PDA

Arată versiune întreagă : CHICAGO ZONE PROASTE ......RAU FAMATE

-valentin-
25.06.2006, 19:11
s-ar parea ca ma voi muta cat de curand in chicago . as vrea sa inchiriez ceva mai ieftin pentru inceput . puteti cei care locuiti in oras de ceva vreme si aveti cunostinte sa listati zonele care ar cam trebuii evitate ?

cred ca ar fi de folos pentru toata lumea si mai ales pentru cei ca mine , noii veniti in oras care nu au pe nimeni ......prieteni, rude etc

sorin
26.06.2006, 01:13
In general, pazeste-te de partea de sud a orasului si de suburbiile de sud. GNChicago ar putea sa vina cu detalii, ca el are mai multa "vechime" ca mine in Chicago. smileys/smiley1.gif

carmens
26.06.2006, 04:21
comunitatea de romani in chicago o gasesti in partea de nord est a orasului. sunt multe cladiri unde locuiesc doar romani, am sa caut mai multa info sa iti trimit.

cauti apartament singur sau sa il imparti cu roomate?

usdream
26.06.2006, 05:05
si pe mine ma intereseaza cum e cu zonele..............de maine in 2 saptamani aterizam pe O'Hare

-valentin-
26.06.2006, 08:56
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T>
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">
as dorii roomate pentru inceput pentru ca nu stau deloc bine cu banii.........daca poti tu carmens sa-mi dai niste informatii ar fi grozav sau oricine altcineva .
am sa ajung acolo in jur de 22 iulie </TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></TABLE>

carmens
27.06.2006, 03:59
valentin si usdream trebuie sa va inscrieti si pe grupurile yahoo a romailor din chicago unde sa postati mesaj de cautat roomate/locuinta.

intotdeauna se gaseste careva

http://groups.yahoo.com/group/RomaniansChicago/

http://groups.yahoo.com/group/Romani_la_Chicago/

www.romanilachicago.org (http://www.romanilachicago.org)

carmens
27.06.2006, 04:04
<TABLE class=datatable cellSpacing=0 cellPadding=0>
<T>
<TR>
<TD class=ed>

Octavian Iovanescu</TD>
<TD></TD>
<TD>apartment &amp; studio rentals</TD>
<TD></TD>
<TD>(847) 297-4062</TD>
<TD>(773) 728-4870</TD>
<TD>Chicago, IL 60645</TD>
<TD>

5050 N Winchester Ave, 4707 N Magnolia Ave, 7535 N Hoyne Ave</TD></TR></T></TABLE>

http://www.stanproperties.com/

Stan Properties LLC
2408 North Kedzie, Chicago, Illinois 60647
telephone: (773) 276-1099
General Information: info@stanproperties.com

mai sunt multe alte cladiri insa nu am info de la toate.

in mod sigur gasiti ceva pe grupurile yahoo.

bafta!

si sa ne scie-ti cind ati ajuns aici smileys/smiley1.gif

carmens
27.06.2006, 04:06
Lakeshore Tower Management Inc.
5600 N. Sheridan Rd., Chicago, IL. Tel: (773) 878-4100
David sau Stela Tufeanu

usdream
27.06.2006, 10:27
Carmens , multumesc . Eu sunt inscris demult pe grupurile respective si urmaresc cu interes discutiile . La noi cazarea nu e o problema . Varul meu ne-a inchiriat un apt. asa ca vom fi singuri de la inceput . Ma interesa insa cum e cu zonele , de ce sa ne ferim , etc. dar probabil vom fi " instruiti " dupa ce aterizam smileys/smiley2.gif. O sa va scriem dupa ce ajungem , numai sa avem acces la net .

Toate cele bune smileys/smiley1.gif

GNChicago
27.06.2006, 11:49
Vad ca toate informatiile bune au fost deja date de Carmen, ramine doar negocierea sa nu dati depozit si sa va dea macar o luna de stat pe gratis .

Succes!

usdream
27.06.2006, 20:13
Daca te referi la chirie , lucrurile nu mai pot fi schimbate . Apartamentul inchiriat deja costa 650 $ / luna + 650 garantia ( sau depozitul de care vorbeai tu ) iar banii au fost achitati ( 1300 $ ). De luna pe gratis acum am auzit pentru prima oara smileys/smiley5.gif.

sorin
28.06.2006, 01:03
Ai idee pe unde este apartamentul? E cu 1, 2 dormitoare? Intreb pentru ca pretul pare foarte bun si sper sa nu fie un studio.

GNChicago
28.06.2006, 04:15
De luna gratis am mai scris inainte.....deasemenea de unele utilitati incluse cum ar fi cooking gas..., hot-cold water, eventual parking ptr o masina,etc.....

Totul se negociaza....dar nu intinde prea mult coarda....

usdream
28.06.2006, 07:55
nu stiu exact unde e apartamentul , undevain nord in zona Lincolnwood pe langa O'Hare Airport ca pe acolo sta varul meu iar apt este in apropiere de el .Si eu sper ca nu e studio ( garsoniera ) pt ca azis ca e apartament , cu 1 dormitor probabil ca suntem doar 2 deocamdatasmileys/smiley36.gif. Nu stiu cum e cu utilitatile , daca sunt incluse sau nu in banii de chirie . Ma bucur daca spui ca un pret bun .

GNC , poti sa-mi explici cum e cu intinsul prea mult a corzii ? Trebuie sa stim ceva anume ? sau le sare mustarul repede americanilor in situatiile astea .....fiind noi in US nu cred ca suntem in masura sa punem prea multe conditii la inceput si sa ne trezim in strada .

sorin
28.06.2006, 08:37
Nu cred ca trebuie sa-ti mai faci griji cu negociatul. Daca deja a semnat contractul nu mai poate schimba nimic. Banuiesc ca varul tau a semnat contractul (daca deja a facut-o) in numele lui, pentru ca voi cand veti veni, nu aveti

GNChicago
28.06.2006, 08:46
Lincolnwood e considerata suburbie foarte buna si in general scumpa, dar pretul de 650 e foarte, f. f. bun.

Nu te impusca nimeni daca pui o intrebare si ii spui ca esti nou venit ca includerea unor utilitati te-ar ajuta mult si ca platesti cash in timp astfel ca omul nu are nevoie sa mearga la banca sa aiba surpriza ca nu ai bani in banca sau alte surprize....plus ca-i precizezi ca ptr el e deductibil, o pastila care merge citeodata...., el iti poate face ceva reduceri, de obicei primaluna gratis, asta e cel mai usor de realizat, mai ales daca nu esti decis, el poate sta cu apt. gol inca o luna.....

De obicei lumina o platesti tu, gazul e de la caz la caz, apa calda si rece de obicei proprietarul, telefonul tu, parkingul in strada sau dedicat parking space

Trimite un PM cu un telefon de aici sau de acolo si mai vorbim....

Din pacate nu mai pot ajuta ca inainte ci doar cu sfaturi......care de fapt sunt pe forum.....

usdream
28.06.2006, 09:30
va multumesc ......GNC, sfaturile sunt foarte pretioase pentru noi ....Multumesc si pt. aprecierea zonei ( sper sa ma fi informat eu corect ) Am vazut ca in apropiere este si o biserica ortodoxa , stiti mai multe amanunte ? (daca nu sunteti ortodocsi imi cer scuze)

<DIV align=left>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD vAlign=top width=125 height=40>2820 W Ardmore Ave, Chicago IL 60659-4702</TD>
<TD vAlign=top width=15 height=40></TD>
<TD vAlign=top height=40>

HOLY NATIVITY OF THE LORD CHURCH
Chicago, Illinois </TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top width=125></TD>
<TD vAlign=top width=15></TD>
<TD vAlign=top></TD></TR></T></TABLE></DIV>

sorin
28.06.2006, 09:46
Gasesti aici toate bisericile romanesti (inclusiv ortodoxe) din <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Chicago</st1:place></st1:City>:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29

Sa dai un semn cand ajungi in <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Chicago</st1:place></st1:City>.

usdream
28.06.2006, 10:00
Ok ! Abia astept , nu mai am stare ....desi tocmai am vorbit cu sotia ca senzatia noastra este de parca am pleca intr-o vacanta . De altfel noi nu am fost in luna de miere sine-am consolat cu gandul ca vom pleca in luna de miere pe viata in America . Visul e pe cale sa devina realitate.

GNChicago
28.06.2006, 11:46
Usdream, nu trebuie sa-ti ceri scuze ca eu nu as fi ortodox, nu ai de ce sa te scuzi tu pentru asta.

Merg la biserica Nasterea domnului, dar si la Sfanta Maria pentru ca sunt ortodox.....

Au incercat altii sa ma treaca la alte culte dar i-am lamurit ca nici pentru un milion de dollari nu schimb, ptrca credinta nu e de vinzare... si e mai mare pacatul si pentru cei care vor sa cumpere sau sa schimbe in conceptia mea.

Zona e buna si iti va da posibilitatea sa intilnesti multi romani la biserica, dar asta nu inseamna ca toti iti vor binele.

Stii bancu vaca si soricelul....se aplica si aici....

usdream
28.06.2006, 18:22
Si aici sunt oameni de toate felurile si imi imaginez ca nu toti romanii din US sunt la fel .

GNChicago
28.06.2006, 18:39
USdream, pastreaza aceste lucruri private!

Nu te obliga nimeni sa discuti convingerile tale si AMERICA RESPECTA asta, dar unii romani nu respecta asta.

Reagan, spunea in alte privinte:"Don't ask, don't tell".....

Trebuie sa-ti respecti personalitatea, astfel ca si altii sa ti-o respecte.....

usdream
28.06.2006, 18:41
OK