PDA

Arată versiune întreagă : emigrare- intrebari

jusstmee
07.07.2006, 22:13
Ma numesc Andreea, sunt din Brasov si as vrea sa aplic pentru a emigra in Quebec. Am vazut de ce acte as avea nevoie( postate de Sorin pe acest forum) insa as avea doua intrebari. Eu m-am gandit ca as putea sa ma ocup singurade toate procedurile astea (pentru a reduce costurile), adica sa nu apelez la diferite firme insa as vrea sa ii intreb pe cei care au emigrat daca e indicat sau nu sa fac asta. Mi se pare totusi destul de greu, sunt atatea de trimis si de facut.

A doua intrebare se refera la suma pe care trebuie sa dovedesc ca o am in cont.

Va multumesc!

07.07.2006, 22:44
Bine ai venit pe forum</span> Andreea,

Referitor la acte, te-ai gandit foarte bine. Firmele de intermediere, nu fac altceva decat sa-ti prelungeasca procesul imigrarii si sa-ti cam goleasca buzunarul.

Referitor la suma, minima necesara pentru a te putea descurca in primele trei luni (suma este recomandata de SIQ Viena</span>), este de 5000 CAD.

Deci: ori demonstrezi situatia ta financiara printr-un extras de cont dar care sa nu fie mai vechi de 10 zile si care se trimite in original netradus si nelegalizat ori, cu un act de proprietate obtinut prin vanzare-cumparare sau donatie care poate fi al tau sau al aplicantului secundar. Proprietatea respectiva trebuie evaluata de catre un evaluator ANEVAR dupa care, evaluarea respectiva va fi tradusa, vei face apoi o copie xerox legalizata, si le vei expedia pe amandoua. Nu uita sa trimiti si o copie legalizata a contractului de proprietate.

Succes.

ovex
09.07.2006, 02:38
Mi se pare totusi destul de greu, sunt atatea de trimis si de facut.

Nu cred ca e greu sa duci la tradus si apoi la legalizat niste acte....cand acestea sunt gata,trebuie sa mai completezi in principiu cam 6 formulare pe care le poti completa de fapt in maxim 1 ora....Oricum si daca mergi prin firma, legalizarile si traducerile tot tu le faci-le platesti mai precis;deci daca tu crezi captr. aceasta "munca" de 1 ora merita sa le dai 2000-2500 de euro,treaba ta.In orice caz daca asta ti se pare greu de facut,te-ai gandit ca poate ai sa ajungi in Quebec.... acolo cine-ti va face toate aplicatiile necesare?

Decizia e a ta....

violet
09.07.2006, 05:40
vreau sa depun dosar dosarul pentru emigrare pt.Quebec si inca nu stiu care acte trebuie traduse si care legalizate.Va rog cei care ati depus dosarul sa ma lamuriti si pe mine care dintre acte se traduc si care se legalizeaza?

ovex
09.07.2006, 08:04
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&amp;PN=1) 7&amp;PN=1

jusstmee
10.07.2006, 12:15
Mersi mult pentru raspunsuri si sfaturi. As mai avea totusi o intrebare: tot procesul cam cat tine? Unii spun ca aprox. 2 ani.

ovex
10.07.2006, 22:55
In medie 14 luni.

jusstmee
11.07.2006, 00:35
Waw, super!! Mersi de re! Ma gandeam ca voi ati trecut deja prin procesul asta, ati putea sa imi vindeti si mie niste ponturi? Imi doresc mult sa ajung in Quebec si asta cat mai repede. O fi bine, o fi rau, om vedea...:)

ovex
12.07.2006, 11:33
Daca esti sigura ca vrei asta,fa demersurile si daca ai neclaritati,suntem aici....

jusstmee
26.07.2006, 04:49
<DIV>As vrea sastiu daca exista o adresa de mail la care pot adresa intrebari direct celor care se ocupa cu emigrarea. Am incercat la </DIV>
<DIV>siqvienne@mrci.gouv.qc.ca (http://us.f527.mail.yahoo.com/ym/Compose?To=siqvienne@mrci.gouv.qc.ca)</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>insa nu mai e buna adresa. Nu stiu ce se intampla, insa multe linkuri nu mai sunt valabile, ceea ce ne ingreuneaza munca. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Multumesc mult!</DIV>

cipi604
26.07.2006, 06:30
La ambasada pui intrebari daca ai dosar trimis , adica daca tu platesti pt asta prin dosarul de emigrare, altfel sansa sa nu-ti raspunda e foarte mare... gandeste-te daca toti ar intreba cate ceva...
Pina si cei care au dosar sunt obligati sa trimita mail numai in caz de maxima urgenta.
Daca vrei sa afli lucrurile care te intereseaza , discutam pe forum.

ovex
26.07.2006, 10:33
<DIV>As vrea sastiu daca exista o adresa de mail la care pot adresa intrebari direct celor care se ocupa cu emigrarea. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Care ar fi intrebarile tale in legatura cu emigrarea?</DIV>

jusstmee
27.07.2006, 09:11
<DIV>Problema o constituie experienta de munca: </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Am inteles ca trebuie sa am minim 6 luni insa eu pe cartea de munca nu am decat 3 luni, insa am lucrat 18 luni ca si colaboratoare. Conteaza si experienta de munca ca si colaboratoare, nu?</DIV>
<DIV></DIV>

cipi604
27.07.2006, 09:44
Conteaza vechimea trecuta pe cartea de munca sau pe acte care a caror vechime dovedita poate fi trecuta in cartea de munca.
Daca nu poti dovedi prin acte semnate de inspectoratul teritorial de munca (ITM) nu se ia in considerare.
Eu am trimis contracte semnate de ITM si adeverinte la fel semnate de ITM inca neoperate in cartea de munca dar teoretic se puteau opera oricand... si m-au pus sa le trimit "une copie de votre carnet de travail, ou a
d

ovex
27.07.2006, 10:37
<div> am lucrat 18 luni ca si colaboratoare.</div>

Ai contract de colaborare care sa poata sa fie vizat de Inspectoratul Teritorial de Munca?

jusstmee
27.07.2006, 20:05
:(( Nu cred ca poate fi vizat de ITM pentru ca acel contract de colaborare nu se inregistreaza la ITM ci la finante, deci doar de acolo as putea obtine un act care sa-mi dovedeasca experienta. Prin urmare, nu-mi ramane decat sa astept sa mai treaca 3 luni sau as putea sa risc sa trimit asa dosarul. In cazul in care nu e bun si imi spun ca am nevoie de mai multa experinta de munca, va trebui sa mai platesc inca o data taxa de 390 CAD?

ovex
31.07.2006, 12:58
Nu trimite dosarul daca nu ai minim 6 luni de vechime in munca dovedita.Vei pierde banii pe care i-ai cheltuit cu legalizarile si traducerile+cei 390 $ ptr. taxe.

cookie
02.08.2006, 00:03
Buna!!!

Sunt Monica si as vrea sa stiu de unde pot face rost de formulare!Daca stie cineva, va rog sa ma anuntati.Va multumesc

ovex
02.08.2006, 02:16
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&amp;PN=1) 7&amp;PN=1

Citeste cu atentie ceea ce vei gasi la adresa de mai sus,iar formularele pe care tu le doresti,adicaDCS-urile,le gasesti la adresa:

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/publicatio (http://www.immigrati&#111;n-quebec.gouv.qc.ca/francais/publicati&#111;ns/pdf/dcs/demande_certificat_selecti&#111;n.pdf) ns/pdf/dcs/demande_certificat_selection.pdf

Trebuie sa stii insa,ca nu trebuie trimise la Viena doar formularele DCS ci si alte formulare,informatii despre ele ai sa gasesti vizitand prima adresa de sus.

Spor la studiu.

violet
04.08.2006, 09:32
Sora mea este plecata de 1 an in Toronto si ar dori sa o aduca pe mama in vizita la ea pe o perioada mai mare de timp.Am auzit de vizita cu vize multiple dar nu am unde sa ma interesez.Daca stie cineva cum se procedeaza (si daca trebuie neaparat ca mama sa aiba act de proprietate a unei locuinte),va rog mult sa-mi spuneti si mie.Va multumesc !

ovex
04.08.2006, 11:37
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=419 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=4193&amp;PN=1) 3&amp;PN=1

violet
01.11.2006, 20:00
va rog mult sa-mi raspundeti si mie la doua intrebari: prima ar fi aceea,daca eu am o vechime de 11 ani in campul muncii dar din probleme personale ultimii 5 ani nu am mai lucrat si abia acum m-am angajat din nou ca operator calculator,iar sotul lucreaza de 20 de ani pe aceeasi specialitate, pot sa fiu eu aplicant principal,deoarece sotul nu prea stie franceza in schimb eu o stiu bine si chiar engleza stiu, nivel mediu; iar cea de-a doua intrebare este:daca pot eu sa fiu aplicant principal,pentru dosar mai trebuie si recomandare de la locul de munca al sotului?

fifi
02.11.2006, 02:47
violet, poti fi tu principalul aplicant, in cazul asta pierzi puncte pt vechime (poti aduce acte cu care sa dovedesti motivele pt care nu ai lucrat in ultimii 5 ani sa-i mai imbunezi desi nu prea cred)sau poate fi sotul aplicant principal dar atunci pierdeti puncte la limba. Eu nu cunosc celelalte detalii ale dosarului vostru dar ti-as recomanda sa calculezi punctajul online, pe rand, fiind tu aplicant principal, apoi fiind el aplicant principal si sa va hotarati la cel care obtine mai multe puncte.

da, chiar daca esti tu aplicant principal trebuie sa aduciadeverinta devechime in munca asotului( nu chiar recomandare) pentru ca tu vei completa in formular ca a lucrat atatia anisi trebuie dovedit, nu te poate crede pe cuvant si mai iei si puncte pt vechimea sotului...

P.S. ai avut o intrebare despre sora din Toronto care vrea s-o aduca pe mama ta, ce ati rezolvat?

ovex
02.11.2006, 17:53
http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te (http://www2.publicati&#111;nsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM) lecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

La adresa de mai sus poti sa-ti calculezi punctajul prima data cu tine aplicant principal si apoi il treci ca aplicant principal pe sotul tau si vezi "cum da mai bine" .

Referitor la prima intrebare,poti safaciaplicatia linistita cu tine in postura de aplicant principal,faptul ca nu ai lucrat in ultimii 5 ani nu constituie niciun impediment,deci nu pierzi absolut niciun punct la vechime.Asa cum ai vazut si pe formularele DCS,ti se cere sa mentionezi durata,locul de munca si functia avuta pe ultimii 10 ANI.Comform grilei de evaluare cu care am si inceput raspunsul ptr. tine,ai sa vezi ca daca ai minim 5 ani lucrati si chiar mai mult de 5 ani(din ultimii zece),iei puctajul maxim.Deci depinde foarte mult ce vechime ai anterior ultimilor 5 ani in care nu ai lucrat.

Acceseaza linkul de mai jos si urmareste puctajul care vi se acorda si tie si sotului tau,puctaj care corespunde pregatirii voastre profesionale,pregatire care trebuie dovedita evident cu acte.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/publications/fr/div (http://www.immigrati&#111;n-quebec.gouv.qc.ca/publicati&#111;ns/fr/divers/liste-&#102;ormati&#111;n.pdf) ers/liste-formation.pdf

In functie de aceste lucruri si nu uita si nivelele de limba poti sa faci un punctaj care sa fie cat mai real cu putinta.

In ceea ce priveste recomandarea sau adeverita sau ce o mai fi ea,aceasta nu itie de niciun folos,nimeni nu-ti cere asa ceva,nu aduce absolout niciun punct nici la dosar nici la interviu,ceea ce aduce puncte si se ia in considerare in acest caz,este doar cartea de munca si eventualele contracte de munca (daca e cazul) vizate de ITM.

Referitor la problema ta cu vechimea in munca si adeverinta care trebuie sa o aiba sotul tau de la locul de munca, fifi s-agrabit un pic cu raspunsurile dar sunt convins ca vrea sa fie doar de ajutor.

Bafta multa!

fifi
02.11.2006, 23:17
ai dreptate, ovex, nu stiu de ce mi-a stat in minte ca-ti trebe vechimea in ultimii 5 ani, de fapt trebuie in ultimii 10 ani si am uitat complet despre cartile de munca smileys/smiley18.gif

violet
03.11.2006, 02:50
multumesc foarte mult ovex si fifi pentru informatiile date si sper sa intrunesc punctajul pentru aprobarea dosarului de emigrare,testare on-line am facut si am trecut,mi-au raspuns sa intocmesc cat mai repede dosarul,am facut pentru mine aplicant principal, am facut si pentru sot,amandoi am trecut acea testare on-line si sper din tot sufletul sa-mi pot realiza visul de a ajunge cetatean canadian. Multumesc din nou pentru indrumarea cu vizita mamei la sora mea, a plecat deaproape o luna, a obtinutviza pentru 6 luni si spune ca este minunat acolo.Sunteti de nota 10 si daca mai am intrebari am sa apelez cu toata increderea .

08.11.2006, 23:15
Buna,ma numescAndrei si sunt din Targu-Jiu.Vrem sa depunem si noi dosarul pentru emigrare in Canada,pe partea franceza dar nu stimce sa facem.Eu am 44 de ani,sotia are 39 ani,avem un baiat de 16 ani si o fetita de 9 ani.As vrea ca sotia sa fie aplicant principal deoarece sta bine cu franceza si engleza,eu mai putin,doar un pic franceza, engleza deloc.La testarea on-line am picat si eu si sotia.Avem amandoi studii sup.(ea dreptul5 ani ff,eu inginer miner).Alte cursuri de calificare eu nu am,sotia are curs.de secretar-dactilograf 1 an,si calificarile de la liceu,ea electrician(are si 3 ani vechime)iar eu mecanic agricol,dar nici una din meserii nu se puncteaza.Ultimii 6 ani sotia nu a lucrat dar are o vechime de 12 ani pe cartea de munca ,eu am 20 ani numai in minerit.Ce-am putea face? Am dori sa plecam pentru a putea realiza si noi ceva pt.noi si copii nostri(ei ar avea alte sanse dincolo pt.ca sunt f.inteligenti).Va multumesc mult.

08.11.2006, 23:31
Buna Violet,am observat ca suntem in situatiifoarte asemanatoare. Ce-ai rezolvat?Spune-mi si mie ce sa fac?http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley4.gif

ovex
10.11.2006, 12:52
La testarea on-line am picat si eu si sotia.

http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te (http://www2.publicati&#111;nsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM) lecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

Aici v-ati calculat punctajul sau la alta evaluare?

10.11.2006, 20:50
Multumesc pentru indrumare ovex,am refacut punctajul (cu sotia aplicant principal - da,tot aceasta grila de punctaj am facut si mai inainte)si am face punctajul respectiv,oricum peste 68 de puncte,am incercat sa fac o evaluare cat mai corecta de ex.la pct.4 Adaptabilite,am trecut doar 4 puncte (motivatia si cunoasterea Quebec pt ca la calitati personale eu as fi tentat sa pun si 6 dar am preferat sa nu pun nimic sa vad daca facem punctajul,mai bine sa puna ei decat eu).Deci zic eu punctajul l-am face dar testarea aceea on-line nu am trecut-o,de aceea te rog sa-mi spui ce sanse amavea sa ne aprobe dosarul?Si te-as mai ruga sa-mi explici ceva:daca am un frate in Alberta,este plecat doar de 6 luni ce sa fac, sa spun ca am rude in Canada sau nu,am inteles ca pe partea franceza nu ''cade'' bine.Multumesc.

violet
10.11.2006, 21:10
andreyutz,nu stiu ce sa zic ,abia am trimis dosarul la Viena,cand imi vine confirmarea o sa-ti mai scriu.

fifi
11.11.2006, 01:44
andreyutz, testarea online consta in calcularea punctajului, tu cum intrunesti punctajul dar nu treci testarea?

pt aplicantii in Quebec nu se puncteaza rudele din Canada ci doar rudele din Quebec deci nu iei puncte pt fratele tau, nu ca nu pica bine.

eu credeam ca punctajul pt quebec online se calculeaza aici http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle (http://www.immigrati&#111;n-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/epi.html) /permanent-workers/epi.html

violet, va tin pumnii stransi!

11.11.2006, 06:09
As mai avea o intrebare si va rog sa-mi raspundeti daca se poate:experienta profesionala se calculeaza in functie de vechimea in munca de pe cartea de munca(de ex.sotia a lucrat din ultimii 10 ani doar 4,din care un an primitor distribuitor si 3 ani profesor suplinitor necalificat) sau se calculeaza in functie de vechimea avuta pe o meserie care se cere si se puncteaza in Quebec?Multumesc!

cipi604
11.11.2006, 16:13
vechimea in ultimii 5 ani se ia in considerare

fifi
12.11.2006, 04:41
cipi, numai ce am vorbit mai sus de asta, aceeasi greseala ca si tine am facut si eu si ovex m-a corectat, conteaza vechimea in ultimii 10 ani.

andreyutz, dupa toata franceza mea cred ca nu conteaza in ce domeniu ai avut aceasta experienta in munca dar nu sunt sigura asa ca sa asteptam sa vedem ce zice si ovex.

cipi604
12.11.2006, 07:15
Scuze fifi, vechimea pe ultimii 10 ani,dar maxim 5 se puncteaza.
Nu conteaza ce ai lucrat atat timp cat nu aplici pt "profession en demande"... unde in aceasta categorie trebuie sa ai diploma de X meserie (X meserie dorita in Quebec) si sa fi lucrat cel putin 12 luni acea X meserie pt care ai diploma.
Daca nu te afli pe listele de profession en demande nu se puncteaza acest capitol si te inscrii doar la EMP.
Pe thread-ul "macelarii se califica" a ramas in suspans raspunsul cu punctele in plus pe listele de meserii pt care ai diploma+vechime in munca de minim 12 luni.

gabi&serban
12.11.2006, 13:24
hm?!

daca eu am muncit doar in afara tarii si tot ce am este doar o recomandare, fara contract de munca asta inseamna ca nu imi vor acceptadosarul de emigrare?

fifi
12.11.2006, 23:42
cipi, nu mie trebuie sa-mi ceri scuze ci forumistilor care au nevoie de aceasta informatie, eu una nu pierd si nu castig nimic...

zici ca ai, totusi, nevoie de 12 luni de experienta in domeniul declarat in formulare, hm, unde scrie asta da-mi si mie sa citesc.

gabi&amp;serban, tu esti o smechera smileys/smiley1.gif, daca ai lucrat legal, scrisoarea de recomandare este buna. Nu e vorba ca nu-ti accepta dosarul dar s-ar putea sa-ti ceara, pe parcurs, dovada ca tu sau contractorul ati platit taxele.

cipi604
13.11.2006, 10:57
copy paste de pe noua grila cu punctele pe meserii cautate acolo:
"La liste des domaines de formation a pour objectif de favoriser la s

02.12.2006, 23:57
va saluta din nou Andreyutz si mai vin cu niste intrebari care nu le-am lamurit.Deci in concluzie ce se puncteaza,vechimea in cartea de munca sau vechimea in munca corespunzatoare listei de meserii ce se cere acum in Quebec?Oricum am zis sa-i dam inainte cu actele poate avem noroc ca tare mult ne dorim sa plecam.La completarea actelor zice,citez"je complete cette demande a titre de" ce bifez,requerant principal (am inteles ca asta numai daca te duci singur fara familie) sau epoux ou conjoint de fait.O alta nelamurire o am referitorla vechime,voi spuneti ca se ia in calcul ultimii 10 ani lucrati cu carte de munca dar acolo te intreaba sa completezi ultimii 5 ani"emploi(s) au cours des 5 dernieres annees"?.Formularele se completeaza in doua ex.o data requerant.pr. si o data epoux ou conjoint de fait,nu?smileys/smiley18.gif

cipi604
03.12.2006, 00:54
In legatura cu punctarea vechimii, se puncteza orice fel de vechime, in functie de durata.
Pentru aplicarea ca "profession on demande" trebuie se pare dupa ultimele regulamente sa ai 12 luni vechime in profesia exact pentru care ai luat diploma, dar nu mai veche de 5 ani.
Adica daca tu ai terminat faculta acum 6 ani nu mai poti aplica pt asa ceva.

Pe formulare scrie clar cum se completeaza si de catre cine acestea, aplicant principal bifeaza cine vrea sa fie aplicant principal si , daca are sotie/concubina, completeaza si ea separat, evident.
Eu tot de ultimii 5 ani de vechime stiam, dar acesti 5 s-ar parea ca sunt cei 5 munciti nu cei 5 traiti (muncind sau nu). Adica poti munci 1 an da 1 an nu, in total 10 traiti/5 munciti.
Lamurit?

drvet
03.12.2006, 07:03
care este primul pas ptr.emigrarea in canada ?

sorin
03.12.2006, 07:15
Daca vrei sa emigrezi in Quebec, unde se spune ca este mai usor decat in restul Canadei, primii pasi ii gasesti aici (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&amp;PN=1)

cipi604
03.12.2006, 08:05
primul pas, e sa inveti franceza ca pe tatal nostru

cecy
13.01.2007, 02:32
Buna

As avea si eu cateva intrebari cu privire la emigrarea in Canada. As vrea sa aplic eu ca si aplicant principal si prietenul meu ca si aplicant secundar.Se poate asa nu? eu pot aplica pentru ca am numarul de puncte necesar insa el nu .

mai e o chestie el e plecat acum in SUA se poate sa aplic acum si pe urma sa fie si el atasat cumva si sa se intoarca in tara cu putin timp inainte de interviu sau trebuie sa fie aici si el in momentul in care aplic ? si inca ceva e un avantaj casatoria?

astept eventuale, sfaturi raspunsuri

va multumesc

fifi
13.01.2007, 06:25
se poate, cecy ca tu sa fii aplicantul principal, chiar se recomanda sa fie aplicantul principal cel care intruneste cele mai multe puncte sau tu ce credeai ca-n Canada se face discriminare intre sexe?! smileys/smiley39.gif

nu se poate, insa sa aplici tu intai si apoi sa fie el "atasat"

da, casatoria este un avantaj, de fapt puteti aplica impreuna fiind si concubini dar trebuie dovedit concubinajul ca sa nu se creada ca singurul motiv pt care aplicati impreuna este acela de a acumula puncte.

el este plecat in state, hm... smileys/smiley92.gifde ce si pentru cat timp pentru ca daca se intoarce pana la interviu si tu poti procura toate documentele necesare depunerii dosarului o poti face singura, cred...ori...astepti sa se intoarca si el si va si casatoriti si apoi depuneti dosarul...

oricum, mult noroc, in tot cevreti sa faceti! smileys/smiley1.gif

cecy
15.01.2007, 07:12
mai am niste intrebari

vreau sa ma inscriu la firma care se ocupa cu emigrarea in Canada .

prietenul meu e plecat in SUA de aproape un an, la munca, insa a ramas ilegal.

se poate sa aplic pana s-ar intoarce prietenul meu si pe urma sa ne casatorim sau trebuie si ceva acte din partea luiacum cand ma inscriu ?

scuze ca pun asemenea intrebari dar chiar nu stiu cum se procedeaza si tare m-as bucura daca a-ti putea sa ma ajutati cu raspunsuri

multumesc

fifi
15.01.2007, 12:13
cum adica sa te "inscri" la acea firma? adica sa ii platesti pe ei sa se ocupe de dosar? nu este o idee foarte buna, mai vezi ce pareri au si altii pe acest forum despre firmele intermediare, poti si tu face tot ce fac si ei.

despre cum se procedeaza si ce acte si ce punctaj trebuie sa ai, citeste aici http://www.cic.gc.ca/english/skilled/qual-1.htmldaca nu sti engleza ai optiunea in stanga sus a paginii sa citesti totul in franceza.

nu va bucura deloc oficialitatile canadiene ca sotul/ prietenul tau a locuit ilegal in orice tara...dar mai ales US...

cipi604
15.01.2007, 20:53
Da, nu e o idee buna sa apelezi la firme de imigrare ... mi se pare foarte foarte deplasat sa dai mii de euro pt 4 copii 3 acte si 2 sfaturi. Plus ca te pot induce in eroare si iti vor declara atat cat sa fii chemata la interviu, tu le vei da banii, iar la ambasada cand vor vedea ca nu este ce a spus firma de imigrare acolo (adica tu, ca sunt semnaturile tale pe acte), tu o sa fii respinsa. Firma de imigrare si-a luat banii.
Sa nu mai punem ca ai un punct in plus cand ii spui comisarului EU SINGUR LE-AM FACUT!
Oricine poate, totul e sa vrei.

cecy
16.01.2007, 02:53
fifi vrei sa spui ca va fi o problema in procesul emigrarii faptul ca prietenul meu a ramas acolo ilegal ?s-ar putea sa nu ne de-a viza din cauza asta?

fifi
16.01.2007, 11:50
citeste punctul 9 din acest formular pe care trebuie sa-l depuneti http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/forms/imm0008_1e.pdf (http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/&#102;orms/imm0008_1e.pdf)

la explicatii va trebui sa spui care a fost motivul ramanerii ilegale:
ex. *refugiat, ii era viata in pericol daca se intorcea acasa, dar in cazul asta nici nu mai trebuie sa apara prin ro, pt ca nu va fi crezut;
*expirarea pasaportului dar in cazul asta ii va trebui dovada de la ambasada/consulatul roman de acolo;
* motive economice, ca sa faca bani, de fapt asta e adevarul, nu?! si-n cazul asta se va banui ca si in canada tot pe motive economice vreti sa plecati, drept pentru care, da puteti fi refuzati.

cecy, tu ar trebui intai sa studiezi putin site-ul(adresele pe care ti le-am dat eu in mesajele mele anterioare)sa vezi daca puteti face fata, nu plati firme aiurea care asa cum a zis si cipi iti ia o gramada de bani si nici nu ai habar ce fac si de ce... mai bine gaseste un prieten o cunostinta care sa-ti traduca ce si cum, daca de asta ti-e teama iar de formulare nu te speria sunt usor de completat.

cecy
20.01.2007, 22:47
e adevarat ca la ajungerea in Canada se plateste o taxa de aterizare care e cam 1000de dolari de fiecare persoana?

cecy
20.01.2007, 23:34
si inca ceva mai sunt valabile costurile pentru emigrare pe care sorin le-a postat?

fifi
21.01.2007, 06:55
cecy, dupa ce ai ajuns in Canada nu cred ca mai trebuie sa platesti ceva, totul se platestein tara din caredepui dosarul.

da, sunt valabile informatiile date de sorin, vezi ca a afisat si update urile, cred ca aici ai citit http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1118&amp;PN=1) 8&amp;PN=1

cecy
22.01.2007, 08:24
mersi pentru informatii fifi

cipi604
23.01.2007, 20:03
A scazut taxa pt viza( o platesti abia cand te cheama sa depui pasapoartele pt viza) si s-a marit suma minima foarte putin , cea pe care tre' sa o ai acolo la aterizare ca sa te descurci macar 3 luni.

30.03.2007, 17:10
In legatura cu punctarea vechimii, se puncteza orice fel de vechime, in functie de durata.
Lamurit?

Atentie. NU se puncteaza chiar orice fel de vechime.

20.05.2007, 21:25
Va saluta din nou Andreyutz si nu va pot descrie ce dezamagit pot sa fiu.Am apelat la voi din noupentru niste sfaturi.Am apelat la o firma de emigrari ca sa fiu sigur daca fac punctajul sau nu(dupa calculul meu il faceam,dupa testarea on -line pe site-ul de emigrare nu,asa ca am zis sa fiu mai sigur,am apelat la acea firma,sfatul meu acum ,bani dati degeaba pt. ca dupa calculul lor intruneam conditiile de emigrare).In fine, in ianuarie am depus dosarul,raspunsul a venit la inceputul lunii mai,refuzatpentru ca nu intruneam conditiile.La varsta, pe mine nu m-au punctat deloc(44 ani)sotia are 6 pct. Studiile mele nu le-au punctat pentru ca am mai mult de 6 ani de cand am luat diploma(1986)la o facultatede stat desiprofesez de 20 ani pe specialitate,iar sotiei nu i-au luat in calcul facultatea desi este o facultate acreditata si recunoscuta de Min.Educatiei si Invatamantului,nici chiar calificarea de la liceu desi are 3 ani profesati pe profil si nici celelalte calificari.Nu-mi pare rau atat de banii dati, cat de faptul ca nu am reusit sa plecam(imi doresc tare mult sa plecam)asa ca nu stiu ce sa fac, sa mai incerc pe partea federala,am si un frate in Alberta?Cum sa reusesc sa plec pana la urma, vreaumacar pentru copii sa creasca in alt mediu pentru ca ar avea alte posibilitati.

20.05.2007, 21:41
Si asmai avea ceva sa va zic,pt. cei care faceti dosar de emigrare pt partea franceza,vechimea se ia in calcul pe ultimii 5 ani lucrati efectiv,nu pe ultimii 10 ani(10 ani traiti/5 munciti) cel putin asa mi-au raspuns mie,am inteles ca pe partea federala se iau in calcul ultimii 10 ani iar ca varsta se puncteaza 10 pct. pana la 49 ani.Astept un sfat si va multumesc!

msnTO
23.05.2007, 09:41
Salutare la toti,

Nu stiu daca sunt pe forumul potrivit, dar caut o intrumare in legatura cu un apel la refuzul sponsorizarii sotiei...

pe scurt: ne-am casatorit in vara 2006, am completat si trimisactele, apoia chemat-o la inteviu; a fost refuzata pe motiv ca "your marriage is not genuine and was entered into primarily for the purpose of acquiring any status or privilege under the Act", wherever the Act is.... oricum nu e nici pe departe vorba de asa cevapt caimi iubesc sotia foarte mult si nu am alt interes decat sa fim impreuna... cand mi-a zis nu mi-a venit sa cred (si nici acum nu-mi vine sa cred); avem poze si tot ce trebuie de la nunta, din luna de miere.... ea zice ca la interviu a intrebat-o de ceva date pe care nu si le-a amintit pt ca e putin emotiva (unde ati fost in vara 2005, cand, cine mai era, aveti poze...) si nici nu a vrut sa se uite pe dvd-ul pe care il avem de la nunta zicandcapozele si dvd-ul pot fifalsificate... outrageous ... eu sunt de 6 ani in Toronto - Canada, am terminat universitatea aici, am o slujba buna, cred ca indeplinesc toate conditiile ca sa-mi pot sponsoriza sotia...

oricum, as vrea sa aflu daca a auzit cineva care e procedura de apel la decizia care au luat-o aia de la ambasada Canadei din Bucuresti.

eu am facut appointmentla avocat, la member of parliament din zona mea, si fac tot posibilul.... o sa ma duc pana la PM Harper daca trebuie, asa ceva nu e posibil... ce, a ajuns coruptia si la ambasada Canadei... si aia asteapta ceva de la amaratul popor roman.

multumesc in avans pentru orice ajutor...

fifi
23.05.2007, 14:18
msnTO eu te cred ca-ti iubesti sotia si te inteleg sa fii suparat darcanadienii nu pot fii corupti de romani smileys/smiley1.gif. E treaba ta daca o sa te superi pe mine, nu vreau decat sa te ajut si de aceea iti voi spune exact ce cred, fara menajamente...

Eu cred ca sotia ta a stricat totul prin faptul ca a fost prea "emotiva" si nu a raspuns concis, trebuie sa te pregatesti cand mergi la un interviu, si din punctul de vedere al posibilelor intrebari ce ti se vor pune/ raspunsuri ce le vei da si emotional... si de ce emotii? cand nu ai nimic de ascuns trebuie sa privesti omul drept in ochi si sa-i spui ce vrea sa afle, ceea ce stii, ceea ce simti, adevarul, nu este nici un motiv de rusine in asta.

In legatura cu cd ul mentionat, daca zici ca esti in Toronto de atata timp stii ca la orice institutie mergi nu iti accepta cd din cauza ca le le e teama sa nu fie virusat? email, ca sa scaneze sau print, de ce nu a scos pozele? smileys/smiley92.gif

oricum, astea nu mai conteaza acum, eu cred ca da, ai nevoie de un avocat de emigrari si inca unul bun. Inca o data imi pare rau pt voi dar nu te dezamagi, eu va doresc multa bafta.

Lyzukka
05.06.2007, 04:14
Buna tuturor!

Sunt o noua utilizatoare a forumuluivostru si am citit cu mare interes dezbaterile voastre privind imigrarea in Quebec.

Am urmat sfatul vostru, am facut evaluarea online pt mine si pt sotul meu, rezultatul a fost pozitiv (deci sa depun dosarul), insa sincer nu stiu daca am facut optiunile care trebuie. Cu alte cuvinte, la studii, de ex. eu am licenta - 4 ani - in traducere specializata si master - 1 an - traducere specializata oi terminologie.

Pentru licenta am ales etudes universitaires (de 21 a 23 annees a temps plein), iar pentru master moins de 10 annees a temps plein; mai era acolo o optiune, ceva de genu etudes techniques - 1 an, dar eu nu am facut studii tehnice...Am facut optiunile bune?

Daca nu, o sa mai fac o data evaluarea...

Multumesc pentru raspunsuri....

gabi&serban
07.06.2007, 11:23
buna Lyzukka,

nu iti fa prob pt ani de scoala ca ai destui, daca spui ca ii ai si ii declari in DCS, ai grija sa ii si dovedesti.

parerea mea e ca ai si prea mult, de ce spun asta pt ca eu si sotul meu am facut punctajul fara ca eu sa am facultate, doar sotul si fara ca el sa fi profesat vreodata in domeniul studiat.

multa bafta!

Nomi
19.08.2007, 06:03
Buna tuturor. Acum am aflat de voi si m-am bucurat. Nu stiu ce sa facem impreuna cu prietenul meu: vrem sa plcam si noi in Canada si am si apelat la o firma "Via Canada" care ne-a spus cs suntem acceptati din punct de vedere al conditiilor de indeplinit si trebuie sa merem mai departe. Cam 11.000 euro ne-ar costa sa plecam. Cat costa daca facem singuri toata treaba?javascript:AddSmileyIcon('smileys/smiley5.gif')
smileys/smiley5.gif

Nomi
19.08.2007, 06:08
Am citit o multime de lucruri despre Canada: multi spun ca este o tara foarte frumoasa si civilizata altii spun ca este o excrocherie si daca vrei sa emigrezi "pentru a trai mai bine" gandeste de doua ori.Suntem foarte ingrijorati in ceea ce priveste decizia noastra de a pleca pentru ca este vorba de foarte multi bani si nu prea vedem garantii.

gabi&serban
19.08.2007, 16:49
buna nomi,

am sa spun si eu 2 vorbe asa din cate stiu si din experienta noastra.

11.000 euro e o suma mare si daca as fi in locul tau nu as apela la o firma de emigrare. de ce? pt ca si tu poti face lucrul asta cu bani mult mai putini. aici pe forum gasesti toate imformatiile necesare, sfaturi si suport.e mare lucru sa printezi 2 foi sa le pui in plic cu alte cateva copii si sa le trimiti la viena? apoi totul vine ca pe roate. in primul rand trebuie sa te gadesti unde vrei sa emigrezi: pe partea federala sau pe partea franceza? apoi te duci iti faci punctajul, vezi daca esti acceptata, iti faci dosarul, il trimiti si apoi astepti sa te cheme la interviu. e foarte usor, nu trebuie sa dai atatia bani la o firma care face exact ceea ce poti face chiar tu.

apoi voi stiti ce si cum, daca tu esti multumita cu viata din Rom, ramai acolo, daca ai avut ocazia sa traiesti in alta tara si iti place modul lor atunci vei stii daca iti place canada. eu iti sugerez un lucru totusi nu iti vinde casa apart, nu te deconecta de Rom complet, ca sa ai unde sa te intorci daca nu te vei acomoda in Canada.

multa bafta!

Nomi
19.08.2007, 22:53
Iti multumesc "Gabi & Serban". In niciun caz nu am vrea sa ne vindem apartamentul. In schimb am auzit multe lucruri in ceea ce priveste cautarea unui loc de munca de unul singur: ca nu sunt acceptati cv-urile emigransilor si ca nu sunt acceptate si recunoscute diplomele astfel ori cheltui o gramada de bani ori vei lucra pentru mult mai putini bani decat ar trebui. M-am gandit ca daca mergem prin firma ei ne asigura mai multe variante de loc de munca dintre care vom putea alege unul compatibil.
Viata din Rom nu pot spune ca nu ne place dar nu pitem face nimic din ce ne-am dori pentru ca mereu suntem in lipsa de bani, asta ne-a impins la hotararea de a pleca, si nu mai spun ca eu lucrez in invatamant...deci nu trebuie sa mai spun nimic...... Am avut si trei locuri de munca dar nu am mai fost om pe langa, iubitul lucreaza de dim. pana seara..si tot nimic numai strictul necesar.
In schimb am vrut sa intru pe siturile cu informatii despre dosr-acte si altele pe care le-am gasit aici dar ele nu mai exista.

Nomi
20.08.2007, 01:27
Buna Fifi, m-am bucurat sa aflu de voi. mai ales dupa ce am citit unele dintre mesaje printre care si ale tale. Suntem la inceput de drum. Nu stiu ce sa facem si daca sa avem increder. Vrem cu ardoare sa plecam dar se pot auzi atatea si nu mai sti ce sa crezi.

fifi
20.08.2007, 16:44
Buna si tie Nomi,

Nu mai sunt aici intr-adevar informatiile despre procesul de emigrare dar le poti gasi pe www.toronto.ro (http://www.tor&#111;nto.ro) sau www.montreal.ro (http://www.m&#111;ntreal.ro) de unde au fost de fapt preluate. Acolo sunt pasii emigrarii foarte amanuntit si toate formularele necesare aplicarii pentru rezidenta canadiana. Sunt si foarte multi care au trecut deja sau trec in prezent prin acest proces si se ajuta cu informatii din experientele proprii.

Trebuie sa fiti atenti ce anume si pe cine credeti din ce povesteste lumea din viata din Canada, fiecare are versiunea lui, din punctul de vedere al aspiratiilor personale, al situatiei pe care au avut-o in Romania. In canada sunt foarte multi romani pacat ca cei carora le e bine si le place nu vin pe forumuri sa spuna asta, pe net intra si-si varsa foculmai multcei care au avut probleme pe aici sau nu au reusit sa se adapteze...

Este o tara civilizata, intr-adevar, si din cauza asta viata e mai linistita si ai si mai mult confort, chiar daca nu castigi grozav. La inceput tuturor le e greu dar depinde cat esti de ambitios si deschis la schimbari... Decizia daca sa veniti sau nu trebuie s-o luati singuri, cantarind bine daca aveti motive sa parasiti tara, nu sa faceti atata efort dar sa aveti inima indoita ca poate-poate era mai bine acasa...

si eu am lucrat in invatamant timp de 9 ani si am avut ca si tine, in ultimul timp cate 2 job uri care ma terminau dpdv psihic, mi-a placut meseria mea dar ce pacat ca banii asa cum spui si tu nu ajungeau din ce in ce mai mult ca sa nu mai zic de celelalte dedesubturi, coruptie, nedreptati si implicarea politicii m-au facut sa nu ma uit efectiv inapoi.

mai cititi si va mai informati daca vreti, sfatuiti-va si cand ati luat decizia se va gasi cineva sa va dea ajutor in completarea formularelor si restul...

numai bine!

flori nitescu
30.08.2007, 06:35
Buna,

Am nevoie de sfatul vostru. Ce parare aveti despre consultantii neacreditati? Intamplator am cunoscut de curand o persoana care lucreaza in acest domeniu si afland ca eu imi doresc sa ajung in Canada mi-a spus ca m-ar putea ajuta. Pot avea incredere? smileys/smiley5.gifsmileys/smiley1.gif

fifi
30.08.2007, 17:39
flori nitescu, pai daca lucreaza "in acest domeniu" de ce numesti persoana respectiva "consultant neacreditat" ?! smileys/smiley75.gif

da mai multe detalii, in care "domeniu" lucreaza, de unde cunosti persoana respectiva, ti-a recomandat-o cineva care a fost ajutat?, cati bani iti cere etc.

light
31.08.2007, 01:26
flori, din nou acelasi folclor. Tu daca ai bani in plus si vrei sa-i dai cuiva, esti libera s-o faci.

Daca intr-adevar vrei sa emigrezi in Canada, pune-te cu burta pe carte, studiaza tot ce gasesti despre asta. Vezi ca pe forumul asta s-a discutat extensiv, si iti pot "recomanda" un "expert neacreditat" care niciodata nu si-a revendicat numele asta, si a dat o gramada de consultatii FREE. Asta-i fifi. Dar cred ca inainte de a intreba, trebuie cel putin sa stii ceva despre subiectul asta, si-i evident ca tu habar nu ai de nimic in domeniul asta. Nu te simtii jignita, nimeni nu s-a nascut invatat, si noi am invatat, asa ca si tu poti. Succes.