PDA

Arată versiune întreagă : project manager game

woofy31
26.06.2006, 05:02
Imagineaza-ti urmatorul joc de pc: ca player esti un project manager (PM), nu exista competitie decat cu propria persoana. Esti in cautare de o slujba de PM, cauti, gasesti, ti se da (eventual te si testeaza), apoi incep aia mari sa iti dea diferite proiecte pe care tu trebuie sa le realizezi cu abilitatile tale de PM. Va trebui sa-ti intocmesti o echipa cu oamenii potriviti sau capabili sa se descurce orice ar fi, sa ii motivezi, sa imparti proiectul in task-uri micute, sa faci un schedule (program de lucru) si sa te incadrezi in deadlineul impus de cei mari, si sa faci tot posibilul sa duci la bun sfarsit proiectul, iar orice depasire a termenului final va fi pe propria raspundere si va trebui sa dai socoteala la cei mari, caz in care ori esti concediat, ori ti se mai da o sansa. Poti fi angajat de tot felu de firme, de la firme mici, la firme mari si renumite, castigi respect si renume pe parcursul jocului, facand firmele sa te doreasca, accepti slujbele cele mai bine platite, si te ocupi de tot felul de proiecte (constructii, vanzari, IT, etc). Se poate ca cei mari sa-ti dea deja o echipa, sa-ti stabileasca un buget destul de micut, si cu toate astea, tu va trebui sa te descurci. Poti de asemeni sa-ti pui in pericol slujba sau sa reusesti sugerand celor de sus sa ti se dea alta echipa, sa se mareasca bugetul proiectului, etc. Cand intocmesti o echipa trebuie sa faci munca de cercetare sa vezi ce oameni ar fi mai potriviti, sa cauti doritori, cercetare care poate costa si va fi inclusa in bugetul proiectului. Scopul jocului este ori sa devii foarte renumit ca PM, ori sa ajungi sa lucrezi intr-una din cele mai mari firme, s.a.m.d.

Ce zici, ti-ar placea sa joci un astfel de joc ?

avramescub
09.07.2006, 17:42
Este unul din lucrurile la care m-am gandit si eu...chiar a existat un joc prin anul '98 dar nu mai stiu sigur cum se numeste...Dar eu m-am gandit la mult mai mult...ma gandeam sa fie ca un fel de Life Simulator, adica sa fie un joc pe calculator care simuleaza viata...dar intr-un timp mai scurt, asa ai avea posibilitatea sa iti vezi chiar si "viitorul".Pentru ca introducand niste date despre tine, computerul sa poate sa iti determine caracterul si tot ce tine de tine si sa iti simuleze viata intr-un timp mai rapid