PDA

Arată versiune întreagă : Viza C1D - vase de croaziera

dystopia
13.06.2006, 03:49
Am interviu la ambasada SUA pentru o viza C1D pentru munca pe un vas de croaziera. As vrea sa stiu daca este cineva aici care a trecut prin experienta asta si ce sfaturi imi poate da pentru ca sa o obtin cat mai usor. Multumesc.

14.06.2006, 09:55
Eu am fost pe vas si pot sa te ajut cu informatii,scrie-mi pe pm ce intrebari ai

Pisoi
14.06.2006, 10:10
...puteti posta intrebarile si raspunsurile si aici, poate pot fi de folos si altii interesatismileys/smiley1.gif

tina&dave
14.06.2006, 18:29
Si eu am fost pe vas, viza C1/D e foarte usor de obtinut, iti trebuie doar contractul de la compania ce te angajeaza, dupa cum mai toti stim, cu acest tip de viza nu poti face mai nimic daca te decizi sa ramai pe uscat, se poate cere insa B1/B2 in acelasi timp si altele sunt conditiile.

dystopia
14.06.2006, 20:30
mersi pentru raspunsuri :) nu stiam cat e de greu sau usor de obtinut tipul asta de viza, ce ma vor intreba cei de la ambasada si ce sa le raspund (eterna problema :) ) si daca exista ceva insider tips care ar trebui stiute...?

15.06.2006, 03:51
Interviul este mai mult o formalitate din moment ce ai contractul de la firma,eu am mers printr-o firma din Brasov. Sunt si firme care se ocupa de toate actele tale,inclusiv viza si nu trebuie sa te prezinti la Ambasada.Intrebarile la interviu ar fi: de ce ai ales sa mergi pe vas de croaziera sa lucrezi,cate contracte intentionezi sa stai,etc

Asa cum spune in mesajul anterior,nu ai voie sa stai mai mult de 48 de ore pe uscat si practic cu o astfel de viza nu esti pe teritoriul american ci doar in transit.

Vei obtine viza in mod sigur

Bafta