PDA

Arată versiune întreagă : intrebare

tania
13.06.2006, 05:23
in citeva luni am sa ma casatoresc cu un cetatean canadian de origine romana,aici in Romania.Apoi as vrea sa merg cu el in Canada.Cum se poate mai repede?Cu viza de turist?Pt ca eu nu vreau sa aplic pt rezidentza.Imi vor da viza?Daca a trecut cineva prin asta sau daca cineva ma poate ajuta as fi foarte recunoscatoare.

ovex
14.06.2006, 01:49
Totusi,de ce nu vrei rezidenta?Iti confera multe drepturi si....obligatii destul de putine.... Sa nu ma intelegi gresit,nu iti comentez decizia dar eram doar curios ptr. ca inca nu am auzit inca de asa ceva... .

tania
15.06.2006, 04:42
Pai in primul rand nu stiu daca o sa-mi placa si o sa vreau sa raman.Poate suna ciudat dar asta e. In al doilea rand nu pot sa plec cu viza turistica in Canada si acolo sa aplic pt. rezidentza, asta ca sa nu stau aici in Romania 8-10 luni pana imi dau acordul. Multumesc.

crystalina
19.10.2006, 07:04
buna,

ar putea da cineva raspunsul la aceasta ultima intrebare a taniei, va rog.

mai sunt si alti curiosi care vor sa afle daca varianta prezentata de ea ar avea vreo sansa.

multumesc

fifi
19.10.2006, 12:59
ii dau eu, raspunsulsmileys/smiley1.gif

tania, daca te casatoresti in Ro si apoi aplici pt viza de turist la sotul tau n-o s-o primesti. O sa-ti puna si ei aceeasi intrebare ca si ovex, "de ce nu vrei sa aplici pt rezidenta permanenta" iar daca tu o sa le raspunzi ca nu stii daca o sa-ti placa, vei parea neserioasa in fata lor, pentru ca intr-un astfel de caz tu esti capabila sa renunti si la casatoria cu sotul taucucare din motive de iubire patimasa te-ai casatorit. Ar fi multe de spus in legatura cu asta, ei pt o viza de turist de genul asta te vor suci si rasuci de n-o sa mai sti ce-o sa spui, si doamne fereste sa te prinda ca de fapt tu vrei sa stai in canada pe perioada procesarii dosarului pt ca atunci chiar iti pot pune piedici.

si asa pt voi amandoua si pt altii, daca se face o casatorie in Canada si sotul merge sa aplice pt sonsorizare aici, stiti ce i se recomanda prima data? ca sotia sa mearga inapoi in Romania pe perioada procesarii unde are statut si drepturi, asa ca...