PDA

Arată versiune întreagă : cine stie ???

georgegeorge
19.07.2006, 07:41
salutare ! cine poate sa ma lamureasca si pe mine ?? nu vreau sa ajung in Quebec , vreau in BC ... sunt obligat oarecum din cauza emiterii cardului de rezidenta permanenta sa zbor in orasul mentionat in dosar ???? multumesc si astept un raspuns....

ovex
23.07.2006, 13:00
NU!

sweetannie
19.09.2006, 10:56
Buna seara. Sunt noua in zonasmileys/smiley9.gif! Nu stiu daca procedez corect. Am demarat de curand procedura de emigrare in Quebeque. Nu stiu nimic in afara de faptul ca trebuie sa-mi imbunatatesc franceza, si ca trebuie sa duc actele solicitate, la societatea care ma asista. Orice sfat, orice idee, orice... e binevenit acum. Daca totul va merge bine, voi emigra impreuna cu baietelul meu, in varsta de 4 ani. Mi s-a spus ca cererea se va aplica pentru Montreal. Sincera sa fiu, as fi foarte incantata sa ajung intr-un oras mult mai mic, ceva ... linistit, dar nu stiu unde si daca as putea gasi niste harti destul de detaliate, pentru a-mi putea forma o idee mai clara. Oricum, sunt la inceput, si consider ca orice conversatie cu cei ce au depasit acest stadiu,poate aduce o lamurire asupra celor ce vor urma. Asa ca nu ezitati,impartasiti-mi din experienta voastra. Va multumesc anticipat smileys/smiley1.gif!

ovex
19.09.2006, 17:35
In primul rand sa fi sigura ca nu ai probleme cu scoaterea copilului din Romania, sa ai acceptul exprimat legal al tatalui copilului(daca tatal mai este in viata).Emigrand printr-o firma,informatiile pe care le vei primi de la ei,in ceea ce priveste emigrarea,provincia Quebec si Canada implicit,vor fi extrem de vagi,aproape nule.Estefoarte mult de vorbit despre ceea ce vrei tu sa stii dar nu este imposibil.Deci scrie ce te-ar interesa si cat pot,o sa-ti raspund,informandu-te cat mai exact.Dar un lucru trebuie sa stii(si aici nu vreau sa te sperii)dar in general,dintre cazurile pe care le-am vazut eu,femeile care emigreaza singure o duc la inceput mult mai greu decat barbatii singuri.Si tu ai si un copil...deci nu va fi usor deloc.....Daca nu te-au suparat aprecierile mele,astept intrebarile.

fifi
20.09.2006, 00:24
sweetannie ,eu zic s-o iei pas cu pas. Mai intai, dupa ce spui tu inteleg ca deja ai apelat la o firma intermediara pentru depunerea dosarului si asa cum a zis si ovex ei nu ti-au spus mai nimic pana acum dar tu n-o lasa asa, citeste si te informeaza despre ce-ti trebuie si de ce, intreaba-i si pe ei(cei de la firma respectiva) despre toate miscarile pe care le fac si fi sigura ca, pentru inceput intrunesti conditiile ca sa ai sanse oarecat rezonabile pentru care se merita incercat(ma refer la punctaj).

In ce priveste copilul, cred ca-ti va trebui hotararea judecatoreasca unde ti se incredinteaza tie copilul si declaratie in fata notarului public prin care el este de acord ca fiul lui sa paraseasca tara impreuna cu tine(sa-ti faci copii c-o sa-ti trebuiasca si aici)

Si documente, acte cum le zici tu, da sa le aduni si sa le trimiti, lor le plac actele, care sa confirme cele completate de tine in formulare.

Bafta la punctaj si la interviu si felictari pentru curaj.

Despre venirea aici nici eu nu spun ca va fi usor dar totusi mamele singure sunt ajutate de guvern foarte mult. Baietelul are acum 4 ani(multi inainte), cand vei ajunge aici va avea 5 si va merge la scoala, publica si gratuita de la 8:30 la 11:30 dimineata si apoi fiind mama singura poti merge cu incredere sa aplici pentru daycare subventionat si chiar locuinta subventionata, asta daca vrei sa te instalezi in Quebec, acolo listele asteptarilor pt astfel de locuinte nu-s prea lungi. In timpul cat baietelul este la scoala si apoi daycare, poti merge sa investighezi orasul, imrejurimile si oportunitatile pe care le ai, cred ca scoala de limba e chiar gratuita in Quebec.

Daca vrei un oras mic, iti recomand Hull care este in Quebec dar aproape lipit de Ottawa. In felul asta multi romani locuiesc in qc, unde chiriile sunt mici si lucreaza in Ontario(Ottawa) unde sunt platiti bine. O amica a mea ce sta in Hull plateste aproape $600 pentru un apartament cu 2 dormitoare avand totul inclus, pe cand eu zilele trecute am vazut in Toronto un afis in fata unui bloc ce zicea asa: Special summer offer: only $790 for 1 bedroom apartment.

Astept, in continuare vesti bune de la tine.

sweetannie
20.09.2006, 11:13
Buna seara, si multumesc din suflet pentru interesul pe care mi l-ati aratat. Multumesc Fifi, multumesc Ovex! Asa cum mi-ati spus si voi, voi incerca in perioada imediata urmatoare, sa adun mai multe informatii cu privire la demersurile necesare plecarii copilului din tara. Chiar si in privinta asta este o problema, deoarece tatal lui ne-a parasit in urma cu 2 ani, cand a parasit si tara (fara forme legale), si nu doreste sa ia legatura cu niciunul dintre noi (poate de teama pensiei alimentare de 20 euro smileys/smiley17.gif, pe care ar trebui sa o trimita in tara). Oricum, ma voi interesa cum trebuie procedat in aceasta situatie. In legatura cu punctajul, calculat de societatea care ma consiliaza, a fost de 64, pentru Quebec. Din discutiile cu ei, am inteles ca voi opta pentru Montreal, ca destinatie. Eu insa, daca reusesc, as vrea sa ajung intr-o zona linistita, mi-ar placea sa lucrez cu animalele, spre exemplu. Am terminat biologia. Dubla specializare: biologie-agricultura. Imi plac florile. As putea lucra poate la o gradina botanica, o gradina zoologica, un adapost de animale, o canisa. Am experienta in cresterea si ingrijirea cainilor si pisicilor; mai cu seama a anumitor rase. Nu vreau sa ma imbogatesc, nu am pe nimeni de intretinut aici, nu am datorii, vreau doar sa ... .. Sper ca acolo "sistemul" este diferit de cel de aici. Poate fiind "altceva", "altfel", "alti oameni", "alta mentalitate", poate nu ne va fi totusi, la fel de greu sa ne integram, ca aici. Va multumesc inca o data, si daca detaliile mele v-au condus catre noi idei, va rog sa-mi scrieti in continuare. Toate cele bune!

fifi
21.09.2006, 01:14
Problema cu baietelul poate fi o piedica, cere sfatul unui avocat de familie, aia de la firma intermediara stiu de asta? ce au zis?

sweetannie
21.09.2006, 01:47
Da, ei stiu. In prima instanta, m-au anuntat si ei, ca-mi va trebui acordul tatalui, le-am spus ca asta ar putea fi o problema pentru ca legal, el nu vrea sa fie de gasit. Atunci, ei au spus ca vor prezenta situatia asa cum este, la ambasada, si vom vedea cum trebuie procedat. Oricum, voi incerca sa iau legatura cu el, si sa obtin acordul lui. In alta ordine de idei: nu cunosc pe nimeni acolo, crezi ca ar trebui sa-mi postez din timp CV-ul? Poate daca as avea un raspuns, formalitatile s-ar urgenta?

Multumesc mult inca o data!

fifi
21.09.2006, 15:08
Nici una nici alta nu sunt urgente in ochii oficialitatilor, nici impreuna si nici separat, insa nici una fara alta nu se pot, indiferent ce ti-au spus cei de la firma, ei au interesul sa-si ia banii pentru depunerea dosarului tau in cat mai mare necunostiinta de cauza, apoi vor spune ca nu le sta in masura...pt ca ofiterul consular nu va putea accepta la interviu sau poate nici macar din studierea dosarului tau cum sa poti tu parasi tara cu copilul fara acordul tatalui, nefiind alte dovezi de maxima urgenta sau periclitare a sigurantei tale sau a copilului.

Deci sunt 2 lucruri cu totul separate, care trebuie rezolvate in parte dar care nu se pot exclude una pe cealalta, din cate stiam eu...pe vremuri...poate s-au mai schimbat treburile, poate la romani dar la canadieni sunt in tema cu noputatile si cam stiu cum gandesc.

fifi
21.09.2006, 15:11
rezolvat:D, multumiri anticipate la figurat sorin-e

sorin
21.09.2006, 15:22
fifi, fiind "groupie", ai posibilitatea de a-ti edita propriile mesaje. fa click pe butonul "edit" si corecteaza cand mai gresesti ceva.

fifi
21.09.2006, 15:31
iaca pozna hmm

Nomi
05.09.2007, 05:17
Buna Fifi, sunt foarte bune informatiile pe care le scrii, precum si ale celorlalti. Si noi ne pregatim sa emigram. In Callgary. E cineva acolo de pe forum?

lore_d
19.09.2007, 02:03
Am aplicat si eu pe net pentru emigrare in Canada dar cu firmele astea mi se pare tare greu sa ai incredere. Mai ales ca cea la care am aplicat eu vrea banii pnetru consultanta inainte. Ceea ce nu mi se pare normal. Dar ei zic ca se ocupa si te ajuta in toate inclusiv in gasirea locului de munca in zona in care vrei sa emigrezi, in gasirea unui studio de inchiriat...Ce mai ...toate bune si frumoase..aparent! Sincer nu stiu prea multe despre....Daca stie cineva mai multe!.....Multumesc

fifi
19.09.2007, 14:14
lore_d cum anume ai aplicat pe net pt emigrare in canada, te referi cumva la faptul ca ti-ai facut punctajul online? smileys/smiley92.gif

despre astfel de firme de care vorbesti tu ca din povesti cu zane, eu nu am auzit si acum sincer, stau si ma gandesc ce suma astronomica trebe sa-ti ceara acele firme sa-ti faca cele ce ai zis tu mai sus... smileys/smiley18.gif

oricum pt gasirea unui loc de munca si primele informatii orientative nu trebuie sa platesti pe nimeni sunt institutii in canada platite de guvern si de emigrari care ajuta pe cei noi veniti cu informatii si multe altele fara sa le ceara un cent...

poate stiu altii mai multe, eu una

lore_d
21.09.2007, 02:12
Da..am aplicat online..ca cica se cauta biochimisti.....Dar intr-adevar suna a poveste..Cer 550CAD....Pe care trebuie sa-i platesti inainte...la telefon prea multe lamuriri nu dau ca e mai bine sa mergi si sa vorbesti personal....Dar nu am de gand sa risc.....

gix_s
21.09.2007, 04:24
sal

pt. lore_d: de ce nu incerci direct la ambasada canadei ?

kiddy
21.09.2007, 07:19
lore_d, tot nu ne-ai lamurit, unde ai aplicat on-line si unde trebuie sa platesti 550 CAD?
Intr-adevar, era o taxa (ROLF-right of landing fee) de 550 CAD parca ce trebuia platita pentru a te stabili in Canada. Aia e o taxa oficiala ce o plateai guvernului canadian. Acum am impresia ca s-a mai diminuat, nu sunt sigur.
Daca iei in calcul si provincia Quebec, uite iti poti face aici o autoevaluare direct cu organismul guvernamental ce se ocupa de imigratie.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/immigrer-install (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/immigrer-installer/travailleurs-permanents/epi.html) er/travailleurs-permanents/epi.html
Vezi ca ai si optiune in engleza. Si mai gasesti multe lucruri utile acolo.

In plus dureaza si mai putin procesul de emigrare. Am auzit de cazuri care in mai putin de 1 an au pus piciorul pe pamant canadian, in timp ce partea engleza la un moment dat iti trebuiau vreo 4 ani. Poate acum s-a mai redus. Plus ca odata ce ai viza in mana, aia e valabila pe tot intinsul Canadei, nu conteaza ca ai obtinut-o mai repede aplicand pt. Quebec, poti ateriza unde vrei tu. Eventual te vor sacai un pic la aeroport ca de ce n-ai aterizat in Quebec. Si cred ca mai pierzi unele avantaje ce le-ai fi avut numai in Quebec.
La o firma specializata pe probleme de imigratie ai putea apela daca iti prisosesc banii si mai ales daca esti la limita cu punctajul cerut. Nu cred ca e cazul tau. Cat despre faptul ca-ti gasesc ei job... smileys/smiley92.gif De fapt, ai spus ca te ajuta. Cu sfaturi mai degraba... Ca sa-ti gasesti un apartament de inchiriat n-ai nevoie sa platesti o firma.
Curaj!

fifi
22.09.2007, 19:07
Da..am aplicat online..ca cica se cauta biochimisti.....Dar intr-adevar suna a poveste..Cer 550CAD....Pe care trebuie sa-i platesti inainte...la telefon prea multe lamuriri nu dau ca e mai bine sa mergi si sa vorbesti personal....Dar nu am de gand sa risc.....

si eu tot in ceatza sunt, lore_d da-ne, te rog, si noua adresa de internet unde ai aplicat tu online pentru rezidenta permanenta in Canada caci pana acum nici c-am mai auzit asa ceva smileys/smiley59.gif

kiddy, ce dragut esti ca vrei sa ajuti cu informatii, parca nu ma mai simt asa de singura smileys/smiley1.gifsi tare mult mi-as dorisa mai stai pe aici un timp dar te si avertizez ca trebuie sa triezi si sa nu-ti irosesti energia pt oricine si oricum smileys/smiley1.gif

ps. acum cred ca e timpul ca si eu sa inchid gainile si sa dau drumul cainelui smileys/smiley36.gif

gix_s
23.09.2007, 07:28
lore_d de ce nu incerci tu sa-ti faci 1 & 2 dosar singura si sa il trm. la consulatul canadei in wiena ? aceste agentii i-ti iau niste bani cam degeaba.Pt. 1 dosar ai nevoie de :

a. cate o copie legalizata dupa certificat de nastere, diplomele de studii ( inclusiv foi matricole ale facultatii absolvitesi master), carte de munca;

a.1. diplomele de studii= bac,licenta, master, atestat profesional.

a.2.copie xerox dupa fisa postului.

b.copie xerox color dupa CI + pasaport( pasaport pag. cu foto si aceea cu date personale si adresa );

c.traducere in lb. franceza a acestor diplome, foi matricole, fisa postului, carte de munca si certificat de nastere ( daca estetip vechi);

d.2 foto color tip;

e. taxa de procesare a dosarului care se plateste la banca transilvania in valoare de 450 CAD ( swift se face copie si se trm. cu dosaru);

f. DCS si CAF sunt formulare tip care se completeaza si se trm. impreuna cu cele prezentate mai sus se trm. la consulatul canadei in austria.

gix_s
23.09.2007, 08:15
sal. asa cum a zis si kiddy intra pe :www.immigration-quebec.gouv.qc.ca si afli mai multe informatii.

kiddy
24.09.2007, 04:37
kiddy, ce dragut esti ca vrei sa ajuti cu informatii, parca nu ma mai simt asa de singura smileys/smiley1.gifsi tare mult mi-as dorisa mai stai pe aici un timp dar te si avertizez ca trebuie sa triezi si sa nu-ti irosesti energia pt oricine si oricum smileys/smiley1.gif

ps. acum cred ca e timpul ca si eu sa inchid gainile si sa dau drumul cainelui smileys/smiley36.gif

Da fifi</span>, incerc sa dau si eu o mana de ajutor. N-am realizat ca si tie...smileys/smiley17.gif
Cat despre avertisment, eram deja la curent. N-ar fi pentru prima oara. Uneori imi mai aduc aminte ca "o lumanare nu pierde nimic daca aprinde o alta". Cred ca suna cam patetic pe topicul asta. smileys/smiley89.gif Asa ca, cine are nevoie de ceva indicatoare sa gaseasca drumul spre Canada, poate c-ai pot fi util pe-aici. Si asta complet gratuit si dezinteresat. Ce tot atata egoism...smileys/smiley2.gif
Bag de seama ca se culca cam tarziu gainile tale... Si am vazut ca le mai si trezesti devreme tare uneori.smileys/smiley2.gif

kiddy
24.09.2007, 04:41
...poate c-ai pot fi util...

Scuze, ...poate ca-i</span> pot fi util...
Nah, daca sunt pufarez... nu-mi pot edita mesajele postate, cum era odata...smileys/smiley54.gif

sorin
24.09.2007, 04:43
Nah, daca sunt pufarez... nu-mi pot edita mesajele postate, cum era odata...smileys/smiley54.gif

cum faci 100 de mesaje postate, cum poti sa editezi smileys/smiley1.gif

kiddy
24.09.2007, 05:40
Am inteles Sorin</span>, sper sa nu-mi ia prea mult pana atunci. Sau mai degraba sa nu-mi pierd rabdarea. Nici vecinii de pe forum...smileys/smiley17.gif

fifi
28.09.2007, 15:50
[QUOTE=fifi]...Da fifi, incerc sa dau si eu o mana de ajutor. N-am realizat ca si tie...smileys/smiley17.gif
...
Bag de seama ca se culca cam tarziu gainile tale... Si am vazut ca le mai si trezesti devreme tare uneori.smileys/smiley2.gif

nah ca acum si tu ma certi... si io care saltam in slavi de bucuroasa ca macar un avantaj am si eu de pe urma faptului ca n-am barbat si anume acela ca nu ma trage nimeni de maneca si la raspundere... acum toata bucuria mi-ai spulberat-o kiddy smileys/smiley19.gif

oricum si anyway daca gainile mele le trezesc si deranjeaza pe ale tale, da-mi doar un semn si-o sa le tai pe toate si le pun in oala de urgenta. smileys/smiley21.gif

kiddy
30.09.2007, 06:53
Fereasca Dumnezeu fifi</span>! Cred ca-ti sade mai bine "vegetariana".smileys/smiley17.gif Cum sa deranjeze gainile tale?! Mai ales ca n-au cocos...smileys/smiley6.gif

fifi
30.09.2007, 23:53
gata, kiddy, m-ai facut sa ma razgandesc daca ai zis ca nu le deranjeaza pe ale tale. Totusi, preventiv, am vorbit cu ele si le-am spus ca de acum incolo sa se trezeasca in soapta si sa mearga si-n varful picioarelor sa nu faca mare zarva prin sat si ele, cuminti m-au ascultat, balerine am facut din ele, ce sa mai... smileys/smiley36.gif

serios vorbind acum, intra fiecare cand poate, nu cred ca ora la care intram are vreo importanta ci ceea ce scriem pe aci...

kiddy
01.10.2007, 03:24
serios vorbind acum, intra fiecare cand poate, nu cred ca ora la care intram are vreo importanta ci ceea ce scriem pe aci...

Fifi</span>, sper ca nu te-a deranjat spiritul meu de observatie. A fost o remarca. Doar o remarca! Fara nici o rautate, sa zicem... poate... cu oarece urme de condescendentza. smileys/smiley2.gif Da' stiu, n-ai tu nevoie de asa ceva.smileys/smiley17.gif

Ghesha
09.11.2007, 01:45
Salut...(nu ma adresez cuiva anume din cauza ca am citit toata comversatia dintre voi si alte persoane si mi s-a parut totul util...)

ieri ne-am hotarit cu sotia sa ne incercam norocul,m arefer cu plecarea in Canada...astazi deja stau catzarat pe toate forumurile si incerc sa scot cit mai multa imformatie util apentru familia mea..Vad ca aici sunt cei ce au ajuns deja acolo,care au o experienta...

Me-a placut cum a fost indrumata doamna cu copilul de 4 ani si ne(mie si sotiei) este interesant cum a reusit domnia ei..

Pentru inceput am o intrebare(stind in linii generale de suma necesara),care sunt riscurile de a perde banii investiti si care este suma care se poate pierde in astfel de aventura?Anume ma refer la pierdere nu si la cheltuiele...

...va multumesc anticipat si sper sa nu va deranjez foarte mult...