PDA

Arată versiune întreagă : tax return o problema?

marcel2007
12.06.2006, 02:11
salutari

Am cistigat la dv 2007.Eu am mai fost in state cu J-1 visa dar nu am completat niciodata tax return.Sa fie asta o problema la interviu?

Daca a mai fost cineva in situatia mea dati va rog o veste.

Sint din deva si nr meu de extragere a fost xxxxx272.Crede-ti ca am sanse sa fiu chemat la interviu prin octombrie cind se incepe eliberarea vizelor.

vasilemihaibota
13.06.2006, 09:40
Eu am fost anul trecut cu J1 da am completat tax return, mai ales ca la federale datoram vreo 300 statului american (dintr-o eroare a angajatorului).

Nu vreau sa te speriu, da atata stiu ca in instructiunile de taxe scria ca necompletarea taxelor poate periclita obtinerea de viza pe viitor (de fapt de asta m-am si apucat de le-am platit). Eu zic sa te interesezi pe linie oficiala in privinta asta.

bittersweet
15.06.2006, 01:43
salut,
marcel 2007, cand stii ceva legat de nelamurirea ta, postezi te rog aici? ca sunt si eu putin curioasa :)

bittersweet
25.06.2006, 00:31
ei marcel, nu ai aflat nimic inca?

GNChicago
25.06.2006, 06:13
Marcelica baiatule, cind trebuia tu sa faci taxele?

Cind ai fost la lucru in USA?

In locul tau, dupa interviu as face taxele.....Nu stiu citi bani ai facut dar poate ca ai deductii multe si suma nu e prea mare si va trebui sa dai dobinda la suma pe care trebuie sa o dai, sau poate negociezi cu fiscul si te iarta de dobinda, dar taxele trebuie platite ptrca mai devreme sau mai tirziu vei auzi de la fiscul american.....

Pina si Al Capone a fost penalizat ptr taxe. IRS nu iarta pe nimeni, de la president, guvernator, senator, etc....

marcel2007
28.06.2006, 05:14
inca nimic concret si la subiect.

Am aflat ca unul din baietii care au fost in aceeasi perioada cu mine 2000-2002 sa intors anul asta cu o viza sezoniera pentru citeve luni .Nici el nu completase taxelept. perioada anterioara.

deci sperante sint.

am incercat sa le completez acum dar agentul de taxe din sua avea nevoie de hirtii pe care doar firma de intermediere le detinea :usa-it.

si astia au disparut ,nu mai exista.

asa ca daca o sa ma intrebe ceva la interviu o sa le spun adevarul:la mine nu a ajuns niciodata nimic referitor la tax return

in rest pot doar sa sper ca nu vor fi probleme.

GNChicago
28.06.2006, 05:59
Taxele sunt responsabilitatea ta, pe baza cecurilor poti plati f. bine taxele.

in mod normal employerul opreste taxele si probabil nu ai nimic de dat, poate ai de primit.

Oricum scuza ca la tine nu a ajuns nimic referitor la tax return nu sta in picioare!

Se prea poate si cred ca in mod sigur oficiul de la taxe nu comunica cu oficiul de la vize, dar e bine sa rezolvi problema asta dupa ce ajungi in USA, in mod onorabil.