PDA

Arată versiune întreagă : casatoria unde?

mihaela75
16.01.2005, 02:28
Logodnicul meu este cetatean canadian si doreste sa incheiem casatoria la ambasada canadei din bucuresti sperand ca astfel primesc mai repede visa family class.Este casatoria la ambasada un factor care scurteaza perioada de procesare a dosarului?Este adevarat ca in cazuri ca al meu poate trece mai mult de 6 luni pana se da visa?Va rog un raspuns avizat.multumesc.

maris
16.01.2005, 04:00
eu cunosc pe cineva care cu ceva relatii la schimbarea buletinului,pasaportului,apoi urmand pasii(tot de la ea stiu de ce trebuie sa facem in continuare)a obtinut viza in 4 luni.Dilema mea este :mai trecem si noi prin interviul de la ambasada sau nu.Ea nu a fost la nici un interviu.Sti ceva mai mult?MULTUMESC

mihaela75
16.01.2005, 05:02
multumesc,daca aflu ceva te tin la curent.

Roxa
27.01.2005, 16:56
Casatoria nu se incheie la ambasada Canadei pentru ca aceasta nu este investita cu puterea de a incheia casatorii. Va puteti casatori normal, la ofiterul starii civile. Locul unde se incheie casatoria nu are nimic de a face cu procesarea dosarului. Din punct de vedere legal, pentru categoria de family class, spousal sponsorship, viza de intrare in Canada se poate obtine oricind in interiorul a 9 luni. In cazuri destul de rare merge acum pina la 1 an.

De obicei, este chemata la un interviu si persoana care este sponsorizata. Interviul are rolul de a verifica identitatea persoanei si veridicatatea casatoriei, dar nu acela de a va supune conditiilor de emigrare valabile pentru celelalte clase d eemigranti. In general, in cazul sponsorizarilor de soti/sotie la interviu se verifica povestea pe care ati scris-o in aplicatie, si vi se cer date suplimentare. In cazul in care povestea din acte nu coincide cu aceea pe care dvs. o spuneti la interviu, atunci se ridica probleme.

Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere,
Regards,