PDA

Arată versiune întreagă : SSN- sfaturi, va rog!

geefo
21.06.2006, 14:14
Am ajuns in Lumea Noua de aproximativ 10 zile, si chiar in prima zi lucratoare m-am deplasat la biroul SSN cel mai apropiat. (locuiesc in Fort Worth, Tx). Lucratorul de acolo, a acceptat sa completez doar formularele pentru copii, iar pentru noi, adultii, a spus ca ar fi trebuit sa aplice de la ambasada, atunci cind ne-au acordat viza(DV Lottery 2005). Daca nu s-a intinpmplat acest lucru, ar trebui sa asteptam 30 de zile inainte sa ne ducem din nou sa aplicam. Intre timp SSN-urile pentru copii au venit, iar noi tot in faza de asteptare sintem. Intrebarea ar fi: are vreun rost sa ne ducem, eventual la alt birou din zona DFW, si sa insistam, fiindca sincer, mi-este tare greu sa nu pot sa dau examen de permis, sa cumpar masina, sa am cont in banca, etc. E de mirare ca am reusit sa am telefon. Chiar si tipii de la cablu au spus ca fara sa am SSN nu pot sa faca nimic.
Va multumesc!

mihaiv
22.06.2006, 04:17
Din pacate nu pot sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta, insa iti pot spune ca iti poti deschide un checking account la unele banci si fara SSN (de exemplu Wells Fargo).

roxanici
22.06.2006, 05:11
Incearca sa mergi la un alt birou ptr. ca nu am mai auzit asa ceva pana acum. Noi imediat cum am ajuns in State am mers la un astfel de birou am aplicat fara sa ne intrebe nimic si am primit SSN-ul in 10 zile. Intr-adevar fara SSN esti nimeni aici:(..Incercati la un alt birou!

GNChicago
22.06.2006, 07:26
Mergi tot acolo si cere sa vorbesti si sa arati actele in special statutul tau legal aici, faci cererea si o dai si ceri raspuns in scris, deasemenea ceri data de prioritate de cind ai cerut prima data SSN, iar daca nu accepta ceri sa vorbesti cu seful lui, sau un supervizor si daca nici acesta nu te rezolva da telefon la Washington DC la SSA (Social security administration) la toll free number care e trecut in toate cartile de telefon sau google.

Cred ca tipul de la ss nu a inteles cazul tau, altfel e imposibil ca guvernul american sa te nedreptateasca.....

Am convingerea ca vei rezolva, deasemenea cu prioritatea de la data de cind ai cerut prima data. Deasemenea poti cere sa-ti spuna numarul inainte de a veni in posta!

SUCCES!

geefo
22.06.2006, 13:08
multmumesc pentru sfaturi! saptamina viitoare sper sa rezolv!

GNChicago
22.06.2006, 17:45
Daca ai probleme putem face un conference call in trei cu SSA din Washington DC.

Trebuie sa-ti rezolve tot aia care au zis NU, dar acum trebuie sa zica DA!!!

Trebuie sa intri pe usa principala.....drepturile tale nu sunt negociabile!!!

mirsim
24.06.2006, 20:21
Bine ati venit in USA!
Daca ai venit cu lottery visa inseamna ca ai aplicat deja la ambasada USA din Bucuresti. Noi cand am venit in Februarie anul acesta am primit SSN dupa 2 saptamani. Si asta fara sa mergem la vreun birou. Asa ca au avut dreptate functionarii aia. Uneori dureaza si mai mult pana cand sosesc. Dar daca nu ai rabdare in pasaport ai la viza un numar si poti sa dai un telefon la ei le spui ce numar ai si iti pot spune in ce stare se afla procesul de acordare a SSN. Trebuie sa le spui ca ai aplicat in Romania. Noi am sunat, mai exact cineva de aici a sunat pt noi si au zis ca e OK ca urmeaza in urmatoarele cateva zile sa soseasca si asa a fost. Iar Permanent Rezident Card au sosit dupa inca o saptamana. Asa ca aveti rabdare.