PDA

Arată versiune întreagă : viza H-4

anka
24.06.2006, 08:46
Buna!

Numele meu e Anca si sunt in prezent in Romania.Sotul meu a obtinut o viza de munca H2-B pentru SUA, care e valabila pana in decembrie anul acesta.E in Miami si am inceput sa cautam solutii pentru a ne stabili acolo.Aveti idee cum as putea pleca si eu?Ce sanse am sa obtin o viza pentru SUA?Citeam pe sit-ul ambasadei ca ar exista viza H-4.Dar ce sanse am sa o obtin mai ales ca el are contract pe o perioada destul de mica?Mai sunt si alte posibilitati?

Multumesc.

Alina_C
15.07.2006, 16:10
Buna Anca,

Eu am ajuns aici cu viza H4 in urma cu 3 ani. Viza H4 se acorda pentru insotitorul purtatorului de viza de lucru H1, care, din cate imi amintesc este o viza emisa pentru o perioada de 3 ani.

Prin urmare, sotul tau trebuie sa obtina o viza H1 care iti va permite tie sa soliciti la ambasada si sa obtii viza H4. Aceasta viza nu iti da si drept de lucru, ci numai dreptul de sedere legala pe teritoriul SUA, pe perioada vizei (3 ani, la fel ca si H1, in baza careia este emisa).

Scrie-mi daca mai ai alte intrebari. Iti raspund daca cunosc...

Bafta!

larisa_c
15.07.2006, 18:32
Buna Anka!

O situatie asemanatoare ca a ta, am avut si eu, singura diferenta este casotul meu are viza H1B. Am facut exact ce scrie pe site http://www.usembassy.ro/Romana/Work_Visa.htmlsi am obtinut viza H4.

Membrii familiei
Sotul/sotia si copiii minori necasatoriti ai solicitantului de H-2B pot solicita vize de dependent H-4 pentru a-l insoti sau urma pe acesta. Fiecare membru al familiei trebuie sa indeplineasca toate celelalte criterii de eligibilitate pentru viza, inclusiv dovada ca vor dispune de fonduri suficiente pentru a se intretine si ca vor parasi SUA atunci cand perioada aprobata de lucru a solicitantului principal ia sfarsit. Sotul/sotia si copiii detinatorului de viza H-2B nu au dreptul de munca pe toata perioada sederii in SUA. Minorii de varsta scolara cu statut H-4 pot studia in scoli publice, si in acest caz sunt obligati sa participe la cursuri.