PDA

Arată versiune întreagă : Am nevoie de sfaturi

paola25*
06.06.2006, 17:12
Ma numesc Paula si sunt in state de 4 luni. Imi expira viza in 31 iulie, am viza J1, am venit cu pland e training pe LA, dar nu am mers deloc la contract. Am venit hotarata sa raman cat mai mult pe aici, dar in ultimul timp multa lume ma sfatuieste sa-mi prelungesc viza cu un an.

Poate cineva sa ma ajute sa iau o decizie? Cum se procedeaza? Cat costa? Are ceva daca nu snt la contract?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri

08.06.2006, 13:38
Acea prelungire fara sa parasesti SUA se face prin USCIS iar cererea si
documentele se trimit prin posta. Nu stiu exact la J-1 dar la alte vize
de lucru iti cer ultimul cec primit drept salariu + scrisoare de la
angajatorul initial ca sa dovedesti ca ai respectat tot timpul statutul
cu care ai fost admis la intrarea in SUA. Asadar faptul ca nu esti la contract poate fi un obstacol extrem de serios.

Paola25
12.06.2006, 16:11
transit mersi mult de raspuns. Cred ca am sa raman asa si nu o mai prelungesc, o sa vad eu ce o sa fie.

darie
12.06.2006, 16:39
deci n-ai fost deloc unde trebuia sa fi,ai venit hotarata sa inseli increderea cuiva cu care ai avut un contract.smileys/smiley32.gif

" contract=an agreement formed by an exchange of promises in which the promise of one party is consideration supporting the promise of the other party."

Si unu' mai meserias la alt topic le zicea tuturor romanilor din diaspora "bulangi". Care-i "bulangiu" in cazul asta,"noi" ca avem respect pt lege si cei care au facuto,sau "voi" care credeti ca "sunteti" legea si oricune nu e de acord cu voi e prost sau bulangiu?

who stinks now ? smileys/smiley36.gif

sauzimdebine
12.06.2006, 19:14
darie, de ce amesteci tu borcanele. Bulangiul cu ale lui si fatuca asta cu ale ei.

13.06.2006, 13:06
Paula,

In cazul asta este ca in basmele din copilarie: numai un Fat-Frumos cu cetatenie te poate readuce la o existenta normala.

Paola25
20.06.2006, 17:21
Of doamne, rai pot fi unii. In primul rand ca cel cu care am contractul mi-a zis de la inceput ca imi face contract ca sa pot veni, dar nu are nevoie de mine sa ma duc la contract. Asa ca nu am inselat pe nimeni. Si in al doilea rand ca nu sunt asa inculta, stiu ce inseamna un contract, asa ca nu trebuie sa imi dai tu definitia. Vezi-ti tu de treburile tale. Daca nu ai ceva folositor de spus, plimba ursu in alta parte.

Sauzimdebine mersi mult pentru interventie.

Transit mersi inca o data de sfat. Cred ca o sa astept un Fat Frumos smileys/smiley2.gif

darie
20.06.2006, 17:55
Paola25:"Of doamne, rai pot fi unii." (si bulangi,ai uitat sa precizezi) numai pentru ca ti-au amintit de faptul ca legea mai trebuie si respectata din cand in cand....................Deci,tu stii bine ce inseamna "contract" si n-ai inselat pe al' cu care ai facut "agreement"-ul ala,dar amandoi defapt incercati sa "ocoliti" o lege a emigrarii.Eu ce-am spus am considerat ca a fost corect,asa ca plimba tu ursu'.

Din nou,cine e BULANGIU in cazul asta ?

usdream
20.06.2006, 20:51
Fiecare isi urmeaza visul , fiecare e constient de riscurile la care se expune . Nu cred ca e competenta nostra sa judecam astfel de cazuri . Daca stau bine sa ma gandesc cunosc cateva cazuri similare , iar persoanele respective o duc bine in US chiar daca nu au toti acte , inca .

mitzamic
21.06.2006, 05:35
Parola 25: daca esti in relatii bune cu cel care ti-a semnat contractul
eu te sfatuiesc sa aplici ca sa-ti prelungesti DS-ul pt training. Nu
trebuie sa vi in tara pt asta ci trebuie sa depui un nou plan de
training la firma care ti-a intermediat actele si sa mai ceri o
prelungire (stiu ca pe training pot sta max 1 an jumate).

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta asa ca daca vrei info mai in detaliu pls ask.

Mihai

luckylord
21.06.2006, 07:17
nu ii inteleg pe unii de sar asa in sus in loc sa dea un sfat.darie,ma intreb si eu asa daca ai avea o cunostinta pe care ai putea s-o ajuti cu un contract ca sa vina in state,desi nu ai avea nevoie de serviciile ei,nu ai ajuta acea persoana?ceva acolo in tine ti-ar spune:daca faci asta esti bulangiu???smileys/smiley7.giffiecare are un tel in viata,fiecare isi asuma riscuri,nu vad ce te deranjeaza pe tine.Paola a cerut un sfat,iar persoana care a afirmat ca toti romanasii de "afara" sunt bulangii era o alta persoana,ce ar fi sa i te adresezi lui,nu celor care cer un sfat de buna cuviinta?

lilias
21.06.2006, 11:24
hi

sunt casatorita cu un cetatean american ,dupa ce primesc green card -ul de rezident permanent (LPR status) pot sa ramin in USA daca divortez de el?

luckylord
21.06.2006, 12:18
lilias daca bine imi aduc de aminte a mai fost cineva in situatia ta pe aici si cica poti la fel de bine ajunge si inapoi .....depinde de situatie.sunt convins ca isi vor spune parerea si cei care sunt mai "in tema"

GNChicago
21.06.2006, 14:16
Paola, asa cum te-a sfatuit transit, citeste despre basmele lui Petre Ispirescu prin ziarele americane si vezi care e mai bun dintre ziare si sper ca ai un celular. La meetinguri trebuie sa cauti pe Mr. Right si te sfatuiesc sa nu ascunzi faptul ca ai nevoie de buletin de LA.

Varianta lui Mihai poate fi considerata in paralel, doar ptr a evita surprize cautindul pe Fat Frumos.....

Lilias, daca perechea bea si te bate, e vina lui.....dar isi creiaza o istorie de bataush.....si cine vrea sa convietuiasca in asemenea conditii.....dar poate atingi adinci batrineti impreuna dupa ce mincati un sac de sare.....

darie
21.06.2006, 16:25
nu ii inteleg pe unii de sar asa in sus in loc sa dea un sfat.darie,ma intreb si eu asa daca ai avea o cunostinta pe care ai putea s-o ajuti cu un contract ca sa vina in state,desi nu ai avea nevoie de serviciile ei,nu ai ajuta acea persoana?ceva acolo in tine ti-ar spune:daca faci asta esti bulangiu??

lukylord,chiar am considerat ca neajutand pe cineva,cand am avut posibilitatea,m-ar pune pe un loc fruntas in lista bulangiilor si tocmai de aia am ajutat,poate nu asa multi cati ai ajutat tu dar consider ca am facut tot ce a fost in puterea mea ca sa ajut.Si au fost destui ajutati de minein ultimii 18 ani,crede-ma.

O chestie care am observato si care m-a dezamagit total e atitudinea romanilor veniti in ultimii ani (nu toti,nu vreau sa generalizez) care cred ca esti obligat sa-i ajuti,fiind roman,or merita ei or nu.Le cam stiu ei pe toate si cam toti cei ceau pareri diferite de ei sunt prosti.Daca un functionar public nu poate rezolva o problema,e prost,si e vina ta ca nu te certi cu el sa rezolvi problema ramanasului,ca deh.......el face legea (romanu').Te impinge pana la limite si cand ii explici romanului ca e impotriva principiilor tale sa faci ce iti cere el te considera "bulangiu" si pe deasupra siprostca in conceptia "lui" legea si regulile unei societati sunt facute pentru prosti nu pentru oameni cu nivelul "lui" de inteligenta.

Ziua cand am postat primul raspuns pe topicul asta coane luckylord a fost ziua cand am incetat sa mai ajut pe oricine.Doua bune motive am avut,amandoua legate de cuvantul "bulangiu",unul aici pe forum si celalalt in "real life".Poate nu trebuia sa postez pe topicul duduii paola in ziua aia,dar pe a lui meserie,am considerat totusi ca pot fi mai "soft" aici decat acolo.Si deloc surprins,paola mi-a confirmat ce credeam despre unii aparuti mai recent pe aici(nu pe forum),trimitandu-ma urgent la plimbat ursu' smileys/smiley32.gif

So luckylord,iti doresc numai succes in ai ajuta pe noii veniti si sa ai numai respect din partea lor .

usdream
21.06.2006, 20:11
Si deloc surprins,paola mi-a confirmat ce credeam despre unii aparuti mai recent pe aici(nu pe forum),trimitandu-ma urgent la plimbat ursu' smileys/smiley32.gif

Pai daca tu te-ai razbunat pe ea , ( pentru ce ti-au facut alti romani )desi nu o cunosti smileys/smiley5.gif......Nu suntem toti la fel , crede-ma . Si noi ( sotia mea si cu mine ) vom fi " noi veniti in US " din 11 iulie si nu imi place ca deja cineva m-a etichetat .

luckylord
21.06.2006, 21:55
darie despre faptul ca ajuti sau nu pe cineva ce sa iti spun....in primul rand nu esti obligat s-o faci.in al doilea stiuca nu toti suntem la fel,ce sa faci ...padure fara uscaturi nu exista.eu am postat in ideea ca nu trebuie sa ii etichetezi pe toti la fel......mai ales ca acerut un sfat aici pe forum unde nimeni nu o cunoaste....

lilias
23.06.2006, 10:09
luckylord:oricum nu conteaza am vazul cum se ajuta romini intre ei sincer nu-mi doresc sa intilnesc romini ,cel mai bine e sa nu ai contact cu romini.Cit despre a ajunge inapoi in rominia daca divortez nu craz cred ca e posibil,mai ales daca esti in armata cum este cazul meu.

luckylord
23.06.2006, 18:51
pai daca nu crezi ca e posibil nu vad de ce ai mai intrebatsmileys/smiley5.gif.cat despre romani....si eu am vazut multe dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel...

sorin
24.06.2006, 04:27
luckylord:oricum nu conteaza am vazul cum se ajuta romini intre ei sincer nu-mi doresc sa intilnesc romini ,cel mai bine e sa nu ai contact cu romini.

Nu e nimic mai gresit decat sa generalizezi si sa judeci o intreaga natie prin prisma unor reprezentanti ai ei. Insusi acest forum infirma ideea ca trebuie sa te pazesti de romani si ca romanii nu se ajuta intre ei. Ce s-ar intampla daca si cei care sunt deja in afara Romaniei, in special unii care au ajutat nou veniti (si nu au primit macar un simplu "multumesc") ar generaliza, spunand catrebuie sa te feresti de totiromanii care vin sa ceara ajutor?

Concluzia: nu generalizati si nu judecati oamenii dupa chestii de genul "am auzit ca..."! smileys/smiley2.gif

darie
25.06.2006, 11:29
Si deloc surprins,paola mi-a confirmat ce credeam despre unii aparuti mai recent pe aici(nu pe forum),trimitandu-ma urgent la plimbat ursu' smileys/smiley32.gif

Pai daca tu te-ai razbunat pe ea , ( pentru ce ti-au facut alti romani )desi nu o cunosti smileys/smiley5.gif......Nu suntem toti la fel , crede-ma . Si noi ( sotia mea si cu mine ) vom fi " noi veniti in US " din 11 iulie si nu imi place ca deja cineva m-a etichetat .

uite,mai citeste odata poate intelegi ca nu am generalizat,spre linistea ta (si a sotiei tale)

si de cand "spusul adevarului"=razbunare,huh?

usdream
25.06.2006, 21:44
smileys/smiley2.gifOK . Totusi , chiar tu ai spus ca in ziua in care ai postat primul raspuns ai renuntat sa mai ajuti pe oricine . Oare asta nu e generalizare . Nu vreau sa intru in polemica cu tinesmileys/smiley1.gif si sa ne analizam fiecare cuvant scris . Poate ca si tu ai scris primul raspuns la nervi ......smileys/smiley1.gif

Sanatate si Noroc !smileys/smiley20.gif

foxyroxy
16.01.2007, 16:59
paola,

draga mea, iti urez succes in noua ta viatza, si ai sa vezi ca o sa fie bine. pt mai multe info in ceea ce priveste situatia ta, si in caz ca vei avea nevoie de ele mai tarziu, viziteaza site-ul www.uscis.gov (http://www.uscis.gov)aici vei gasi si un nr de tel, toll free, la care poti suna si vbi oricand cu un reprezentant imigrari care te poate ajuta, orice fel de intrebari ai avea!

ignora-i pe unii care nu au ce face si nu fac altceva decat sa isi planga amarul pe un forum in care in mod normal se accepta numa sfaturi! romani, cica...

anyways, intra pe profilul meu si acolo gasesti emailul meu. in caz de intrebari, cauta-ma si vom vbi, ok?

bafta!!!!

cristinn
10.02.2007, 18:38
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

sorry am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute sint in miami de 6 luni cu sotul si fetita de 5 ani sintem cu viza b1 b2 viza turistica sotul nu mai are a94 a expirat fetita mea merge la gradinita si a invatat limba la perfectie sa integrat foarte bine si asi vrea sa raminem aici dar pe mine ma cam sperie gindul de a ramine ilegal eu asi putea sa-mi transform viza de turist in viza de munca fara a pleca in romania ? daca stie cineva va rogsa-mi dati un raspuns cat mai repede va multumesc in speranta ca voi fi citita de cineva si ma veti contacta</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>