PDA

Arată versiune întreagă : Interviul la ambasada

mihai_ro
23.07.2006, 13:12
Salutare tuturor,

Sper ca nu e o intrebare stupida...dar,
Odata ce ai luat interviul si ai plecat in state (viza de turist), urmatoarea data cand pleci din Ro trebuie sa mai dai odata interviul?
Si inca ceva; din cate am citit pe aici sederea maxima in state este de 6 luni, am dreptate?

< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

sorin
23.07.2006, 17:37
Da, de regula sederea in State e cam de 6 luni, uneori chiar de 3 luni (depinde cat iti dau cei de la imigrari pe aeroport). Daca ai de exemplu o viza cu intrari multiple pentru 10 ani, nu ai interviu de fiecare data cand vrei sa vii in SUA.

23.07.2006, 17:45
1. Daca atunci cand vei pleca a 2-a oara vei avea nevoie de o noua viza, atunci vei merge si la un nou interviu; daca pleci ca aceeasi viza, nu te mai duci la interviu, ca n-ai de ce!( vizele turistice sunt de mai multe feluri: cu o singura intrare, cu intrari multiple - pe 5ani, 10 ani, etc) De ex. daca ai o vizape5 ani, atunci nu mai trebuie sa mergi la interviu la a 2-a vizita, daca asta e in cei 5 ani de valabilitate a vizei.

2. Cat stai in USA o decide tipul de la Immigration, la punctul de intrare, punandu-ti o stampila cu durata sederii pe I-94. Ingeneral mai toata lumea ( cu B-2)primeste 6 luni . Teoretic poti sa-ti prelungestiin transe de cate 6 luni, daca completezi si trimiti I-539 ( 3 luni inainte de expirare) si daca ai motive puternice sa soliciti asa ceva. Durata maxima posibila pt sedere,acordata la intrare,era de 1 an- dar asta numai in cazuri exceptionale. Stiu ca au vrut sa o schimbe la 6 luni in 2002, nu stiu insa daca au reusit ( in CFR nu apare ca modificata)

23.07.2006, 17:49
Sorine,

N-am vazut ca ai postat si tu - cautam sa verific daca au schimbat limita maxima si am pierdut ceva timp. Scuze pt ..repetitie!

mihai_ro
23.07.2006, 20:35
Multumesc tuturor ce au avut amabilitatea de a-mi raspunde.
< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
SymReal&#079;nLoad();
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

//--></>Totusi mai vreau sa va intreb cateva chestii:
1. Scrisoarea de suport din partea "sponsorului" trebuie trimisa in original aici prin curierat banuiesc nu, dupa ce e legalizata si inregistrata acolo? 2. Care este valabilitatea documentului?

3. La ce se refera punctul 10
"That I have submitted visa petition(s) to the Bureau of Citizenship and Immigration Services (CIS) on behalf of the
following person(s)"

mihai_ro
23.07.2006, 20:39
Am mai postat undeva topicul asta dar se pare ca n-am avut noroc pentru un raspuns.

O intrebare pentru cei care au fost in situatia mea, si anume:

Ce sanse credeti ca are un student in anul 2 din Romania sa obtina o viza de turist pentru SUA.
Este
vorba de o simpla calatorie in SUA la niste prieteni. Nu vreau sa
muncesc acolo, nici sa locuiesc ilegal sau mai stiu eu ce. O simpla
vizita.
Precizez ca nu am nici o proprietate avand 20 de ani.
Parintii mei in schimb au mai multe (apartament, casa de vacanta,
masina etc). Amandoi muncesc si castiga peste medie. Tata la stat pentru un minister, mama la 2 societati. Am inteles ca e destul de important si statutul parintilor aici, locul de munca etc.

Persoanele care ma cheama sunt cetateni americani din tata in fiu smileys/smiley4.gif, nu casatoriti de convenienta sau altceva, au proproetati si loc de munca, evident.
Credeti ca o invitatie din partea lor ma ajuta in mod evident la obtinerea vizei sau e doar apa de ploaie?

Si alta intrebare oarecum off-topic
- Am auzit ceva la televizor parca de scoaterea vizelor din 1 ianuarie 2007, din considerente NATO. Stie cineva ceva?

Multumesc anticipat.
< ="">
<!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
SymReal&#079;nLoad();
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

//-->
</>

24.07.2006, 16:05
1. I-134 (Affidavit Of Support), plus documentele justificative (Supporting Evidence) le prezinti tu la interviu, deci trebuie sa ti le trimita prin posta.I-134 trebuie autentificat de un notar din USA( sponsorul semneaza in fata notarului).

2. nu stiu - darSupporting Evidence trebuie sa fie recente, ca sa-si poata faca o impresie cei de la Consulat. Suportul e valabil, daca nu specifica altceva in formular, pe toata durata sederii ca turist.

3. la pct 10 sponsorultrebuie sa declaredaca a facut aplicatie pt emigrarea in USA a unei rude apropiate 9sau alte persoane).

4. http://www.immihelp.com/visas/visitor/i134.htmlpt alte lamuriri

5. eu zic ca ai sanse, daca ai note bune la scoala, vei veni pe perioada vacanteisi le faci impresie buna la interviu. Faptul ca esti student si vrei sa-ti termini facultatea e argumentul tau major.Poti incercasi work&amp;travel, sunt o groaza de studenti care vin asa (pot sta inca o lunadupa ce isi incheiecontractul de munca, in ideea ca viziteaza America).

6. E greu sa scoata vizele pt romani ( nu vom indeplini criteriile cat haul..). Si chiar daca le scot, ultimul cuvant il are tipul de la pct de intrare care face cam acelasi lucru ca cei de la Consulat - adica risti sa te intoarca de acolo si sa arunci banii pe bilet de pomana.