PDA

Arată versiune întreagă : USD necesari

leonard
12.06.2006, 20:40
Salutare tuturor,

Revin cu cateva intrebari: Daca se primeste viza pe baza evaluarii apartamentului si masinii cat si cu o anumita suma existenta intr-un cont (fara sponsor), in momentul in care ajungi in State, controleaza cineva ce sume de bani detii? Daca da, aproximativ cati bani ar trebui sa ai? Este adevarat ca sumele pe care le prezinti la luarea vizei trebuie sa le detii in momentul cand ajungi in State? Mentionez ca familia mea este compusa din 4 membri.

usdream
12.06.2006, 20:49
noi nu am ajuns inca in US , dar din auzite .....nu te controleaza de bani prin buzunare . Ideea e sa va puteti intretine pana obtineti venituri din US , si mai ales sa nu deveniti o povara pt statul american .

roxanici
13.06.2006, 07:23
Nu te controleaza nimeni de bani. Inainte sa cobori din avion, vei primi un formular de completat unde trebuie sa scrii suma de bani cu care intri in US (si alte intrebari la care tre sa bifezi cu yes sau no). Pe langa acest formular mai completezi unul pe care trebuie sa il ceri insotitoarei de bord. Ii spui ca vei imigra in SUA, eventual ii arati si pasportul si ea trebuie sa stie ce formular sa iti dea. Acest al doilea formular il vei inmana odata cu plicul galben. Celalalt il vei inmana persoanei care face controlul bagajelor. Noi am uitat sa completam suma de bani cu care am intrat in SUA dar nu s-a intamplat nimic. E greu de spus ce suma ar trebui sa detii ca sa te descurci ptr inceput in State. Depinde la cine vei sta, cat de repede iti vine SSN-ul, cat de repede iti gasesti de munca, daca iti trebuie urgent sau nu masina..etc.

mirsim
14.06.2006, 17:12
...

Daca se primeste viza pe baza evaluarii apartamentului si masinii cat si cu o anumita suma existenta intr-un cont (fara sponsor)...

Eu am avut doar evaluarea la apartament (vare trebuie sa fie proprietate personala) si iata ca acum sunt in SUA. Asa ca nu trebuie sa iti faci griji

leonard
14.06.2006, 20:52
Va multumesc tuturor celo care mi-ati raspuns

niculita
19.06.2006, 08:57
Ce inseamna sponsor? Vreau o cat de mica lamurire?

foryoutupac
19.06.2006, 14:32
Adica cineva care o sa te ajute aici in america,spre exemplu te spitalizeaza si tu nu ai asigurare atunci plateste el pentru tine spitalizarea sau sa stai la el sa te ajute sa iti cauti un loc de munca,adica te ajuta