PDA

Arată versiune întreagă : intrebare-pasapoarte expirate

galushca77
11.07.2006, 02:10
buna

in scurt timp si mai exact in toamna voi merge in state la sotul meu care e deja acolo. cu o viza pe 3 ani. problema mea e ca pasaportul meu expira anul viitor. intrebarea mea e daca stiti vreo modalitate de a schimba pasaportul acolo fara a trimite procura in tara la o pers care sa se ocupe de pasaportul tau. am intrebat la ambasada dar eo dna acolo care mi-a zis sa citesc site-ul si nu mi-a mai raspuns la intrebari. poate a fost si altcineva in situatia mea...

adela

sorin, multumesc de ajutor!

ancad
11.07.2006, 06:34
DA..se poate schimba pasapotul si in State fara sa mai ai treaba cu
Romania. Sotul meu cu viza H1b si-a schimbat pasaportul aici in State
dar cu pasaport de roman cu domicililul in strainanate. Toata procedura
de schimbare pasaport a durat in jur de 4 luni si a facut-o la
Consulatul Rom in Los Angeles. Schimbarea se poate face fie sa te
prezinti personal la consulat fie prin corespondenta.

Pisoi
11.07.2006, 07:29
...cert este ca poti sa-l schimbi aici la consulatele Romanesmileys/smiley2.gif...problema urmatoare este cum re-actualizezi viza americana de pe pasaportsmileys/smiley18.gif...s-ar putea rezolva si asta la INS dars-ar putea sa intampini multe greutati. eu cred ca este mai bine sa-l re-innoiesti in RO si apoi sa-ti re-activezi viza la Ambasada USsmileys/smiley4.gif

ancad
11.07.2006, 09:20
atata timp cat vechea viza este valabila poti calatori foarte bine cu pasaportul nou si cu cel vechi in care este viza de US.

este adevarat ca la o expirare a vizei de US pentru a obtine o viza noua trebuie mers la Ambasada US din Romania.

Pisoi
11.07.2006, 09:59
...nu sunt sigur daca pasaportul vechi romanesc se returneaza la posesorsmileys/smiley5.gif..pt ca nu am unulsmileys/smiley2.gif...dar la americani se returneaza "cancelat"smileys/smiley4.gif

galushca77
11.07.2006, 10:06
da, se returneaza cu siguranta

problema mea era doar daca trebuie sa am un mandatar in tara care sa imi schimbe in tara pasaportul sau pot sa il schimb eu dir in state fara a mai numi pe cineva din romania sa urmeze toata procedura?. cei care au o viza sub 1 an nu pot sa si-l schimbe in sua trebuie ca cineva numit printr-o procura sa il schimbe doar in romania. iar dna deaconude la ambasada romaniei nu s-a sinchisit sa imi raspunda, eu avand o viza pe 3 ani deci pot sa zic ca am domiciliul in state pe 3 ani.

multumesc pt ajutor

adela

11.07.2006, 13:48
In primul rand procedeul de shimbare a pasaportului depinde de statutul
celui care aplica - una este pentru cetatenii romani residenti
permanenti in SUA (cu green card) si alta este ptr. cei care sunt aici
pe vize non-immigrant.

Daca esti in ultima categorie instructiunile sunt aici:

http://www.roembus.org/

unde alegi "Consular section" si "Consular info - Ro" "PASAPOARTE" si optiunea "II"

Dupa umila mea parere textul contine o eroare (in loc de "carora
autoritatile americane le-au aprobat sederea pentru o perioada mai mica
de 1 an" ar trebui sa fie "..mai mare de 1 an"). Oricum, fara green
card ai nevoie sa mandatezi pe cineva din Ro si numai cei cu green card
isi pot face schimbarea prin intermediul consulatului (cel
putin asa era acum 2 ani).

Dupa semnarea procurii la ambasada poti trimite toate actele (procura,
pasapoartele, etc..) cu DHL sau FedEx in Ro. (am incercat-o pe pielea
mea ca ajung). Acolo reprezentatul tau va scoate pasaportul nou si,
daca este ca la mine, i-se mai returneaza si pasaportul vechi cu viza in el insa
invalidat (cu coltul taiat).

galushca77
11.07.2006, 19:06
mersi mult de lamurire

oricum viza mea e de dependent J2, sotul meu avand J1, dar crezand ca e pe 3 ani si am si drept de munca(work permitul) credeam, de fapt speram sa nu mai fie nevoie de un mandatar din ro care sa faca toate astea tpt mine

mersi inca o data la toti

adela

ancad
12.07.2006, 06:23
sotul meu nu are green card si viza H1B pe 3 ani si a schimbat
pasaportul cum v-am spus aici in State la consulat fara sa fie nevoie
sa apeleze la nimeni in Rom.

12.07.2006, 14:23
Mda, am recitit ce scrie pe site-ul ambasadei (mai atent de data asta)
si acolo intr-adevar lumea sa imparte in cei cu viza sub 1 an si cei cu
sedere peste 1 an, inclusiv rezidenti permanenti. Asadar ideea mea ca
este un "typo" era gresita.

Eu ce am postat mai sus stiam ca era valabil acum vreo 3-4 ani dar de atunci lucrurile s-au mai schimbat (in bine vad).

galushca77
12.07.2006, 21:28
a,

deci sa inteleg ca as putea sa il schimb la urma urmei si in state fara mandatar. ideea e ca nu stiu cum sa fiu sigura. am scris la ambasada pe un mail tocmai lasat pt info pasapoarte, acte expirate etc, si mi s-a raspuns sa citesc site-ul. ok l-am citit, dar fiec pricepe ce vrea nu?

tedd
14.07.2006, 04:53
Hey Adela,

Evita orice contact cu Consulatul Roman din New York in special pe linie de pasapoarte. Serviciile lor sint de cea mai proasta calitate, durata pentru schimbarea pasaportului este extrem de lunga, sint total deinteresati de soarta romanilor din US care se afla in raza lor de actiune, telefoanele consulatului sunt doar de forma ... niciodata nu raspunde nimeni... doar un stupid answering machine, iar daca apelezi la serviciile lor "loco" o sa ai surprize foarte neplacute.

Eu si alti cunoscuti ai mei au avut de indurat asteptari de luni de zile pentru o schimbare de pasaport. Serviciul Ministerului de Externe Roman ar trebui sa ia masuri drastice impotriva functionarimii de la consulatele romanesti in special cele aflate pe teritoriul US.

Incompetenta si indiferenta sint principalele cerinte pentru angajarile in posturile de la consulate

Toate bune

galushca77
15.07.2006, 01:51
mersi teddi de sfat.

da am obs ca cei de pe la ambasadda sut cam in afara subiectului, sau pur si simplu nu ii intereseaza sa te ajute , dupa cum ziceai si tu

adela