PDA

Arată versiune întreagă : unde e cel mai bine in usa???

septimiu
23.07.2006, 15:59
astept raspunsuri la topic...

GNChicago
23.07.2006, 17:16
CHICAGO!

Fara niciun dubiu!

23.07.2006, 17:57
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, DC 20500

Dar e cam greu de..ajuns acolo!

septimiu
23.07.2006, 18:18
pe ce va bazati cand spuneti ca acele locatii sunt cele mai bune...sau pur si simplu sunteti doar subiectivi....P.S. Orice afirmatie trebuie argumentata..

Pisoi
23.07.2006, 19:11
septimiu, buna ziua si tiesmileys/smiley18.gif

...depinde ce cautismileys/smiley5.gifsmileys/smiley4.gif...sex, work or location? or etcsmileys/smiley2.gif

....cred ca ar fi bine sa ne spui ce preferinte aismileys/smiley2.gif...am convingerea ca vei primi sugestii multiplesmileys/smiley4.gif...care cred ca pana la urma te va convinge sa stai acolo unde estismileys/smiley36.gif

garfield
24.07.2006, 09:23
Exact cum a spus Pisoi. Depince ce iti place, si unde te simti tu mai bine. Pentru un fermier, Florida nu este un loc bun de trait, cum nici Kansas nu ar fi rai pentru cineva din New England.

Daca iti place viatza in orase mari, intreaba specific ce e bun in marile orase. Chicago e foarte bun loc de trait, daca poti tolera iernile cumplite de acolo, si daca nu vrei sa fi aproape de ocean.

Montana e bun daca iti place muntele, si poate preferi sa-ti vanezi singur cina.

Daca te uiti pe Internet poti gasi tot felul de statistici despre unde e mai bine sa locuiesti, si unde sunt oamenii cei mai fericiti... Dar nu cred ca te ajuta mult daca ei recomanda un orasel in varful muntelui in Colorado, si tu esti profesor universitar... dar e cu totul altceva daca esti antrenor de ski...

Spune si tu ce-ti place, si ce te face fericit, si poate sunt persoane care pot sa recomande anumite locuri. smileys/smiley4.gif

24.07.2006, 10:28
Palm Beach....ahhhhsmileys/smiley16.gif

24.07.2006, 13:59
pe Internet poti gasi tot felul de statistici despre unde e mai bine sa locuiesti,

Eu zic totusi ca sunt utile daca omul vrea sa ramana invaluit in mister:

http://www.mostlivable.org/

La nivel modial, vazusem ca cel mai bine era la Zurich iar cel mai rau era la .. Baghdad

septimiu
24.07.2006, 17:00
scuze ..internetul imi face feste :d ...adevarul e ca mi-ar place sa traiesc intr-un loc cu acelasi climat cu cel din romania ....sau undeva unde ploua tot timpul...si mai conteaza si locul de munca,deci undeva unde sa faci bani si sa fie o zona cat de cat ieftina..

Gogule
24.07.2006, 18:48
adevarul e ca mi-ar place sa traiesc intr-un loc cu acelasi climat cu cel din romania

chicago

25.07.2006, 00:49
....sau undeva unde ploua tot timpul...

Seattle, WA

Gogule
25.07.2006, 05:26
....sau undeva unde ploua tot timpul...

Seattle, WA

misto in seattle .. am fost si eu .. totusi prea business .. si prea multi asiatici

garfield
25.07.2006, 08:34
undeva unde sa faci bani si sa fie o zona cat de cat ieftina..

'Zona ieftina' si 'zonaunde faci bani' nu prea merg impreuna smileys/smiley5.gif

septimiu
25.07.2006, 11:00
atunci zona unde sa faci bani si sa fie acceptabila din punctul de vedere al caselor si costurilor(mancare...si restul)

sorin
25.07.2006, 11:13
Intrebarea pe care nu si-a pus-o nimeni pana acum inainte de a-ti da raspunsuri, este in legatura cu statutul tau in SUA (rezident permanent, cu un oarecare tip de viza, viza expirata, etc.). In functie de asta, raspunsurile primite pana acum pot sa fie sau sa nu fie la subiect.

septimiu
25.07.2006, 14:51
Deocamdata am viza de turist. Sunt legal in USA pana in luna decembrie...dar planuiesc sa ma casatoresc prin octombrie...smileys/smiley17.gif

galushca77
27.07.2006, 10:07
eu zic ca ti-ai raspuns singur la dilema.

locul tau e langa sotioara ta daca tot te casatorestismileys/smiley4.gif

casa de piatra!

adela

mediasky
29.07.2006, 19:09
in primii 2 ani de america , michigan sau chicago ,; apoi texas.

robocel
02.08.2006, 15:22
Salut

Pe unde am fost, cea mai buna combinatie a fost Palm Beach Gardens
Florida. Ai combinatia ideala e un oras now si select, gasesti locuinte
fabuloase si noi la preturi acceptabile, e langa ocean, fiecare complex
de locuinte are piscina si clubhouse, este un vid extraordinar in ce
priveste mana de lucru. Adica lipseste cu desavarsire. Iti gasesti un
job instant. Nu sunt latinos, nici negri doar pe ici pe colo cate un
haitian ratacit. Esti la 45 de mile de Fort Lauderdale smileys/smiley4.gif si 80 mile de Miami.

Singurul lucru negativ este vara=f.cald+uragane. Dar e misto sa prinzi
un uragan. te cam scutura nitzel, te readuce la realitate.

Daca chiar vrei si alte informatii, da google cu "best hipp places to
live" si vezi orasele cu media de varsta 25-33 ani. Salt Lake City,
Venice La.

si pentru toti forumistii, merita sa vezi Fort Lauderdale. Macar odata.

e super sa fii tanar

mihaiv
03.08.2006, 04:52

Mediasky,

Ce te face sa spui Texas?

03.08.2006, 21:22

Mediasky,

Ce te face sa spui Texas?

A fost ironic ...

luckylord
04.08.2006, 03:35
A fost ironic ... deloc.Banuiesc ca facea referire la pret

mediasky
04.08.2006, 17:46
dupa 2 ani de ameriaca ai ceva history credit nu ?

De exemplu in San antonio ,texas, o casa de 3300 sf. intr-o zona foarte buna este in jur de 200 000 $ comparativ cu michigan 500 000 sau ilinois 700 000 .Cea mai mica rata de somaj din usa = san antonio .Apoi o masea de "reparat" in michigan cam 1600 $. la mexicani 100$.o mexicanca sa-ti faca curatenie si mincare zilnic 5 zile pe saptamina cam 50 maxin 600 $ / luna. no state incame , gasul foarte ieftin , nu este iarna, mincare mai sanatoasa ,300 de zile cu soare (chiar de ploua dimineata dupa amiaza e soare) . mai bine aruncati o privire aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/San_Antonio (http://en.wikipedia.org/wiki/San_Antonio)

GNChicago
04.08.2006, 18:01
Mediasky, omule nu stiu deunde ai scos tu ca o casa in IL costa 700K......NU este adevarat! O casa nou noutza in suburbie cu 3-4 dormitoare, basement, granit, lux costa in jur de 500K, dar o casa construita in anii '50-'70 costa doar 250K-300K si depinde de zona.

Nu cred case asteapta nimeni ca un nou venit sa-si cumpere o casa de peste juma de milion.....nu zic ca nusunt oameni care pot asta dar nu e caracteristic. Chicago are oameni din toata lumea si einumesc Chicago "acasa" ptrca se simt bine si prospera din toate punctele de vedere.

Venind in Chicago, nu prea ai ce pierde, e un foarte bun inceput pentru majoritatea noilor veniti.

Mult succes tuturor oriunde puteti numi acel loc "acasa"!

sportage42
09.08.2006, 10:57
este cineva din NY care sa-mi sugereze un subiect interesant pt un
reportaj? Sint un ziarist roman si voi fi in NY la inceputul lui
septembrie 2006. Nu am nevoie de nimic, am totul asigurat, caut numai
subiecte interesante spre a fi publicate in Romania. Scriu aici fiindca
am vazut ca este un loc extrem de vizitzt si ..nu sti de unde sare
iepurele...

Astept raspuns la mail sportage42@yahoo.com. La buna vedere!

mediasky
26.08.2006, 07:22
cel mai bun loc de trait e linga familie. un bordei cu o famile fericita e mai valoros decit un palat cu "peretii recii".

GNChicago
26.08.2006, 12:01
Mediasky, AI DREPTATE!