PDA

Arată versiune întreagă : Emigrare in Australia

Pagini : 1 [2]

CosminBoros
27.02.2015, 01:40
Buna ziua,

Ma voi muta in Sydney in aproximativ 1-2 luni impreuna cu sotia mea. Ea a primit un job la sucursala firmei la care lucreaza in Sydney.

As dori sa va intreb pe cei care aveti experienta cu gasitul locurilor de munca in Sydney ce sfaturi ati putea sa imi dati.

Varsta: 28 de ani
Specialziare: Software Developer/Engineer - IT
Experienta: 8 ani

Exista cumva ceva comunitate de romani din Sydney ? Ceva portal pe care m-as putea inscrie?

Mersi fain,
Cosmin

sorin
27.02.2015, 08:02
Romani gasesti peste tot, inclusiv in Sydney, dar nu asta te va ajuta la gasirea unei slujbe. Intrebarea e daca ai si tu drept de munca sau nu.

ionut chesauan
22.04.2015, 07:13
Multumesc pentru aprecieri.

Australia este o tara "excelenta" in cateva luni voi deveni si eu cetatean Australian, asa ca sunt mandru de noua mea tara. Stiind insa ca foarte multi romani si-ar dori sa emigreze in USA, Canada sau chiar Australia si avand in vedere ca Australia chiar are nevoie de imigranti imi face placere sa-i asist pe cei interesati. M-as bucura ca sa creasca comunitatea romana din Australia.

Pe de-asupra am facut si un curs in Australian Migration Law, asa ca am studiat cat decat legistlatia Australiana. In timpul liber -pe langa slujba mea principala, ofer si asistenta in migrare.

Sper ca informatiile oferite sa fie de folos.

Toate cele bune.

Salut,
As vrea sa stiu la varsta si experienta mea daca as putea aplica pentru emigrare Australia.
28 ani impliniti + sotie 25 impliniti.
Terminat UTCN sectia Instrumentatie si achizitii date ( bachelor) + sisteme de monitorizare si control (master)
inginer proiectant 4 ani + inginer productie 2.5 ani
ultimul loc de munca Emerson cluj.
nivel limba engleza: avansat

merci,
ionut

ngcalin
02.06.2015, 18:27
Salutare !

Am si eu o intrebare ,,,care e calea cea mai *simpla, sigura* de a emigra in Australia, pe cont propriu sau apeland la o agentie de emigrari. Daca, cunoasteti o astfel de agentie recomandati-mio si mie, va rog frumos.

Va multumesc.

Cu respect, N Calin.

danref
22.10.2015, 03:21
Salutare !

Am si eu o intrebare ,,,care e calea cea mai *simpla, sigura* de a emigra in Australia, pe cont propriu sau apeland la o agentie de emigrari. Daca, cunoasteti o astfel de agentie recomandati-mio si mie, va rog frumos.

Va multumesc.

Cu respect, N Calin.

"Simplu" sau "sigur" sunt cuvinte ce nu fac parte din dictionarul emigrarii in Australia.
Cel mai "simplu" este sa studiezi singur site-ul Guvernului Australian in cea ce priveste posibilitatile tale de emigrare si "sigur" te ve-i lamuri .

adrian123
20.02.2016, 12:39
Buna seara,

Este pentru prima data cand accesez acest forum si nu prea stiu unde sa ma adresez....Sunt asistent medical si imi doresc sa emigrez in Australia. Asa ca am inceput demesrsurile, si am vazut ca prima data trebuie sa imi echivalez diploma de asistent. Am intrat pe site la ANMAC am completat formularul online, am achitat taxa si am primit un raspuns de la ei cu toate documentele necesare pentru echivalare. Eu am toate acele documente din lista legalizate si traduse, dar am ajuns intr-un punct in care nu stiu cum sa procedez. Sunt 3 acte pe care ei cer ca sa fie trimise direct la ei de catre autoritatile competente, nu de catre mine. Acestea sunt diploma de IELTS, Syllabus-ul si un cerrtificate de Ministerul Sanatatii. Ma gandesc ca Ministerul Sanatatii va avea bunavointa sa trimita acel document la ei. Precizez ca eu am aceste acte trimise de ei catre mine, sunt traduse si legalizate, mai putin diploma de ielts care este deja in engleza si as putea sa le includ la dosar si sa le trimit.
Este cineva care a trecut prin asa ceva de curand si ma poate ajuta cu un raspuns la problema mea? Chiar trebuiesc trimise de autoritatile competente sau pot sa le trimit eu?

Multumesc mult.

aramis_13
20.02.2016, 16:57
1. primul lucru e să uiți meteahna românească cu merge și așa (nu că nu se practică și prin alte părți...). dacă ți-au cerut ca documentele să fie trimise de către respectivele instituții, atunci așa trebuie să fie.

2. cum ajungi să fie trimise de către ei? foarte simplu. iei un plic, scrii pe el adresa destinatarului la la expeditor scrii adresa instituției respective. înăuntru, pe lângă actele respective, pui și o scrisorică cum că ce și de ce. te duci la poștă și-l trimiți. dacă vor hârtie cu antet, te duci frumușel la respectiva instituție și te rogi de o secretară să facă una. sau o faci tot tu...

CoryT
02.04.2016, 11:04
Buna

Va salut din UK ( nu din Londra) :).
Niste intrebari de baza Pentru mine si soţ:
Eu am terminat liceul in Galati ( bac luat), nu am facultate. DAR- am certificate in Translation and Face to Face Interpreting -2009. Experienta in domeniu 3 ani, ( in uk) plus 1 an jumate waiting/catering si Qualification In customer service + development for all levels for Bakery ( experienta de anul Asta plus anul ce vine).-> toate in Anglia.

Sotul meu are experienta in catering/bartender plus 6-7 ani ( Romania si UK) ca Hairdresser(qualified certificate). - UK.

Ce sense ar fi de a prima Visa in Au.? Totusi vrem permanent( adica nu ne plangem dupa familie, etc) ne adaptam usor cam oriunde.

P.s. Avem o amica In Sydney. Daca ar Face Ea chemare ar fi usor?
Bineinteles ca vom avea bani pt 5- luni fiecare de intretinut acolo.
Ne gandeam Pentru (2017-2018)daca este Granted of course.

Mersi fain.

on_miha
09.05.2016, 06:38
Pentru cei interesati sa emigreze in Australia iata linkul siteului
oficial: http://www.immi.gov.au . Daca nu va este suficient de clar si
doriti explicatii mai detaliate nu ezitati sa il intrebati pe
Burebista. El le stie pe toate ca un om mare. Acum va las sa cititi si
astept intrebari.

Pace romanilor

Burebista

Buna.Sa iti prezint urmatoarele. Sunt casatorita,am 26 de ani,sotul 29 si avem gemeni in varsta de 6 luni. Nu demult am luat hotararea asta,dar vreau sa plecam in Australia. De vreo 2 zile caut pe internet,dar mare lucru nu pricep,pentru ca nu am o meserie foarte cautata.Eu si sotul lucram intr=-o fabrica de mobila si inox+aluminiu. Sotul este lacatus mecanic,prelucreaza aluminiul prin aschiere. Eu verific piesele si le ambalez. Eu am bacalaureatul,sotul profesionala. Avem credit la o banca,inca 5 ani de acum incolo. Vrem sa facem cursuri,el sudura si lacatus mecanic,eu comert,ingrijire batrani si poate altele.Intrebari:putem sa plecam impreuna cu copiii?putem sa plecam daca avem rate?ma gandesc ca nu.....Vom gasi ceva de lucru in conditiile date?Cjursurile pe care vrem sa le facem vor fii recunoscute in australia?imi poti explica si mie te rog? Nu stiu pasii care trebuiesc parcursi,nu stiu cati bani ne vor trebui la noi. Iti multumesc,si scuze pentru greseli,am scris repede.

aramis_13
09.05.2016, 18:42
burebista a dat pe aici ultima oară acum 10 ani...

Madalina Dinu
22.10.2016, 12:20
Buna,

Sunt un junior nou pe aici. Eu si sotul meu am vrea sa aplicam pt viza in Australia. eu am 29 ani, am terminat Administratie Publica , Universitatea Bucuresti , dar lucrez in alt domeniu (constructii metalice) el 31 ani, are bacul si lucreaza ca tehnician proiectant (tot constructii metalice). ne poate ajuta cineva care a aplicat de curand, sau care stie cu o informatie legata de suma necesara aplicarii?
va multumesc anticipat!