PDA

Arată versiune întreagă : REGULI? pt viza J1

Danutzu
30.06.2006, 21:29
Am incercat ieri pentru a 2-a oara sa-mi iau viza J1 sa vad si eu america la vara dar din pacate am fost din nou refuzat si ma intreb de ce. Am fost intrebat daca de prima data cand am fost refuzat pana acuma s-a scimbat ceva si eu i-am respuns ca mi-am luat restanta si ca am fost si la o marire de nota asa ca pe anu intai aveam media 7.70 si pe anu doi 6.87 si pe anu in curs adica anu trei note in jur de 7. Bun. Discutia a durat si de acesta data tot in jur de cateva secunde m-i sa spus ca am note prea mici si din pct. asta de vedere NU RESPECT REGULILE si m-am trezit din nou cu refuzul in pasaport. Si acuma ma intreb si eu poate ma ajuta cineva si pe mine sa ma lamuresc: CE REGULI? daca exista atunci vrea sa stiu si eu de ele !!! Si atunci daca exista atunci de ce alti studenti cu aceiasi situatie scolara ca si mine si-au luat viza si eu nu??? Ma intreb si eu ce fel de DDEMOCRATIE i asta unde regulile se apica preferential? Ma gindesc din ce in ce mai serios pt chestia asta sa-i dau in judecata.

P.S.: ma descurs binisor si cu engleza si n-am nici fata de bou(in caza ar fi si astea niste reguli ce tre respectate)

DeeaCatalina
01.07.2006, 00:22
deci te referi la programul work and travel. regulile participantilor la program sunt mai multe:student la zi la o fac acreditata..bla bla....media generala sa fie peste 7.50.deci,minim 7.50.acum depinde si la ce fel de facultate esti, consulii tin cont de diferenta dintre fac de geografie si medicina, sau limbi straine si constructii etc exemplele pot continua.nu e totuna daca ai restanta la o fac grea sau una mai usurica.mai e o chestie:din experientele multora se pare ca daca ii place de tine iti da viza, daca nu nu.sunt ai dracului dar asta e.e vorba si de putin noroc.imi pare rau pt tine,daca esti in anul 3 inseamna ca vara viitoare nu mai poti beneficia de program, pt ca ai sa fii in anul terminal.poti sa incerci cu o viza H2B, dar acolo o sa trebuiasca dovedite legaturile cu tara, si ca student nu sunt prea multe, dar se poate.asta daca vrei sa-ti intrerupi studiile pe per contractului. bafta in continuare

georgianatm
17.07.2006, 22:26
Buna tuturor si va multumesc de la inceput pt toate informatiile.Am si eu o nelamurire...o sa am interviu la ambasada pt viza au-pair si e totul in regula,toate actele insa eu nu sunt sigura ca voi obtine raspuns afirmativ.Problema e ca eu am stat 6 luni in europa fara sa lucrez si nu am avut nici o problema cu legea,si cand am venit in tara nu am primit interdictie si nici o mentionare pe pasaport.Ar putea sa-mi refuze viza din motiv ca am stat 6 luni?eu pot spune ca am calatorit pt ca am fost in mai toate tarile.Va rog sa-mi trimiteti un raspuns sa stiu la ce sa ma astept.Va multumesc inca o data si succes tuturor celorce vor sa ajunga acolo.