PDA

Arată versiune întreagă : ma poate ajuta cineva?

maris
16.01.2005, 02:03
Salutari tuturor!Eu sunt noua pe aici si incerc sa lamuresc unele neclaritati pe care le am in situatia mea care e urmatoarea:urmeaza sa ma casatoresc cu cineva care are dubla cetatenie(el locuieste in Canada,eu in Romania).Pasii ce trebuie urmati in aceasta situatie sunt cumva?casatorie--->schimbare acte pe numele nou-->completare acte-->medicale--->depus acte-->sotul semneaza o hartie cum ca se angajeaza da te pareneze si cere csq(certificat selection quebec) semnez o cerere pe care i-o trimit lui,da nu mai is asa sigura--->vine csq(care e o hartie foarte importanta)--->viza ?
sunt nista taxe de platit...unele destul de mari...cu cat sunt platite mai repede cu atat vine viza mai repede. MULTUMESC

mihaela75
16.01.2005, 02:35
situatia mea este exact ca a ta.te rog,te rog,te rog daca primesti un raspuns avizat spune/mi si mie.multumesc

ovex
28.02.2005, 03:20
Poate a venit cam tarziu raspunsul meu dar...,parerea mea este ca, cel mai hai sa zicem usor si mai rapid, ar fi sa va casatoriti intai si apoi sa incepeti deschiderea dosarului de parenaj.Este,zic eu,cea mai putin costisitoare varianta si cea mai rapida.Trebuie sa mentionez un lucru important:daca v-ati casatorit si sotul este in Canada pe ajutorsocial,NU SE POATE FACE PARENAJUL!Sper sa nu fie asa.In rest tot ce va trebuie ptr.parenaj(daca optati ptr.varianta asta) este aici:

www.immq.gouv.qc.ca/francais/immigration/garant-parraine/eta (http://www.immq.gouv.qc.ca/francais/immigration/garant-parraine/etape.html) pe.html

Numai bine!