PDA

Arată versiune întreagă : O problema!!!

marian1980
19.06.2006, 02:50
Mi-am depus actele pt emigrare in Quebec...si acolo am declarat ca am o cunostinta in Quebec...si intr-adevar exista numai ca problema e ca s-a mutat in partea engleza...si eu mi-am depus actele pt partea franceza...asa ca am sanse mari ca dosarul meu sa fie respins pt ca nu am o cunostinta acolo....problema mea e cum sa iau legatura cu cineva din Quebec care ma poate ajuta?
Cu multumiri...

ovex
19.06.2006, 04:14
Salut Marian.In momentul cand ai trimis actele la Viena,prietenul care statea in Quebec a apucat sa-ti trimita Declaration d'un ami au Quebec? Deci poti sa stai linistit in privinta asta,in mod cert nu vei fi refuzat daca nu ai un prieten sau o cunostinta in Quebec.Acest lucru nu este eliminatoriu,faptul ca ai un prieten acolo iti aduce 1 punct la calculul punctajului.Atat. Cu punctajul cum stai?Ai un punctaj linistitor?

Oricum tie iti va trebui aceasta declaratie in original la interviu asa ca mai e timp sa gasesti pe cineva sa-ti trimita....in ce luna ai depus DCS-ul?Te intreb ca poate cine stie..in 6 luni de la DCS pana la interviu,poate intindem antenele si primesti aceasta declaratie...

gabi39
23.06.2006, 19:28
Ovex
Eu am primit Declaratia de la prietena mea dar intr-un singur exemplar si acesta nu trebuie atasat la dosarul pt Viena??? sau trebuie legalizat??

ovex
23.06.2006, 22:27
gabi39,daca deja ai primit-o,inainte ca sa trimiti dosarul,ii faci o copie pe care o pastrezi si in dosar pui originalul declaratiei-asa vei lua acel punct sigur.La interviu,declaratia in original va fi in fata consilierului care va avea in fata dosarul trimis de tine,deci implicit si acea declaratie.Ptr. cei care primiesc declaratia de prieten dupa ce au trimis dosarulla Viena,acestia trebuie sa o aiba la interviu....nu e vitala dar e importanta.Numai bine!

gabi39
24.06.2006, 07:01
Ovex
Multumesc.Bafta tuturor.