natiile .. deci nu ar fi ceva ciudat daca nu vorbesti limba. ca posibilitati de integrare nu stiu ce sa iti spun .. sunt multe restaurante romanesti in chicago .. poti sa incerci sa te socializezi pe acolo .. cat timp lasi femeile de pe acolo pentru cei mai tanarismileys/smiley17.gif

sorin
25.07.2006, 05:19
Fa ce spune Gogule daca nu esti hotarat! Vino in <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Chicago</st1:place></st1:City> ca suntem multi pe aici.smileys/smiley1.gif

albatros
26.07.2006, 19:47
..apoi cum le zici tu Gogule, mai rar cineva sa le zica !!

...multumesc mult pt orice sugestie oricaruia care o da cu bunavointza.

De exemplu ma intreb ce fac cu bagajele dupa ce mi le recuperez de la
aeroport, nu cunosc pe nimeni si nu le pot tiri dupa mine cateva zile
!?!

mediasky
04.08.2006, 17:43
vii in michigan . iti rezolv cu cazarea, te duc la scoala sa iti iei permis de camion (tir) si apoi iti dau de lucru si te platesc cu 3500 - 4000 $ pe luna. mediasky@yahoo.com

GNChicago
04.08.2006, 18:14
Albatros, felicitari ptr pregatirea ta in retele de calculatoare si sisteme de operare.....sunt totusi surprins ca esti gata sa accepti o munca de mai de jos......Odata coborit in jos e f. greu sa te ridici la nivelul in tagma in care de fapt apartzii.

Cei care se uita sa angajeze oameni cu pregatirea ta vor fi bucurosi sa te angajeze pe tine incompetitie cu unulcare vorbeste perfect engleza ptrca o sa te plateasca sa zicem cu jumate fata de cit ar accepta cel cu engleza perfecta. Face sens asta? Ei nu se uita cit de bine vorbesti tu engleza ci se uita dupa cineva care face treaba buna si cu bani mai putini!

Ajuns aici sa nu te mire cind o sa vezi cit de multi vorbesc engleza la perfectie, dar cit de putini sunt cei care au pregatirea ta.....ramine doar sa-i gasesti pe cei care au nevoie de asa ceva.....

Mult succes!

nergal
06.08.2006, 21:47
@mediasky - poti sa oferi si o prelungrire de statut?

in alta ordine de idei, pt albatros ar fi bine daca ai lua legatura de pe acum cu ceva angajatori, incearca sa iti faci un cv pe monster sau yahoo jobs. avantajul tau e ca nu trebuie sa iti ofere cineva suport pentru greencard, etc.

ti-as oferi eu gazduire, dar sunt si eu la inceput.

toate cele bune si bafta,

PS cam in acelasi domeniu vreau si eu sa ajung sa muncesc, dar deocamdata nu imi permite statutul - H2B.

albatros
28.08.2006, 20:29
...salutare tuturor !

Undeva pe un topic pe care nu mi-l mai aduc aminte si nici titlul mesaj, o persoana -cred ca cu origini bucurestene -intreba daca vine cineva inspre USA in sept-oct pentru ca ar vrea sa-i insoteasca mama care zboara pentru prima data; poate cineva sa-mi spuna unde-i plasat acel anunt, il caut insistent de multa vreme si nu mai dau de el; as putea face eu acest lucru ca se potriveste cu plecarea mea; merci, va pup ....