PDA

Arată versiune întreagă : Am nevoie de niste sfaturi

miris8
20.07.2006, 23:42
Am depus DCS pe 22 iunie [ aplic pentru a doua oara , prima data am fost respins pentru ca nu am adunat punctajul minim la EMP , mi-au lipsit 2 pt , am aplicat dupa 6 luni de la refuz facand un DCS mult superior primului ]si am primit astazi raspunsul destul de ciudat pe care nu ma asteptam sa il primesc :

1. confirma primirea DCS , si multumesc pentru taxa

2. imi trimit din nou sa completez 2 formulare de autonomie financiara pe care eu l-am trimis completate ?!?!completate corect cu sfaturile primite pe forum am avut chiar si topic cu aceasta problema !

3. imi trimit din nouformular pentru lien avec quebec pe care eu il primisem din montreal de la prietena noastra [ ea acum este in vacanta in Romania ] pe care trebuie sa il trimit completat din nou ?!!

4. Pentru a demonstra nivelul de limba pe care l-am trecut[ 8 ] am trimis si doua certificate [ nivel intermediar eliberate de ROMFRAo institutie culturala romano-franceza ] iarcei de la ambasada din Viena imi scriu ca trebuie sa demostrez ca aceasta institutie este una acreditata la fel ca Institutul francez sau Alianta franceza ?sisa fie trecutnivelulde limba ?imi dau un nr de tel/fax pt. informatii si asteapta raspunsul meu in 30 de zile ??!!!

Am hotarat sa sune prietena noastra din Montreal si sa le explice ca este in Romania pentru 2 luni cat are vacanta [ este profesoara in Montreal ]si ca acel formular nu il poate trimite decat dupa ce ajunge in Quebec , si profesoara de la Romfra cu care fac in continuare franceza sa sune si sa le explice ce este Romfra , si ca ne pregatim in continuare .

Astept si multumesc anticipat pentru sfaturi !

cipi604
21.07.2006, 03:13
Si eu am avut numai probleme... dar pe cuvant de nu-ti fac plecarea mult mai dulce decat daca toate merg ca pe roate.

miris8
21.07.2006, 05:04
Multumesc pentru incurajari! dar ceva sfaturi la problemele astea imi poti da ?

Astept si multumesc anticipat ! Bafta !

miris8
21.07.2006, 05:10
Pot face un memoriu sau contestatie pe urmatoarea problema : am fost la Centrul Cultural romano-francez Romfra si am aflat ca au avut absolventi de cursuri de limba cu atestate Romfra depuse la dosar si care au fost chemati la interviu , au trecut interviul francofoni si acum sunt in Quebec fara sa aiba nici o problema ???