PDA

Arată versiune întreagă : recuperare taxe

lushika
08.06.2006, 10:26
Am fost in sua in 2005 cu viza j1. Am revenit in romania inainte de
expirarea vizei si am aplicat pentru recuperarea taxelor. Din fericire,
mi-am recuperat taxele integral (in jur de 2500$), dar am o mica
problema. La declararea deducerilor, am pus o suma mai mare pentru a fi
sigura ca voi recupera majoritatea taxelor - asta la sfatul firmei care
mi-a completat cererea. Din pacate, nu am nici un act care sa
dovedeasca cheltuielile declarate. Acum cand m-am vazut cu banii, mi-e
teama ca voi avea probleme...

Exista vreo posibilitate ca IRS-ul sa aiba treaba cu mine?

Daca cunoasteti astfel de cazuri, spuneti-mi va rog, sa stau linistita...

Mersi

garfield
08.06.2006, 11:23
lushika, cheating the IRS is not a joking matter. They really have no sense of humor...

If you're back in Romania, they will probably leave you alone, but if you return to the US, and they realize what you did, then you have something to worry about.

Pisoi
08.06.2006, 13:44
- asta la sfatul firmei care mi-a completat cererea. Din pacate, nu am nici un act care sa dovedeasca cheltuielile declarate.

...daca firma care te-a sfatuit, si ti-a completat tax-return form, si a semnat,atunci sansele sunt minime sa fi "audit" de IRSsmileys/smiley2.gifchiar daca cheltuielile au fost "umflate" cat(sau sub)cuprinde limita admisasmileys/smiley18.gif...dupa cate stiu, recordurile se tin 7 ani, in care perioada se poate face un audit, dar nu neaparatsmileys/smiley4.gif

...chiar daca te-as sfatuii sa stai linistita, sunt de acord cu garfieldsmileys/smiley32.gif...corectitudinea aici e mai presus decat "pentru un pumn de dolari in plus"smileys/smiley2.gif

cortez
09.06.2006, 07:52
Salut,am si eu o nelamurire in privinta taxelor.Am venit acum 2 luni cu H2B,impreuna cu inca 15 persoane,pe un contract in constructii,in Pennsilvanya,prin Ameritrex.Timp de 3 saptamani am muncit la negru,toti,pt ca nu aveam ssn-uri,eu fiind primul care a primit ssn-ul.Angajatorul,care e si roman,a spus ca-mi da mie un cateva cecuri care sa acopere salariile celor 15 baieti,pt ca eu eram singurul care putea fi platit legal,ceilalti neavand ssn-uri.Nimeni nu mai avea bani,nici macar de mancare,asa ca am cash-uit cateva cecuri in valoare de vreo 12000 $,dandu-le fiecaruia banii.Abia dupa ce le-am dat banii,angajatorul a pomenit ceva de faptul ca va trebui sa platesc niste taxe la sfarsitul anului dar nu stie cat! Abia azi,dupa 2 saptamani,mi-a spus ca taxele sant in jur de 30%,bani pe care eu trebuie sa-i iau de la fiecare in parte,problema fiind putin mai complicata deoarece toti vor sa plece de la el pt ca nu are de munca si majoritatea au primit si ssn-urile,asa ca tare mi-e frica ca voi plati niste bani pe care nu ar fi trebuit sa-i platesc,deoarece vreau sa-mi fac acte aici si nu vreau probleme cu IRS-UL.

Am intrebat pe cinave de la banca unde am deschis contuldespre taxe si mi-a spus ca s-ar putea ca cecurile sa nu se considere venit daca ce-l care mi l-a dat nu-l declara ca fiind plata catre o persoana fizica(angajat).Am dat tel si la IRS dar nu m-au ajutat prea mult,mi-au zis ceva de w2 si ca ,bazandu-se pe taxele care au fost platite anul trecut de cineva cu situatia mea(h2b,fara copii...)la 10.000$ s-au platit 1000,dar nu mi-au dat un raspuns foarte clar

V-as ruga sa-mi raspundeti cat de repede posibil,dupa-amiaza trebuie sa luam banii si vom avea discutii aprinse in legatura cu aceste taxe,iar daca se poate va las un nr de telefon,personal,unde ma puteti contacta,accesul la internet facandu-lnumai de la biblioteca din orasus,care e destul de departe de unde locuiesc

Apreciez orice sfat si multumesc.

Pisoi
09.06.2006, 12:41
cortez, am citit postarea ta prea tarziu si nu stiu daca mai intri pe forum. Oricum, cand intri trimite-mi pm cu numarul de telefon.

mihaiv
14.06.2006, 04:23
As avea si eu o intrebare mai generala: ce fel de taxe se pot recupera (federal, state, sau social security)?

Multumesc.