PDA

Arată versiune întreagă : Caut job in Chicago

Mariogas2004
12.01.2005, 03:28
Salut tuturor! Felicitari d-lui Sorin pentru aceasta minunata munca!

Ma bucur ca am gasit acest site in care putem comunica cei de pretutindeni! As avea o rugaminte la voi, cei din Chicago daca mai stiti vreun loc de munca si pentru mine, momentan sunt in Romania, dar in luna martie vinla Chicago si m-ar interesa cam orice: constructii, tamplarie, parchetat...Am 35 ani, viza turistica, astept raspunsul din partea voastra.

sorin
12.01.2005, 05:17
Mariogas2004, bine ai venit pe acest forum si multumesc pentru aprecieri!
De lucru se gaseste in <st1:City><st1:place>Chicago</st1:place></st1:City> pentru cei ce vor sa munceasca. Am sa te pun pe fir cu cineva (nu pot sa garantez ca o sa-ti gaseasca ceva insa) cand ajungi aici, in caz ca nu-ti rezolvi pana atunci.

Mariogas2004
13.01.2005, 02:05
Multumesc pentru raspunsul tau prompt Sorine! Pe curind!

rares
13.01.2005, 20:07
Ma numesc IRINA si am sosit in CHICAGO in 26 oct 2004.

Caut un loc de munca mai bun deoarece acum lucrez intr-un bar-restaurant .In tara am lucrat vanzatoare,am 25 de ani si am venit impreuna cu sotul meu.Avem green card.

Sotul meu a lucrat in tara la o televiziune prin cablu si ar dori sa lucreze si aici ceva asemanator.

Va multumim si speram sa primim vesti bune de la voi!smileys/smiley2.gif

sorin
15.01.2005, 04:04
Bine ati venit in Chicago!

La voi e mult mai simpla treaba daca aveti green card, pentru ca puteti aplica pentru orice slujba, asa in primul rand trebuie sa va faceti resume-uri foarte bune (un resume bun inseamna 50% dintr-o slujba luata), sa va hotarati cam ce vreti sa lucrati si sa luati la "puricat" toate siteurile care au listate job-uri.

Irina, tu vad ca nu ai spus cam ce cauti (credeam ca in baruri/restaurante se castiga binisor din baccsisuri), dar cred ca sotul tau poate eventual contacta direct si firmele de televiziune prin cablu. Conditii esentiale: engleza+resume

inas
15.01.2005, 06:53
Uite ca desi bat smileys/smiley2.gifde un an PC-ul ca sa aflu si eu cu ce se mananca America, abia ieri am ajuns sa vad ce site aveam chiar sub nas. Da vorba aia: mai bine mai tarziu...

Si cum sunt si eu in cautare acerba de job...Am acte in regula, m-am recalificat chiar, am luat licenta pt. IL, dar ori rezume-ul nu le place(desi am consultat cartile, de...), ori metoda de aplicare pe Internet nu-i cea optima. Vreau sa lucrez dragilor, da cum?

Felicitari Sorin smileys/smiley32.gif

sorin
15.01.2005, 08:08
Inas, despre licenta de IL e vorba si ce-ti cauti de lucru?

In legatura cu resume-ul, asta e o problema f. delicata si chiar daca tie ti se pare ca e foarte bine realizat, s-ar putea ca de fapt sa nu fie si asta ar putea fi un motiv ca nu le place. Iti spun asta cu bune intentii si iti pot spune ca am vazut un resume al unui prieten sinu m-am putut abtine sa nu zambesc, desi lui i se parea ca e bun. I-a facut apoi cineva un resume profesional si in 2 zile si-a gasit slujba. Resumeul este extrem de important in aceasta tara si chiar dacacineva e ungeniu intr-un anumit domeniu e posibil sa nu gaseasca o slujba din cauza ca resumeul nu trece de prima faza, adica a ceea a starnirii atentiei angajatorului.

inas
15.01.2005, 11:15
Da, se poate sa fie si asta, si probabil atarna greu, la (-), faptul ca n-am deloc experienta aici. La Pharmacy Technician am luat licenta, ca era pe-aproape de specialitatea mea. Si am muuuulta experienta in office, contabilitate...(dar asta de-aici e sigur altfel).

Stiu ca si forta de munca tre' sa stii sa ti-o vinzi, da eu nu prea am talentin vanzari, de...

Da nu ma las, ca de, familia de-acasa cam are nevoie de-ajutor! (Nu ca eu n-as avea...)

Sanatate sa fie!

sorin
16.01.2005, 08:35
Am deschispe un topic separat o lista cu firme care ofera locuri de munca, lista pe care se vor adauga continuu si alte forme in masura in care apar. Iata linkul:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=105 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1051&amp;PN=1&amp;TPN=1) 1&amp;PN=1&amp;TPN=1

Bafta!

rares
18.01.2005, 15:01
Salut!

Multumim pentru informatii. Sorin,te rugam daca poti sa ne trimiti un model de resume aici sau daca nu, pe adresa de mail rciortea@sbcglobal.net

In legatura cu carnetul de conducere...am auzit ca sunt ceva intrebari care se dau la examen,daca le are cineva ,va rugam scrieti un mesaj.

Eu as lucra ceva la un ofice sau babysiter pt ca programul de la restaurant este cam nasol.

angela
18.01.2005, 15:57
<H1 class=txtSuber>Cum sa scriem un C.V.</H1>
Ma numesc XXXXXXXXX, am 34 ani, trebuia sa am 39, dar nevasta-mea mi-a mancat 5 ani din viata. Intelectual de rasa, am liceul inceput si facultatea terminata si un fizic deosebit de atragator; obiecte ca : farfurii, linguri, carti efectiv se lipesc de mine, este adevarat, asta si pentru ca ma spal destul de rar.
Nu-mi este frica de munca, dorm langa ea si sunt o persoana foarte comunicativa, cand vorbesc de la telefonul firmei.
Am o experienta semnificativa in vanzari, de mic copil obisnuiam sa vand lucrurile parintilor din casa, sunt o fire foarte dinamica, dar dupa orele de program; pana acum nu am avut antecedente penale si sper ca pana ma voi angaja la firma d-vs nici sa nu am.
Autodidact in marketing, sunt un fin observator al oricarei investitii, eliminand din start orice fel de cheltuieli colaterale sau fara rezultate.
Spre exemplu, eu am ami trimis o scrisoare de intentie + CV si firmei XYZ din Constanta. Daca raspunsul dvs este pozitiv si ma angajati, inseamna ca automat banii pe care i-am investit pentru a trimite faxul la Constanta i-am pierdut si asta se intampla acum doi ani, cand leul era mai puternic. Nu mai vorbesc de faptul ca iata, eu am terminat scrisoarea, iar dvs. nu m-ati chemat pentru interviu. Mie aceste lucruri imi dau de gandit si nu pot sa nu sesizez anumite tertipuri la care dvs. apelati; va folositi de massmedia ( dati anunturi prin ziare ), este clar un atac la adresa mea.
In primul rand nici nu ma cunoasteti si in al doilea rand nici nu sunt obligat sa ma angajez la firma dvs. in speranta ca v-am facut sa zambiti putin ( lucru care in procesul de vanzare reprezinta un atuu important), daca vreti sa va las fara clienti, n-aveti decat sa ma angajati!
Ma puteti suna la.....
PS. M-ar interesa daca se poate sa imi dati concediul de odihna la inceput.

sorin
18.01.2005, 16:04
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifam ras de m-am umflat pe chestia asta. Angela, cu astfel de resume sigur o sa-ti gasesti repede de lucru smileys/smiley36.gif

Rares, am deschis o discutie noua cu informatii utile pentru cei care vor sa-si faca un resume competitiv si alte informatii care pot fi de ajutor. Adresa acestuia este:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=107 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1073&amp;PN=1&amp;TPN=1) 3&amp;PN=1&amp;TPN=1

In ceea ce priveste carnetul de conducere du-te si-ti ia o broshurica de la cel mai apropiat "Driver License Facility"

danielle
18.01.2005, 19:39
Am si eu un resumedragut, l-am primit anul trecut prin e-mail(scuze pentru cei care deja l-au citit):
This is an actual job application that a 17-year-old boy submitted at a McDonald

inas
20.01.2005, 05:34
Pai daca tu zici ca merge, il incerc si eu, si poate ma cazeaza astia la un Long-Term Care...Si-mi aduceti acolo portocale...

smileys/smiley36.gif

rares
25.01.2005, 17:08
Multumim SORIN pt informatii.

Saptamana asta sper sa pot da examen auto si sa ne putem lua si o masina .Sotiei i-as fi gasit ceva de lucru dar era nevoie de masina.Deocamdata ramane la restaurant desi programul e nasol,sta pana pe la 12 noaptea,eu ma trezesc cand vine acasa ,a doua zi sunt rupt la servici.Daca reusim sa ne luam o masina sper sa gasesc si eu altceva , avand in vedere ca suntem veniti aici cu loteria vizelor ,deci avem greencard.Nu cred ca munca la parchet este pt cineva venit cu acte si nici nu ma prea incanta.

Am vazut niste anunturi postate de tine , ceva cu curatenie ,m-ar interesa pt sotie , nu ai ceva informatii in plus?sunt firme romanesti?

Astept si ceva sfaturi legate de prima masina ce am putea sa o cumparam aici .

Multumim !

sorin
27.01.2005, 13:28
Rares, informatii mai multe despre anunturile de locuri de munca de pe unele liste de discutii nu am, pentru ca le preiau exact cum le gasesc.

In ceea ce priveste cumpararea unei masini, depinde ce buget vrei sa aloci acestei investitii. Daca vrei sa platesti un pic mai mult pe o masina de acelasi fel dar sa ai mai multa siguranta ca nu are defectiuni majore, o cumperi de la un dealer, iar daca vrei sa platesti un pic mai putin o cumperi de ocazie de la cineva, dar exista riscul sa aiba unele chichite ascunse, aceasta nefiind automat adevarat. Daca ai istorie de credit si poti obtine finantare, cumperi de la dealer si platesti in rate, in caz ca vrei sa-ti iei o masina mai buna, iar daca trebuie s-o cumperi cu cash, te limitezi la lichiditatile pe care le ai.

Pentru a evalua cat mai corect un autoturism, foloseste urmatorul website: http://www.kbb.com/

Vei gasi de asemeni pe acel site sfaturi foarte utile despre cum sa cumperi si cum sa negociezi cumpararea unui autoturism.

Cred ca ai destule informatii pentru inceput, dar daca mai e ceva, intreaba. smileys/smiley1.gif