PDA

Arată versiune întreagă : Driving Licence

usdream
13.06.2006, 04:22
Salut ! M-ar interesa sa stiu care sunt intrebarile / chestionarelepentru permisul de conducere in Illinois . Exista undeva vreun site unde as putea sa la vad ? Stiu ca permisul de Ro e valabil 90 de zile .....si vreau sa ma pregatesc din timp . Multumesc . smileys/smiley1.gif

darie
13.06.2006, 04:30
Incearca aici usdream http://www.cyberdriveillinois.com/publications/rules_of_the_ (http://www.cyberdriveillinois.com/publications/rules_of_the_road/rrtoc.html) road/rrtoc.html

Good luck

carmens
13.06.2006, 09:19
du-te aici,cauta in sectia FILES, vei gasi intrebarile + raspunsurile.

http://groups.yahoo.com/group/RomaniansChicago/ smileys/smiley2.gif

usdream
13.06.2006, 22:11
va multumesc smileys/smiley1.gif

darie
14.06.2006, 14:39
La 100-120 de mii de romani in orasul asta (cum zicea Sorin) + raspunsurile la test afisate de carmens incep sa ma intreb daca nu as fi mai in siguranta sa merg cu autobuzul la munca smileys/smiley36.gif.

usdream,citeste brosura aia "rules of the road" oricum,n-ai nimica de pirdut smileys/smiley1.gif

usdream
15.06.2006, 01:23
smileys/smiley36.gifmultumesc , deja am scos la imprimanta cele 108 pagini ale manualului , si am inceput sa-l studiez . De asemenea o sa invat si raspunsurilesmileys/smiley2.gifla intrebari smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Miki
29.08.2006, 14:16
Bun gasit! M-ar interesa conditiile pentru a preschimba driver licence, il am din alt stat si nu stiu exact daca trebuie sa dau examen din nou (scris, traseu). Oricesugestie m-ar ajuta. Multumiri anticipate!

kalu
07.05.2007, 07:50
du-te aici,cauta in sectia FILES, vei gasi intrebarile + raspunsurile.

http://groups.yahoo.com/group/RomaniansChicago/ smileys/smiley2.gif
are cineva ideea daca exits un document cu intrebarile care sunt si traduse?
eu le inteleg si nu am nevoie, dar pentru tatal meu, care se descurca mai greu in engleze, ar fi mai usor sa vada intrebarea in engleze, apoi so o vada in traducere si apoi sa vad si raspunsul.

light
07.05.2007, 12:39
Intreaba la mva de translators. Au traducatori, te costa, dar poti fi sigur ca intelege.

Mariana Talpa
19.07.2008, 14:18
Salut as vrea sa stiu s-ar putea sa fac driver license de Chicago fara social security number, mersi mult pa pa.

usdream
19.07.2008, 14:21
nu cred, desi nu sunt sigur . Ceea ce pot sa iti spun, este ca atunci cand noi ne-am dus pt permisele auto ne-au cerut cardul SSN, nu doar numarul.

anca_noi
15.03.2012, 06:50
intrebarile la examenul pentru carnet de conducere vor fi din cele care sunt in driver guide? (in numar de 43 in manualul meu)

intreb asta pt ca stiu ca in romania cei care invatau pt examenul asta faceau muuulte teste cu mii de intrebari

livia
15.03.2012, 07:02
Testul e mult mai usor decat in Romania, ce-mi amintesc ca intrebarile care mi-au picat se regaseau in textul din Guide.
Brosura care am avut-o eu avea prima parte cu "teorie" si la final un exemplu cu intrebari.
Cand am zis ca se regaseau in textul din Guide ma refer la partea de "teorie" nu exact la intrebarile de la final.
Comparativ cu ditamai cartea din Romania, asta e floare la ureche.
Inca ceva, poti sa dai testul de mai multe ori chiar si in aceeasi zi fara sa platesti (sau cel putin asa era cand am dat eu).
Pentru oras in schimb daca pici nu ai voie decat dupa 2 saptamani sa dai iar si te taxeaza, era in jur de $60.00 cand am dat eu.
Ce am scris este strict din experienta mea. Regulile difera pe aici de la stat la stat:).

anca_noi
15.03.2012, 07:15
mi se pare normal ca raspunsurile la intrebari sa se regaseasca in textul din guide ca doar din ala iti dau examenul, nu?

driver guide-ul dupa care invat eu are 100 de pagini asa ca... nu e chiar brosurica

livia
15.03.2012, 07:30
mi se pare normal ca raspunsurile la intrebari sa se regaseasca in textul din guide ca doar din ala iti dau examenul, nu?

driver guide-ul dupa care invat eu are 100 de pagini asa ca... nu e chiar brosurica

Cum am spus, ce-am postat eu este strict legat de experienta mea.
Ghidul dupa care am invatat nu era asa stufos(sigur sub 100) de aceea l-am numit asa.
Raman insa la parerea mea ca testul e mult mai usor ca in Romania, cum ai zis, acolo era o carte cu peste 600 intrebari, eu asa am prins in Romania.
Acolo beleua mare nu era testul scris ci orasul, cel putin la mine in oras daca nu dadeai spaga, nu vedeai orasul luat:). E drept ca-s ceva ani de atunci. Sper ca s-au mai schimbat lucrurile.

anca_noi
15.03.2012, 07:40
merci livia pt raspunsuri :)

sper sa nu-mi fie chiar asa de greu desi nu m-am urcat niciodata la volanul unei masini, mie cel mai greu mi se pare in practica sa fiu atenta in acelasi timp la masina, la semnele de circulatie, la trafic

din spusele cunoscutilor care au avut de-a face cu asta nu s-au schimbat prea mult lucrurile in romania, din pacate

drivefast
16.03.2012, 11:28
ca sa-ti mai spulber un pic din emotii, eu inca n-am auzit pe cineva sa nu fi putut sa ia testul ala cu intrebari. e in proportie de 80% common sense, 20% invatatura. gindeste-te ce procentaj din populatia americii are driving license - deci cel putin o data au luat testul. la fel de bine, nu cred ca-mi amintesc de cineva sa fi zis ca l-a luat din prima incercare. din a doua, din a treia...

LE: a, si nu toci. cel mai bine citesti cartea in ziua respectiva, si gata. asta ar trebui sa fie mai mult decit suficient.

livia
16.03.2012, 11:34
merci livia pt raspunsuri :)

sper sa nu-mi fie chiar asa de greu desi nu m-am urcat niciodata la volanul unei masini, mie cel mai greu mi se pare in practica sa fiu atenta in acelasi timp la masina, la semnele de circulatie, la trafic

din spusele cunoscutilor care au avut de-a face cu asta nu s-au schimbat prea mult lucrurile in romania, din pacate

Daca nu ai condus inainte, recomandarea mea este sa mergi inainte de examen cu sotul in parcari sau locuri care le stie el in zona neaglomerate si sa exersezi. Nu neaparat pentru examen ci mai ales pentru tine. Eu aveam carnet din Romania dar nu condusesem mare lucru acolo dupa ce am terminat scoala. Plecam duminica dimineata ( era cea mai linistita perioada plus sotul liber) si conduceam pe strazi mai putin circulate pana am capatat ceva incredere in mine sa ma urc singura in masina. Abea pe urma am mers pe strazi cu trafic.

usdream
16.03.2012, 13:18
Indicatorul STOP, insemana STOP, adica roata nu se mai misca - la testul practic. Cunoc un sofer profesionist (in RO) care aici nu a oprit la STOP, doar a incetit si a picat testul.

aramis_13
16.03.2012, 17:04
din câte știu eu, majoritatea statelor oferă posibilitatea de a obține un learning permit, pentru care trebuie să dai doar testul scris. permisul ăsta e valabil 1 an, cu însoțitor. ai timp suficient să înveți să conduci. și cu un pic de noroc să exersezi pe traseul unde se dă examenul practic. acilea la noi la țară, toți examinatorii urmează același traseu, care are niște chestii, unde acela își dă seama cât de bine stăpânești mașina și dacă le ai sau nu cu condusul.

drivefast
16.03.2012, 17:16
Indicatorul STOP, insemana STOP, adica roata nu se mai misca - la testul practic. Cunoc un sofer profesionist (in RO) care aici nu a oprit la STOP, doar a incetit si a picat testul.
se poate si mai rau. o prietena a picat prima oara examenul de conducere (desi conducea foarte bine), pentru ca s-a oprit pe banda din mijloc ca sa vireze la stinga pe o straduta. cind s-a oprit, a ramas cu rotile virate spre stinga. examinatorul i-a spus ca trebuia sa le tina drept, nu spre stinga, pentru ca daca o lovea cineva din spate o arunca fix in incoming traffic.

mi s-a parut o judecata extrema, si mi-au trebuit ani de zile pina sa-i dau dreptate examinatorului.

Pisoi
16.03.2012, 17:39
se poate si mai rau. o prietena a picat prima oara examenul de conducere (desi conducea foarte bine), pentru ca s-a oprit pe banda din mijloc ca sa vireze la stinga pe o straduta. cind s-a oprit, a ramas cu rotile virate spre stinga. examinatorul i-a spus ca trebuia sa le tina drept, nu spre stinga, pentru ca daca o lovea cineva din spate o arunca fix in incoming traffic.

mi s-a parut o judecata extrema, si mi-au trebuit ani de zile pina sa-i dau dreptate examinatorului.
...de cele mai multe ori logica personala explica "judecata extrema" individuala! ...dar, de ce ti-au "trebuit ani de zile" (cam cati?) sa "rumegi" daca ala ca examinatoru' are dreptate? :thinking:

drivefast
17.03.2012, 10:15
hai sa pastram topicul la discutii despre driving license, vrei? daca vrei sa spui ceva referitor la persoana mea, trimite-mi te rog un mesaj personal.

Laura1983
19.04.2012, 07:30
Anca, nu stiu in ce stat esti dar eu sunt in Michigan si am luat permisul de conducere acum cateva zile. Asa ca iti pot spune cum este aici. Pentru a putea aplica pt permis iti trebuie SSN, pasaportul, I-94 si 2 documente doveditoare cu resedinta in statul respectiv (cont bancar, asigurare medicala sau de masina, contract de inchiriere locuinta etc.). Examenul scris a avut 50 de intrebari (10 cu semne de circulatie si 40 de teorie). Manualul pentru permisul de conducere are in Michigan 154 pagini si trebuie citit cu atentie macar o data. Multe din intrebari sunt de bun simt, dar in acelasi timp sunt si niste "chichite" pe care noi nu le avem in Romania. Ca de exemplu, cand opresti la o intersectie pt a vira la stanga, cat timp astepti, rotile masinii trebuie sa fie indreptate inainte si nu spre stanga (exact ce a scris drivefast mai sus). Sau ce trebuie facut daca pe timpul cand mergi pe autostrada ti se ridica capota masinii si iti loveste parbrizul. Sau in caz de o masina din sens contrar intra pe sensul tau. Ei au toate chestiile astea trecute in manual si au numai anumite lucruri care trebuie facute. Toate aceste detalii apar in testul teoretic. Eu le-am avut in intrebarile din testul meu. Daca pici testul teoretic poti sa dai din nou si nu platesti nimic. Nu stiu de cate ori poti sa dai, cred ca la infinit :) Eu am luat din prima. Apoi daca ai permis de conducere din Romania te poti programa pt oras. Daca nu, primesti un permis temporar de intructie cu care trebuie sa conduci 30 de zile (numai cu un alt sofer in dreapta) pt a exersa si abia apoi te poti programa pt oras. Aici orasul costa 45-60$, depinde de firma pe care o alegi pt examen (examenul de oras nu se tine de catre politie ca in Romania, ci de firme private specializate pe asa ceva). Pt oras, exista un manual pe site-ul DMV si are 32 de pagini (cel putin pt Michigan asa este). La examenul de oras se verifica intai abilitatile de conducere in poligon (cum era odata in Romania): oprire la punct fix (ca la STOP), parcare cu spatele si parcare laterala. Apoi conducere in oras si pe autostrada. La sfarsit, daca treci de oras primesti un certificat cu care mergi din nou la Secretary of State pentru a primi permisul de conducere: ti se face poza, platesti taxa de permis (25$) si primesti un permis temporar pana vine cel normal prin posta (1-2 saptamani). Nu este greu, dar trebuie citit manualul inainte. Eu vineri am fost de am aplicat si am dat testul scris iar luni m-am program si am luat orasul. Deci totul a durat cateva zile.

otavia
01.08.2012, 11:45
O intrebare ! am inteles ca in 30 zile trebuie sa_mi schimb carnetu ! Dar daca nu o fac in 30 zile....ce se intampla ????? Mersi mult !

usdream
03.08.2012, 05:35
Nimic, circuli fara permis ( sau cu un permis expirat), pe riscul tau.

manolica1
03.08.2012, 07:43
care carnet? cel din ro? poti circula cu cel din ro pana expira I94...acu sincer eu am condus si dupa, vreo 2 ani....

Alexandru22
16.10.2012, 00:53
Foarte usor fata de Romania Michigan ca si in Pennsylvania sau new York :)

Alexandru22
16.10.2012, 00:58
Ancuta Cum sunt statele astea mai neaglomerate e ok nu ai treaba Dar sa conduci in new York sau unde este aglomerat e nasol tre sa ai sange in tine sa conduci :)))

anca_noi
06.02.2013, 08:44
am nevoie sa dau testul pentru clasa E
poate cineva sa imi dea niste linkuri cu teste?
am avut cateva pe care am exersat pentru permisul obisnuit dar nu reusesc sa le mai gasesc
multumesc celui care ma scoate din impas :)

anca_noi
07.02.2013, 12:01
eu intreb, eu raspund :)

am gasit ce aveam nevoie