PDA

Arată versiune întreagă : Sa emigrez?

athos21
04.07.2006, 09:13
Sunt o doamna la 43 de ani cu job stabil si in jur de 20 mil. pe luna. M-ar interesa posibilitatea de a emigra in Canada pt o viata mai buna si perspective mai bune de viitor. Am auzit multe povesti contradictorii despre viata din Canada, asa ca as aprecia daca mi-ati putea spune o situatie reala, in cifre despre:
- salariul mediu
- cheltuieli lunare(chirie, masina, asigurare, mancare)
Am sanse sa realizez ceva acolo de una singura?
Varsta mea va fi un dezavantaj major?
Voi primi viza in curand pt partea engleza.
Orice alt sfat este apreciat.

26.07.2006, 04:31
Pt. salariu mediu sigur gasesti statistici, dar asta nu iti serveste ca informatie practica. Cred ca e pe la vreo 40k CAD/an - iti spune asta ceva? Sau 2-2500 CAD in mana pe luna, dar nici asta nu-ti spune nimic, banuiesc. Ar trebui sa ne spui ce pregatire, experienta ai, si in ce domeniu vrei sa lucrezi ...

Daca ai 20M in Romania, banuiesc ca ai studii, experienta, etc .., deci salariul tau "target" ar trebui sa fie mai mare.

Cheltuielile lunare la standard "de bloc" sunt pe la 1000 CAD/luna, mai pune 200-250 CAD de masina, daca iti iei una veche cu banii jos si platesti asigurare minimala. Daca iti iei masina noua, e cam ca si in RO adica platesti cateva sute bune pe asiguarare full, etc ...
mancare si bunuri de consum sunt "globalizate", la fel ca-n Ro.

Sanse sa realizezi ceva ai in mod sigur, si varsta e in regula, 43 cred ca e o varsta buna. Daca te prezinti bine poti sa dai impresia de persoana cu experienta si intri de la inceput pe posturi de "senior" sau manager.

26.07.2006, 05:40
va dau si eu un sfat. Analizati-va sansele de a gasi ceva pe masura pregatirii dvs..s-ar putea sa nu va puteti integra asa usor...si gasi the dream job. Analizat-iva ce ati putea pierde si ce ati castiga Puneti in balanta.... cheltuieli cu casa samd...

Singura fiind o sa fie cheltuielile f mari...in canada impozitul pe salariu e cam 45-50%... si ramaneti cu mai nimic. In plus se cere experienta canadiana..plus limba...si nu puteti avea un salariu mare ca sa va asigure un confort sporit din prima. Mai puneti in balanta.

fifi
29.07.2006, 20:01
...in canada impozitul pe salariu e cam 45-50%... si ramaneti cu mai nimic. In plus se cere experienta canadiana..plus limba.... Mai puneti in balanta.

cate sti tu mey MAN_US, oare de unde le afli?!

mie mi-a spus un amic ce-a fost in vizita in State(NY) ca totul i s-a parut foarte scump in comparatie cu Canada asa ca nu stiu de ce dai tu sfaturi fiind in mare necunostiinta de cauza. Parerea mea e sa postezi mai bine la USA sau la matrimoniale ca se pare ca-i slabiciunea ta smileys/smiley2.gif.

Btw MAN_US, ce-ti mai face haremul? smileys/smiley36.gifyhaaaaa

fifi
29.07.2006, 20:24
athos21, in Canada toate cate ai intrebat tu depind de:

1. provincia in care vrei sa te stabilesti(care fiecare are treburile, specificurile si legile ei)

2. capacitatea ta de integrare si adaptarea la un nou si cu totul diferit stil de viata)

3. nivelul de cunoastere a limbii folosite in provincia respectiva( engleza sau franceza)

4. profesie/ varsta

5. primele persoane cu care ai contact sau care te ajuta intr-un fel sau altul

nu dau contest ce au spus cei dinaintea mea ca inceputul e greu adica e cam o perioada de confuzie, ratacire, poate chiar dezaprobare dar in functie de gradul de adaptabilitate al fiecaruia si de MOTIVATIA de a veni aici, intr-un timp relativ scurt o sa ai o imagine a posibilitatilor de aici si in functie de pretentiile pe care le ai vei decide ce cale sa alegi.

Eu cred ca aceasta tara, Canada,ofera o mare varietate astiluliror si nivelurilor de viata alese, de buna voie de fiecare in parte.

Deci spune nitel mai concretla ce anume te astepti si poate vei primi raspunsuri mai precise.

vulpita
01.09.2006, 06:31
Buna

As vrea sa emigrez in Ontario-Hamilton; In Romania am terminat liceul sanitar+echivalare si de 14 ani sunt asistenta medicala; am mai terminat si facultatea de istorie, dar nu am profesat. Am vreo sansa sa practic meseria de asistenta medicala? Mai trebuie sa-mi completez studiile acolo? Am citit undeva ca ar trebui sa fac din nou scoala acolo.

Am accesat un site in care un roman plecat arata o imagine foarte deprimanta a Canadei cu imagini si comentarii:,,Emigrant prin Montreal" M-a cam pus pe ganduri.

Ma poate cineva ajuta cu informatii?

01.09.2006, 14:46
<DIV>Din cate imi aduc aminte ar trebui intr-adevar sa-ti completezi calificarea cu un curs in Canada, si - tot daca mai tin minte bine - ar dura vreo sase luni, si costa pe la 1000 $ canadieni. De costuri insa nu prea sunt sigur ...</DIV>
<DIV>Partea buna e (sau era, pe cand am fost si eu acolo) ca dupa aceea gaseai servici imediat, era cerere de asistente.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Canada are si parti foarte bune, si unele deprimante intr-adevar - dar aste depinde mult cum le percepe fiecare, nu te lasa influentata de comentariile subiective. In general, daca ai un job si un salariu cu care esti multumit, ai toate sansele sa te simti bine.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Ai un motiv anume pt. care vrei Hamilton?</DIV>

ovex
05.09.2006, 14:02
Mai trebuie sa-mi completez studiile acolo?

Da,trebuie sa-ti completezi studiile.Cele din Romania(chiar daca ai si experienta),nu sunt suficiente.