PDA

Arată versiune întreagă : scoala de soferi

codrutaa
18.07.2006, 07:05
Buna la toata lumea.as dori sa va intreb si eu ceva,pe cei care sunteti in state de ceva timp! Eu nu cunosc limba engleza decat foarte putin,dar nu ma pot descurca intr-o conversatie,la scris sau citit. Se poate da examenul la scoala de soferi si cu un instructor roman,sau in limba romana?..am inteles ca se putea inainte cu ceva ani...dar acum se mai poate face?...in7 saptamani voi ajunge in state!

sorin
18.07.2006, 07:11
Daca nu stii engleza, iti aduc ei un translator. Nu am idee daca e la fel in toate statele si iti sugerez sa studiezi mai in profunzime pentru statul unde vei merge.

livia
18.07.2006, 07:21
Uite cum a fost in cazul meu: cand a fost sa dau examenul scris am intrebat, stiind ca exista in unele locuri si formulare in lb. romana, daca au asa ceva. Din pacate nu aveau , mi-au dat o lista de translatori romani ... In final am renuntat si am dat scrisul fara translator. Invatasem asa cum am putut smileys/smiley1.gifdin carte in engleza. Nu l-am luat din prima, doar a 2-a oara.... Nu am platit nimic in plus.

La traseu l-a lasat pe sotul meu sa mearga in masina si mi-a tradus el cateva intrebari. In principiu nu e asa greu.... La traseu, daca nu iei din prima platesti de fiecare data cand dai.

Eu sunt in Michigan, cum spunea si Sorin, difera de la stat la stat.