PDA

Arată versiune întreagă : asistenta medicala in state...help??

19.06.2006, 15:37
salutare tuturor,

sunt in state nu de mult timp, cu o viza temporara si ma bate gandul de la o vreme sa raman pe aici...mi-am evaluat sansele si , din cate stiu ( adica nu stiu prea multe deocamdata ce si cum se face ca sa ramai pe aici) si m-am gandit ca am o diploma de sora medicala ( am terminat liceul sanitar chiar ianinte de a se face scoala post liceala) si ca as putea sa o folosesc.

mi-am trimis actele acasa ptr a face plicul ala penru cgfns.....dar din pacate am inteles ca dureaza mult si cred ca o sa imi depasesc viza....

stie cineva ce as putea face? stiti cumva daca nursing aid/assistant e cerut la fel de mult ca registered nurse, ca sa ma apuc sa vad ce sa fac?

va rog mult, daca stiti ceva, orice....scrieti-mi.

va astept cu ....nerabdare

antoanela74
20.06.2006, 13:37
Supi..da,nursing assistant e mult mai simplu..dar tot trebuie sa faci un curs la un Colegiu public,sunt si pe per verii..depinde in ce stat locuiesti..si apoi dai un examen si..daca il iei,te poti angaja destul de repede..cereri sunt f multe....

So,intereseaza-te la un Comunity College pt un curs pe per verii(e intre 12-30 ore de studiu pt cele care deja au studii medicale)....Dealtfel..mentioneaza la inscriere ca ai fost nurse in romania(nu te-am intrebat daca ai profesat sau doar ai facut liceul sanitar..btw..si eu l-am absolvit,in Buc... tu cand ai absolvit???? Poate ne cuunoastem )pt ca,daca ai lucrat cel putin 2-3 ani ca nurse s-ar putea sa nu mai ai nevoie de curs..repet,depinde de stat dar trebuie ca ei sa stie ca AI STUDII MEDICALE,TEORETICE SI PRACTICE...

Bafta multa!

PS: Daca mai ai intrebari nu ezita....

22.06.2006, 11:41
ma gandeam ca poate or mai fi asistente medicale din Romania pe aici.

cum sa facem sa dam de ele? stie cineva vreun site sau are orice fel de informatie legata de asta?

ne-ar putea ajuta si am puea ajuta si noi pe altii.

multumesc.

22.06.2006, 11:43
ca nursing assistant poti lua viza de munca?

fiind un training mai ieftin si mai scurt, oare nu au acces mai multi la el...chiar si americanii care nu prea au chef de invat mult?

GNChicago
22.06.2006, 18:00
Am pus recent pe forum ceva despre training ptr RN....daca faci un search ai putea gasi postul pus de mine....poate e ceva de capul lui....

22.06.2006, 18:23
mai fratilor cum se face ca americanii astia ..prima natiune cica de pe glob is ingramadti in halul asta...pai noua ne-a cerut pt SSN sa asteptam nu mai putin de 2 luni ca sa ne traduca certificatul de nastere si ca sa numai spun ca in acelasi timp un turc apare si el sa aplice pt SSN iar lui nu-i cere...cum puii mei aluia io inteles ceritificatul de nastere in turca si noua nusmileys/smiley25.gifsmileys/smiley75.gif...deja incep sa regret ca nu m-am nascut in turciasmileys/smiley41.gif

22.06.2006, 18:26
GN Chicago,

nu stiu exact despre care training vorbesti..

as dori sa te rog sa il mai postezi o data ....de doua ori poate are efectul scontat.

multumesc anticipat...stii..

darie
22.06.2006, 18:59
mai fratilor cum se face ca americanii astia ..prima natiune cica de pe glob is ingramadti in halul asta...pai noua ne-a cerut pt SSN sa asteptam nu mai putin de 2 luni ca sa ne traduca certificatul de nastere si ca sa numai spun ca in acelasi timp un turc apare si el sa aplice pt SSN iar lui nu-i cere...cum puii mei aluia io inteles ceritificatul de nastere in turca si noua nusmileys/smiley25.gifsmileys/smiley75.gif...deja incep sa regret ca nu m-am nascut in turciasmileys/smiley41.gif

neica nadur,de ce n-ai intrebat "ingramaditu' " de la oficiul ala unde ai fost intrebarea asta si ne intrebi pe noi?,vina noastra oare ? Or Ismail cunostea cumva procedura si l-a avut deja tradus? Or mai grav,o ilegalitate acolo ca noi toti stim ca romanu' e mai bun si mai destept ca turcu'.

Sa ne vedem cu bine la off-topic smileys/smiley1.gif

23.06.2006, 05:45
da, ai dreptate.

ati putea schimba subiectul inspre cel initial?

multumesc.smileys/smiley4.gif

24.06.2006, 04:39
deci, mai vine cineva cu idei in ajutorul asistentelor medicale cu scoala in Romania?

something....anything.....smileys/smiley17.gif

Pisoi
24.06.2006, 04:59
nadur, nu este offtopicsmileys/smiley2.gif...ce cred ca a vrut sa spuna este ca trebuie sa obti mai intai SSN cu "drept de munca" si apoi sa explorezi posibilitatile de profesare a ceea ce vrei sa lucrezi, lucru care este foarte adevaratsmileys/smiley1.gif...problema este ca acest SSN este destul de greu de obtinut, mai ales pentru cei veniti in vizitasmileys/smiley18.gif...dar nu si imposibilsmileys/smiley4.gif

26.06.2006, 14:36
eu am deja SSN, dar sunt cu un tip de viza ce imi permite sa lucrez numai cu cei cu cre am contractul si care o sa imi expire curand.

voi ramane cu SSN-ul dupa ce imi expira viza asta si, din cate stiu eu,o sa il pot folosi si sub alta viza.

numai ca imi trebuie ACEA VIZA....si doresc sa fie una care sa imi asigue un venit lunar....

stiu ca exista si munca la negru.....dar nu prea stiu pe nimeni pe aici si ce sa fac....mai ales, nu stiu cat de stricta a devenit situatia vis a vis de munca la negru.

eu sunt dispusa si pentru asta, dar iti dai seama ca mai intai caut ceva legal.

de aceea,explorez alte posibilitati, respectiv astea in domeniul medical.

daca stii ceva sau imi poti da orice sugestie, sunt deschisa sa imi calculez sansele...

smileys/smiley9.gif

GNChicago
26.06.2006, 17:18
Supi, de-abia azi am vazut mesajul tau cu cererea ta sa mai postez odata despre jobul ca RN si dupa lupte seculare l-am gasit.

Uite linkul acesta:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=564 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=5643&KW=GNChicago) 3&KW=GNChicago

M-am mirat si eu cind am vazut ca nimeni nu a scris nimic si a trecut neobservat. Gov. American da citeva zeci de mii de vize pe acest domeniu, dar trebuie verificati ptrca nici eu nu stiu ce este acolo. Chiar te rog sa ma tii la curent ca nu cumva sa fie niste excroci!

Mult succes!

28.06.2006, 13:07
GN Chicago,

am sunat la numarul acela de telefon, am lasat un mesaj, dar nu am primit nici un feed back deocamdata.

s-ar putea sa fie cum zici tu.....

daca mai afli ceva, astept vesti.

GNChicago
28.06.2006, 15:34
Supi, eu am gasit acest anunt intr-o revista, nici nu mai stiu unde...., am facut o xerocopie si am copiat anuntul si l-am pus pe forum.

Anuntul e destul de proaspat ptrca a venit dintr-o revista curenta.

Habar nu am cine sunt indivizii sau daca sunt sau nu seriosi.

Am totusi informatii ca statul american acorda vize ptr. RN dar acestea trebuie sa fie licensed in the US. si asta se face prin ceva scolire si sunt spitale care ar vrea sa plateasca ptrceva scolarizare doar sa fie siguri ca acea nursa vine si lucreaza ptr ei un anumit numar de ani, ptrca exista un shortage de nurses.

29.06.2006, 17:27
Compania este "an international staffing company based in Louisville".Au 10-15 persoane (majoritatea in Asia), s-au ocupat de IT pana acum cativa ani, de atunci au trecut pe medicale ( la IT tocmai se schimbase..sensul de circulatie!). Seful e un indian, Chris Noronha care acum sta in Louisville. Nu au reclamatii la BBB in ultimii 3 ani (nu sunt membri BBB)

Site-ul lor este: http://www.idgms.com/about.htm

Cerintelelor sunt legate tot de CGFNS Pass Certificate, ceea ce nu o ajuta pe Supi prea mult, ca tocmai de asta se plangea ea ca dureaza mult pana sa-l obtina. Majoritatea clientilor firmei sunt din India si Philippines. Contractul este de 2 ani ( si ei castiga din diferenta intre cat iti ofera si cat ar trebui sa-ti dea in mod normal pe perioada asta, deci nu ar trebui sa mai ceara nimic altceva)

Opot ajuta cu o oferta de job, fiind niste intermediari ( doar spitalele pot aplica pt petitia de imigrare) dar fiind deja aici poate sa-si caute si singura, si cu putin noroc sa si gaseasca, important insa e sa indeplineasca conditiile. Licenta nu-i trebuie in prima faza, CGFNS-ul tine loc de asta ( pt licenta ai nevoie de SSN, si aia din afara USA nu au asa ceva, in marea lor majoritate, de aia au prevazut si cazul asta).

Cateva link-uri pt CGFNS:

http://chennai.usconsulate.gov/employment_based_visas.html (http://chennai.usconsulate.gov/employment_based_visas.html)

http://www.cgfns.org/sections/faqs/cert-prog.shtml (http://www.cgfns.org/sections/faqs/cert-prog.shtml)

http://www.immigrationlawyer-usa.com/foreign_nurses.asp?Titl (http://www.immigrationlawyer-usa.com/foreign_nurses.asp?TitleID=15&DetailID=59) eID=15&DetailID=59

"Whether applying outside U.S. or within, the nurse must possess:
1. A diploma from a nursing school in her country
2. A license to practice nursing in her country
3. An unrestricted license in a state of intended employment, or a certification that she has passed either the U.S. licensing examination (NCLEX-RN) but cannot obtain the license for lack of a social security number, or she has passed the examination given by Commission on Graduates of Foreign Nursing Schools (CGFNS).
4. Visa Screen Certificate "

Singura intrebare care se pune este daca Supi se califica pt asa ceva - aici pt RN trebuie sa ai echivalentul unei educatii postliceale - nu cred ca liceul sanitar e suficient ( stiu doar cazuri de asistente medicale, cu liceu + scoala postliceala, care si profesau in mometul in care au aplicat)- ca sa nu mai vorbesc de experienta la patul bolnavului, plus limba engleza( in specialitate). Daca ai tot ce iti trebuie dureazaaproximativ 2 ani sa obtii viza de imigrant ( fiind deci in afara US) sau 1 an daca esti deja aici - avantajul fiind ca poti aplica simultan pt permis de munca si schimbarea de statut, deci sa lucrezi in anul pana iti schimba statutul.

GNChicago
29.06.2006, 19:50
LUCA, Very GOOD JOB!!!!

Cred ca Supi are ceva sanse cu putin ajutor.

Pe unde esti Supi, in ce oras?

Vezi ca sunt multi doctori de origine romana care ar putea sa te ajute.Mergi la nimereala, suna la spitale si intreaba daca e vreun dr. care vorbeste romaneste si o sa-ti spuna....

Stiu ca Swedish hospital in chgo are multi romani dar nu stiu la ce nivel sunt.

Succes!

30.06.2006, 07:15
GN Chicago,

am incercat sa iti trimit un pm cu ceva date pe care nu vreau sa le postez.

dar, casuta ta e full.

oricum, ideea ta cu un spital care ar plati ptr cursuri e cea mai buna pentru mine.

eu sunt sigura ca ma vor pune sa fac cursuri aici, ptr ca am doar liceul sanitar ( asa cum zice si LUCA) + o facultate care nu e in domeniul medical, dar sunt cateva cursuri acolo ce ar putea fi echivalate pe domeiul medical.

asta depinde oricum de comisia de evaluare.

deci, ma vor pune sa fac cursuri la ceva colegiu pe aici si va trebui sa le platesc....sunt f scumpe, nu am suficienti bani ( m-am interesat deja...de la 20 000 $ in sus/an...), deci un "sponsor" ar fi cel mai binevenit.

daca ai ceva informatii sau vreun nr de telefon......mi-ai fi de cel mai mare ajutor.

eu sunt pe undeva prin sud.....nu prea multi imigranti romani cu situatie, din cate stiu, comparativ cu nordul...in rest, mexicani, indieni, etc

te astept cu vesti noi.smileys/smiley1.gif

30.06.2006, 07:20
LUCA,

informatiile tale sunt f bune si , se pare ca stii multe despre domeniul asta aici.

din cate ai enumerat tu, eu am:

SSN, diploma de liceu in domeniul sanitar, TEOFL-ul cu scor bun de admitere la colegii sau CGFNS, un certificat de general nurse in RO ( pe vremea aia nu erau licente de practica)+ ceva cursuri la facultate, dar nu in domeniul medical, desi s-ar putea echivala cateva cursuri pe domeniul medical, dupa cum am vazut in cerintele CGFNS.

numai ca, aia de la facultate, cand am trimis formlarul de la ei, nu au vrut sa imi stampileze, zicand ca nu e domeniu medical....smileys/smiley19.gif

oricum, am scris si lui GN Chicago.....ma vor pune sigur sa fc cursuri aici la colegiu.

daca as gasi un spital sa ma sponsorizeze contra munca dupa aceea ( exact ce imi doresc...:), ar fi super.

asa ca, de mai ai informatii...orice fel....astept cu nerabdaresmileys/smiley17.gif

30.06.2006, 08:16
LUCA,

certified nursing assistant/CNA poate obtine o viza.....de sponsor sau de munca ??

pentru asta pot face cursuri si in 2 luni am certificat, fara evaluari si alte chestii....

ma gandeam ca ar putea fi un inceput...

o sa incerc dupa ce termin cursul, dar m-ar ajuta si sfaturile tale.

oricum, ct timp sunt cu viza asta nu pot sa ma angajez cu contract in alta parte, decat daca renunt la ea.....

merci mult.

supismileys/smiley1.gif

GNChicago
30.06.2006, 11:31
Sorry, supi ptr PO boxul meu dar in ultimele 24 de ore am raspuns la vreo zece PM care puteau fi puse direct pe forum ptrca sa beneficieze eventual si altii de raspunsuri.

Am mai facut ceva loc pe PM.....

Practic cred ca Luca a pus punctul pe i. si nu prea stiu mai departe.

Nu te ingrijora de sumele mari ptrca spitalele au bani si platindu-ti tie scolarizarea ei deduc asta la taxe. Plus ca si tu poti obtine ceva granturi, daca vorbesti cu unchiul Google.....

Mult succes!

01.07.2006, 09:39
GN Chicago,

esti fantastic.....cautam miraculoasele site-uri cu granturi ptr studenti straini....

si am dat peste o duzina.....nu stiu cum nu am gasit pana acum....

imi porti noroc!

smileys/smiley17.gif

cristinutzaa
13.09.2006, 21:54
BUNA SUPI!! SPER CA AI REZOLVAT CEVA CU SITUATIA TA!!AS VREA SA TE INTREB UNDE AI DAT TESTUL TOEFL.....IN ROMANIA?SI EU ADUN INFORMATII PTR A LUCRA CA SI ASISTENTA MEDICALA IN SUA.DAR EU ABIA ANUL ACESTA TERMIN COLEGIUL ....SI EU AM FACUT SANITARUL SI POSTLICEALUL.DACA MAI POTI SA IMI DAI CEVA SFATURI TI-AS RAMANE RECUNOSCATOARE!!!!MULTUMESC SI SUCCES!!!

CELORLATI CARE AU SCRIS MAI SUS LE MULTUMESC ....DE MARE AJUTOR AU FOST!!!POATE MAI E CINEVA INTERESAT DE SUBIECTUL ACESTA ......ASTEPT !!!!NUMAI BINE!!!

unicorn
23.11.2006, 11:25
Draga Cristinutza,

nu conteaza`unde dai Toefl-ul. e recunoscut international.

daca la anul termini colegiul, cand iti iei diplomaapuca-te de asta.

site-ul este:

www.cgfns.org (http://www.cgfns.org/)

acolo, fa-ti account si vezi ce iti mai trebuie dupa ce completezi formularele alea.

la sfarsit iti iese o pagina cu tot ce trebuie sa trimiti si trebuie sa downloadezi niste acte standard care vor trebui completate de cei de la colegiul tau si stampilate ( vei vedea directiile de pe ele).

o sa ai nevoie de niste bani ca sa platesti evaluarea acestor acte de catre aceasta comisie.

*** actele trebuie trimise in plic sigilat cu stampila la sediul lor.

daca mai ai intrebari, scrie.

pe site-ul lor scrie si scorul la Toefl, minim.

pa

succes!

unicorn
23.11.2006, 11:28
ai toate sansele din lume sa te accepte fara sa mai faci nu stiu cate echivalari aici, daca ai si sanitarul si postlicealul si colegiulsmileys/smiley17.gif

nurse
02.02.2007, 09:43
unicorno actele acelea standard trebuie neaparat completate de scoala si stampilate?acum sunt in italia,deci in romania nu mai dau,si am rupt legatura cu scoala post-liceala a mea,si acolo sunt niste ''cucoane''care cu siguranta nu ar face
nici un act ptr mine,ei imi raspund ca mi-a dat diploma,planul si foaia
matricola si la revedere.

razvan78
17.02.2007, 23:02
Sotia mea este asistenta, a avut nevoie de 7 la IELTS ACADEMIC si N-CLEX-ul.Firma a spus ca in 8-9 luni o sa plecam.

nurse
09.05.2007, 12:47
IETLS CE ESTE?un examen?pai nu e deajuns toefl si nclex?