PDA

Arată versiune întreagă : Locuri de munca in Chicago

sorin
16.01.2005, 08:31
Am deschis acest topic adaugand unele firme pe care le-am gasit prin ziare sau alte locuri si unde puteti incerca sa va gasiti un loc de munca. Lista va fi completata pe masura ce voi gasi si alte firme pe care sa le listez, sau voi primi informatii de la forumistii nostril sau chiar de la firmele interesate sa-si faca reclama gratuita pe acest forum.
Bafta tuturor!
------------------------------------------------------------ --------------------
Iata lista:

EUROCARE
Oferte de angajare pentru ingrijire batrani si copii

florin_bejerea
19.03.2005, 13:20
Pentru cei care sunt interesatzi sa invetze o meserie legata de constructzii(tamplar, zidar, fierar betonist, etc.) va sfatuiesc sa cautatzi 'appretice programs/apprenticeship programs' pe internet. Pe scurt, astea sunt bazate pe 'learn as you work/ learn on the job' shi incep prin a plati cam 60% din salarul normal, darcreshte pe masura ce invetzi shi trece o anumita perioada de timp. De obicei se cer: ssn, id(green card), o adresa la care locuitzi shi diploma de liceu(care nu intotdeauna e necesara...

Astae valabil in Illinois(Chicago) dar ar trebui sa existe peste tot in america.

ovidiu.daianu
04.05.2005, 02:57
draga Sorine, daca ai putea in incercarea laudabila de a oferi o astfel de lista sa incluzi eventuale date de contact gen internet (email) ar fi extrem de valuable,
eu momentan incerc sa conving intreprinderi mici si mijlocii din UK de importanta prezentei online,
cred ca, in calitate de romani, si nu spun cu falsa emfaza, ar trebui sa realizam printre primii importanta acestui mediu de comunicare.
Iti multumesc frumos si ma bucur sa existe cineva cu initiativa smileys/smiley4.gif

sorin
04.05.2005, 03:26
Asta e ce am adunat din spusele altora. Oricine e mai mult decat binevenit sa imbunatateasca prin informatii suplimentare orice informatie gasita pe acest forum in particular si intregul website in general.smileys/smiley2.gif

Vlad
27.09.2005, 08:08
Soferi de limuzina:
<DIV>Conditii:varsta minima 25 ani,cunostinte de limba engleza,carnet de conducere eliberat in Illinois.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Dispecer:</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Conditii: Limba engleza-fluent,disponibilitate de a lucra noaptea (schimbul III).</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pentru mai multe informatii,va rog trimiteti un e-mail pe adresa aedot44@yahoo.com cu numele,numarul de telefon si ceva cuvinte despre dumneavoastra.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

evelyn
27.09.2005, 08:36
Vlad...I think you mean ILLINOIS, not ILINOIS........asta, asa ca o favoare.......sa nu se lege " cine stie cine" de tine !!!!!!!! And don't worry....you don't have to thank mesmileys/smiley2.gif......

Vlad
27.09.2005, 09:29
Soferi de limuzina:
<DIV>Conditii:varsta minima 25 ani,cunostinte de limba engleza,carnet de conducere eliberat in Illinois.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Dispecer:</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Conditii: Limba engleza-fluent,disponibilitate de a lucra noaptea (schimbul III).</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pentru mai multe informatii,va rog trimiteti un e-mail pe adresa aedot44@yahoo.com cu numele,numarul de telefon si ceva cuvinte despre dumneavoastra.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

sorin
21.10.2005, 08:33
Anunt depehttp://groups.yahoo.com/group/Romani_in_lume:

Subject: oferta de lucru

CAUTAM O SECRETARA CU EXPERIENTA.SALARIU BUN.CEI INTERESATI VA RUGAM SA SUNATI LA 773-771-6415 SI INTREBATI DE CALIN.VA MULTUMIM

elektra
30.10.2005, 14:04
Buna la toti!

Din nefericire,de fiecare data cand intru pe forum si citesc diferite dicutii,infirmatii legate de USA,ma intristez amarnic,pentru ca imi dau seama cat e de greu sa ajungi acolo.Ideea e ca nici nu stiu de ce sunt asa de inversunata sa ajung in USA,cred ca e mai mult pentru faptul ca e greu de ajuns,e ca un fruct interzis...Ce pacat ca nu sunt vre-o doctorita,avocata,sau alte joburi care sunt la moda,poate as avea mai multe sanse de a ajunge.Deja am simplificat manierele prin care se poate ajunge:1.viza lucru(DIFICIL)2.casatorie cu USA citizen(DIFICIL si nu e genul meu,doar daca chiar m-as indragosti)3.green cardul la loterie(smileys/smiley13.gif,si altele precum sa devin peste noapte vreo vedeta aici in Portugalia sau in Romania.

Mi-a spus cineva ca daca am un post tare(ex:sefa de receptie,sefde restaurant...sef..)pot sa cer visa de aici,viza de turist,pentru ca cica se dau vize la cei cu posturi mai inalte.....Stiti ceva de asta???

Mersi,si felicitari gazdei,a fost o idee super site-ul acesta.

GNChicago
30.10.2005, 14:19
Elektra, America nu e vizitata doar de sefi, ci si de oameni obisnuiti care lucreaza si isi vad de treaba lor.

Desigur ca fiind in Portugalia si fiind de origine romana se vor intreba daca nu cumva vrei un loc mai caldut cu mai multe oportunitati. Cred ca se va uita si la statutul tau legal sau ilegal in Portugalia.

Deci sint date pe care numai tu le sti.

Daca nu incerci, nu vei sti niciodata.

Dar iata ca vine CRACIUNUL, care ar fi un bun motiv de a vedea cum se celebreaza cea mai mare sarbatoare in America.

Mult SUCCES!

01.11.2005, 09:06
nu aveti o lista asemanatoare cu cea prezentata de Sorin in primul mesaj, dar pt new jersey?

Vlad
05.12.2005, 09:46
Sofer de limuzina.
<DIV></DIV>
<DIV>Conditii: </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Varsta minima 25 ani.</DIV>
<DIV>Permis de conducere eliberat in Ilinois</DIV>
<DIV>Disponibilitatea de a lucra si in weekend</DIV>
<DIV>Cunostinte minime pentru Chicago Area</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Se ofera:</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Training</DIV>
<DIV>Salariu atractiv</DIV>
<DIV>Program de lucru flexibil</DIV>
<DIV>Masina noua (Licoln Town Car Sedan)</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pentru mai multe informatii suna-ti la numarul de telefon : 773-216-8516--Vlad, sau e-mail aedot44@yahoo.com (http://us.f532.mail.yahoo.com/ym/Compose?To=aedot44@yahoo.com)</DIV>
<DIV></DIV>

ancanemes
05.12.2005, 10:10
cred ca este o idee buna topica locuri de munca asa poate imi gasesc si eu ceva de lucru buna treabasmileys/smiley32.gif

andreiul
19.12.2005, 17:04
Tot am intrat si eu sa vad care-i treaba cu ofertele de lucru in Chicago,e greu tare sa gasesti ceva in jurul sarbatorilor;

Un pont de recomandat celor care chiar nu gasesc absolut nimic altceva de lucru in Chicago il gasiti la mine pe privat.

GNChicago
19.12.2005, 18:05
Cred ca te referi la gasirea unui loc de munca fara acte, ptr ca peste tot vad help wanted.

Deasemenea trebuie sa ai masina ptr a putea ajunge in orice loc; daca nu ai masina e ca si cum ai umbla descultz....

valahia_us
16.01.2006, 14:00
Radio Valahia cauta part-time air talent/redactor muzical
Radio Valahia

Incepind cu luna Februarie 2006 un post de radio adresat romanilor din<st1:City w:st="&#111;n">Chicago</st1:City> si <st1:place w:st="&#111;n">Northwest Indiana</st1:place>.
In fiecare zi, de Luni pina Vineri , un program de muzica si stiri in limba romana.
Fixati radioul pe 750 AM-WNDZ, incepind cu orele 16:30
Radio Valahia cauta part-time air talent/redactor muzical , care se poate relationa la audienta romaneasca. Cautam un

Sandrina
01.04.2007, 07:33
CAUT SOFERSERIOS MINIM 25 ANI, CU PERMIS DE CONDUCERE ELIBERAT DE STATUL ILLINOIS. chicago998@yahoo.com