PDA

Arată versiune întreagă : Coruptia, saracia si prostitutia

sorin
17.01.2005, 06:47
Va supun dezbaterii un subiect asemanator unei discutiiprimite pe email depe un oarecare grup de discutii.

Credeti ca se poate face ceva pentru stoparea migratiei de prostituate romance in lumea larga, ceea ce nu poate decat sa aduca prejudicii intregii natii romane, cu precadere romancelor ca mame, sotii, surori, etc, care trebuie sa se lupte cu aceasta eticheta de paria?

Am inteles ca acestea sunt aduse in numar mare in unele tari si cica li se da viza direct pe aeroport in unele tari arabe, spre deosebire de restul lumii care are nevoie de viza de la ambasadele tarilor respective. Acesta este o viza speciala numita "viza artistica", care li se da fara diferenta si artistilor adevarati (muzicienii romani din orchestre simfonice de exemplu).
Credeti ca autoritatile romane ar trebui sa ia masuri daca de exemplu este un grup de 100 de romance cu varste intre 18-25 de ani, care nu au vize la plecare pe aeroport si sunt impinse de la spate de cetateni arabi, zisi si manageri artistici/organizatori de tur? Credeti ca cineva primeste spaga pentru a permite asa ceva?

<TT>Credeti ca saracia le impinge la as ape marea majoritate a </TT><TT>prostituatelor? Credeti ca acestea ar alege alt mod de viata daca ar putea</TT> <TT>sa aleaga? Credeti ca o parte accepta asa ceva din naivitate si pacalite de anunturile de locuri de munca formulate sub alta nuanta?</TT>

angela
17.01.2005, 07:47
Nimeni nu primeste spaga si singurul lucru care le impinge de la spate pe majoritatea romancelor este saracia si nimic altceva. Am discutat mult pe aceasta tema cu ceva ani in urma, am vorbit cu fete care au fost cam intoate tarile, peste tot aceeasi poveste, nu te impinge nimeni sa faci prostitutie daca tu nu vrei, de fapt cred ca mint aici, te impinge situatia, te trezesti intr-o tara straina, nu cunosti pe nimeni, nu ai bani sa te intorci acasa si probabil atunci e momentul in care alegi cealalta cale. Depinde de caracterul fiecarei persoane, nu toata lumea este la fel, nu toata lumea gandeste si la alte posibilitati de viata, nu sunt foarte multe care or sa zica mai bine mananc paine cu ceapa decat sa fac aa ceva.Sunt o gramada de dansatoare romance in aceasta lume care nu fac prostitutie ci doar danseaza, sunt bune in ceea ce fac, castiga foarte bine deci nu au nevoie asa cada in cealalta varianta.

Parerile vor fii impartite despre acest subiect si nimeni nu are dreptate decat persoana care a trecut prin asa ceva.Probabil si intre ele parerile vor fii diferite, acum mai depinde si cat de naive sau tari de caracter au fost cand au trebuit sa aleaga. Anunturiledin ziare nu le consider o pacaleala, adica daca zice Turcia, Grecia sau Cipru cum ai putea sa fii chiar atat de tampita sa te duci. Ziarele si televiziunea vuiesc despre asa evenimente artistice, ar trebui sa caste ochii mai bine. Scuze dar cred ca sunt prea naive sau o fac pe naivele in cazul in care nu ieses cum au vrut ele sa aibe cine sa le compatimeasca. In tarile arabe nu cred ca le impinge nimeni sa faca ceva si vreti sa stiti de ce? Pentru ca prostitutia in tarile respective este ilegala si fetele se pot plangela immigration daca chiar vor sa o facasmileys/smiley2.gif, daca nu, cum am mai spus a fost alegerea lor!

garfield
17.01.2005, 08:22
...singurul lucru care le impinge de la spate pe majoritatea romancelor este saracia si nimic altceva.

Eu poate inteleg femeile caredevin exotic dancer, poate nu au multa mindrie si self-respect,si se gindesc ca e un ban usor. Banuiesc ca nu se gindesc cum o sa le afecteze viitorul.

Despre prostituare e cu totul alta situatie. Cit de sarac poti sa fii ca sa te prostituezi? Asta chiar nu pot sa accept ca motiv de a face orice la oricine pentru citziva dolari.

angela
17.01.2005, 08:26
Am si zis ca nu sunt foarte mult care vor spuna ca mai bine mananca paine cu ceapa decat sa se coboare la acel nivel, dar din pacate nu sunt enorm de multe de acest fel. smileys/smiley9.gif

pepper
17.01.2005, 15:34
Toata lumea ia spaga si mai ales vamesii care sint corupti pina in maduva oaselor.Am avut cindva 5-6deplasari in Turcia si am intinlit destule romance care veneau munai si numai pentru prostitutie si pentru a cistiga bani.Fiecare avea o poveste a ei si stia exact ce o asteapta iar cele mai istete erau "peste", si tare mindre de ele ca pot sa-si vinda compatrioatele pentru citva verzisori.Autoritatile din tarile asiatice stiu de acest lucru dar au partea lor de spaga si carne vie asa ca de multe ori le si protejeaza.

De ce credeti ca am intinlit in Turcia numai romince, rusoaice,si ucrainience care au acaparat piata?! Nu din cauza saraciei ? De ce nu vin femei din occident pentru prostitutie?

Cum vedeti voi decizia mai marilor din Romania de a mari salariile demnitarilor cu 80% iar tineretul care este viitorul tarii este marginalizat nu au prezent nici perspectiva.Vor putea cei care au luat puterea sa-si onoreze promisiunile cind nu au si nu pot sa atraga surse financiare?! Eu le doresc sa stie si sa poata face bani.

18.01.2005, 01:30
Daca nu ma insel subiectul a mai fostdiscutat in detaliu de curand cand garfield a copy/paste un articol despre Romanian strippers in Canada.Observ ca tendinta generala pe forum este de a justifica aceasta activitateumilitoare.In primul randprostitutia este ielgala in majoritatea tarilor europene atat cat si in US,exceptie face Olanda si statulNV. Apoi este imoral si foarte periculos. Fiecare clientpoatesa-ti transmita STD,AIDS sau sa te stranga de gat.Personal nu cred ca este vorba de saracie sau lipsa de oportunitati. Daca asta ar fi situatia jumatate din populatia RO ar fi implicata in aceasta profesie. Dar pentru unele femei sa se duca la vanatoare in Turcia este mai profitabil decat la cules de capsuni in Spania.

Pepper wrote: "De ce credeti ca am intinlit in Turcia numai romince, rusoaice,si ucrainience care au acaparat piata?! Nu din cauza saraciei ? De ce nu vin femei din occident pentru prostitutie?"

Pentru canumai romancele si rusoaicel suntdispuse sa aiba sexcu toti nespalati! Sunt si in US prostituate din toata lumea si multe chiar americance. Ele tot din saracie o fac? Dar banuiesc ca este mai usor sa-tivinzi pieleain Turcia decat sa muncesti cinstit intr-un job obisnuit.

18.01.2005, 02:00
Da sa mai discutat odata ceva asemanator si nu sa ajuns la nici o concluzie.

Daca nu saracia ,atunci ce le impinge la asa ceva ? nu credeti ca si educatia (care multe poate nu o au) influenteaza ?!

In orice caz majoritatea dintre ele provin din cele mai sarace zone(moldova,chisinau..etc..) ..smileys/smiley18.gifde ce oare?!

sorin
18.01.2005, 02:07
Eu cred totusi ca ce s-a discutat inainte (intr-o alta topica) nu e chiar asa asemanator. Intrebarea care se punea aici era daca ar trebui ca autoritatile romane sa faca ceva sa stopeze acest flagel, sau macar sa-l mai tempereze. Cititi mai atent fratilor si nu mai generalizati smileys/smiley2.gif

18.01.2005, 02:18
ahhhhsmileys/smiley2.gifDar vad ca toti discuta despre ceea ce le impinge smileys/smiley36.gif

Sa raspund mai exact laintrebarea dacaautoritatile romane ar trebuii sa faca ceva :eu una nu cred ca ei pot face ceva petru a prevenii sau a diminua fluxul de prostitutie ,avind in vedere ca ele nu se prostitueaza pe teritoriul romanesc ci inafara Romaniei .

sorin
18.01.2005, 02:45
Sa raspund mai exact laintrebarea dacaautoritatile romane ar trebuii sa faca ceva :eu una nu cred ca ei pot face ceva petru a prevenii sau a diminua fluxul de prostitutie ,avind in vedere ca ele nu se prostitueaza pe teritoriul romanesc ci inafara Romaniei .

Si de ce crezi ca nu pot face ceva? Crezi ca Guvernul Romaniei nu ar putea cere acelor tari sa nu mai acorde vize pe aeroport de exemplu si asa zisele "artiste" sa ia viza ca tot omul de la consulate pe baza unui interviu? smileys/smiley2.gif

Astept si alte comentarii/reactii smileys/smiley1.gif

18.01.2005, 03:10
Final fericit in cazul "SIDA pentru un suc"

In luna noiembrie a anului 2003, ziarul Libertatea publica o cutremuratoare poveste despre sase tineri care au facut sex cu o fata bolnava de SIDA. Moartea se pare ca le-a trecut pe langa tample, fiindca testele medicale repetate au relevat ca sunt sanatosi. Doar doi dintre ei mai au inca emotii. A trecut mai bine de un an de cand sase tineri dintr-o comuna din judetul Olt au intretinut relatii sexuale cu o adolescenta infectata cu HIV. Ceea ce parea sa fie o drama pentru locuitorii din comuna Corbu a mai scazut acum din intensitate. Toti cei sase au facut primul test HIV, care a iesit negativ. Dupa un an, testul se repeta. L-au repetat doar patru din baieti si rezultatul a fost bun, ceilalti doi urmand sa refaca testul si ei. Mama fetei, bolnava si ea, se prostitueaza. Nefericita intamplare nu o vor uita nicicand. Atunci, baietii, desi stiau ca adolescenta de 19 ani are SIDA, au "agatat-o" la o nunta. Mama acesteia a stabilit pretul raportului sexual: 20.000 de lei, un pachet de tigari si o sticla de suc. Raportul s-a consumat intr-o casa parasita din comuna Corbu. Tanara a luat SIDA de la fratiorul ei, care a murit la varsta de 11 ani, rapus de aceeasi boala. Mama adolescentei a mai nascut un copil, care are noua luni si pe care l-a lasat in ingrijirea Cristinei, desi adolescenta e mistuita de boala. Nepasandu-i de nimic, femeia isi face veacul prin parcarile de la soseaua nationala unde opresc camionagiii turci, carora le ofera placeri trupesti contra cost. Articol in ziarul Libetatea de: Dorel Tircomnicu (http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&amp;detail=comment&amp;aid=100228&amp; email=)

Se prostituaza ele si in Romania!smileys/smiley32.gif

sorin
18.01.2005, 03:16
Mugatu, bine ai venit pe acest forum si felicitari pentru faptul ca esti forumistul cu numarul 1000!!!! smileys/smiley31.gif
Ca

18.01.2005, 03:32
Multumesc pentru caldurosul bun venit.Sunt onorat sa fac parte din acest grup distinct de compatrioti! Dar numai o steluta? how about a toaster oven? or maybe a gym membership? a lifetime subscription to Meridianul? no, nothing? smileys/smiley3.gif

sorin
18.01.2005, 03:47
Te asigur ca in clipa in care vom avea si sponsori vom acorda mai mult decat stelutze smileys/smiley1.gif

Acum va re-invit sa dezbateti subiectul propus initial smileys/smiley2.gif

18.01.2005, 03:49
Si de ce crezi ca nu pot face ceva? Crezi ca Guvernul Romaniei nu ar putea cere acelor tari sa nu mai acorde vize pe aeroport de exemplu si asa zisele "artiste" sa ia viza ca tot omul de la consulate pe baza unui interviu? smileys/smiley2.gif

Poate ar putea face ceva dar nu vor ,de ce sa astupe gunoiul (prostituatele asa numite si tratate ca niste gunoie de ei) care oricum da peafara ?! cind este mult mai usorsa il arunce in alta parte facind in acelasi timpcurat si bani.Nu este o solutie sa il ascunzi sub pres .

Ar trebuii sa se inlature mai intiicauza de baza si sa nu se mai ajunga in halul "sa ii de-a gunoaiele afara din casa" si dupa sa incerce sa mentina curateniasmileys/smiley2.gif

Dar cui ii mai pasa de imaginea care o fac romanii plecati in afara?!smileys/smiley7.gif

Ne pasa noua poate care sintem aici ,dar lor de acolo nu prea cred ca le pasa.

angela
18.01.2005, 04:45
Nu cred ca guvernul Romaniei ar putea interzicve trecerea granitei, asta ar insemna cenzura si nu cred ca isi permit asa ceva. In privinta luarii vizelor de la consulat sunt total de caord, daca au un atestat artistic si pot dovedi ca asta le e meseria de ce nu? Cu toate ca stiu cva daca ai intre 100-250 euro il iei oricumsmileys/smiley9.gif, se pare ca s-a uita despre ce tara e vorba aici.

Prostituatele americance nu stiu ce sa zic despre ele, probabil ca nu din saracie o fac necesar, pentru ca poti trai bine mersi cu welfare-ul de aici, alti muncesc de innebunesc, platesc taxe si multi puturosi stau acasa si profita, deci nu se pune atat de tare problema saraciei.

Care dintre voi a incercat in ultimul timp sa isi i-a un job in Ro? Care a vazut cat e salariul? Care a vazut cat de greu e sa gasesti un loc de munca? Si nu veniti cu scuze de genul " daca vrei se poate", pentru ca oricat de surprinzator ar parea cateodata NU SE POATE. Mai bine s-ar apuca guvernul sa legalizeze prostitutia si sa le faca carti ceva, cu stampile sa le verifice starea sanatatii.

Billy
18.01.2005, 08:15
Asa cum a spus si Smegma, Melina cauza nu este numai saracia.

Cred ca guvernul ar trebui sa inceapa o campanie de educatie in scoli, multe tinere sint atrase in aceasta ocupatie banoasa ratindu-si astfel viitorul. Este pacat sa vezi fete frumoase care ar putea sa faca altceva cu viata lor alegind prostitutia pentru a petrece o vara la mare, a-si cumpara un telemobil, etc.

Fethoden
18.01.2005, 09:19
Topic: Coruptia, saracia si prostitutia .....

Cred ca asta e si ordinea in care ar trebui sa se intervina:

---eliminarea coruptiei--- ceea ce ar duce la reducerea saraciei din Romania--sunt convinsa ca ar influenta ridicarea nivelului de trai......iar astfel s-ar inlatura substantial prostitutia....

La fel sunt convinsa ca prostitutie tot va fi si la noi , asa cum e si in tarile dezvoltate, cu cap de lista America ....., dar asta ar face-o doar persoanele care se complac cu un asa mod de viata....

...atat timp cat ar exista posibilitatea de a castiga o bucata de paine, in alte conditii si anume prin munca, si deci sa nu existe nevoia de a se prostitua, nu cred ca s-ar mai "converti" cineva la asa ceva cu atata usurinta...de fapt "pare" usurinta, poate in spatele perdelelor, sta mult chin,santaj,constrangere,teama....ceea ce duce din nou la pista coruptiei....cu care daca ne tinem mult legati la cap, nu o sa avem niciodata un trai bun in tara,,.....cred ca e o stransa interdependenta intre acesti 3 mari factori :coruptie,saracie,prostitutie....darlista bineinteles continua:...crime,droguri..etc....

pepper
18.01.2005, 12:48
Munca cinstita intru-un job obisnuit nu iti scoate nicicum saracia din casa, iar fetele care se prostituiaza au o singura motivatie BANUL.

Am intinlit in Romania prostituate de lux care conduceau mercedes si locuiau in apartamente super si cred ca nici una nu ajungea la aces nivel prin munca cinstita.Mai stiu si cupluri de tineri care si-au distrus casnicia din cauza saraciei si fiecare si-a ales drumul lui.

Ati auzit vrodata in parlamentul Romaniei vreun glas dedemnitar sau guvernant spunind: "eu propun sa marim salariile romanilor cu 80% "

Cum pentru ei se gasesc bani iar pentru omul care "trage" nu sint in stare sa faca un salariu mediu de 250$ sau mai mult.Ce usor se dau legi pentru a avea mai mult tot cei care au si fura pe rupte ca doar demnitarii nu se prostituiaza.

Prostitutia in sua tot femeile din tarile sarace o practica sau acea parte care aleg alcoolul drogurile, care nu au nici o tina cu scoala si educatia.